Prānajama

Prānajama ir ne tikai jogas disciplīna, bet arī ļoti smalka zinātne, kas nodarbojas ar Prānas vadīšanu un stiprināšanu ķermenī. Lai labāk izprastu to, kas tad īsti ir Prānajama, jogas studija SoHam piedāvā 10 podkāstu sēriju! 

EP.01. Prāna

Šajā epizodē iepazīstinu ar Prānas jēdzienu. Prāna nav tikai gaiss, ko ieelpojam, tas ir kaut kas daudz vairāk. Tā ir enerģija, kas ir visu dzīvo un nedzīvo objektu pamatā. Tā ir visuma aktīva forma. Visu kosmosu caurauž Prāna, tas ir spēks konstantā kustībā. Dzīvības spēks. 

 

EP.02. Prānajama

Prānajama ir zinātne par enerģiju, kas atrodas visapkārt, tai skaitā mūsos. Šī enerģija ir pieejama visiem un tik dēvēta par Maha Prānu. Prānajamā mēs iemācāmies šo spēku ģenerēt, uzkrāt un vadīt.

 

EP.03. Nadis

Nadi ir smalkiem enerģijas kanāli, sistēma, pa kuriem plūst dzīvību dodošā enerģija vai spēks. Nadi nav redzami un tie nav atrodami fiziskajā ķermenī, bet mūsu smalkajā sistēmā, prāniskajā apvalkā.

 

EP.04. Jogas aplis 1. daļā. Prānajamas vieta jogas sistēmā.

Jogas disciplīnu un iedalījumu ir gaužām daudz, bet lai mēs varētu šo visu puslīdz saprotami definēt, ņemsim par pamatu Bihāras jogas skolas radīto jogas klasifikāciju, ko viņi paši sauc par Yoga Chakra, jeb jogas apli. Aplis sastāv no ārējām un iekšējām jogām.

 

EP.05. Jogas aplis 2. daļā. Iekšējās jogas – Karma joga, Bhakti joga, Jnana joga.

Trīs iekšējās jogas pēc jogas apļa iedalījuma ir Bhakti, Jnana un Karma joga. Tās ir iekšējas disciplīnas, kas ir attiecīgu iekšēju ētikas kvalitāšu izpausme. Pamatā šīs jogas saistītas ar mūsu 6 “iekšējo draugu” jeb negatīvo īpašību izskaušanu. Un tās ir – iegribas/kaislības, agresivitāte, alkatība, maldi, augstprātība, skaudība/greizsirdība. Tās ir sešas negatīvas īpašības ar kurām mēs atnākam un nereti tās mūs pavada visu mūsu dzīves laiku, radot daudz ciešanu. Lai mazinātu šīs pēc noklusējuma jau ieprogrammētās ciešanas, ir radīti 3 rīki, 3 jogu formā – darbības jeb Karma joga, Jnana jeb zināšanu joga un jūtu/sirds vai Bhakti joga.

EP.06. 5 galvenās Prānas. Prāna, Apāna, Samāna, Udāna, Vjāna.

Mūsu ķermenī mājo dažādas prānas formas ar konkrētu atrašanās vietu un ļoti konkrētām funkcijām. Jogas tekstos pieminētas vismaz 10 šādas prānas, sauktas arī par Prana Vayus, jeb prānas vējiem. Ar pieciem svarīgākajiem prānas vējiem, pancha vayus iepazīsimies šajā stāstījumā.

EP.07. Klasisko Prānajamas tehniku apskats.

Šajā epizodē par senajos tekstos pieminētajām klasiskajām Prānajamas tehnikām. Nomierinošās, vitalizējošās un balansējošās prakses, kā arī tehnikas, kuras jogas skolotāji parasti nemāca. Noklausoties stāstījumu uzzināsi:

  • Kuras tehnikas ir sildošās un kuras vēsinošās?
  • Kurās ieelpa/izelpa notiek caur muti
  • Kādas prakses ietilpst grupā “Ko jogas skolotājs tev nemāca?”
  • Kura prakse ir enerģijas bomba Kundalini aktivizēšanai?
  • Un kādu praksi rekomendē Satguru kovid laikā?

EP.08. Ieguvumi no Prānajamas praktizēšanas + personīgā pieredze.

Šajā epizodē mazliet vairāk par personīgo pieredzi praktizējot Prānajamu, par ieguvumiem un psiholoģiskajām pārmaiņām, veselības uzlabošanos un atgadījumu ar Laimas slimību. Kā arī pilns regulāras Prānajamas praktizēšanas ieguvumu uzskaitījums ar pamatojumu.

EP.09. Pretestības un šķēršļi praktizējot Prānajamu.

Uzsākot ko jaunu, mēs savā dzīvē neizbēgami saskaramies ar dažādiem šķēršļiem, pretestībām un barjerām. Neatkarīgi vai tā būtu jaungada apņemšanās atmest kādu nelabvēlīgu paradumu vai taisni otrādi, iecere uzsākt veselīgu dzīves veidu, sportojot vai jogojot, nāksies saskarties ar šķēršļiem, ko rada jaunu zināšanu un pieredžu ienākšana mūsu dzīvē.

EP.10. Prānajama senajos tekstos.

Ko par Prānajamu varam uzzināt no senajiem jogas un tantras tekstiem? Īss apskats ietver šādus tekstus Hatha yoga Pradipika, Shiva Samhita, Shiva Swarodaya, Yoga Chudamani Upanishad, Yoga Kundali Upanishad, Yoga Tattwa Upanishad.

Joga Čudamani upanišadā 118 pantā teikts – gluži kā zilonis, lauva vai tīģeris tiek pakāpeniski iedresēts klausīt, tieši tāpat ir jādresē arī prāna, līdz tā ir kļuvusi paklausīga, pretējā gadījumā tā var būt tik pat bīstama praktizētājam kā iepriekš pieminētie dzīvnieki.

Joga Tattva upanišada 43 pantā tiek ieteikti labākie laiki Prānajamas praktizēšanai, un tie ir – pirms saullēkta vai 4:00-6:00 Am; pusdienlaikā no 11:00-13:00; stundu pirms un stundu pēc saulrieta, kā arī no 11:00 – 1:00 Am.

Šiva Svarodaja tantriskajā tekstā tiek ieteikts izkāpt no gultas ne vienmēr ar labo kāju, kā māca mūsu sakāmvārdi, bet kāju, kas atbilst dominējošās nāss pusei.