Read Time:2 Minute, 11 Second
SoHam iesaka – Patandžali “Jogas aforismi”.
Šī ir vēl viena izcili vērtīga grāmata, jogas klasika – Pataņdžali “Jogas Sutras”. Gandrīz vai jogas bībele. Šī grāmata gan nebūs no sērijas joga visiem, bet tikai tiem, kas tai ir piegājuši pa nopietno. Pietiekami sarežģīta, tomēr tā izskaidro visu garo ceļu no jogas ceļa sākuma, līdz Samadhi jeb jogas gala punktam – brīvības un apskaidrības sasniegšanai. Šī skaitās Radža jogas taka, tātad runa iet par meditāciju, kā centrālo tēmu.
Grāmata ir latviski, tiesa, jāatzīst, – tā tulkota no krievu valodas. Daudz kas pazudis tulkojumā vai mazliet deformējies, jo tulkojuma ceļš, acīmredzot, ir šāds – sanskrits-angļu valoda-krievu valoda-latviešu valoda. Tas ir garš ceļš.
Bet neraugoties uz visu, tas ir gaužām vērtīgs un interesants lasāmais. Tēmas, kas skartas – prāta darbība un tā savaldīšana, 8 jogas pakāpieni, Prānajama, mantra Aum, Samadhi, Siddhis – pārdabiskas spējas, apskaidrība…
Jāpiezīmē, ka grāmatas komentāru autors ir vēl viens ikonisks jogs – Svāmī Vivekānanda. Pirmais jogs, kurš saprata, ka ir jāapvieno Austrumu gudrība ar Rietumu zinātnisko progresu, jeb citiem vārdiem sakot, apvienot iekšējo pasauli ar ārējo. To viņš centās paveikt, dodoties uz Ameriku 1989. gadā. Viņš bija pirmais jogs, kurš ieradās Amerikā. Tajā laikā joga bija reta un tikai izredzētajiem pieejama, Rietumos nezināma. Tagad, vairāk kā simts gadus vēlāk, tā ir kļuvusi par masu hītu ar 300 miljoniem praktizētāju visa pasaulē.
Te daži fragmenti:
Par slaveno Sutru: Chitta Vritti Nirodha. Tas pārtulkots šādi – Joga ir domas matērijas atturēšana no ietērpšanas dažādos tēlos. Pietiekami sarežģīts tulkojums, mazliet saprotamāk būtu – jogas būtība ir neapzinātas domu plūsmas pārtraukšana. Tas arī viss Radžas jogas uzdevums.
Ezera dibenu mēs nespējam saskatīt, jo virspuse ir pārklāta ar viļņu ņirbu. Tikai tad, ja ņirboņa izzūd un ūdens nomierinās, mēs varam saskatīt tā pamatnes mirdzējumu. Ja ūdens ir duļķains, dibens nav redzams; ja ūdens pastāvīgi viļņojas, dibenu tāpat nav iespējams saskatīt, un tikai tad, ja ūdens ir dzidrs un mierīgs, mēs redzam dziļumu. Šis ezera dibens ir mūsu pašu īstā Dvēsele; pats ezers – Čitta (apziņa, prāts). bet viļņi – Vritti (domu plūsma).
Sutru 3. nodaļā tiek apskatīti Siddhis – pārdabiskās spējas, kuras patiesībā nav pārdabiskas, bet gan gaužām dabiskas spējas. Tas visas var sasniegt, apturot jau pieminētos domu viļņus un spējot koncentrēt prātu. Proti, koncentrēta prāta daba ir uztvert to, ko mēs saucam par pārdabisku. Dažas spējas, ko iespējams sasniegt un tehnikas, kā to izdarīt ir aprakstītas šajā grāmatā. Piemēram, uzzināt nākotni, iepriekšējās dzīves, kļūt neredzamam, domu lasīšana, garu pasaules redzēšana un tamlīdzīgi. Un tās nav pīlītes, bet trenēta prāta dabiska uztveres spēja.
Meklē tuvākajā bibliotēkā un izlasi. Iesaku!
jogas aforismi, patandžali, radža joga, jogas sutras, prāta darbība, Vivēkananda, dvēsele, apziņa
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating