uguns elements agni

5 pamatelementi. Uguns jeb Agni

Read Time:3 Minute, 52 Second

Agni – uguns pamatelements

Turpināsim aplūkot mūs un Visumu veidojošos 5 pamatelementus. Nu jau esam tikuši līdz trešajam, un tā ir uguns. Kā pamanījāt, katrs nākamais elements ir aizvien smalkāks un smalkāks. Ja zeme un ūdens elements ir visnotaļ fizisks un sataustāms, tad uguns gadījumā šī tatva vairs nav tik tverama, kā smejies – rokās nepaturēsi! Vēl mums atliek gaiss un Ākāša kas ir vēl netveramāki pat par uguni, bet par tiem nākamajās divās raksta sērijās. Šoreiz par uguns pamatlementu jeb Tatvu kā to dēvē jogā.

Kad mēs runājam par uguni attiecībā uz mūsu ķermeni, tad ar to mēs saprotam mūsu dzīvības spēku, dzīvības enerģijas, prānu. Uguns elements ir cieši saistīts ar redzes maņu, kā arī konkrētām prānam un čakrām. Uguns tatva ir daļa no nabas centra, ko jogā dēvē par Manipura čakru, kā arī cieši saistīts ar Samāna Prānu, jeb īpašu prānas formu, kas atrodas starp nabu un diafragmu. Manipura – prānas vai dzīvības spēka ģenerēšanas centrs; Samāna Prāna – gremošanas procesa nodrošinātāja un ķermeņa temperatūras, tātad arī siltuma regulētāja. Ja uguns elements mūsos ir kārtībā, tad arī Manipura un Samāna prāna būs ierindā un tas jau nozīmē ļoti labu veselību un ilgu mūžu!

Uguns un teicieni.

uguns elements agni

Uguns elements parādās šādos teicienos: “karstasinīgs, “uzcepties” – tas ir par cilvēkiem ar pāraktīvu uguns elementa dominanci. Viņi parasti iekarst, dusmojas, bļaustās, tie nespēj novaldīt šo karsto elementu. Savukārt otra galējība būs iekodēta šajā sakāmvārdā – “bez iekšējās dzirksteles”. Tas ir par cilvēkiem, kuriem uguns stihija ir neaktīva, uguns elements apslāpēts, pietrūkst enerģija, dzīvot un cīnīties vēlme.

Kā mēs labi zinām, tad ar uguni joki mazi, tāpēc pārspīlēta uguns dominance “apdedzinās” gan pašu cilvēku, gan apkārtējos. Kas notiek, ja ar uguni spēlējas? Pareizi – var izcelties ugunsgrēks. Tas var piemeklēt mūs arī psiholoģiski. To sauc par izdegšanas sindromu. Atbilstošais teiciens – “nespēlējies ar uguni”.

Uguns kvalitātes.

Agni kvalitātes ir gaisma, siltums, transformācija, sausums. Pateicoties ugunim, mēs spējam redzēt, jo, ja nav uguns, nav gaisma – viss ir tumsā. Uguns ir arī pārveidojošais elements – malka tiek transformēta pelnos. Mūsu ķermenī uguns izspraužas kuņģa darbībā, jo tieši šis orgāns pārstrādā pārtiku spēkā, barības un atkritumu vielās.

Uguns kvalitāte mūsos noteikts arī spēju sagremot dažādas dzīves situācijas psiholoģiski un mentāli. Ieraudzīt patiesību, atšķirt to no maldiem, tā ir uguns izpausme mentālajā līmenī. Tieši tāpēc Agni cilvēki bieži ir apveltīti ar labu intuīciju un dažkārt pat gaišredzību. Ne velti šīs elements ir saistīts ar redzes maņu orgānu – acīm. Un redzam mēs ar vairāk nekā divām acīm! Mums ir arī trešā acs, jogā dēvēta par Ajna čakru. Ar kuru aci tad mēs redzam visas šīs gaismas, vizualizācijas, tēlus, formas, kā arī sapņus, ja tas notiek pie aizvērtām acīm?

Uguns elements un veselība.

Cilvēks, kuram uguns elements ir kārtībā būs veselīgs, dinamisks, darbīgs, entuziastisks, silts un dzīvelīgs.

Pamatelementi, tatvas. TattwasUguns pirmavots jeb pats galvenais siltuma avots ir Saule, tā nodrošina dzīvības procesu, ja nebūtu Saules, nebūtu arī dzīvības! Te jāpiezīmē arī, ka Saule ieņem ļoti būtisku lomu mūsu mitoloģijā. Tā ir māte- un dieviete – dzīvības un siltuma devēja. Kamēr mūsos degs šī iekšējā uguns, mēs būsim aktīvi un darboties spējīgi. Apsīkstot iekšējai ugunij, ko jogā mēdz dēvēt arī par Prānu, apsīkst arī dzīvība.

Ja uguns elements ir apspiests, tad tas izpaudīsies slimībā, zemā enerģijas līmenī, sliktā redzē, – gan tiešā, gan arī psiholoģiskā ziņā. Vēl uguns kā pārveidojošā dimensija atbild par mūsu domu un emociju materiāla “sagremošanu”. Tā ir labi strādājoša Agni tatva, kas palīdzēs mums pieņemt sarežģījumus dzīvē, emocionālus satricinājumus un psiholoģiskus izaicinājumus!

Starp citu, uzreiz pēc ēšanas nav ieteicams iet mazgāties vai peldēt, tas ir tas pats kā ugunskuru laistīt ar ūdeni, bez īpaša iemesla to apdzēst, jo uzreiz pēc ēšanas sāk strādāt mūsu iekšējā uguns! Šī paša iemesla pēc mēs nepraktizējam Prānajamu ar pilnu vēderu, lai netraucējam prānai pārstrādāt ēdienu!

Atbilstošās jogas tehnikas elementa stiprināšanai.

Dažādas jogas Āsanas, sevišķi uz sāniem liecošās, kā arī Sveiciens Saulei pozu kopums. Vesela virkne Prānajamu, jo īpaši tās, kurās darbs notiek ar vēdera muskuļiem – Saules elpošana un straujā elpošana elementa aktivizēšanai, bet Bhramari Prānajama – (Mmmmm… kamenes dūkoņai līdzīgas skaņas dūkšana reizē ar izelpu) – elementa pietušēšanai. Redze jogas sērija. Bidža Mantras Ram skaitīšana.

Sauļošanās, Saulrieta un Saullēkta vērošana, uguns un sveces liesmas vērošana arī ir prakse uguns stiprināšanai. Uguns kurināšana, uguns ceremonijas, jā, arī Līgo tradīcija, pirts apmeklējums, sveču dedzināšana. Visa veida saskarsme ar dabisko uguni! Un šis ir īpaši svarīgi tagad, ziemā, kad Saule un gaismas mums ir deficīta statusā!

ZEMES PAMATELEMENTS PRITHVIUguns kvalitātes: siltums, izplešanās, transformācija

Maņu orgāns: redze

Darbības orgāns: kājas

Saistītie orgāni: sirds un tievā zarna

Emocijas: laime, prieks, dusmas.

Uguns elementa Siddhis jeb pārdabisko spēju izpausmes – objektu radīšana, pārveidošana, iziešana no ķermeņa vai iemājošana citā ķermenī.

Atslēgas vārdi: uguns, uguns tatva, agni, pamatelementi, Saule, prāna, enerģija, dzīvīgums, spēks, veselība, ilgmūžība, izdegšana, joga, transformācija, gremošana

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?