SoHam nodarbības. Nyasa

Meditācijas smalkumi. #1 Nyasa – ķermeņa apzināšanās un atslābināšanas prakse.

Read Time:3 Minute, 23 Second

SoHam meditācijas smalkumi. #1 Nyasa prakse

Šajā rakstu sērijā aplūkosim dažādas neatņemamas prakses un rituālus, kuri ir daļa no mūsu SoHam jogas skolas meditāciju nodarbību satura. Tā teikt, ieskats SoHam Prānajamas un Meditācijas nodarbību procesā! Šoreiz par Nyasa praksi – ķermeņa apzināšanas, atslābināšanas un iesvētīšanas rituālu ar mantras OM palīdzību.

Tantriska prakse

SoHam nodarbības. NyasaNyasa ir tantriska prakse ar ļoti senu izcelsmi. Pamatā tā tiek pielietota Mantru jogas rituālos. Lai pa īstam atvērtu mantru un piedzīvotu tās radīto slēpto potenciālu, ar mantras skaitīšanu vien nepietiek. Te ir vesela virkne rituālu, kuros neiedziļināšos, bet aplūkosim tikai šo vienu, ļoti svarīgo – Nyasu. Nyasas uzdevums ir iedzīvināt un iesvētīt mūsu ķermeni, lai tas ir gatavs augstākajai jogai un garīgām pieredzēm. Gluži tā pat kā mēs mazgājamies, lai uzturētu savu fizisko formu tīru un veselu, tieši tā pat mēs “nomazgājam” jeb attīrām savu smalko/prānisko ķermeni ar vibrācijas/skaņas, tas ir – mantru palīdzību. Jogā un meditācijā šīs smalkā ķermeņa dimensijas ir ļoti būtiskas, savādāk mēs netiksim tālāk par fizisko ķermeni, diskomfortu un sāpēm tajā!

Nyasa un Joga Nidra

Tad lūk, ir ļoti daudzi Nyasas veidu un te jāpiezīmē, ka slavenā Nidra joga jeb miega joga ir cēlusies no Nyasas. To izveidoja neviens cits, kā Bihāras jogas skolas dibinātājs Swami Satjananda, kuram Gūrū bija devis uzdevumi, padarīt jogu pieejamu visiem cilvēkiem visās pasaules malās. Tā viņš Nyasu, kas ir specifiska un tikai nopietniem mantru jogas praktizētājiem un tantristiem saprotama un pieejama, padarīja par “pasaules hītu”. Nidra jogu pazīst teju visā pasaulē un tā ir pati vieglākā meditācijas prakse!

Swami ļoti būtiski novienkāršoja Nyasas piegājienu un aizstāja to ar apziņas rotāciju cauri dažādām ķermeņa vietām, izpaliekot mantrām un fiziskiem pieskārieniem. Īstajā Nyasa praktikants pieskaras dažādām sava ķermeņa vietām vienlaicīgi ieskaitot specifiskas mantras, tādējādi ķermenis tiek attīrīts, tajā tiek iedzīvināta dievišķā enerģija. Savā būtībā mantrins jeb mantras jogs pats kļūst par dievību – tāda ir Nyasas pamatideja.

Nyasas paveidi

Piemēram, Mantra varna Nyasā praktikants pieskaras svarīgākajiem čakru punktiem – starp uzacīm, kaklam, sirdij, nabai, otrās čakras apvidum un pēdām, katrā vietā ieskaitot savu specifisku mantru. Pie kam pieskaršanās notiek ar speciālām Mudrām – pirkstu kombinācijām.  Tas viss ir pārāk sarežģīti un rietumniekiem nesaprotami, un to labi apzinājās Swami, kad izveidoja Nidras jogu.

SoHam Nyasa

Mudru joga, roku mudrasSavukārt, mēs mūsu Prānajamas meditācijās arī šo piegājienu esam novienkāršojuši, lai tas nekļūtu par ezotērisku procedūru, bet saprotamu un iedarbīgu rituālu. Galu galā ieskandināt mantru OM ir vērtīgi jebkurā gadījumā! Tie, kas ir iepazinuši un izjutuši uz savas ādas mantras vibrācijas efektu ļoti labi to saprot.

Mantra OM mūs īsā laikā no negatīva un tamasiska prāta/gara stāvokļa ieved neitrālā, vērojošā un pat dievišķā pieredzē, ja vien ir vajadzīgā izpratne, ticība un atvērtība! Tāpēc mēs mantru OM ieliekam 8 galvenajās ķermeņa daļās – galvā, kaklā, abās rokās, abās kājās un ķermeņa priekšpusē un aizmugurē. Mantra tiek ievibrēta un tās atbalss ir sajūtams attiecīgajā ķermeņa daļā. Pēc šī rituāla iestājas zināms miers un tīrības sajūta, kā arī pamazām pieaug vērojoša un neitrāla prāta attieksme, bez kura meditācijas māksla nav pieejama!

Bioenerģētiskie punkti

Vēl mēs varam iet dziļāk un  mantru ielikt 16 svarīgākajos bioenerģētiskajos punktos – 3 “mazajās” čakrās, 8 “lielajās” čakrās un 5 maņu orgānos. Tas jau ir nopietnāks piegājiens! Dažādām jogas skolām šie 16 punkti nedaudz atšķiras, bet mūsu skola pieturēsies pie šiem 16: 1) Pēdas un pēdu īkšķi, 2) Ceļgali, 3) Augšstilbi, 4) Plaukstas,  5) Muladhāra, 6) Svadhistāna 7) Manipura/naba, 8) Anahata/sirds, 9) Višuddhi/kakls, 10) Mēles gals, 11) Degungals,  12) Ausis, 13) Acis, 14) Adžņa/smadzenes, 15) Bindu/pakausis un 16) Sahasrara/avotiņš.

Īsajā versijā mēs aprobežojamies ar 7 pamatčakrām + Bindu. Citkārt mēs varam atsevišķi iesvētīt maņu orgānus vai darbības orgānus, vai pat iemantrot sevi no visām debesu pusēm + augšpuses, apakšpuses un iekšpuses! Varianti var atšķirties! Bet pamatdoma ir radīt apzinātības, tīrības un svētības sajūtu, uzsākot meditācijas sesiju. Atcerēsimies, ka mūsu ķermenis ir templis, kurā dzīvo dievišķā dvēsele! Tāpēc vēl un vēl jums atgādināšu, ka joga ir garīga prakse! Nekam mazākam nav vērts tērēt laiku!

SoHam Krija – mūsu skolas meditācijas prakšu esence materiālajai un garīgajai izaugsmei!

nyasa, ķermeņa atslābināšana, ķermeņa iesvētīšana, mantra Om, TANTRISKA PRAKSE, tantra joga, čakras, garīgums, garīgās prakses, nidras joga, Satjananda, bioenerģētiskie punkti, mudras, mudru joga

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?