Triguna, 3 gunas

Trīs Gunas jeb dabiskie stāvokļi

Read Time:5 Minute, 6 Second

Trīs Gunas jeb 3 mūsu gara stāvokļi

Jogas filozofija uzskata, ka dabā, tai skaitā arī mūsos, viss izpaužas trijos stāvokļos (Gunās). Un tie ir: Sattva – harmonijas un līdzsvara stāvoklis; Radžas – dinamiskais, kustīgais, un Tamas – inertais vai nekustīgais stāvoklis. Visi šie trīs stāvokļi ir sajaukušies un darbojas kopā, taču viens parasti dominē. Pie kam, šīs Gunas izpaužas ne tikai fiziskajā līmenī, bet arī mentālajā un psihiskajā dimensijā.

Sattva ir saistīts ar harmoniju, gudrību un apmierinātību. Radžas ir aktivitāte, bet bez skaidrības un līdzsvara, tā ir drīzāk drudžaina darbība, kas nenes mieru. Tamas ir pasivitāte, slinkums, trulums. Tā ir vismazāk vēlamā Guna. Kad mūs pārņem Radžas vai Tamas, mēs nefunkcionējam pilnīgi, mēs pieņemam nepareizus lēmumus, mums mazinās mentālais asums. Ilgstoši atrodoties šajos stāvokļos mēs parasti nodzenam sevi līdz slimībai – mentālai vai fiziskai, vai arī nonākam depresijas stāvoklī.

Triguna, 3 gunasTrigunas darbībā

Katram no mums ir raksturīga vienas Gunas dominance, bet šīs Gunas ietekme mainās ik pa laikam un nosaka mūsu rīcības paradumus. Cilvēki, kam dominē Radžas būs aktīvi, darbīgi, neatlaidīgi un pilni ar apņēmību, tomēr dēļ šīs dabas, tie nekad tā arī nebūs laimīgi un apmierināti ar dzīvi, vismaz ne ilgstoši, jo miers un harmonija iestājas tikai tad, kad esam sabalansējuši gan aktīvo, gan neaktīvo dabu. Tikai tad mēs varam piedzīvot Sattvisko stāvokli. Parasti pēc veiksmīgas jogas Asanu vai meditācijas sesijas šis stāvoklis ir labi izjūtams, tiesa, tas drīz vien izgaist, un tā vietā parādās Radžas – drudžaina rosība vai pāraktīva komunicēšana!
Jūs varat ik pa laikam nočekot, kura Guna dotajā brīdī dominē, un attiecīgi apzināti rīkoties. Piemēram, ja esat nomāktā stāvoklī, kad neko negribas darīt, slinkums izlīst no gultas un viss liekas tik neinteresants, plus, ja vēl piedevām ir lietaina un pelēka diena, – 100 punkti, ka esat pilnīgā Tamasa ietekmē. Tad vienīgais risinājums ir celties un sākt kaut ko aktīvu darīt. Tādējādi mēs lēnām nonākam Radžas stāvoklī. Šim stāvoklim ir raksturīga intensīva un aktīva rosība, dažkārt pārcentīga. Darbaholisms, pedantiskums, pārspīlēta neatlaidība ir tipisks Radžas stāvoklis. Samērīgi darbojoties Radžas stāvoklī, iespējams sasniegt patīkama miera, padarīta darba un harmonija stāvokli. Tas arī ir stāvoklis, ko sauc par Sattvu! Lai mēs nonāktu Sattviskajā stāvoklī, mums ir jāsabalansē gan Tamas, gan Radžas, tad arī parādās iespēja Sattviskajam elementam. Tas izpaužas kā skaidrība, pārdomāta un apzināta darbošanās, miera un līdzsvara sajūta, apmierinātība ar dzīvi, darbu, apkārtējo pasauli.

Radžas dominance

Sattva, Tamas Radžas gunas
Trigunas ir: Sattva – harmonijas un līdzsvara stāvoklis; Radžas – dinamiskais, kustīgais, un Tamas – inertais vai nekustīgais stāvoklis.

Ja ilgstoši dominē viena Guna, piemēram, Radžas, tad mēs kļūstam hiperaktīvi, darbaholiķi, ilgstoši nemierīgi, tas noved pie dažādām slimībām – bezmiegs, izdegšana, nespēks, mentālo spēju kapacitātes samazināšanās utt. Šis stāvoklis rada jūtamu diskomfortu mums un arī apkārtējiem. Radžistiski cilvēki vienmēr vēlas dominēt un nomākt citus, tie kļūst egoistiski un nepiekāpīgi. Šādi cilvēki parasti daudz ko sasniedz, bet uz citu cilvēku rēķina, tomēr viņiem vienalga nav miera, un vajadzības tikai pieaug. Bet problēma ir tā, ka miers un apmierinātība tā arī nepienāk, drīzāk iestājas, vilšanās un izdegšana.

Tamass dominance

Ja ilgstoši dominē Tamas, tad esam pasīvi, slinki, flegmatiski, nomākti, kas noved pie depresijas, apātijas un tamlīdzīgām mentālām kaitēm. Tamasisks cilvēks drīz vien paliek negatīvs, un tad šīm negatīvajam domām un enerģijām jārod iespēja izpausties, kas arī tiek darīts, parasti, internetā vai piketā, sabiedriskajā telpā vai ģimenē. Pie kam, šāds cilvēks labi apzinās, ka ir negāciju varā, tomēr no šī stāvokļa tikt ārā ir gaužām pagrūti. Nepieciešama aktivitāte, bet saprātīga un pozitīva aktivitāte. Tamass mūs atsviež infantilajā stāvoklī, kad negribas ne strādāt, ne ko darīt, ne mācīties. Viss fokuss ir ēšana un slinkošana pa gultu, Tv vai internets. Nē, dažkārt tas pat ir ieteicams, tomēr runa šeit iet par tendencēm, kas kļūst par mūsu rakstura iezīmi. Protams, jāmāk arī paslinkot un pasaudzēt sevi, bet ja sestdien, svētdien gultas režīms līdz 11:00, un tad arī pārējās dienās tāpat, tad kaut kādā brīdi sajūta kļūst gaužām nelāga. Mūsu iekšējā balss saka, ka kaut kas nav labi pie šāda dienas režīma, vai ne?

Sattvas izpausme

Jogas filozofija
Jogas filozofija. Izzini sevi!

Ja dominē Sattva un tas ir reti, mēs esam apskaidroti un harmoniski, mierpilni un apmierināti ar dzīvi. Mūsu intelekta spējas un izpratne par dzīvi stipri pieaug. Esam labestīgi un radoši, vēlamies palīdzēt un izprast citus. Jogas prakses pamatā ir virzītas tā, lai mūsos no šiem 3 stāvokļiem dominētu Sattva. Pēc noklusējuma mums ir apmēram 50% Radžas, 40 Tamass un tikai 10% Sattvas. Tā kā te mums ir vēl daudz pie kā piestrādāt!

Jogas prakses Gunu ietekmēšanai

Joga piedāvā dažādas tehnikas un prakses šo dabisko stāvokļu, jeb, ja gribat, garastāvokļu, ietekmēšanā un dominances mazināšanā. Piemēram, Radžistiskiem cilvēkiem ieteicamas dinamiskas un balansējošas Asanas, jeb jogas vingrinājumi, kā arī labās un kreisās smadzeņu puses līdzsvarojošās Prānajamas – Nadi Shodhana Pranajama. Noder arī nomierinošas Prānajamas, tādas kā Ujjayi vai Bhramari. Meditācijas tehnikas nebūs risinājums, jo šādi cilvēki nevar ilgstoši nosēdēt ne fiziski, ne mentāli. Ja tomēr ir interese par meditāciju, tad šeit būtu rekomendējama Krija joga, kas apiet vai ignorē drudžaino mentālo stāvokli, tomēr šeit ir nepieciešama zināma jogas prakšu pieredze.

čakras, tatvas, elementiTamasiskiem cilvēkiem tiek ieteiktas dinamiskas Asanas, Surya Namaskar Asanu kopums un tamlīdzīgi vingrinājumi. Arī vitalizējošās Prānajamas, kā piemēram – Kapalbhati, Surya vai Bhastrika Prānajamas. Meditācija un joga Nidra nederēs, jo liela varbūtība, ka praktikants to laikā vienkārši aizmigs, un no tā nebūs nekāda labuma.

Satviskiem cilvēkiem der, un viņi, visticamāk, arī praktizē meditāciju regulāri, jo tikai šajā gadījumā iespējams pa īstam piedzīvot to, ko nozīmē meditēt un nonākt dziļa miera stāvoklī. Tieši tā, miera stāvoklis ir atslēgas vārds. Ne Radžistiski, ne Tamasiski cilvēki nespēj nonākt ilgstoša miera stāvoklī. Pirmie nespēj novaldīt prātu un uzmanību, otrie nespēj noturēt fokusu un ķermeni, miegs un slinkums ir pārāk nopietns šķērslis starp viņiem un meditāciju.

Labā ziņa ir tāda, ka mēs varam ietekmēt šo Gunu spēli ar gribasspēku un apņemšanos, vai pat ar parastu vērošanu un šī procesa saprašanu. Visa mūsu dzīve ir atkarīga no Gunu stāvokļiem un to menedžmenta. Tas arī noteiks mūsu dzīves kvalitāti, uzvedību, attiecības ar apkārtējiem, panākumus un arī veselības stāvokli.
Atslēgas vārdi: gunas, tamass, satva, radžas, tamas, sattva, rajas, dabas stāvokļi, garastāvokļi, slinkums, harmonija, joga, jogas filozofija, gunas, trigunas, sattva, sattwa, izzini sevi, veselība, dzīvs
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?