Read Time:2 Minute, 43 Second
Shambhavi Mudra
Pirms kāda laika aplūkojām virkni roku Mudru, pie tām vēl atgriezīsimies nākotnē, bet tagad laiks iepazīties ar galvas Mudrām. Galva, bez šaubām, ir ļoti būtiska ķermeņa daļa- centrs, tāpēc šīs Mudras ir īpaši svarīgas un iedarbīgas. Tādējādi Shirsha (galvas) Mudras ir neatņemama mūsdienu jogas sastāvdaļa.
Galvas Mudru gadījumā darbs notiek ar acīm, ausīm, degunu, mēli un lūpām. Turpmākajā rakstu sērijā aplūkosim pazīstamākās galvas Mudras, kurās centrālo vietu ieņems acis. Šeit ir jābūt uzmanīgam, jo acis mums ir ļoti būtisks maņu orgāns, tāpēc šo Mudru apgūšanai veltīsim īpašu vērību un uzmanību. Ar pašām acīm nekas slikts nevar notikt, pareizi praktizējot, ieklausoties norādījumos un veselajā saprātā. Tieši otrādi, šīs acu Mudras var pat uzlabot redzi, jo tiek trenēti acu muskuļi.
Shambhavi Mudras skaidrojums
Un sāksim ar vispazīstamāko acu Mudru – Shambhavi Mudra.
Mitoloģiskais skaidrojums šīs Mudras izcelsmei ir šāds. Shambhavi ir Shivas sieva, pavadone un arī pati pirmā jogas skolniece uz planētas. Kungs Šiva, kas vienlaicīgi ir arī Adiyogi – pats pirmais jogs, tātad visu jogas prakšu radītājs, pēc sievas lūguma iemācīja šo praksi, un rekomendējot to kā ātrāko ceļu uz augstāko apziņu. Tādējādi, praktizējot šo Mudru iespējams sasniegt superapziņas stāvokli, kas ir tas pats dziļas meditācijas stāvoklis. Tātad ceļš uz sevis izzināšanu.
Jāpiezīmē, ka Shambhavi Mudra ir ne tikai jogas prakšu papildinājums, bet pati par sevi meditatīva prakse – tā saucamā Tratakas tehnika. Ideāls veids, kā trenēt koncentrēšanos, kas ir meditācijas procesa stūrakmens.
Tehnika
Apsēdies jogas vai kādā citā pozā, atslābinies un noskaņojies praksei. Elpo dabiski un fokusē skatienu taisni uz priekšu. Tad izstiep labo roku (ja esi kreilis – kreiso) ar īkšķi uz augšu apmēram 10 centimetrus no deguna, un lēnām cel to uz augšu, ar acīm sekojot īkšķa gala kustībai. Vienā brīdī acis būs paceltas vajadzīgajā leņķī, un tu raudzīsies punktā starp uzacīm. Tad nolaid roku. Ja viss būs izdevies pareizi, tu ieraudzīsi optisko apmānu – abas uzacis savienojamies un veidojot V burtam līdzīgu formu. Ja ne, tad mēģini vēlreiz, bez saspridzinājuma, bet ar atslābinātu seju, acīm, ķermeni un rokām.
Sākumā acis ātri sāks sāpēt. Ja tā, tad uzreiz tās nolaid, aizver un atpūtini. Pēc mirkļa mēģini vēlreiz. Lēnām tās pieradīs un kādu pusminūti varēsi šādā veidā tās noturēt. Bet te jābūt ļoti vērīgam, un acis jāpieradina pakāpeniski, pie pirmā diskomforta tās jāatslābina.
Kad esi sasniedzis zināmu stabilitāti un acis vairs nesāp – vari tās kādu laiku šajā Mudrā noturēt bez sasprindzinājuma, tad integrē klāt savu Prānajamas tehniku. Starp citu, šo Mudru vari praktizēt arī ar aizvērtām acīm, tomēr tad tām būs tendence nemanot nolaisties. Atceries, ik palaikam pacel tās atpakaļ punktā starp uzacīm. Šeit gan tas punkts būs jāiztēlojas vai jāvizualizē. Iespējams kādam, kam Ajna čakra ir pietiekami aktīva, nekas nebūs jāvizualizē, viss tur jau būs redzams punkta, ovālas formas, vai mākoņa veidā.
Ieguvumi:
• Acu muskuļu stiprināšana.
• Labs veids, kā nomierināt un apklusināt prātu.
• Koncentrēšanās spēju attīstīšana.
• Pārslēgšanās no “ikdienas prāta” uz apziņas režīmu.
• Ajna čakras jeb tā saucamās trešās acs atmodināšana.
Nepraktizē ja:
• ciet no glaukomas,
• ja ir diabētiskā retinopātija,
• ja tikko veikta kataraktas operācija,
• ja ir lēcas implants,
• vai jebkura cita acu operācija.
Shambhavi Mudra, Mudras, acu mudras, meditācija, joga, trešā acs, uzlabo redzi, SoHam joga, īstā joga, koncentrēšanās, Trataka, gaišredzība
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating