Agni – uguns pamatelements
Turpināsim aplūkot mūs un Visumu veidojošos 5 pamatelementus. Nu jau esam tikuši līdz trešajam, un tā ir uguns. Kā pamanījāt, katrs nākamais elements ir aizvien smalkāks un smalkāks. Ja zeme un ūdens elements ir visnotaļ fizisks un sataustāms, tad uguns gadījumā šī tatva vairs nav tik tverama, – rokās nepaturēsi! Vēl mums atliek gaiss un Ākāša kas ir vēl netveramāki pat par uguni, bet par tiem nākamajās divās raksta sērijās. Šoreiz par uguns pamatlementu jeb tatvu kā to dēvē jogā.
Uguns un teicieni
Kā mēs labi zinām, tad ar uguni joki mazi, tāpēc pārspīlēta uguns dominance “apdedzinās” gan pašu cilvēku, gan apkārtējos. Kas notiek, ja ar uguni spēlējas? Pareizi – var izcelties ugunsgrēks. Tas var piemeklēt mūs arī psiholoģiski. To sauc par izdegšanas sindromu. Atbilstošais teiciens – “nespēlējies ar uguni”!
Uguns kvalitātes
Agni kvalitātes ir gaisma, siltums, transformācija, sausums. Pateicoties ugunim, mēs spējam redzēt, jo, ja nav uguns, nav gaisma – viss ir tumsā. Uguns ir arī pārveidojošais elements – malka tiek transformēta pelnos. Mūsu ķermenī uguns izspraužas kuņģa darbībā, jo tieši šis orgāns pārstrādā pārtiku spēkā, barības un atkritumu vielās.
Uguns kvalitāte mūsos noteikts arī spēju sagremot dažādas dzīves situācijas gan psiholoģiski, gan mentāli. Ieraudzīt patiesību, atšķirt to no maldiem, tā ir uguns izpausme mentālajā līmenī. Tieši tāpēc Agni cilvēki bieži ir apveltīti ar labu intuīciju un dažkārt pat gaišredzību. Ne velti šīs elements ir saistīts ar redzes maņu orgānu – acīm. Un redzēt mēs varam ar vairāk nekā divām acīm! Mums ir arī trešā acs, jogā dēvēta par Ajna čakru. Ar kuru aci tad mēs redzam visas šīs gaismas, vizualizācijas, tēlus, formas, kā arī sapņus, ja tas notiek pie aizvērtām acīm?
Uguns elements un veselība
Cilvēks, kuram uguns elements ir kārtībā būs veselīgs, dinamisks, darbīgs, entuziastisks, silts un dzīvelīgs.
Uguns pirmavots jeb pats galvenais siltuma avots ir Saule, tā nodrošina dzīvības procesu, ja nebūtu Saules, nebūtu arī dzīvības! Te jāpiezīmē, ka Saule ieņem ļoti būtisku lomu mūsu mitoloģijā. Tā ir māte – un dieviete – dzīvības un siltuma devēja. Kamēr mūsos degs šī iekšējā uguns, mēs būsim aktīvi un darboties spējīgi. Apsīkstot iekšējai ugunij, ko jogā mēdz dēvēt arī par Prānu, apsīkst arī dzīvība.
Ja uguns elements ir apspiests, tad tas izpaudīsies slimībā, zemā enerģijas līmenī, sliktā redzē, – gan tiešā, gan arī pārnestā ziņā. Vēl uguns kā pārveidojošā dimensija atbild par mūsu domu un emociju materiāla “sagremošanu”. Tā ir labi strādājoša Agni tatva, kas palīdzēs mums pieņemt sarežģījumus dzīvē, emocionālus satricinājumus un psiholoģiskus izaicinājumus!
Atbilstošās jogas tehnikas elementa stiprināšanai
Dažādas jogas Āsanas, sevišķi uz sāniem liecošās, kā arī Sveiciens Saulei pozu kopums. Vesela virkne Prānajamu, jo īpaši tās, kurās darbs notiek ar vēdera muskuļiem – Bhastrika, Kapalbhati, bet Bhramari Prānajama – (Mmmmm… kamenes dūkoņai līdzīgas skaņas dūkšana reizē ar izelpu) – elementa pietušēšanai. Redze jogas sērija. Uguns elementa Bidža Mantras Ram skaitīšana.
Sauļošanās, Saulrieta un Saullēkta vērošana, uguns un sveces liesmas vērošana – Trataka, arī ir prakse uguns stiprināšanai. Uguns kurināšana, uguns ceremonijas, jā, arī Līgo tradīcija, pirts apmeklējums, sveču dedzināšana. Visa veida saskarsme ar uguni! Un šis ir īpaši svarīgi tagad, ziemā, kad Saule un gaismas mums ir deficīta statusā!
Īsumā par uguns elementu:
Uguns kvalitātes: siltums, izplešanās, transformācija.
Maņu orgāns: redze.
Darbības orgāns: kājas.
Saistītie orgāni: kuņģis, sirds un tievā zarna.
Emocijas: prieks, dusmas.
Īpašības: neatlaidība un mērķtiecība.
Te meditācija uguns elementa sakārtošanai:
Atslēgas vārdi: uguns, uguns tatva, agni, pamatelementi, Saule, prāna, enerģija, dzīvīgums, spēks, veselība, ilgmūžība, izdegšana, joga, transformācija, gremošana
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating