SoHam meditācijas smalkumi. #2 Chidakasha jeb apziņas telpa.
Kas ir Chidakasha jeb apziņas telpa? Kad tu aizver acis un skaties sev priekšā tumsā, tas ko tu redzi ne vienmēr ir melna un neskaidra bilde. Dažreiz, sevišķi meditācijas laikā, šeit varam novērot miglainas krāsas, kustību, tušētu gaismu un pat formas. Tā arī ir Chidakasha jeb tavs apziņas ekrāns vai drīzāk – telpa, jo skaidri ieskatoties, tu redzēsi telpiskumu – tuvāki un tālāki krāsu vai gaismas viļņi. Tātad telpa – Ākaša, savukārt, sanskrita vārds Chid nozīmē – apziņa, tā mums kopā sanāk apziņas telpa.
Tā mēs turpinām iepazīties ar mūsu elpas meditācijas nodarbību saturu un šoreiz par apziņas ekrānu/telpu!
Jogā Chidakashai tiek pievērsta ļoti būtiska loma. Tas ir veids, kā iepazīt savu iekšējo pasauli, saprast savu prātu un iepazīt apziņu. Prāts ir enerģija, un tā visu laiku ir kustībā, tā izpaužas kā domas, sajūtas, emocijas, maņu orgānu kairinājumi, instinkti, vēlmes, atmiņas…
Tikmēr, kamēr prātā notiek intensīva domāšana un nebeidzama domu plūsma, apziņas ekrāns būs pilnīgi melns, un mēs neko tur neredzēsim. Tikai tad, kad meditācijas laikā mēs iemācāmies lēnām apklusināt domu plūsmu un piedzīvot zināmu klātbūtnes un klusuma stāvokli, tikai tad Apziņas telpa aktivizējas un “kino var sākties”! Tad prāts izpaužas vairs ne kā domas, bet krāsas, gaismas un formas aizvērto acu priekšā. To visu mēs varam novērot, bet ar ko? Neba jau ar aizvērtajām acīm?! Ar trešo aci jeb Ajna čakru. Chidakasha ir Adžņa čakras ekrāns un pati čakra ir “projektors”, kas uz (apziņas) ekrāna izstaro attēlus.
Apziņas istaba
Apziņas ekrāna vērošana pati par sevi ir vērtīga meditācijas tehnika. Bet, lai labāk izprastu šo telpu, mēs to varam iztēloties kā istabu ar 4 sienām, griestiem un grīdu. Priekšējā siena ir piere, bet no iekšpuses, un jūs raugāties no centra, tas ir galvas vidus, kur atrodas Adžņa/projektors. Pakausis ir aizmugurējā siena, kuru mēs neredzam; labā un kreisā galvas puse un deniņi ir attiecīgi sānu sienas. Galvas augšpuse, kur mājo arī avotiņš jeb Sahasrara čakra, ir jumts un avotiņš ir tāda kā lūka, kuru mēs varam “atvērt”. Arī grīdā ir lūka, kas ved uz leju pa mugurkaula kanālu jeb Sushumnu uz mugurkaula pamatni – Mooladhara čakru. Bet šim visam vajadzētu pieiet stipri radoši un intuitīvi, ne loģiski, savādāk jūs palaidīsiet garām visu Chidakashas ideju. Tam nepieciešams treniņš un izpratne par savu smalko struktūru. Mums jāsaprot, ka runa neiet par fizisko ķermeni, par smadzenēm un galvaskausu, bet par smalko telpu, prānisko vai ēterisko ķermeni. Fiziskā galva ir tikai karte, pēc kuras vadīties un meklēt šo “prāta telpu”. Šis nav jāsaprot, šis ir intuitīvi jāpiedzīvo meditācijas laikā!
Iekšējais kino
Ja jūs meditācijas laikā safokusēsieties uz šo telpu un noturēsiet ilgstoši uzmanību, tad rezultāts būs tāds pats, kā ieejot alā – no sākuma pilnīga tumsa, nekā nav, tikai melns visapkārt, bet tad lēnām, acīm pierodot, mēs sākam redzēt to, kas alā ir un visu laiku bija, tikai mēs no sākuma neredzējām – sienas, formas, uzrakstus, akcentus… Līdzīgi notiek meditējot uz Chidakashu. Tur visu laiku kaut kas ir redzams, bet mēs īsti nepamanām, jo esam iegrimuši domu virpulī.
Ko mēs te varam ieraudzīt?
Visbiežāk mēs redzam miglainas krāsu gammas, toņus, mākoņveidīgas vai ģeometriskas formas – tie viss ir jūsu prānas jeb dzīvības spēka, apziņas un arī zemapziņas “produkti”. Kāda Prāna, pamatelements vai čakra dominēs, tāda toņa krāsas parasti būs novērojamas. Dažkārt mēs redzam formas, kas arī var būt saistītas ar pamatelementiem vai zemapziņas arhetipiem…
Apziņas telpa ir tā vieta, kur mēs vizualizējam attēlus vai meditācijas objektus, vai koncentrējam uzmanību, meditējot uz citām ķermeņa vietām. Piemēram, meditējot uz pirmo čakru, uz Gaisa elementu vai kādu no 5 prānām, mēs cenšamies redzēt vai vizualizēt to tieši šeit – apziņas ekrānā!
Bieži, sevišķi turot acis Shambhavi Mudrā un raugoties punktā starp uzacīm, mēs redzam mazu melnu vai citas krāsas punktu vai ovālu/apļa formu. Šis ir svarīgs elements uz kuru fokusēties. Tā ir jūsu mūžīgā forma, tā to varētu tēlaini nosaukt. Tā ir jūsu apziņa, kas ir nemainīga, vienmēr klātesoša, kas atšķirībā no fiziskās formās vienmēr bija, ir un būs!
Hridayakasha
Jogā mēs pazīstam ne tikai apziņas telpu, mazāk zināma, bet arī svarīga ir sirds telpa jeb Hridayakasha, arī “vēdera telpa” – Daharakasha un kopējā fiziskā ķermeņa telpa jeb Sthoolakasha.
Sirds telpa atrodas krūškurvī. Fiziskajā ķermenī tas ir plaušu un sirds apvidus, bet smalkajā – sirds telpa jeb Hridayakasha. Tā ir mūsu emociju un sajūtu mājvieta, – vieta, kur mīt dvēsele! Arī atmiņas te glabājas, tiesa emociju veidā. Kad jūs atceraties kādu senu atmiņu, jūs to redzat kā īsu kinofilmu, vai ne? Vizuālais saturs rādās acu priekšā un tā jūs atceraties senu notikumus, un šis notikums atsauc atmiņu, rada emociju. “Bilde” glabājās Chidakashā jeb apziņas ekrānā, bet emocija – Hridayakashā. Un tā ir mūsu ikdienas dzīves patiesība, jo kad runājam vai izjūtam emocijas, mēs tās jūtam sirds apvidū, vai ne?
Daharakasha un Sthoolakasha
Savukārt Daharakasha fiziski atrodas vēdera apvidū no nabas uz leju, jeb pirmo trīs čakru apvidū. Ja Chidakasha vairāk ir saistīta ar prātu, atmiņām un formām, tēliem; Hridayakasha ar emocijām un sajūtam, tad Daharakasha ar prānisko spēku un prānas fiziskajām izpausmēm – siltums, vēsums un kustība “vēdera telpā”. Daharakashā jeb “vēdera telpā” mēs parasti meditējam uz enerģiju, prānu, možumu un spēku.
Vēl jāpiezīmē arī Bahayakashu jeb ārējo telpu, tas ko mēs saprotam ar vārdu Kosmoss vai Visums. Atcerēsimies – Ākaša ir Visumu veidojošais elements.
P.S. Te jums piedāvāju APZIŅAS EKRĀNA meditācijas ierakstu.
akash, chidakash, Hridayakasha, Daharakasha, ēters, apziņa, aizvērtās acis, meditācija, čakra, sirdstelpa, iekšpasaule, zemapziņa, kas notiek kad prāts apklust?
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating