Pamatelementi, tatvas. Tattwas

Pancha Tattwas – 5 mūsu ķermeni veidojošie pamatelementi.

Read Time:4 Minute, 4 Second

Pancha Tattwas – 5 pamatelementi.

Jogiem ir kāds joks, un tas ir šāds – lai radītu visumu, tai skaitā arī mūs, ir nepieciešamas mazāk sastāvdaļas, nekā lai uzvārītu kārtīgu zupu. Pietiek tikai ar 5 elementiem un Visums ir gatavs! Tik vienkārši! 🙂

Šie mistiskie pieci elementi jeb Pancha Tattwas, dēvētas arī par Pancha Bhutas, ir – zeme, ūdens, uguns, gaiss un ēters/telpa. Tā ir jogas pamatteorija. Tas nozīmē, ka mēs esam veidoti no tā paša materiāla, no kā veidots kosmoss. Sanāk, ka mēs esam Visuma mikrokopija, jeb kosmoss ir mūsu makrokopija!

Kāda ir šo pamatelementu izcelsme?

Pamatelementi, tatvas. TattwasUpanišadas vēsta, ka šie pieci elementi ir cēlušies no prāta, prāts no maha prānas – kosmiskās kustīgās enerģijas un tā, savukārt, no tīrās apziņas – “Pure consciousness”. Un tā kā prāts arī ir enerģija savā būtībā, tad arī Tatvas – pamatelementi ir enerģijas jeb prānas formas. Jebkas, ko mēs darām ir tiešā pamatelementu ietekmē, tikai tie darbojas pārāk smalkā līmenī, lai mēs to uztvertu ar prātu un maņu orgāniem, kuri, starp citu, arī ir pieci, pie kam katrs no tiem piesaistīts vienam no šiem elementam. Oža – zemei, garša – ūdenim, redze – ugunij, tauste – gaisam un dzirde – ēteram.

Tomēr šo elementu klātesamība ir neapšaubāma un tā var izpausties visdažādākajās formās. Te vēl jāpiezīmē, ka šajā smalkajā elementu spēlē iesaistās arī trīs Gunas jeb 3 gara-stāvokļi – Tamas, Radžas un Sattva – attiecīgi – inertums, aktivitāte, līdzsvars.

Un tagad mēģināsim šo teoriju nolaist no kosmosa uz zemes, piezemēt saprotamākā valodā.

Ko tad mēs saprotam ar šiem pieciem elementiem un kā tie izpaužas? Vai tas nozīmē, ka mūsos iekšā ir jābūt zemei, ugunij un pārējiem elementiem? Kad mēs runājam par šiem pamatelementiem, tad, pirmkārt, mēs ar to saprotam elementa kvalitātes. Zeme – stabilitāte, nekustīgums, gravitācija; ūdens – plūdums, vēsums; uguns – transformācija, siltums, gaisma; gaiss – vieglums, kustība un Ākāšs/ēters – telpa, plašums. Visi šie elementi ir ar savām vibrācijas frekvencēm, krāsām un formām. Jā, tas ko mēs redzam pēc spēcīgākas meditācijas sesijas aizvērto acu priekšā, apziņas ekrānā, parasti arī ir šo Tatvu krāsu un formu spēle.

Kā veidojas Tatvas?

Akash, ētersPirmais pamatelements ir Ākāša – ēters vai telpa, vai arī vakuums, kurā sākotnēji gan apziņa, gan enerģija ir nekustīgā formā. Šis saskan arī ar mūsdienu zinātnieku pieņēmumiem par matērijas izcelsmi. Tālāk, kad vakuumā enerģijas sāk kustēties, veidojas nākamais elements – gaiss. Tas kustas visos virzienos kā vējš, un nav ierobežots, vienīgais ierobežojums ir telpa. Kustoties gaisa atomiem, rodas siltums, un te mēs jau runājam par nākamo elementu – uguni. Uguns kustība ir vēl ierobežotāka telpā. Guns, atdodot siltumu, pamazām apdziest, un  veidojas vēsums, kas jau ir nākamā elementa – ūdens īpatnība. Ūdens kustās vēl lēnāk par uguni, līdz šī kustība sastings, veidojoties zemes elementam – enerģijai inertā, nekustīgā formā.

Un kā šis kvalitātes izpaužas mūsos?

Katrs no šiem elementiem mūsos izpaužas gan fiziski, gan psiholoģiski un vēl smalkākās dimensijās. Ļoti īsi aplūkosim katru no šiem elementiem.

Zeme – fiziski mūsu ķermenī izpaužas kā visa cietā mūsu veidojošā matērija – kauli, zobi, mati, nagi… Psiholoģiski, kā tieksme pēc stabilitātes, rutīna darbībā un  domāšana, drošība un nemainīgums kā pamatvajadzības.

gaiss vayuŪdens – fiziski visi šķidrumi mūsos – asinis, siekalas, sviedri, asaras un tādā garā. Ūdens mūsos dominē, līdzīgi kā uz šīs planētas. Psiholoģiski šis elements izpaužas kā vēsums, atturība, arī kā elastība un radošums, radīšana visās iespējamajās formās un veidos – domu, ideju, notikumu… Visi šie 5 elementi var izpausties gan pozitīvā, gan arī negatīvā formā. (Sīkāk par šo lasiet nākamajās raksta sērijas.)

Uguns – kuņģa darbība un temperatūru regulējošie procesi. Psiholoģiski – kā siltums, spēja saskatīt patiesību (jo tikai kad ir uguns/gaisma mēs varam redzēt), iekarst, “uzcepties” un dusmoties. Tās visas ir uguns Tatvas izpausmes. Uguns pārmērība izpaudīsies – karstasinīgumā vai “control freak” formā. Uguns deficīts – izdegšanas un intereses par dzīvi mazināšanās tendencēs, tā teikt “iekšējā liesma ir apdzisusi”.

Gaiss – elpošana un āda, kas arī elpo, starp citu! Psiholoģiski – vieglums, nenoteiktība, juceklīgums, sausums, mainīgums, nervozitāte. “Vējš galvā” ir tieši par šī elementa dominanci. Starp citu, regulāri praktizējot Prānajamu mēs jau strādājam ar šo elementu, mēs to mācamies savākt un savaldīt, lai no vēja elementa saņemam labāko. Vēju nesavaldīsi, bet gaiss-vējš mums var iedot arī viegluma sajūtu. Un tieši to mēs varam just pēc labākas Prānajamas nodarbības, vai ne tā?

agni, ugunsĀkāšs – ķermeņa forma, tai skaitā arī ēteriskā ķermeņa. Psiholoģiski vai mentāli – intelekts, harisma, intuīcija, ietekmīgums. Ja cilvēkā dominē vai ir aktivizēts šis elements, tad šāds cilvēks ir ļoti atšķirīgs no pārējiem – parasti tie ir pravieši, filozofi, gaišreģi, jogi, jebkāda veida “lielie cilvēki”. Tiem cilvēkiem, kuriem ir nosliece uz ezotērisko dzīves pusi, pie šī elementa būtu īpaši jāpiestrādā.

Nākamajās rakstu sērijās aplūkosim katru no 5 pirmselementiem sīkāk. Par to, kā tie izpaužas un kādas jogas tehnikas paredzētas darām ar katru no tiem. Un lai šo tēmu padarītu saprotamāku, ņemsim palīgā dažādus mums visiem labi zināmus teicienus un sakāmvārdus. Teicieniem piemīt zināms viedums, tie iztur laiku un ir “enerģizēti”, līdzīgi kā Mantras. Nākamreiz nedaudz sīkāk par Prithvi jeb zemi.

Mūsu veselība un pamatelementi. Ieteikumi.

Atslēgas vārdi: tatvas, pamatelementi, zeme, ūdens, uguns, gaiss, ēters, ākāšs, Visums, veselība, prāna, kosmos, joga,

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?