Mudru joga. Viss par jogas Mudrām. # 1. Roku Mudras jeb žesti.
Mudru joga ir vēl viens ļoti būtisks jogas novirziens, tiesa, nenovērtēts un nesaprasts. Tad nu ar šo rakstu un video sēriju centīsimies Jogmudras novērtēt un izprast! 🙂
Mudras ir meditācijas “pastiprinātāji” un jebkas, kas var pastiprināt un palīdzēt mums iemācīties meditācijas mākslu ir vērtība, vai ne tā? Jogas Mudras ir vien šāda lieta. Pie kam, praktizēt tās nav nemaz tik sarežģīt. Līdzīgi kā mēs noliekam ķermeni noteiktā stāvoklī jeb Āsanā uzsākot meditēt, arī rokām, sejai, acīm un mēlei ir sava vieta jeb Mudra. Tas viss, lai apklusinātu ķermeni, prātu un iespaidotu enerģijas.
Mudras ir ļoti daudz un dažādas, bet apskatu sāksim ar rokas Mudrām. Piezīmēšu, ka ir arī galvas/sejas Mudras, ķermeņa Mudra, ķermeņa lejasdaļas Mudras un Bandhas – Mudras, ar kuru palīdzību mēs sasprindzinām noteiktas ķermeņa vietas. Savā ziņā arī Jogāsanas jeb jogas pozas ir Mudras – ķermeņa Mudras, jo ķermenis tiek fiksēts noteiktā veidā.
Patiesībā arī atsevišķas meditācijas savā būtībā ir Mudras, tikai tā nav fiziskas, bet mentālas. Proti, prāts/uzmanība tiek turēts noteiktā stāvokli – fiksēts, tas ir prāts tiek koncentrēts uz kādu objektu, – to jogā dēvē par Dharanu jeb koncentrēšanās praksi. Par šo visu sīkāk varēsiet iepazīties tuvākajā nākotnē.
Jnana Mudras – Gudrība un zināšanu žests
Bet sāksim ar vienkāršākajām un pazīstamākajām Mudrām – rokas žestiem. Būsiet jau pamanījuši jogus un meditētājus turam rokas speciālā veidā. Īkšķa gals savienots ar rādītājpirksta galu un pārējie pirksti taisni priekšā – tā ir klasiskā Chin vai Jnana Mudra. Tā ietekmē enerģijas plūsmu ķermenī, lai prāna jeb dzīvības spēks neizplūst ārpus mūsu sistēmas. Jā, caur plaukstam, arī caur kājām un pēdām, maņu orgāniem prāna pamat ķermeni. Tu to nezini un nemaz nevari pamanīt, jo prāna ir smalkāka par atomiem, bet tieši tā tas ir, raugoties no jogas skatu punkta un tā ir taisnība. To var pieredzēt regulāri praktizējot meditāciju un Prānajamu. Prānu mēs nevaram saskatīt, bet varam sajust, kad esam zināmos meditācijas dziļumos!
Šajā video iepazīstinu jūs ar šo Mudru un izstāstu kā to pareizi praktizēt un kā tā darbojas, arī par filozofisko un praktisko jēgu.
Bhairava Mudra – meditatīvā Mudra
Bhairava ir viens no kunga Šivas segvārdiem. Bhairava ir stāvoklis īsi pirms nonākšanas tīrās apziņas valstībā. Bhairavi ir viņa pavadone, dieviete Parvati tikai Bhairavi formā. Šajā video uzzināsi kā rokas turēt šajā žestā, un kā vispār turēt rokas lai nonāktu meditācijas tuvumā? Ieteikumi introvertiem un ekstravertiem jogas draugiem.
Pranām Mudra jeb pateicības žests
Ja jūs praktizēsiet jogu un meditāciju ar sirdi un pamatīgi, tad Pranām Mudra ar jums notiks pati no sevis. Tā ir droša pazīme, ka garīgā atmošanās ar jums jau ir sākusies!
Hridaya Mudra jeb sirds žests
Sirds Mudra, kas ietekmē un stiprina sirds darbību un veselību. Te video.
Hakini Mudra jeb koncentrēšanās pastiprināšana
Hakini Mudru jūs, iespējams, paši esat praktizējuši neapzināti. Kā jau tas ir ar daudzām Murām un žestiem, dažkārt tie paši no sevis “ieslēdzas”. Hakini Mudra ir spilgts šāds gadījums. Par žesta tehniku un ieguvumiem skaties video zemāk.
Kundalinī Mudra jeb garīgās atmošanās žests
Kundalinī ir mūsu radošā un garīgā enerģija, kurai atmostoties mēs varam dzīvot un darboties pēc pilnas programmas – uzziedēt kā burvīgs lotosa zieds!
Kā zināms, rokas ir ļoti smalks mehānisms, katrs pirksts un pirkstu gali ir saistīti ar nerviem un asinsvadiem. Pirksti un rokas ir ari maņu orgāns, ar taustes palīdzību mēs uztveram pasauli un nogādājam informāciju smadzenēs un nervu sistēmai. Arī prāna un ci enerģija koncentrējas pirkstos un plaukstās, par to mums atgādina akupunktūra. Tāpēc turot pirkstus dažādās kombinācijās notiek ļoti daudz smalku procesu nervu sistēmā, smadzenēs un enerģija līmenī, mums par to nemaz nenojaušot! 🙂 Nākamajā raksta sērijā uzzināsi par 5 pamatelementiem un ar tiem saistītajām rokas Mudrām.
Mudru joga. #2. Stihiju Mudras jeb žesti pamatelementu attīrīšanai.
mudras, jogas mudras, rokas mudras, meditācijas mudras, roku žesti jogai, meditācija, Hakini Mudra, Jnana Mudra, kā turēt rokas meditācijas laikā?, ieteikumi meditētajiem,
Average Rating