Trīs Gunas jeb 3 mūsu gara stāvokļi
Sattva ir saistīts ar harmoniju, gudrību un apmierinātību. Radžas ir aktivitāte, bet bez skaidrības un līdzsvara, tā ir drīzāk drudžaina darbība, kas nenes mieru. Tamas ir pasivitāte, slinkums, trulums. Tā ir vismazāk vēlamā Guna. Kad mūs pārņem Radžas vai Tamas, mēs nefunkcionējam pilnīgi, mēs pieņemam nepareizus lēmumus, mums mazinās mentālais asums. Ilgstoši atrodoties šajos stāvokļos mēs parasti nodzenam sevi līdz slimībai – mentālai vai fiziskai, vai arī nonākam depresijas stāvoklī.
Trigunas darbībā
Radžas dominance
Ja ilgstoši dominē viena Guna, piemēram, Radžas, tad mēs kļūstam hiperaktīvi, darbaholiķi, ilgstoši nemierīgi, tas noved pie dažādām slimībām – bezmiegs, izdegšana, nespēks, mentālo spēju kapacitātes samazināšanās utt. Šis stāvoklis rada jūtamu diskomfortu mums un arī apkārtējiem. Radžistiski cilvēki vienmēr vēlas dominēt un nomākt citus, tie kļūst egoistiski un nepiekāpīgi. Šādi cilvēki parasti daudz ko sasniedz, bet uz citu cilvēku rēķina, tomēr viņiem vienalga nav miera, un vajadzības tikai pieaug. Bet problēma ir tā, ka miers un apmierinātība tā arī nepienāk, drīzāk iestājas, vilšanās un izdegšana.
Tamass dominance
Ja ilgstoši dominē Tamas, tad esam pasīvi, slinki, flegmatiski, nomākti, kas noved pie depresijas, apātijas un tamlīdzīgām mentālām kaitēm. Tamasisks cilvēks drīz vien paliek negatīvs, un tad šīm negatīvajam domām un enerģijām jārod iespēja izpausties, kas arī tiek darīts, parasti, internetā vai piketā, sabiedriskajā telpā vai ģimenē. Pie kam, šāds cilvēks labi apzinās, ka ir negāciju varā, tomēr no šī stāvokļa tikt ārā ir gaužām pagrūti. Nepieciešama aktivitāte, bet saprātīga un pozitīva aktivitāte. Tamass mūs atsviež infantilajā stāvoklī, kad negribas ne strādāt, ne ko darīt, ne mācīties. Viss fokuss ir ēšana un slinkošana pa gultu, Tv vai internets. Nē, dažkārt tas pat ir ieteicams, tomēr runa šeit iet par tendencēm, kas kļūst par mūsu rakstura iezīmi. Protams, jāmāk arī paslinkot un pasaudzēt sevi, bet ja sestdien, svētdien gultas režīms līdz 11:00, un tad arī pārējās dienās tāpat, tad kaut kādā brīdi sajūta kļūst gaužām nelāga. Mūsu iekšējā balss saka, ka kaut kas nav labi pie šāda dienas režīma, vai ne?
Sattvas izpausme
Ja dominē Sattva un tas ir reti, mēs esam apskaidroti un harmoniski, mierpilni un apmierināti ar dzīvi. Mūsu intelekta spējas un izpratne par dzīvi stipri pieaug. Esam labestīgi un radoši, vēlamies palīdzēt un izprast citus. Jogas prakses pamatā ir virzītas tā, lai mūsos no šiem 3 stāvokļiem dominētu Sattva. Pēc noklusējuma mums ir apmēram 50% Radžas, 40 Tamass un tikai 10% Sattvas. Tā kā te mums ir vēl daudz pie kā piestrādāt!
Jogas prakses Gunu ietekmēšanai
Tamasiskiem cilvēkiem tiek ieteiktas dinamiskas Asanas, Surya Namaskar Asanu kopums un tamlīdzīgi vingrinājumi. Arī vitalizējošās Prānajamas, kā piemēram – Kapalbhati, Surya vai Bhastrika Prānajamas. Meditācija un joga Nidra nederēs, jo liela varbūtība, ka praktikants to laikā vienkārši aizmigs, un no tā nebūs nekāda labuma.
Satviskiem cilvēkiem der, un viņi, visticamāk, arī praktizē meditāciju regulāri, jo tikai šajā gadījumā iespējams pa īstam piedzīvot to, ko nozīmē meditēt un nonākt dziļa miera stāvoklī. Tieši tā, miera stāvoklis ir atslēgas vārds. Ne Radžistiski, ne Tamasiski cilvēki nespēj nonākt ilgstoša miera stāvoklī. Pirmie nespēj novaldīt prātu un uzmanību, otrie nespēj noturēt fokusu un ķermeni, miegs un slinkums ir pārāk nopietns šķērslis starp viņiem un meditāciju.
Average Rating