Nemiers, trauksme un nomāktība. Jogas risinājumi!
Trauksmes pamatā parasti ir neapzinātas bailes vai bailes no nākotnes. Tā vietā, lai dzīvotu ar piesardzīgu optimismu un uz nākotni skatītos kā uz iespēju, mēs baidāmies no tās un iztēlojamies vai saceram nepatīkamus scenārijus. Šāds stāvoklis stipri apgrūtina mūsu dzīves kvalitāti, apmierinātību ar sevi un apkārtējo pasauli.
Pazīmes, kas var liecināt par trauksmes stāvokli:
- Bezmiegs.
- Pārēšanās vai apetītes traucējumi.
- Gremošanas sistēmas traucējumi.
- Depresija, klaustrofobija.
- Sekla elpa un elpošanas traucējumi.
- Bailes, nemiers, desocializēšanas.
- Vainas sajūta un nedrošības sajūta.
- Koncentrēšanās spējas zudumi, psiholoģisks sastingums.
- Apsēstība.
Trauksme, nemiers, nomāktība ir radusies prātā un tur tā arī dzīvo, to ir radījis pats cilvēks, un tikai viņš pats var šo stāvokli novērst. Atslēgas vārdi ir – prāts un pats! Prāts radīja, prāts arī novērsīs. Protams, tam jānotiek ar paša cilvēka darbu. Tātad, ko tad darīt ar prātu, tāds ir jautājums?
Šajā situācijā palīgā var nākt dažādas jogas prakses. Tās būtiski samazinās nemiera un trauksmes līmeni, palīdzēs atlaist spriedzi un uzkrātos emocionālos konfliktus, kā arī sabalansēs nervu sistēmu, lai cilvēks var pats nostāties uz savām kājām un saprast savu dabu.
Mūsu daba
Joga ir tā zinātne, kas palīdz mums saprast ne tikai savu iekšējo dabu, bet arī dabu, kas atrodas ārpus mums, sauktu par ārējo pasauli vai dzīvi un tās kārtību. Galu galā, mēs arī esam tikai daļā no dabas, daudzi gan to ir aizmirsuši, mūsu dzīves temps un patērētāju sabiedrības modelis ir šo aizmiršanu veicinājis. Mēs esam šeit atnākuši, ne tikai lai pelnītu un patērētu, bet arī daudz dziļāku iemeslu vadīti. Kādu? To mums pašiem ir jāsaprot, bet kā to saprast, ja viss prāta resurss notērēts iekšējo psiholoģisko drāmu izdzīvošanā?
Tas, ka esam aizmirsuši par savām “būtiskajām lietām” arī ir viens no mūsu neapmierinātības ar dzīvi iemesliem!! Laiks rit, bet galvenie uzdevumi netiek risināti! Kā lai šajā situācijā nenonāk trauksmē un depresijā?
Kā jau noskaidrojām – mēs arī esam daļa no dabas, mēs dzīvojam ritmā ar to. Tagad ir pavasaris, kad mūsos arī parādās vēlme atdzimt, pēc garā un nogurdinošā ziemas miega. JO KAUT KUR DZIĻUMĀ MĒS VISI VĒLAMIES UZZIEDĒT!!!
Senie jogi Austrumos ļoti labi saprata to, ka risinājums jāmeklē sevī – mikrokosmosā. Tā radās vesela virkne prakšu, kas palīdz saprast sevi un nodibināt kontaktu ar to, ko jogā sauc par sevi ar lielu burtu – dvēseli! TĀDĒJĀDI MĒS AR JOGAS PALĪDZĪBU VARAM PIEDZĪVOT PILNĪGI PRETĒJU STĀVOKLI TRAUKSMEI UN NOMĀKTĪBAI – MIERU UN HARMONIJU!
Joga skatās uz cilvēku, kā vienotu sistēmu. Un šī sistēma tiek ietekmēta, sabalansēta un sakārtota ar prānas/iekšējās enerģijas palīdzību. Kamēr Rietumu medicīna novērš sekas, joga strādā ar cēloņiem. Tā arī galvenā atšķirība!
Nervostrog tablete vai antidepresanti ir seku novēršana, vai drīzāk, stresa un trauksmes izraisīto cēloņu noslēpšana vai izstumšana. Tādējādi mēs tikai pārceļam problēmas risināšanu uz nezināmu laiku nākotnē. Joga piedāvā ķerties klāt cēlonim uzreiz, un parasti tas ir pārslogotais prāts, nesagremotās emocijas, psiholoģiskie pārdzīvojumi un uzkrātās sāpīgās pieredzes. Tas viss glabājas prātā un psihē. Psihei klāt nav tik viegli tikt, tas ir darbs psihoterapeitiem, bet ar prātu gan mēs varam ļoti labi pastrādāt. Prānajama un Meditācija ir tās galvenās prakses. UN KAS SEVIŠĶI BŪTISKI – VISS TIEK DARĪTS AR PAŠA SPĒKIEM!
Trauksmes novēršana
Kā jau noskaidrojām trauksme ir neapzināts stress par kaut ko, kas ir jau noticis un aizmirsts (izstumts), vai arī par kaut ko, kas vēl tikai notiks. Abos gadījumos tas nav saistīts ar tagadni – ar reālo situāciju. Paši esam radījuši prāta programmu. Slavenais jogs Satguru teiktu – prāts un intelekts ir pavērsies pret pašu cilvēku! Ko darīt? Pavērst to atpakaļ, pārprogrammējot prātu. Savādāk prāts darbojas jūsu neapzināti uzstādītās programmatūras ietvaros. Jā, prātam ir tieksme vadīties pēc iepriekšējās pieredzes un, ja esat tendēts uz stresu, nomāktību un trauksmi, tad tas, visticamāk, veikli uzprogrammēs trauksmes programmu. Kas, pie kam, pati sevi stiprinās, jo jūs ciešat no pašas trauksmes, kā arī no apziņas, ka jums ir trauksme! Tās ir divas dažādas ciešanas! Sabiedrība prasa no mums būt efektīviem, veiksmīgiem, panākumiem bagātiem, veseliem, bet ja tā nenotiek, tad tas ir vēl viens ciešanu iemesls, kas jāplusē klāt jau tā esošajai nomāktībai un stresam. TAS IR SMAGS FAKTS – TĀ VIETĀ , LAI ES BŪTU “VEIKSMĪGS”, ESMU DEPRESIJĀ!
Risinājumi
Risinājums ir jogas prakses. Pirmkārt, jau Prānajama jeb apzinātās elpošanas vingrinājumi, jo tie ir visvienkāršākie un arī visiedarbīgākie. Jā, var praktizēt jogas Āsanas, kas noteikti nomierinās prātu un stiprinās enerģijas, tomēr cik bieži tu esi gatavs vingrot, sevišķi ja esi depresīvā noskaņā? Vari mēģināt meditēt, bet atkal jau – cik ilgi tu vari nosēdēt ar nemierīgu prātu? Piespiedu meditācija rezultēsies vēl lielākā “uzcepienā”. Jo mēs nespējam apturēt nebeidzamo domu plūsmu. MĒS NEPROTAM BŪT KLĀTESOŠI, MŪSU CIEŠANAS NEATRODAS ŠEIT UN TAGAD, TĀS ATRODAS KAUT KUR CITUR, BET NE ŠEIT, UN NE TAGAD. JA MĒS IEMĀCAMIES BŪT TAGADNĒ, REALITĀTĒ, KLĀTESOŠI, TAD CIEŠANAS, TRAUKSME UN PANIKA IZZŪD! Vai tagad, kad tu lasi šo tekstu – vai tev ir kaut viens reāls iemesls nemieram un stresam? Kāds? Nav!!! Un šādi brīži ir visu laiku – 24 stundas diennaktī, citiem vārdiem sakot, TEV IR IZVĒLE – VAINU CIEST, VAI ATRASTIES TAGADNĒ? KO TU IZVĒLIES?
Prānajamā mēs ar elpu ietekmējam savas iekšējās enerģijas, un tās tālāk ietekmē prātu un ķermeni. Mierīgs prāts būs tās zāles, tas risinājums. JO TIKAI ŠAJĀ STĀVOKLĪ MĒS VARAM PĀRSKATĪT NOTIKUMUS, ATLAIST PĀRDZĪVOJUMUS, PĀRDZĪVOT KONFLIKTUS, PIEŅEMT NOTIKUŠO UN SAMIERINĀTIES AR TO! NOMIERINĀTS PRĀTS UN SAKĀRTOTAS ENERĢIJAS IR TAS RISINĀJUMS, KO PIEDĀVĀ PRĀNAJAMA.
Trauksme izzūd, stress arī, nemiers arī, jo kā gan ir iespējams stresot un panikot, ja esi nonācis miera stāvoklī? Kad esam nonākuši miera stāvoklī, mēs jūtamies labi, jūtam labsajūtu. Tas ir tāpēc, ka tagad viss ķermenis, orgāni un orgānu sistēmas darbojas optimāli. Protams, pēc kāda laika nemiers atkal atgriezīsies, tā tas sākotnēji būs, bet regulāra prakse, ieteicams, katru dienu vienā laikā un vietā vismaz 15-20 minūšu garumā ir pietiekami, lai prāniskie procesi notiktu jums pat to neapzinoties. TAS IR LABĀKAIS RISINĀJUMS KĀ PĀRPROGRAMMĒT SAVU PRĀTĀ INSTALĒTO TRAUKSMES PROGRAMMU.
Nomāktības un depresijas slimnieki vēl piedevām ciešs no zema enerģijas līmeņa. Depresija un zems enerģijas līmenis ir ļoti cieši saistīti. To viegli var novērot. Pavērojiet bērnus – viņi praktiski nekad nav nomākti vai depresīvi, nu varbūt kādreiz dusmīgi vai vīlušies, bet nekad ne depresīvi, jo bērnā šī dzīvības enerģija ir liku likām. Mums pieaugušajiem šī enerģija jāvairo ar Prānajamas palīdzību.
UN KUR GAN DEPRESIJAS SLIMNIEKAM LIEKA ENERĢIJA, JA VISS TIEK NOTĒRĒTS CIEŠOT? TĀ IR NOTĒRĒTA PSIHOLOĢISKAJĀS DRĀMĀS. PRĀNAJAMA PALĪDZ NO JAUNA ĢENERĒT ŠO DZĪVĪBAS ENERĢIJU.
Ego
Starp citu, kā pašu galveno ciešanu cēloni jogi un arī budisti uzskata cilvēka ego, jeb mūsu pārspīlēto svarīguma vai tieši otrādi niecības sajūtu. Ego ir tas, kas rada ciešanas, ne dzīve, ne dvēsele, ne situācijas vai citi cilvēki, bet tieši mūsu sagrozītā vai pārspīlētā izpratne par lietām, kas notiek ap mums. Joga iemāca drusku samazināt šī piepūstā ego apjomus. Starp citu, ja kādreiz esat bijis labā jogas skolā un praktizējis jogas Āsanas, tad droši vien zināt to, ka vairums pozu ir saistītas ar liekšanos uz priekšu. Tieši tāpēc, lai attīstītu mūsos šo pazemību un spēju paklanīties, tas jūtami mazina šo absurdo ego apziņu un stipri atvieglo dzīvošanu. NEVIENAM NEPATĪK EGOISTISKI CILVĒKI, VAI NE? VISIEM PATĪK LABESTĪGI UN IEJŪTĪGI, IZPALĪDZĪGI CILVĒKI. KĀPĒC GAN TEV PAŠAM PAR TĀDU NEKĻŪT?
JO MAZĀKS IR JŪSU MĀKSLĪGAIS EGO, JO TUVĀKS JŪS ESAT CITIEM CILVĒKIEM. Piepūties ego, nozīmē, ka esi atsvešinājies no sevis, no citiem, no dabas, tu esi sevi izolējos, iecēlis ziloņkaula tronī un…..mini trīs reizes, ko tu tur dari? Protams, ka ciet!
Mums liekas, ka pasaulē visam jānotiek pēc mūsu scenārija un kad tā nenotiek, tad – depresija. Jo mazāks Jūsu uzpūstais ego gaisa balons, jo mazākas ambīcijas un prasības no sevis un citiem, jo vieglāk un veiksmīgāk jūs virzāties uz priekšu. Ja vēl iemācāties attīstīt dāsnumu un labestību, neatkarīgi no tā vai saņemat/nesaņemat pretī, tad jūsu dzīve ir transformējusies prieka un laimes stāvoklī. JO VISS JAU IR GALVĀ!
Joga nozīmē godīgi pateikt sev – viss, es tā vairs negribu dzīvot, nevēlos būt moceklis, kurš pats sevi moka, vai ļauj to darīt citiem. Es pasaku viss, un esmu gatavs transformēties ar jogas prakšu palīdzību. Meditācija ir transformējošs process, pat ļoti. Un kas svarīgi, JOGA NAV NE RELIĢIJA, NE MISTICISMS, NE KRISTIETĪBAS NOLIEGŠANA, TĀ IR DZĪVOTPRASMES APGŪŠANAS SKOLA, TAS IR DZĪVESVEIDS, PATI DZĪVE TĪRĀ TĀS FORMĀ!
Trauksme kā iespēja
Un noslēdzot, trauksme un depresija ir arī liela IESPĒJA! Jums ir iespēja mainīt savu dzīvi, skatījumu uz lietam, izstāties no žurku skrējiena, pie kam laicīgi! Un te der atcerēties, ka lielie jautājumi par sevi – KAS ES ESMU, KĀDS IR MANS UZDEVUMS? UN KAS IR PASAULE, KAS IR ĪSTS UN BŪTISKS – TEV BŪTISKS, PALIKS. JO ĀTRĀK TOS RISINĀM, JO LABĀK!
Un iespējams, ka šis nemiers, neapmierinātība ar sevi un dzīvi ir jau atkal saistīta ar to, ka neesam veltījuši pietiekamu laiku tam, lai padomātu par dziļākām vēlmēm, augstākām lietam, augstākiem spēkiem, …garīgo dimensiju!!!
Mēs, cilvēki esam ļoti attīstījušies, varam aizlidot uz Mēnesi un pat uz Marsu, bet vai varam radīt planētas, Sauli, zemi? Protams nē, bet kāds to dara, kāds, kas atrodas augstāk par mums!
Atslēgas vārdi: Nemiers, trauksme, nomāktība, depresija, joga, jogas prakses stresa mazināšanai, bezmiegs, klaustrofobija, apsēstība, Prānajama, meditācija, elpošanas vingrinājumi, prāts, prāta menedžments, antidepresanti, ego, ciešanas, atdzimšana, sevis transformēšana.
Average Rating