koncentrēties

Trataka – koncentrēšanās spēju pilnveidošanas prakse.

Read Time:4 Minute, 8 Second

Trataka

Meditācija dzimst brīdī, kad prāts tiek stabilizēts, fokusēts un noturēts pie viena objekta, ilgstoši. Mierpilns un koncentrēts prāts ir nosacījums, bez kura meditācija nebūs sasniedzama. Tas nu ir fakts!

koncentrētiesTrataka ir viens no visvieglākajiem un vienlaicīgi arī interesantākajiem veidiem, kā koncentrēt uzmanību. Trataka nozīmē raudzīties uz vienu objektu, formu, vai tēlu ilgstoši, nemirkšķinot vai minimāli mirkšķinot acis un noturot uzmanību. Šo var mēģināt arī nepieredzējis meditācijas interesents, un dažkārt tas jau tiek arī darīts, nemaz nezinot, ka tas ir ceļš uz meditāciju! Piemēram, vērojot un priecājoties par saulrietu, jūru vai kādu citu dabas skatu! Esi pieredzējis ko tādu?

Ar Tratakas palīdzību mēs fokusējam redzi/acis vienā punktā. Kad skatiens kļūst fiksēts, arī prāts fokusējas tajā pašā punktā, līdz tas atslēdzas un straujā domu plūsma mazinās vai pat apklust. Prāts ir iekšēja miera stāvoklī un zināmu laiku tāds arī paliek. Nopietna joga pazīme ir tāda, ka viņa skatiens ir skaidrs, centrēts un nekustīgs, tā ir arī  fokusēta un rāma prāta izpausme. Arī valoda ir palēnināta, akcentēta un skaidra.

Tratakas veidi

Labais šajā praksē ir tas, ka jūs pats varat izvēlēties objektu, vai tā ir kāda puķe, skats, jūra, mežs, ugunskurs, dievība,  Saule vai sveces liesma… Izvēle ir jūsu rokās.

Shambhavi Mudra
Shambhavi Mudra

Mums pazīstamākās Tratakas formas ir Shambhavi Mudra, kad raugāmies uz uzacu centru ar acīm vaļā vai ciet, Bhoochari Mudra jeb raudzīšanās tukšumā ar acīm vaļā, vai Chidakash Dharana jeb apziņas ekrāna vērošana aizvērto acu priekšā. Tās visas ir Tratakas formas. Bet viszināmākā un iecienītākā, vienlaicīgi visvieglākā ir Trataka uz sveces liesmu! Mēs vērojam sveces liesmu, tad aizvērto acu priekšā cenšamies noturēt redzēto objektu pēc iespējams ilgāk! Visu šo laiku mēs koncentrējam uzmanību un noturam to. Tas padara prātu fokusētu. Kad tas koncentrējas vienā punktā, tas kļūst ass, skaidrs un mierīgs.

Te svarīgi ir saglabāt ķermeni nekustīgu un neaizdomāties, noturēt prātu pie prakses. Nemierīga prāta situācijā klāt varam pievienot kādu mantru, piemēram Aum, So Ham, personīgo vai kādu citu mantru.

Ir arī iekšējā Trataka jeb Antar Trataka, kad mēs cenšamies vizualizēt, ieraudzīt aizvērto acu priekšā kādu priekšmetu un noturēt uzmanību pie tā, bet šīs jau ir salīdzinoši grūtāks līmenis. Tratakā uz sveces liesmu mēs apvienojam abas metodes!

Trataka uz sveces liesmu

trataka

Jau pieminētā sveces liesmas vērošana ir ērta un interesanta meditācijas tehnika. Svecei piemīt zināma maģija, kas palīdz noturēt mūsu uzmanību, vai ne? Un pēc tam aizverot acis, liesmiņa saglabājas vēl ilgu laiku. To ir svarīgi noturēt pēc iespējas ilgāk! Lai tas notiku, skatīšanās laikā jācenšas maksimāli relaksēt acis un tās nemirkšķināt. Nemirkšķinot arī prāts “nemirkšķinās” – tas ir – nesvārstās un tiek noturēts “uz vietas”. Mērķis ir noturēt liesmas attēlu pie aizvērtām acīm pēc iespējas ilgāk 1 – 10 minūtes. Tas viss nāk ar laiku!

Svece parasti tiek turēta acu augstumā izstieptas rokas attālumā. Pārāk zemu vai pārāk augstu turēta svece ietekmē galvas, kakla un arī muguras pozu. Praktizēts tiek bez brillēm un satraukumam par redzes bojāšanu nav nekāda pamata, taisni otrādi, šī prakse uzlabo redzi! Tiesa mums der tikai vaska svece, ne parafīna, jo pēdējai ir nelabvēlīga ietekme uz redzi. Neskaitāmi gadījumi ir pierādījuši, ka pareizi praktizēta Trataka uz sveces liesmu stiprina acu muskuļus un pozitīvi ietekmē redzi – gan uzlabojot to, gan saglabājot redzes asumu pie intensīvas slodzes. Lai šīs kļūtu par jūsu pieredzi, ne tikai teoriju, jums jāpraktizē regulāri, katru vakaru, tumsā vismaz 40 dienas no vietas. Tikai tad redzes uzlabošanās efekts tiks sasniegts. Ideālā gadījumā 2-3 mēnešus no vietas.

Tratakas ieguvumi

Prāta fokusēšanās un redzes uzlabošanās un stabilizēšanās nav vienīgie blakusefekti. Trataka mums sniedz sekojošus labumus:

  • meditācija mārupēKoncentrē prātu un ieved mūs meditatīvā stāvoklī.
  • Uzlabo atmiņu, prātam kļūstot mierīgākam un fokusētākam. Atmiņu pasliktina stress, ar Trataku tas tiek jūtami mazināts.
  • Uzlabo miegu, mazina miega traucējumus. Šo jūs piedzīvosiet jau pēc pirmās reizes – miegs kļūs noturīgāks un dziļāks. Aizmigt arī būs vieglāk!
  • Ietekmē redzi, skatienu, valodu un stāju.
  • Regulāra Trataka atver slēptos prāta spēkus, tai skaitā pārdabiskos, piemēram, gaišredzību. Mēs tik ilgi skatāmies uz sveces liesmu, līdz prāts kļūst “gaišs” – un tā ir gaišredzība! Šis nav joks, bet process prasa ilgu treniņu un pieredzi.

Nosacījumi

Lai Trataka sniegtu solīto efektu ir jāievēro 4 nosacījumi:

  1. meditācijas pozas svarīgumsJāseko līdzi ķermenim. Tam jābūt nekustīgam un stabilam, izvairoties no jebkādas liekas kustēšanās. Katra kustība ķermenī, sašūpo arī prātu! Tas ir kā mierīgā, nekustīgā dīķi iemest akmeni. Virsma, kas tikko vēl bija rāma un gluda, nu ir viļņu klāta, līdz tie atkal aprims un virsma kļūs gluda kā spogulis.
  2. Nekustīgs skatiens. Acis nešaudās, bet ir piesietas pie sveces liesmas. Skatiens tiek noturēts, neskatoties uz asarām vai diskomfortu acīs.
  3. Acu nemirkšķināšana. Acis jācenšas nemirkšķināt, tomēr kad galīgi vairs nevar, to var darīt.
  4. Neaizdomāšanās. Mums jāseko līdzi arī domu plūsmai, lai tā mūs neaiznes prom no prakses!

Izmēģini un pārliecinies pats! Ja vēlies apgūt praksi pie zinoša skolotāja, tad piesakies uz klātienes nodarbībām Piņķos, skaties zemāk!

Prānajamas un meditācijas nodarbības klātienē.

trataka, sveces vērošana, pārdabiskas spējas, bezmiegs, miega traucējumi, labs miegs, skaidra galva, kā uzlabot atmiņu, acis, acu veselība, gaišredzība

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?