Read Time:4 Minute, 17 Second
Prānajamas ietekme uz veselību
No sākuma definēsim, kas ir laba veselība. Tā ir dažādu organisma sistēmu harmoniska jeb sabalansēta funkcionēšana. Kādas ir šīs sistēmas? To mēs atceramies jau no skolas laikiem – nervu sistēma, endokrīnā, jeb iekšējās sekrēcijas sistēma, elpošanas sistēma, asinsrites sistēma, gremošanas sistēma, izvades orgānu sistēma un citas. Pirmās divas skaitās teju pašas svarīgākās, tomēr, ja kaut viena no tām darbojas nepilnīgi, tas ietekmēs visu organismu, līdz ar to arī pārējās sistēmas. Tātad visas organisma sistēmas ir ļoti cieši saistītas un svarīgas labas veselības un dzīves kvalitātes nodrošināšanā.
Nervu sistēma
Sāksim ar nervu sistēmu, kas ir saistīta ar visiem orgāniem un pārējām organisma sistēmām. Ja te ir kāds traucējums, tūlīt pat tas atsauksies vai nu uz kāda orgāna darbību, vai veselas sistēmas defektu, kas tālāk neaprobežosiet tikai ar fiziskiem traucējumiem, bet arī mentāliem un psiholoģiskiem. Nervu sistēmu centri atrodas smadzenēs, mugurkaulā. Ar Prānajamas praksēm mēs ļoti būtiski ietekmējam šos centrus. Ir atsevišķas Prānajamas prakses, kas tieši skar veģetatīvo nervu sistēmu, ietekmējot simpātiskās un parasimātiskās nervu sistēmas līdzsvaru, kas rezultējas miera un līdzsvara sajūtā.
Endokrīnā sistēma
Nākamā sistēma – dziedzeru vai endokrīnā ir maz pētīta, kaut arī jogas tekstos tiek īpaši akcentēta. Ne velti mistiskās čakras ir ļoti cieši saistītas ar dažādiem dziedzeriem. Piemēram vairogdziedzeris ir fiziskais centrs Vishuddhi čakrai, bet aizkrūtes dziedzeris sirds čakrai Anahatai. Jā, starp citu, čakras nav nekas cits, kā prānas plūsmas centri mūsu ķermenī.
Ja šie dziedzeri, kas ir ļoti cieši saistīti ar nerviem un asinsriti, nenodrošina vajadzīgo sekrēciju, tad organismā ir disbalanss, slimība jeb citiem vārdiem Prānas plūsmas bloki vai pārblīvējumi.
Sirds, asinsrites sistēma
Pieņemsim, ka abas iepriekš minētas sistēmas darbojas nevainojami, bet rodas traucējumi asinsrites darbībā vai sirdī. Rezultātā, ja vēnās, artērijās un asinsvados būs kāda novirze, cietīs visas pārējās sistēmas, jo ar asinīm tiek apgādāts viss ķermenis līdz pat šūnu līmenim. Ja kāda ķermeņa daļa kaut vai vismazākā netiks pienācīgi apasiņota, tūlīt arī nervu un dziedzeru sistēma būs ietekmēta. Vai arī, ja asinsrites sistēma būs pilnīgā kārtībā, bet asins kvalitāte pieklibos, pārlieku lielā toksīnu daudzuma ietekmē, atkal jau tas pats.
Elpošanas un gremošanas sistēma
Savukārt, asins kvalitāti jau nodrošina elpošanas un arī gremošanas sistēma. Elpošanas sistēma nodarbojas ar skābekļa nogādāšanu asinīs un tālāk pa visu organismu, kā arī par toksīnu izvadi izelpojot CO2. Gremošanas sistēma ietekmē arī asins kvalitāti, ja tā nedarbojas pilnvērtīgi, asins kvalitāte būs zema, ar toksīniem, kas tālāk caur asinsriti izplatīsies pa visu organismu, tādējādi vājinot vai pat indējot orgānus un šūnas. Normālā gadījumā pārtika tiek sagremota, vajadzīgais paliek organismam un asinīm, nevajadzīgais tālāk nonāk izvades orgānu rīcībā.
Kā Prānajama ietekmē organismu?
Prānajamas ietekme saistīta ar holistisko pieeju ķermenim. Tā pozitīvi ietekmējam visas organisma sistēmas un tās orgānus. Ja pieminam gremošanas sistēmu, tad Prānajamā mēs aktivizējam vēdera muskuļus, kas masē un aktivizē kuņģi, aizkuņģi un aknas. Šie orgāni tiek jūtami enerģizēti, uzlabojas to darbība, to nervi un muskuļi tiek tonizēti.,
Tas pats ir ar elpošanas sistēmu – Prānajama stiprina plaušas un sirds muskuļus, kas nodrošina to efektīvu darbību arī pēc Prānajamas sesijas. Pie kam ar apzinātās elpošanas vingrinājumiem, varam atsvaidzināt un izvēdināt plaušu saturu, kas nav izdarāms pie parastās elpošanas.
Prānajamas tehnikas nodrošina iekšējo orgānu masāžu, un tas atstāj ietekmi uz visu organismu. Ne velti regulāriem Prānajamas praktizētājiem gremošanas sistēma ir pilnīgā kārtībā, pārtika tiek pilnvērtīgi pārstrādāta un cilvēks ir veselīgs, bez liekā svara, pilns ar enerģiju. Vairumam cilvēku ar lieko svaru problēma nav tik lielā mērā meklējama ēšanas paradumos, biežumā un daudzumā, cik tieši gremošanas sistēmas, jeb runājot jogas valodā – prānas uguns darbības kvalitātē, tas arī viss noslēpums.
Ar Prānajamas tehnikām mēs ietekmējam visu organisma sistēmu kopumā, un tā arī ir galvenā atšķirība starp jogas pieeju un rietumu medicīnas pieeju, kas katru problēmu skata atrauti no kopējās organisma “bildes”. Pietiek ar 15-30 minūtēm dienā, bet efekts uz organismu un orgāniem būs visas dienas garumā. Labā ziņa ir – jums nav visu dienu jāpraktizē Prānajama, lai gūtu efektu, pietiek ar nelielu sesiju, un tā tālāk ietekmē organismu visas dienas garumā!
Slimības prāniskajā ķermenī.
Tik tālu par Prānajamas ietekmi uz fizisko ķermeni un veselību, bet tā atstāj tikpat lielu vai pat vēl lielāku ietekmi arī uz prānisko dimensiju. Ko tas nozīmē? Kā zināms, pirms slimība izpaužas fiziskajā dimensijā, tā jau kādu laiku dzīvo smalkajā ķermenī, jeb Prāniskajā dimensijā. Ne velti daudzi Kovid slimnieki nepiedzīvo nekādus jūtamus simptomus, un dažkārt pat nenojauš par slimības klātesamību. Tas ir tieši tāpēc, ka slimība ir jau iemājojusi prāniskajā jeb ēteriskajā ķermenī, bet kaut kādu specifisku iemeslu dēļ neizpaužas vai nepāriet uz fizisko ķermeni simptomu formā.
Ar regulāru Prānajamas tehniku praktizēšanu mēs aktivizējam un palielinām prānas līmeni organismā. Un ja kāds vīruss vai bacilis tomēr iekļūst organismā, pateicoties aktivizētās Prānas darbam, tas momentāni tiek likvidēts. Prāna to vienkārši “sadedzina”. Tas notiek ar ķermeņa temperatūras paaugstināšanas palīdzību. Tāpēc nav ieteicams lietot temperatūru nositošās zāles, jo tās apgrūtinās organisma ātru atlabšanu. Kāpēc gan mums ar ķīmiju no ārpuses būtu jāiejaucas Prānas darbībā? Neaizmirsīsim ka mūsu organisms un Prānas, kas ir šī fiziskā organisma smalkā dimensija, ir apveltīti ar zināmu inteliģenci. Nobrāzta āda uz rokas sadzīst pati no sevis, arī bez ceļmallapas izmantošanas. Vai ne tā?
veselība, prāna, pranajama, joga, organisms, elpošana, nervu sistēma, Prānajama, elpošanas sistēma, laba veselība, dziedzeri
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating