Kas ir Sadhana?
Sadhana ir jogas vai kāda cita veida garīgā prakse, kas tiek veikta, ievērojot noteiktu disciplīnu – neatlaidīgi un regulāri, līdz tiek sasniegts rezultāts! Lai labāk saprastu šo domu, aplūkosim 3 attīstības pakāpes, kurām mēs izejam cauri praktizējot jogu.
Jogas praktizēšana. Parasti tā ir neregulāra, dažkārt arī regulāra, bet bez noteiktas disciplīnas. Prakses tiek pakārtotas ikdienas dzīvei, ja ir laiks – joga tiek praktizēta; ja nav, – tad netiek. Ja ir noskaņojums, garastāvoklis, – tad jā; ja nav, tad arī jogas prakses nav. Citiem vārdiem sakot, joga tiek pakārtota ikdienai un vairāk tiek uztverta kā brīvā laika pavadīšana vai eksotiska izklaide bez dziļāka mērķa un izpratnes.
- Sadhana jeb joga kā regulārs un svarīgs ikdienas rituāls. Šeit joga vairs nav izklaide, tā ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Jogas un garīgās attīstības nozīmīgums ir saprasts un ieņem ļoti būtisku lomu praktikanta ikdienas dzīvē. Patiesībā Sadhana nozīmē, ka nevis joga tiek pielāgota ikdienai vai garastāvoklim, bet tieši otrādi – ikdienas dzīve, pienākumi, darbi un garastāvokļi pielāgojas praksei – tā tiek veikta tik un tā – dzelžaini, noteiktā laikā, katru dienu! Sadhana iemāca disciplīnu, un tas, savukārt, nodrošina rezultātu.
- Jogas dzīvesveida piekopšana. Šis jau ir nākamais līmenis. Pēc tam, kad garīgā prakse/Sadhana ir nesusi rezultātu, joga kļūst par dzīves veidu, domāšanu, dzīvesstilu. Jogas prakšu laikā iegūtā disciplīna un skaidrība galvā, kā arī meditācijas laikā piedzīvotā gudrība un radošā potenciāla atvēršanās tiek integrēta ikdienas dzīvē. Joga un dzīve nav nošķirtas pasaules, tās ir savienotas un izpaužas domāšanā, attieksmē, darīšanā un dzīvošanā.
Sadhana nozīmē ieguldīt laiku, piepūlēties, disciplinēt un strādāt ar sevi, savu raksturu un dabu. Tas nav viegli! Viss, ko jūs savā dzīvē esat sasnieguši, visas jums būtiskās lietas prasīja piepūli, lielu piepūli, vai ne? Ģimene, izglītība, dzīvesvieta, darba karjera, draugi? Tie visi ir ilgtermiņa procesi, “ieguldījumi”, varētu pat teikt sava veida Sadhanas.
Mantra Sadhana
Cilvēku, kas nopietni praktizē Sadhanu dēvē par Sadhaku, un vārds Sadhana cēlies no sanskrita vārda sādh – sasniegt, izpildīt. Parasti šo jēdzienu lieto ne tikai jogā, bet arī budismā, džainismā, tantras praktizētāju aprindās un citur.
Sadhanas mēdz būt dažādas, piemēram, Hatha Jogas vai Krija jogas Sadhana, kad prakse tiek veikta neatlaidīgi katru dienu, noteiktu laika periodu – nedēļu, mēnesi, gadu/s. Var būt arī mantra jogas Sadhana, kad mantra tiek skaitīta noteiktas reizes dienā, katru dienu bez pārtraukuma līdz rezultāts ir sasniegts.
Teiksim, Mantra Sadhana nozīmē, ka katru dienu noteiktu skaitu reižu mantra tiks noskaitīta neatkarīgi ne no kā! Parasti mantra ir piesaistīta kādai dievībai, un tas ir veids, kā veidot un uzturēt attiecības ar izvēlēto dievību. Ja garastāvokļa vai citu iemeslu dēļ tiek izlaista kāda prakses reize vai diena, tad sanāk, ka mēs dievībai “liekam pagaidīt”. Tas nav nopietns veids kā veidot attiecības ar augstākiem spēkiem, vai ne? Tāpēc Sadhana parasti netiek pārtraukta. Pārtraukums vai izlaista reize/diena nozīmē, ka prakse ir sabotēta un tā ir jāsāk no jauna! Tas ir disciplīnas, iekšējās disciplīnas jautājums! Lai jogā kaut ko sasniegtu un piedzīvotu, kaut kas ir jāupurē! Ja esi gatavs tikai saņemt, bet neko neesi gatavs upurēt pretī, tad tas nekur tālu neaizvedīs, – tad garīgajam procesam vēl nav pienācis laiks.
Ir 3 galvenie šķēršļi, lai jūs no parasta praktizētāja kļūt par Sadhaku – nopietnu praktizētāju, un tie ir – šaubas, slinkums un bailes. Tie arī ir jūsu galvenie šķēršļi, kas jāpārvar! Tantriskajā tekstā Vijnana Bhairava Tantra piemin vēl 2 mazāk zināmus, un tie ir – miegs, kad tas tas mūs pārņem brīdī, kad jāpraktizē Sadhana, un slimības, kuras dažkārt mēs paši neapazināti radām, lai sabotētu savu Sadhanu.
Nopietni jogas praktizētāji pakāpeniski pārvar šos traucēkļus un no neregulāras prakses nonāk pie Sadhanas, tas notiek pats no sevis – intuitīvi, kad ilgas un vēlme piedzīvot izpratni, rast svarīgas atbildes par sevi un dzīvi, un piedzīvot dievišķo ir nesatricināmas. Tad nekas vairs nespēj apturēt praksi – Sadhanu!
sadhana, garīgā prake, jogas prakse, jogas praktizēšana, meditācijas prakse, darbs ar sevi, pašdisciplīna, mantra joga, dievības
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating