Prānājāmas māksla. #12 Samavritti Prānajama – ritmiskā elpošana mierīgākai noskaņai.
Kā jau tu labi zini, ieelpa ar izelpu veido zināmu ritmu, un kad mēs tam pievēršam uzmanību un vēl piedevām pagarinām elpas dziļumu, rezultāts ir tūlītējs, un tas ir visnotaļ nomierinošs!
Galvenais noteikums šajā praksē ir ieelpas un izelpas vienādais garums. Tas jau ir iekodēts prakses nosaukumā – Sama nozīmē vienmērīgs vai vienāds. Tātad, ja ieelpojam skaitot līdz 3, tad arī izelpa būs uz 3. Tas ir labs sākuma intervāls, bet jau vērā ņemamas izmaiņas varam novērot pie 5 sekunžu gariem intervāliem.
Ritms
Lai elpas kļūtu garākas, mēs izmantoja “vēdera” vai tā saucamo diafragmas elpošanu, un tas ir pavisam vienkārši. Iekārtojies ērtā jogas pozā ar taisnu muguru, centies elpojot kustināt arī vēderu un krūtis, sajūtot viļņveidīgu kustību, ar ieelpu no vēdera uz augšu, ar izelpu no krūškurvja atpakaļ uz vēderu. Tā arī ir visa tehnika, un kad pievienojam vienmērīgu skaitīšanu, mēs praktizējam Samavritti vai citur dēvēta arī par Samaveta Prānājāmu.
Pakāpeniski pagarinām elpas dziļumu, bet vienmēr saglabājam ieelpas/izelpas vienmērīgo ritmu un komforta sajūtu, lai nerodas skābekļa trūkums! Šīs elpas vienādais ritms mums palīdzēs piedzīvot iekšēju mieru un saslēgties ar citiem daudz smalkākiem ritmiem. Piemēram, ja mēs par mērvienību ņemam pulsu, nevis sekundes, tad tādā veidā nonākam vienā taktī ar savu iekšējo ritmu. Tas ir vēl iedarbīgāk! To tu vari pats izmēģināt jau tagad vai kopā ar mani pievienotajā video apmācībā raksta beigās!
1:1:1
Samavritti Prānājamu iesaku praktizēt stresa un nemiera stāvoklī, tas palīdzēs pārslēgties uz mierīgāku prāta stāvokli, relaksēs un noderēs bezmiega mazināšanai. Citkārt prakse var pat ievest meditatīvā stāvoklī. Tehniku varam attīstīt līdz pat 10:10. Tas ir – 10 sekundes vai pulsi ieelpai un tik pat daudz izelpai.
Ar šo praksi var iet vēl tālāk, pievienojot iekšējo elpas aizturi – tā ir aizture, kas seko pēc ieelpas. Pakāpeniski pagarinot elpas aizturi, lai tā ir vienādā garumā ar ieelpu un izelpu. Tad formula būs šāda 1:1:1, kur vieninieku aizstājam ar jebkuru jums piemērotu elpas garumu – 3, 4 vai pat 5 sekundes.
Praktizējam pakāpeniski
Un kad kādu laiku šī prakse ir apgūta, tad noslēdzošais intervāls ir ar abām elpas aizturēm – arī ar ārējo – to, kura seko izelpai. Tad mums sanāk 1:1:1:1 – ieelpa + izelpa + abas aiztures vienā garumā. (Dažviet šo tehniku mēdz dēvēt par box breathing jeb latviski – kvadrātelpa! 🙂 )Un tā jau ir pavisam jaudīga tehnika ar pilnīgi citu gala efektu! Bet atceries, viss jādara secīgi, ja mēģināsi uzreiz šo gala variantu, tad tas radīs lieku stresu un pārslogos plaušas un sirdi. Jogā mēs viss jāapgūst pakāpeniski, tikai tad piedzīvosim noturīgu un paliekošu efektu.
Izmēģini ritmisko elpošanu jau tagad – skaties video un praktizē kopā ar mani!
samavritti pranajama, pranayama, samaveta prānayama, kā aizmigt, kā nomierināties?, izelpa, ieelpa, box breathing, kvadrātelpa, elpas prakses, apzinātā elpošanasam
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating