Prānajama VS elpošanas vingrinājumi
Ar elpošanas vingrinājumiem tu neiemācīsies aktivizēt un pārvaldīt prānu – savu dzīvības spēku, smalko enerģiju. Ar elpošanas vingrinājumiem tu vari iemācīties ieelpot dziļāk un izelpot vai aizturēt elpu ilgāk, kas sportistiem, zemūdens nirējiem, solistiem un pūtējiem ir liela priekšrocība, bet reāli, tas nedos nekādu būtisku ieguvumu prāniskajā un garīgajā attīstībā. Praktizējot elpošanas vingrinājumus un tādus brīnumus kā “dzīvības elpa”, “atdzimšanas elpa” vai “breathwork” prakses, mēs darbojamies tikai vienā dimensijā, tas ir fiziskajā. Ieelpa, aizture, izelpa, – viss. Prāts tikmēr klejo apkārt, domā, analizē, secina, plāno. Tas nav klātesošs! Citiem vārdiem sakot, ķermenis dara vienu, prāts otru, un enerģijas kaut ko vēl citu. Iztrūkst šo trīs fundamentālo spēku sinhronizācija, kas parasti ir Prānajamas pamatā. Tātad, atšķirība ir jau ielikta pašā nosaukumā – elpošanas vingrinājumi fokusējas tikai un vienīgi ap elpas fizisko dimensiju, bet Prānajama ir darbs ne tikai ar elpu, bet galvenokārt ar prānu – mūsu smalko, neredzamo dzīvības enerģiju.
Sinhronizācija
Prānajamā pie elpošanas procesa mēs pieslēdzam klāt uzmanību, vērošanu, ieelpas/izelpas skaitīšanu vai Mantras. Tādējādi mēs noturam prātu pie elpas, nodarbinām to, nu, vai vismaz cenšamies, jo domas tāpat “aizbēgs” pie kaut kā interesantāka. Bet tas nekas, – mūsu uzdevums ir to ātri piefiksēt un atkal pievērst elpai. Tādā veidā notiek sinhronizēšanas process. Kādam tas liksies Mission Impossible, bet tāds ir darbs ar prātu – tas prasa pacietību un neatlaidību. Tātad prāts tiek fokusēts uz elpas un, ik pa laikam, arī uz ķermeņa vērošanu – taisna mugura un atslābināts ķermenis & seja.
Prānas vizualizācija
Savukārt prāniskās dimensijas vērošana var izpausties kā spēka vai enerģijas sajušana kopā ar ieelpoto gaisu; prānas izplešanās un pastiprināšanās ķermenī. Citkārt varam šo prānisko dimensiju piedzīvot kā miera un viegluma sajūtu. Bet, piemēram, tantriskajā Prana Vidya praksē, prāniskā ķermeņa darbība tiek iztēlota kā izplešanās un saraušanās process. Pie izelpas prāna izplešas, pie izelpas saraujas, bet svarīgi ir saprast, ka runa ir par psihisku sajūtu, ne fizisku, jo tas nenotiek ar fizisko ķermeni, bet tieši prānisko jeb smalko.
Pie advancētām Prānajamas praksēm iztēlotas un vērotas tiek atsevišķas čakras, parasti Ajna, kuras projekcijas punkts ir starp uzacīm, citkārt Manipura – nabā, vai jebkurš cits prāniskais centrs.
Sākotnēji, praktizējot Prānajamu, talkā ņemam iztēli un vizualizācijas spējas, bet ar laiku, tā kā iztēlotie procesi patiešām notiek prāniskajā līmeni, tie pa īstam tiek sajusti un ieraudzīti. Tad arī praksēm ir pilnīgi cits efekts un to iedarbību varam sajust vēl ilgi pēc praktizēšanas.
Teorētiski pietiek ar 20 minūšu garu Prānajamas sesiju, lai prāniskie procesi turpinātos visas atlikušās dienas garumā. Praktizējot parastos elpošanas vingrinājumus, tiklīdz prakse ir galā, tā arī to iedarbība ir galā, un elpošana atgriežas ierastajā automātiskajā režīmā! Nekādu īpašu paliekošu seko tas neatstāj, ja nu vienīgi talantu aizturēt elpu ilgāk, kad tas ir nepieciešams, bet arī tas nav nekas būtisks, raugoties no garīgā viedokļa.
Un atcerēsimies, ka visus šos modernos elpošanas vingrinājumus, “atdzimšanas” un “dzīvības” elpu (ko vispār nozīmē “atdzimšanas elpa? Vai tā ir kādas mākslīgās elpināšanas metode? 🙂 Vai tas nozīmē, ka pirms tam nebija dzīvības, nebija elpas un tad pēkšņi sākās “atdzimšanas elpa” un mēs atdzimām ar “dzīvības elpas” palīdzību?)… to visu radījuši rietumnieku prāti pēdējo pārdesmit gadu laikā. Prakses ir tikai blāvi atvasinājumi no oriģinālajām Prānajamas praksēm. Tās ir īslaicīgas izklaides, salīdzinājumā ar klasisko jogas Prānajamu, kura turpina dzīvot jau daudzus tūkstošus gadu.
Arī slavenais Wim Hof, kura elpošanas tehnikas ir iecienītas Latvijā, ir atzinis, ka iedvesmu smēlies no jogas un Vēdu tekstiem! Prānajamu radīta tūkstošiem gadu atpakaļ, un šīs tehnikas izstrādāja zinoši apskaidroti un pilnīgi prāti. Prānajama ir laikā un telpā sevi pierādījušas tehnikas!
Ko der zināt, dodoties uz “atdzimšanas un dzīvības elpas” meistarklasēm?
Atslēgas vārdi: Prānajama, elpošanas vingrinājumi, prāna, vizualizācija, dzīvības spēks, enerģija, elpa, Wim Hof,Vims Hofs, čakras, Ajna, Manipura, darbs ar elpu, elpas joga
Average Rating