uguns elpa

Prānājāmas māksla. #5 Bhastrika jeb “uguns elpa”.

Read Time:4 Minute, 14 Second

Prānājāmas māksla. #5 Bhastrika jeb “uguns elpa”

Laiks jūs iepazīstināt ar visspēcīgāko un iedarbīgāko Prānajamas tehniku – Bhastrika jeb “Uguns elpu”. Prakse ir tik intensīva un spēcīga, ka pēc tās parasti paliek karsti, un tas nav nekāds pārsteigums! Mēs aktivizējam savu prānisko dimensiju un iekuram “iekšējo uguni” un tas nav pārspīlēti, tieši tas arī notiek! Prāna nozīmē mūsu dzīvības spēks un tas tiek maksimāli vairots ar šo praksi. Savukārt, visi jogas pazinēji zina, ka mēs esam veidoti no 5 pamatelementiem, no kuriem viens ir UGUNS. Uguns mūsu organismā atrodas vēdera apvidū un šī ir vieta, kurā notiek visintensīvākā aktivitāte, gan fiziskajā, gan prāniskajā līmenī. Jo Bhastriku mēs praktizējam ar strauju vēdera, presītes kustināšanu –  ar ieelpu uz āru, ar izelpu uz iekšu. Vairāk par tehniku uzzini zemāk pievienotajā video instruktāžā.

Veselība un imunitāte

uguns elpaLai uzskaitītu visus šīs prakses efektus, nepietiks ar vienu rakstu, jo prakse ir fiziskās, mentālās un garīgās veselības “burvju nūjiņa” – panaceja.

Mūsu veselību un imunitāti pamatā nosaka tas, cik aktīvas ir mūsu prānas un cik spēcīgi deg mūsu “iekšējā uguns”. Ja prāna ir aktīva un tās ir daudz, ja mūsu dzīvības spēks “deg ar spožu liesmu”, tad nekādu slimību nemaz nevar būt, tās tiek “sadedzinātas” un izvadītas ārā no mūsu ķermeņa sistēmas! To visu izdara prāna – mūsu iekšējais neredzamais un viedais dzīvības spēks. Ne velti slimojot mums pieaug iekšējā uguns – temperatūra, tas ir prānas darbs, – tā prāna cīnās ar “iebrucējiem”- vīrusus un slimības uzkarsējot un sadedzinot, jo pie noteiktas ķermeņa temperatūra šie vīrusi aiziet bojā! Bhastrikā mēs nepaaugstinām ķermeņa temperatūru, bet gan prānas intensitāti, temperatūra pieaug tika prāniskajā līmenī, bet ar to pietiek, lai vairotos imunitāte un veselība.    

meditācijas skolotājsSenajos jogas tekstos ir teikts – tie, kas regulāri un pareizi praktizē šo tehniku nekad neslimos! Šo tehniku pazīst arī tibetieši un dažādi elpošanas eksperti Rietumos, jo tā tiešām var sniegt tūlītēju efektu, bet tikai tad, ja tehnika tiek pareizi apgūta un praktizēta, savādāk te var parādīties daudz negatīvu blakus efektu. Piemēram, galvas reibšana, slikta dūša, ģībonis, samaņas zaudēšana. Bet, ja prakse tiek apgūta pakāpeniski, lēnām, ar apzintību zinoša skolotāja pavadībā, tad nekādi negatīvi blakus efekti nebūs iespējami!

Attā toksīni, baciļi un neirozes

darbs ar prānuPrakse spēcīgi attīra mūsu organismu, pateicoties asinsrites un sirdsdarbības veicināšanai. Tas ir pilnīgs detokss visa ķermeņa ietvaros, bet tam jānotiek lēnām un pakāpeniski, apzināti praktizējot.

Bet šī prakse mūs attīra ne tikai fiziski, pastiprina vielmaiņu, veicina kuņģa un gremošana sistēmas perfektu darbību, likvidē liekos taukus un masu, bet arī mentāli, emocionāli un psiholoģiski dziedina. Pēc šīs tehnikas iestājas pilnīgs tukšums un skaidrība prātā, izplešas apziņa un uztveres spējas piedzīvo nebijušus augstumus! Dažādos pētījumos noskaidrots, ka Bhastrika labvēlīgi iedarbojas uz psihisko veselību, tā mazina vai pat iznīcina dažādas neirozes, nomāktību un depresiju, palīdz izdegšanas gadījumā (jo mēs taču no jauna iekuram savu iekšējo uguni)!

Kundalinī un psiholoģiskie mezgli

psiholoģiskie mezgliUn ar to vēl prakses iedarbība nebeidzas! Praksei ir arī garīgā pievienotā vērtība. Intensīvi, pareizi un ar papildus tehnikām, tādām kā Bandhām jeb slēdžiem, tā atmodina Kundalinī spēku un palīdz tam pacelties. Galvenie šķērši Kundalinī enerģijas virzībai uz augšu ir mūsu pieķeršanās un atkarības no ārējās pasaules. Pirmkārt, no mantām, priekšmetiem, gadžetiem, naudas un baudas. Jogā šo dēvē par Brahma Granthi jeb materiālo mezglu. Bhastrika palīdz Kundalinī spēkam izkļūt cauri šīm pirmās čakras enerģijas sablīvējumam. Rezultātā mūsu uzmanība un atkarība no šiem materiālajiem priekšmetiem iet mazumā, mēs spējam pacelties pāri tiem un piedzīvot garīgo atmošanos. Tas nenozīmē, ka no visa ir jāatsakās, – nē, bet mēs esam brīvi no šīs materiālās gravitācijas, vēlmēm pēc vākšanas, iepirkšanās, uzkrāšanas. Šī visa pamatā ir bailes, bet kad Kundalinī spēks ir izkustināts ar Bhastrika Prānajamu, tad bailes atkāpjas, tās izzūd, jo visu baiļu pamatā ir bailes no nāves. Šis jautājums vairs nav tik emocionāli piesātināts, tas atrisinās pats no sevis un bailes vairs netraucē.

bandhas jeb ķermeņa slēdžiOtrs mezgls ir pieķeršanās cilvēkiem un attiecībām, to dēvē par Vishnu Granthi – emocionālais mezgls. Ja arī šim mezglam, kurš atrodas Anahata jeb sirds čakrai Kundalinī tiek cauri, tad priekšā ir pēdējais mezgls – Rudra Granthis, kurš atrodas Adžņa čakrā. Pat ja šim mezglam vēl nav lemts tikt cauri, vienalga tiek piedzīvota strauja garīgā attīstība, un tas viss pareizi un regulāri praktizējot šo Bhastrika Prānajamu ar papildus tehnikām – Kumbhaku, Mudrām un Bandhām.

Ierobežojumi

Praksi ieteicams uzsākt tikai pēc tam, kad ir apgūta “vēdera elpa” un kādu  laiku praktizēta Nadi Shodhana Prānajama.

Prānajamas vēdera elpošanaPraksi nav ieteicams praktizēt tiem, kam augsts asinsspiediens, sirds un vēdera dobuma orgānu nopietnas kaites. Cilvēkiem ar vāju sirdi ir īpaši jāuzmanās, vai no prakses jāatsakās vispār. Tiem, kam reiboņi, epilepsija un izciesta trieka arī nav ieteicams praktizēt. Un visbeidzot grūtniecēm un mēnešreižu laikā jāatturas no tehnikas.

 

Galvenie ieguvumi no regulāras un pareizas Bhastrika Prānajamas:

  • Veselības uzlabošanās, neslimošana.
  • Paātrināta dziedināšanās pēc slimībām.
  • Stipra un sakārtota nervu sistēma.
  • rūdīšanās skola, jogas prakses siltumamAttīrītas elpas un nāsu pasāžas, pareiza elpošanu.
  • Vairo spēku un siltumu,
  • Veicina možumu un dzīvotvēlmi.
  • Novērš nervu slimības, neirozes, depresiju un mentālo vājumu.
  • Veicina vielmaiņu un mazina lieko svaru.
  • Uzlabo ādu, likvidē pumpas, padara seju mirdzošu.
  • Pastiprina uzmanības spējas un uztveri.
  • Atmodina Kundalinī spēku.

bhastrika, uguns elpa, uguns elpošana, spēcīga elpas tehnika, uguns, spēks, enerģijas vairošana, depresijas mazināšana, novecošanās palēnināšanās, prana, nervu sistēma, vielmaiņas veicināšana, nerozes, izdegšanas sindroms, Kundalini, uztvere, uzmanības treniņš, vims hofs, tummo

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?