meditācijas žesti un rituāli

SoHam meditācijas smalkumi. #6 Mudras – meditācijas žesti un rituāli.

Read Time:3 Minute, 25 Second

SoHam meditācijas smalkumi. #6 Mudras.

Lai meditācija padotos un nestu gaidīto rezultātu, katra mazākā nianse spēlē ļoti būtisku lomu. Pats pirmais, visa pamats apgūstot meditācijas mākslu ir, atslābināts ķermenis un poza, kādā mēs to turam. Kā tiek turētas kājas, kā rokas, kā mugura, pleci, galva, līdz pat tādām niansēm kā pirksti, piere, acis un pat mēle. Un te mēs nonākam mazāk zināmākā jogas lauciņā, ko sauc par Mudru jogu – zinātni par ķermeņa pozām un žestiem.

Ķermeņa Mudras

meditācijas žesti un rituāliMeditācijā ļoti būtisks ir katrs sīkums – ja kājas, pirksti, acis, žoklis vai cita ķermeņa daļa nav atslābināta, apzināta un netiek turēta pareizi, meditatīvu stāvokli sasniegt nebūs viegli. Piemēram, ja kājas vai seja nav atslābināta, vai pirksti un plaukstas netiek turētas noteiktā žestā – Mudrā, vai acis nav fiksētas, bet šaudās pat tad, kad ir aizvērtas, mēs nekur tālu netiksim. Jo prāts un mūsu iekšējās enerģijas nebūs mierā, tās turpinās kustēties un tas traucēs introversijas piedzīvošanai un iekšējā miera stāvoklim.

Un tas ir tikai sākums, jo Mudras attiecas arī uz prātu. Jā, arī prāts, jeb lai saprotamāk izteiktos – uzmanība ir jāfiksē noteiktā punktā. Tas nozīmē, ka uzmanība ir “piesieta” kaut kam, vai tā ir elpa, ķermenis, uzacu centrs, mūzika, vai kas cits. Tātad arī mentāli mēs praktizējam Mudras. To sauc par koncentrēšanos un uzmanības noturēšanu. Lieki atgādināt, ka prātu/uzmanību fiksēt ir daudz sarežģītāk, kā nekustināt ķermeni.

Shambhavi, Khechari un Jnana Mudras

Mudru joga, roku mudrasPazīstamākās Mudras, ko mēs praktizējam mūsu SoHam Prānajamas meditāciju nodarbībās ir Jnana un Chin Mudras. Tie ir roku žesti, klasiskā īkšķa gala un rādītājpirksta gala savienošana, veidojot vieglu saspiedienu it kā tiktu turēta papīra lapa. Tas arī ir no svara! Pārējiem trim pirkstiem nevajadzētu palikt ļenganiem vai ielocīties, tiem jābūt izstieptiem taisni uz priekšu un tādiem jāpaliek visu Prānajamas sesija laiku. Tā mēs ietekmējam prānas plūsmu – saglabājam un vairojam iekšējo spēku. Ja šīm Mudrām vēl neesi gatavs, tad pietiks ar plaukstu turēšanu uz augšu, tas ir labs sākums, un simboliski nozīmē, ka esi gatavs “saņemt jogu, zināšanas un pieredzes”.

Shamhavi Mudrā mēs aizvērtās acis paceļam uz augšu un raugāmies punktā starp uzacīm vai vieglākā versijā uz pieri. Tas palīdz fokusēt acis, apturēt to kustību un aktivizē Adžņa čakru, kura ir cieši saistīta ar prātu un mentālajām kapacitātēm.

Bet Khechari Mudrā mēs fiksējam mēli, kura arī visu laiku kustās, sevišķi ikdienā runājot un pļāpājot. 🙂 Mēs to paceļam uz augšu un ar mēles galu pieskaramies aukslējām, cenšoties to noturēt pēc iespējas ilgāk. Arī mēles žests ietekmē enerģijas un skaitās veselības un novecošanās palēnināšanas tehnika. Katrā ziņā tā disciplinē mēli un nodrošina klusēšanu visu meditācijas laiku! 🙂

Plaukstas un Pranām Mudra

Joga Prāna MudrasMūsu meditācijas sesijas parasti noslēdzam ar plaukstu savienošanu, un tas ir vēl viens roku žests – Pranām Mudra. Mudra, kurā mēs paklanāmies augstākiem spēkiem un viens otram. Bez cieņas un pazemības meditācija nevirzīsies pareizajā virzienā, tā tikai vairos meditētajā egosimu un izredzētības sajūtu, kas ir lielākie šķērši garīgajā procesā. Ir neskaitāmi daudz cilvēku, kas šo nav apzinājušies, un meditāciju-jogu uzskata par veidu kā kļūt īpašākam, unikālākam, stilīgākam vai pārākam par citiem. Tā saucamie “relaksācijas un labsajūtas meditētāji” un gym studiju jogotāji ļoti bieži iekrīt šajās lamatās! Tas tāpēc, ka pietrūkst izpratnes dziļuma, laba skolotāja klātbūtnes un iekšējās pieredzes.

Un pašās beigās mēs plaukstas saberzējam līdz tās paliek siltas un tad liekam pie acīm. Tas ir vairāk kā rituāls un eksternalizācijas akts, kas arī ir ļoti būtisks meditācijas noslēgumā – atgriezties pie dabiskā, ikdienišķā apziņas/prāta stāvokļa. Bet ne tikai tas, meditācijas sesijas laikā mūsu rokās un pirkstos uzkrājas daudz prānas – dzīvības spēka. Saberzējot plaukstas un ar tām pieskaroties sejai, mēs enerģiju atgriežam atpakaļ ķermenī, tas padara sejas krāsu un ādu veselīgāku, tās ir kā tāds prāniskais meikaps. 🙂 Tā nav ne “sejas joga”, ne “pirkstiņu joga”, bet gan enerģijas saglabāšanas rituāls. Un šī enerģija tiek nodota arī prātam caur pieri un uzacu centru, kas to padara mierīgāku un skaidrāku.

Bet pats galvenais meditācijas rituāls, Mudra un žests ir dabisks smaids, kas rotā mūsu sejas izteiksmi pēc katras izdevušās meditācijas sesijas!

Mudru joga. #2. Stihiju Mudras jeb žesti pamatelementu attīrīšanai.

mudras, jogas žesti, meditācijas rituāli, kā labāk meditēt, meditācijas prasmes, meditācijas noslēpumi, jnana mudra, shambhavi mudra, mudru spēks, laba sejas krāsa, pozas, meditācijas pozas

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?