Prānājāmas māksla. #9 Viloma Prānajama jeb “slidkalniņa elpa”.
Kā tu domā, vai ieelpai vienmēr seko izelpa? Vai izelpai vienmēr seko nākamais elpas cikls ar ieelpu? Padomā labi…
Atbilde ir: ne vienmēr! Lai cik tas arī būtu neticami, to jums apliecinās šī tehnika. Viloma Prānajama tulkojama kā apgrieztā jeb ačgārna elpošanas tehnika. Ja normāli elpa plūst dabiski, ritmiski, ieelpai tūlīt pat seko izelpa, tad šeit mēs darām ko pretēju! Mēs ņemam un sadalām elpu pa daļām! Proti, mēs drusku ieelpojam ar vēderu, tad uz sekundi iepauzējam, tad atkal ieelpojam, bet šoreiz ar krūškurvja palīdzību, atkal iepauzējam, un visbeidzot mēs ieelpojam trešo reizi ar krūšu augšējo daļu, piepildot plaušas līdz galam! Tādā veidā mums sanāk 3 ieelpas un tikai tad izelpa!
Plaušu kapacitāte
Kam šī manipulācija ir vajadzīga? Lai celtu mūsu elpas kapacitāti, lai iemācāmies ieelpot dziļāk un uzņemt vairāk gaisa, skābekļa un prānas. Ja godīgi, tad jums ar plaušu kapacitātes celšanu jānodarbojas katru dienu, jo īstā Prānajama sākas tikai tad, kad varat ieelpot pietiekami dziļi, tas ir 10 sekunžu un ilgāka ieelpa, kuras laikā no normālajiem 0,5 litriem gaisa, ko mēs uzņemam pie parastas elpas, varam uzņemt 1,2 vai pat 3 litrus gaisa! Atceries, ka plaušu kapacitāte ir aptuveni 4-5 litri, atkarībā no miesas uzbūves! Mēs izmantojam nieka 10% pie “ikdienas elpas”. Te ir ko piedomāt un tad piestrādāt!
Sagatavošanās
Mūsu skolas tradīcijas ietvaros šo tehniku izmantojam diviem nolūkiem – jau pieminētajai elpošanas spēju un dziļuma celšanai, ka arī kā sagatavošanos jaudīgākām un ātrākām Prānajamām, kā piemēram Kapalbhati un Bhastrika Prānajamām. Kad ar Viloma Prānajamu esam sagatavojuši vēderu, krūškurvi un elpošanas mehānismu, tad straujās elpas padodas vieglāk un dziļāk. Tas savukārt vairo gāzu apmaiņu plaušās starp skābekli un ogļskābo gāzi, un protams, atmodina prānisko sistēmu – kas ir pats galvenais Prānajamu uzdevums!
Slidkalniņš
Jāpiezīmē, ka šo tehniku varam pielietot gan uz ieelpu, gan izelpu. Tas nozīmē, ka mēs sadalām arī izelpas trijās daļās. Starp citu, tiem, kam labi trenētas plaušas var sadalīt elpas vēl vairākās daļās – 4 vai pat 5!
Tā pat tehniku varam papildināt ar vizualizāciju, iztēlojoties, ka katra ieelpas daļa ir kā kāpiens pa trepju pakāpieniem, un tad sekojošā dabiski garā izelpa, kā šļūciens no slidkalniņa! 🙂 Tas ir mazliet bērnišķīgi, bet tas pat ļoti palīdz šīs prakses laikā!
Un, protams, kā jau jebkura elpas prakse, tā nomierina, relaksē un virza mūs tuvāk meditatīvai pieredzei. Video ar tehniku skaties zemāk!
viloma, viloma pranajama, plaušu stiprināšana, kā ieelpot dziļāk? dziļa elpa, elpošanas joga, prānajama, ieelpa, izelpa, veselas plaušas
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating