padomi meditētajiem

Padomi veiksmīgākai meditācijai

Read Time:4 Minute, 0 Second

Padomi veiksmīgākai meditācijai.

Šeit esmu uzskaitījis vairākus padomus noturīgai un veiksmīgai meditācijas sesijai. Daudz kas no tā jau ir izskanējis mūsu nodarbībās, bet ne viss! Te būs neliels apkopojums, lai atsvaidzinātu jūsu atmiņu. Atkārtošana zināšanu māte, vai ne? 🙂 Cerams, noderēs!

Apzinātība +

padomi meditētajiemVienkārša elpošanas vērošana mūs automātiski “ieteleportē” “šeit un tagad” jeb apzinātības stāvoklī, jo, ja mēs vērojam elpu, mēs nevaram būt ne vienu elpu pirms, ne pēc pašreizējās elpas, vai ne? Mēs varam būt tikai un vienīgi šeit un tagad! Tāpēc elpa ir teju vai pats labākais meditācijas objekts, to saka ne tikai pieredzējuši meditētāji, bet arī pats Buda – viņš to atklāja pirms 2.500 gadiem! Pa šo laiku nekas daudz nav mainījies. 🙂

Bet ar vienu pašu apzinātību nepietiks. Ko gan mums dod regulāri apzināties, ka bijām kādu laiku aizdomājušies, aizsapņojušies, aizplānojušies, aizplanējuši domu valstībā? Neko! Tāpēc noslēpumainais faktors X meditācijas plūduma nodrošināšanai ir:  līdzās apzinātībai attīstīt arī uzmanības noturību. Te formula: apzinātība + uzmanība = plūstoša un nepārtraukta meditācijas pieredze.

Uzmanība ir tempļa durvju sargs. Templis ir prāts, durvis un caur to ienākošie/izejošie cilvēki ir domu plūsma. Tāpēc ļoti uzmanīgi sekojam līdzi ne tikai elpas kustībai, bet arī prāta kustībai un novaktējam brīdi, kad tas cenšas atkal “aizlavīties”, aizdomāties ne par tēmu! Caps, un prātu virzām atpakaļ pie elpas! 🙂

Izkusties pirms sastingt.

meditācijas pozas svarīgumsNeilga Āsanu sesija vai vienkārša vingrošana, izkustēšanās, pastaiga vai skriešana ir labs priekšdarbs labākai meditācijas sesijai.

Bet meditācijas laikā jau centies vairs nekustēties bez vajadzības, vismaz minimizē apzināto ķermeņa kustību. Pamazām padari to par paradumu. Tas jūtami uzlabos meditācijas pieredzi. Jo ja tu sāksi sekot prāta iegribām – pakustināt kāju, pakustināt roku, pakasīt degunu un ļausies šim, tad visa meditācija tā arī paies visu  laiku kaut ko kustinot. Ja sāp kājas izlaižam bez liekām ceremonijām, iekārtojamies ērtāk un atpakaļ pie prakses! Tiesa priekšā mums vēl gaida darbs ar neapzināto kustēšanos un tad vēl arī ar prāta un domu “kustību”.

Noskaņojies

Atceries arī par noskaņošanos un ievadu, pirms nodoties meditācijai. Nelec baseinā uzreiz ar visām drēbēm! 🙂 Šeit noderēs mierīga saruna ar prātu, ka turpmāko laika sprīdi es meditēšu un domās nerisināšu sadzīviska rakstura jautājumus, bet darīšu to pēc meditācijas ar skaidru galvu! Vai tamlīdzīgi. Un, protams, atceries par “iziešanu no prakses”! Turpinot analoģiju – pēc peldes noslaukāmies un uzģērbjam sausas drēbes. Tas ir būtiski!

Telpa, vieta un laiks

domas meditācijas laikāMeditācijas telpai un vietai ir ļoti būtiska nozīmē. Dažkārt šīs moments paliek līdz galam nenovērtēts. Ja jūs šim jautājumam pieejat virspusīgi, meditējat viesistabā vai guļamistabā, tad noskaņoties un piedzīvot dziļākas prakses nebūs viegli. Saprotu, ka daudziem atsevišķa telpa ir nereāla, tomēr vismaz mazu istabas stūrīti jūs gan varat pielāgot garīgajām praksēm, vai ne? Kaut vai neliels altāris vai vienkārši krēsls apsegts ar kādu audumu un kāds svēts priekšmets, statuete, Budas vai kādas dievības, vai vismaz foto attēls ar kādu garīgu būtni. Zināma atmosfēra mums būtu jāuzbur. Tam palīdzes arī ziedi, sveces un vīraks. Tas attīrīs jūsu telpu,  – atceries par Ākaša elementu – ēteru. Tas ir pats svarīgākais pamatelements, ja pret to mēs neizturamies ar pietiekamu pietāti, tad smalkās dimensijas paliks nesasniegtas, un meditācija nenesīs cerētos augļus. Jo rūpīgāk un uzmanīgāk jūs meditācijas procesam pieejat, jo lielāka būs prakšu atdeve. Jautājums paliek, cik daudz jūs esat gatavi iesaistīties, dot un ziedot garīgajam procesam? 

Un neaizmirsti pirms nodoties meditācijai uz durvīm uzlikt uzrakstu “ES MEDITĒJU, LŪGUMS NETRAUCĒT”. Tik daudz jau jūs varat prasīt no saviem tuvajiem, vai ne?

Izmanto dabas ritmu sniegtās iespējas

Tagad, gada sākumā Saullēkts un Saulriets mūs priecē visnotaļ pieejamos laikos, 15-20 minūtes pirms diena pāriet naktī un nakts – dienā; izmanto to, lai no ikdienas apziņas stāvokļa pārietu uz “meditācijas” stāvokli. Šajā laika sprīdī dabā notiek kas ļoti smalks un neparasts, un kā tu to jau labi zini, tu arī esi daba! Sinhronizējies!

elpošanas meditācijaArī pilnmēness un jaunmēness dienas, kā arī dienu pirms un pēc tām, vari piedzīvot meditācijas prakšu intensificēšanos. Ja esi pietiekami vērīgs un regulārs praktizētājs, tu to jau noteikti būsi pamanījis!

Un arī rīta-vakara cēlienus iespējams izmantot lietderīgi. Rīts Āsanām un aktīvajām Prānajamām, vakars nomierinošajām Prānajamām un Meditācijām.

Paradumu spēks

Nekas tik labi nestrādā, kā paradumu spēks! Padari savu meditācijas sesiju par tik pat regulāru nodarbi, kā ik rīta vannasistabas rutīnu. Kaut vai 15 minūtes, bet katru dienu! Tas ilgtermiņā nesīs jūtamāku rezultātu, nekā spontānas, neregulāras stundu garas sesijas. Pavēro pats! Priekš nopietniem praktizētajiem izlaista sesija ir kā iesākta diena bez mazgāšanās vai brokastīm!?

Motivācija

Un visbeidzot definē savu mērķi un pieturies pie tā! Lai kas tas arī būtu – veselība, labbūšana, jaunu pieredžu vai dimensiju izpēte, garīgums vai brīvība, vai vēl kas cits, – ik pa brīdim atgādini sev par mērķi, un kamēr tas nav materializējies, vai vismaz neesi tam jūtami pietuvojies, turpini praksi nesatricināmi! Visas lielās lietas atnāk palēnām, bet, kas pats svarīgākais, – tās noteikti atnāk! 🙂

Atslābināšanās māksla.

meditācija, kā meditēt?, kā labāk meditēt?, kā iemācīties meditēt?, meditēt, joga, padomi meditācijai, elpošanas meditācija, apzinātība, garīgs process,

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?