Joga Prāna Mudras

Prāna Mudru prakse.

Read Time:6 Minute, 12 Second

Prāna Mudras

Mūsu prāniskais jeb smalkais ķermenis sastāv no dažādām enerģijas formām, kurām ir konkrēta atrašanās vieta un funkcijas. Jogas tekstos pieminētas vismaz 10 šādas prānas formas, sauktas arī par Prana Vayus jeb prānas vējiem. Ar pieciem svarīgākajiem prānas vējiem, Pancha Vayus un atbilstošajām roku Mudrām mēs iepazīsimies šajā rakstā.

  • 1. Prāna Vayu

prāna, apāna, samāna, udāna, vjānaSaukta arī par Shtoola jeb rupjo prānu, lai to atšķirtu no parastā prānas jēdziena. Fiziskā ķermeņa ietvaros tā atrodas starp diafragmu un kakla pamatu, kustība virzienā uz augšu. Atbild par plaušu, sirds darbību un elpošanu. Ja jūsu sirds un elpošanas sistēma darbojas nevainojami, ziniet, – prāna vayu darbojas pēc pilnas programmas – esiet gatavs garam un aktīvam mūžam!

Šī prāna izpaužas arī psihiskajā līmenī, kā drosme, varonība, spēks un laba sirds. Prāna vayu ir ciešā kontaktā ar mūsu dvēseli, kas pēc jogas tekstiem mūsu ķermenī mājo sirds apvidū.

Traucētas prānas vayu darbības rezultātā cilvēks var piedzīvot sirds un plaušu darbības traucējumus, zemu enerģijas līmeni, mentālus traucējumus, var aktivizēties negatīvās tendences. Prakses prāna vayu stiprināšanai – jebkura Prānajama kopā ar Prāna Mudru.

Prāna Mudra

Fiziskajā līmenī stimulē sirds, plaušu, asinsrites darbību.Prāna mudra

Smalkajā līmenī Prana Mudra attīra smalko sirdi un ļauj uzziedēt tādām īpašībām, kā drosme, labestība, cēlsirdība. Arī prāta asums, intuīcija un radošums var tikt pastiprināts šīs Mudras ietekmē.

Tehnika

Savieno vidējā, zeltneša galu ar īkšķa galu, pārējie pirksti izstiepti uz priekšu. Fokuss uz apvidu starp diafragmu un pleciem. Mantra: Om Prānaya Swaha. Prakses ilgums 5-10 minūtes.

  • 2. Apāna Vayu

Ķermenī koncentrēta apvidū starp nabu un dzimum/izvades orgāniem, plūst virzienā uz leju. Saistīta ar dažādiem izvades sistēmas nodrošinošajiem orgāniem – nierēm, urīnpūsli un dzimumorgāniem. Šī ir visrupjākā prānas forma un atbild par visa liekā izvadīšanu no ķermeņa, ne tikai fiziskām lietām, bet arī mentālām un psiholoģiskām. Spēja piedot un nepieķerties nepatīkamām domām un pārdzīvojumiem ir šīs prānas kvalitāte, jo arī šāda veida atmiņas un pārdzīvojumi ir atkritumi, no kuriem ieteicams tiek vaļā, vai ne?

Negatīvas emocijas un nomācošas domas, sajūta, ka gravitācijas spēks tevi nospiež, dzīve šķiet smaga, – tās visas ir Apānas vēju darbības traucējumu pazīmes. To izsauc piesārņotais ķermenis, proti, nav notikusi attīrīšanās vai liekā izvadīšana fiziskajā un, kas vēl būtiskā, mentālajā līmenī. Rezultāts ir jau pieminētā letarģija, nomāktība, smaguma sajūta. Psiholoģiskajā līmenī šo prānas deficītu ļoti labi risina jebkura regulāri praktizēta Prānajamas tehnika komplektā ar Apāna Mudru.

Apāna Mudra

Fiziskajā līmenī šī Mudra stimulē nieru, zarnu, urīnpūšļa darbību, ka arī izvades un dzimumorgānu funkciju.Apana Mudra

Smalkajā līmenī šī Mudra ietekmē mūsu sasaisti ar zemi, jeb dzīvi un tās notikumiem, palīdz pieņemt un atlaist negatīvas domas un emocijas, sabalansēt seksuālos impulsus. Mazina nomāktību, depresiju un negācijas.

Tehnika

Savieno vidējā, rādītājpirksta galu ar īkšķa galu, pārējie pirksti izstiepti uz priekšu. Fokuss uz apvidu starp nabu un kājstarpi. Mantra: Om Apanaya Swaha. Prakses ilgums 5-10 minūtes.

  • 3. Samāna Vayu

Samāna vayu atrodas nabas-diafragmas apvidū un tiešā veidā atbild par gremošanu un ķermeņa siltuma regulēšanu. Tulkojama kā sabalansējošā prāna, un tieši tāds ir arī tās uzdevums, atrodoties starp divām pretējam prānam – Apānu un Prānu. Samānas kustība ķermenī ir sāniska – no labās puses uz kreiso un otrādi. Samāna enerģizē visus svarīgākos gremošanas orgānus – kuņģi, aizkuņģi, aknas, liesu un zarnas.

Mentālajā līmenī atbild par dažādu notikumu psiholoģisku “sagremošanu” un pieņemšanu, kā arī pārstrādi. Ļoti daudziem cilvēkiem stresa rezultātā pasliktinās apetīte, kas ir tiešs Samana vayu deficīta rezultāts. Arī tad, ja jums ir tendence “uzkārties” uz kādiem nepatīkamiem, bet kādreiz arī patīkamiem notikumiem, tad ziniet, priekšā darbs ar Samana vayu. Prānajama ar Samāna Mudru būs risinājums.

Samāna Mudra

Fiziskajā līmenī šī Mudra stiprina gremošanas sistēmas orgānu funkciju. Samana Vayu Mudra

Smalkajā līmenī ietekmē mūsu dinamismu un aktivitāti, enerģijas kvantu. Samāna ir cieši saistīta ar prānisko centru – Manipura čakru, kas ir uguns un enerģijas centrs mūsu organisma sistēmā. Diagnoze “Control freak” ir tipiska šīs čakras pāraktivitāte, savukārt hronisks nogurums un letarģija parasti ir saistīta ar Samāna deficītu. Gluži kā gremošanas orgāni nodrošina pārtikas pārstrādi, vajadzīgo vielu uzsūkšanu un nevajadzīgo aizvirzīšanu izvades orgāniem, tā arī mentālajā līmenī Samāna Mudra stiprinās mūsu psiholoģisko spēju pieņemt, sakārtot un sadzīvot ar dažādiem sadzīves notikumiem un problēmām.

Tehnika

Savieno mazā, gredzena pirksta un īkšķa galus, pārējie pirksti izstiepti uz priekšu. Fokusējies uz sānveida kustību nabas apvidū. Mantra: Om Samanaya Swaha. Prakses ilgums 5-10 minūtes.

  • 4. Udāna Vayu

Atbild par roku un kāju darbību, kā arī ir okupējusi kakla un galvas apvidu. Bet pamatā tā ir maņu funkciju nodrošināšana – smarža, garša, redze, tauste un dzirde. Šīs visas funkcijas ir Udanas pārziņā. Arī gravitācijas pārvarēšanas un līdzsvara nodrošināšana ejot, skrienot ir Udanas darbs. Viegluma izpausme vai pat gravitācijas mazināšanās ir Udanas darbības kvalitātes rādītājs. Mentālajā līmenī šī prānas forma nodrošina prāta lietderīgu darbību, skaidru un pārliecinošu runātprasmi.

Udanas kustība ir spirālveida – riņķveida, roku un kāju, kā arī kakla un galvas apvidū, veidojot tādus kā enerģijas riņķus. Udanas vayu darbības traucējumi var izpausties, kā grūtības fokusēt prātu, skaidri domāt, normāli gulēt, sakarīgi runāt. Arī zems gribasspēks un entuziasma trūkums ir Udānas deficīta pamatā.

Udāna Mudra

Udāna Mudra stiprina šīs prānas darbību. Pamatā tā ir koordinācija un roku darbība, veiklība, kā arī kakla un galvas un to orgānu funkciju, kā jau pieminēts iepriekš, runa iet par maņu orgānu darbību, tā kā tie pamatā ir koncentrēti galvā. Arī mentālā kapacitāte būs šīs prānas pārziņā.

Udana Mudra

Smalkajā līmenī Udāna Mudra ietekmēs pozitīvu, efektīvu un radošu domāšanas spēju, pārliecinošu runātprasmi, vai pat pārdabiskas spējas, jo šī prāna ir cieši saistīta ar kaklā un galvā esošajām čakrām, kuru aktivizēšana nodrošinās talantus un izpausmes, kas ir krietni ārpus vienkāršām, dabiskām izpausmēm.

Tehnika

Savieno mazo, rādītāja un īkšķa galu, atlikušie 2 pirksti izstiepti uz priekšu. Mentālais fokuss uz rokām, kājām, kaklu un galvu. Mantra: Om Udanaya Swaha. Prakses ilgums 5-10 minūtes.

 

  • 5. Vjana Vayu

Vjāna ir vissmalkākā no visām prānas formām, kas izplatās gaismas ātrumā pa visu ķermeni, stiprinot pārējo prānu darbību. Ja kāda no prānām iziet no ierindas, tad Vjāna nāk palīgā. Mums labi zināmais otrās elpas fenomens ir nekas cits, kā Vjāna vayu triks, kad šī prāna nāk palīgā citām prānam un atjauno patērētās rezerves. Vyana atbild par dažādu organisma impulsu nodošanu smadzenēm, muskuļu un nervu sistēmas darbību. Interesanti, ka zosādas rašanās ir Vjāna Vayu darbs, un simboliski tas atspoguļo šīs prānas izplatību pa visu ķermeni.

Psihiskajā līmenī Vjāna atbild par apziņas funkciju un prāta darbību dažādos režīmos. Aktivizējoties šai prānas formai, prāts var darboties maksimālā kapacitātē, teju vai pārdabiskas uztveres režīmā. Vjāna arī nodrošina visa mūsu organisma kopā saturēšanu šūnu līmenī.

Vjāna MudraVjāna Mudra vyana

Kad šī prāna ir pāraktivizēta, tad tas var konvertēties pārspīlēta prāta aktivitātē, kas noved pie ilūziju un fantāziju dominances. Lietojot Vjāna Mudru iespējams šo prānisko enerģiju stabilizēt un atgriezties pie “skaidrā prāta” režīma, “nolaisties uz zemes”, realitātē! Simboliski šajā Mudrā pieci savienotie pirkstu gali simbolizē visas 5 prānas, kuras tiek savienotas kopā!

Visi Jin un Jaņ meridiāni, kas atrodas pirkstos tiek savienoti un rodas kopējs enerģijas riņķis, kas tālāk ietekmē un enerģizē visu ķermeni. Šī Mudra tiešā veidā ietekmē un tonizē arī orgānu ar nosaukumu liesa, kas akupunktūrā tiek ietekmēta un stimulēta, gadījumos, kad cilvēks jūtas pilnīgi bez enerģijas. Tātad šo Mudru varam izmantot arī kā ķermeņa enerģijas būsteri!

Tehnika

Savieno visu pirkstu galus kopā un fokusējies uz visu ķermeni, iztēlojoties šo Vjāna prānu kā miljoniem mazu gaismas punktiņu kustoties gaismas ātrumā pa visu ķermeni. Mantra: Om Vyanaya Swaha. Prakses ilgums 5-10 minūtes.

Mudru joga. #1. Roku Mudras jeb žesti meditācijas pastiprināšanai.

Mudra, Prāna mudras, smalkais ķermenis, Apana mudra, prānajama, meridiāna punkti, laba veselība, joga, mantras, Om Vyanaya Swaha, liesa, sirds ārstēšana, enerģija, spēks, pašārstēšanās, depresijas mazināšana, gremošanas traucējumu ārstēšana, stress, bezstress.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?