meditācijas pozas svarīgums

Meditācijas pozas nozīmīgums.

Read Time:4 Minute, 3 Second

Meditācijas pozas nozīmīgums.

Katrs no mums ir mēģinājis meditēt, bet reti kuram tas ir izdevies. Mums gribas uzreiz, ātri – apsēsties, aizvērt acis un “ķerties vērsim pie ragiem”. Taču pirms tam ir jāveic daži sagatavošanās darbi, savādāk vērsis aizlaidīsies, ar visiem ragiem! Tāpēc, kā tu sagatavosi ķermeni, tas arī lielā mērā noteiks, cik efektīva un izdevusies būs tava meditācijas sesija. Jogā Āsanai jeb ķermeņa pozai tiek pieiets ļoti rūpīgi. Šajā rakstā aplūkosim, kāpēc tas tā ir?

Āsana.meditācijas pozas svarīgums

Lai mēs varētu nodoties Prānajamai, meditācijai vai citai jogas praksei, jāatceras, ka ķermenis ir visa pamats. Un te ir ļoti vienkārši – ja tu vari nosēdēt pozā tā, ka ķermenis tevi netraucē, tad tā ir liela priekšrocība. Jo savādāk visa sesija paiet domājot un cīnoties ar to. Ķermenim ir “jāpazūd” vai vismaz nav jātraucē, jāsāp, jākustas, vai jānovērš uzmanība. Ne velti Hatha jogas secība ir – Āsanas un tikai tad Prānajama un meditācija.
Jogas arsenālā ir daudz dažādu sēžampozu, sākot ar Sukshasana – vienkārši sakrustotas kājas sev priekšā, līdz Padmasanai – lotosa pozai. Izvēlies, kurā jūties viskomfortablāk, un lēnam pieradini sevi sēdēt 20-30 minūtes bez liekas kustēšanās, bet, lai arī nav tā, ka kājas visu laiku sāp, un sesija pārvēršas par sadomazohisma aktu!
jogas retrītsTE MUMS JĀATCERAS PAR JOGAS PAMATLIKUMU: NEKUSTĪGS ĶERMENIS = MIERĪGS PRĀTS, kas, savukārt, veido cilpu un tālāk stiprina ķermeņa nekustīgumu. Meditācijā darbs notiek ar prātu, tāpēc mierīgs prāts ir “must have”.
Iztēlojies dīķa virsmu gludu kā spoguli. Katra tava ķermeņa kustība apzināta vai neapzināta, ziņkārīgi pavērtas acis vai regulāra siekalu norīšana, uzreiz rada viļņus prātā, tas ir kā olis iemests rāmajā dīķī – tas kādu laiku radīs viļņošanos līdz atkal norims. Protams, te nevajadzētu iekrist fanātismā un pārcensties. TOMĒR DER JAU LAICĪGI RADINĀTIES IZVAIRĪTIES NO LIEKĀM KUSTĪBĀM UN DARBĪBĀM.

Nekustīgs ķermenis

Praksi, ar kuru mēs iesākam mūsu tiešsaistes sesijās – “Nekustīgā ķermeņa meditācija” ir tieši šāda prakse, kas mums palīdz uztrenēt šo nekustīgumu, plus, ja jūs to praktizējat, tad esat noteikti pamanījuši, cik viegli un plūstoši tālāk aiziet jūsu Prānajamas & meditācijas sesija. Lieki piebilst, ka šī prakse atstāj neiedomājami pozitīvu efektu ilgi pēc nodarbības noslēguma.

Sakrustotas kājas.

Meditācija, jogas ceļš

Kājās ieteicams turēt sakrustotas, jo šādi mēs sabloķējam prānas, konkrētāk – Apana Vayu, tā ir prāna, kas no nabas plūst uz leju, tā saucamā lejupejoša enerģija. Tā daļēji tiek bloķēta un nenonāk kājās, atgriežas ķermenī un koncentrējas 1-3 čakras apvidū. Kājas jogā tiek uzskatītas par dzīvnieciskās atmiņas un instinktu teritoriju, tādēļ prānas plūsma šajā apvidū būs traucēklis meditācijai – mums nav jāaktivizē savi zemākie instinkti, taisni otrādi, jācenšas aktivizēt garīgā dimensija, virzot enerģijas pa mugurkaula kanālu uz augšu. Līdz ar to, ja tu esi praktizētājs, kurš sēž krēslā, tad vismaz sakrusto kājas. Daļa prānas vienalga plūdīs kājās, un tas ir nepieciešamas, lai tās nesāktu neizturami sāpēt.

Taisna mugura

TAISNA MUGURA IR PATS PAR SEVI LIKUMS, PIE KAM, TO DER ATCERĒTIES, NE TIKAI JOGAS SESIJAS LAIKĀ, BET ARĪ PIRMS UN PĒC TĀS! Ja mugura ir taisna, tad Prāna kustās brīvi. Prāna Vayu galvas virzienā, savukārt, Samana Vayu stiprina enerģijas koncentrēšanos nabas apvidū, kas var stimulēt smalkās prānas, sauktas par Kundalini, atmošanos. TE DER PIEBILST, KA NOPIETNA MEDITĀCIJA NEBŪS IESPĒJAMA, JA KUNDALINI PALIKS NEKUSTĪGS. Tev nav jākļūst par Kundalini jogu, bet, lai piedzīvotu meditāciju vismaz daļēji šai enerģijai ir brīvi jāpārvietojas pa mugurkaula kanālu.

Rokas

Kā jau esmu stāstījis, rokām būtu jāpievērš īpaša uzmanība, turot tās taisni izstieptas, bet ar dabisko ieliekumu elkoņa locītavā. Turi tās uz ceļiem vai klēpī ar plaukstam uz augšu/leju vai kādā no Mudrām, kādā – tā paliek tava brīva izvēle. Te zemāk video par šo tēmu.

Galva

Mēle, Khechari MudraGalva un kakls taisnā līnijā – tu jau zini! Pie kam, kakls nav jāstiepj uz aizmuguri, bet jācenšas saglabāt dabiskais ieliekums uz priekšu, bet lai nav tā, ka galva gāžas uz leju. Ar šo mēs aktivizējam Udana Vayu – prānu, kas turpina Prānas Vayu kustību tālāk no kakla uz galvas virsotni. Jo vairāk prānas novirzīsim galvā, jo lielāks būs miers un līdz ar to efektīvāka meditācija sesija. Mute ciet, zobi nesaskaras, un mēle ideālā variantā pieskaras aukslējām. Tas pasargās tevi no regulāras siekalu rīšanas rituāla.

Acis

Nenovērtējami lielu lomu spēlē spēja koncentrēt acis vienā konkrētā punktā. Ja acis kustās, un to tās dara, pat tad, kad esat tās aizvēruši, tā vienalga ir kustība, kas atbalsojas visā ķermeņa-prāta sistēmā. Te vēl var piebilst, ka fokusēts skatiens ir pieredzējuša meditētāja firmaszīme!
Vēl viena mazāk zināma lieta ir tāda, ka fokusēts skatiens nozīmē, ka pārvaldi visas 5 mazās prānas. Jā, ir arī 5 mazākas prānas, par to sīkāk kādā citā rakstā.
meditācijas kursiJa esat sakārtojis ķermeni un prātu, tas nozīmē, ka arī prānas brīvi pārvietojas. Tas, savukārt, mazinās kāju un citas sāpēs, novērsīs miegu un padarīs jūs maksimāli fokusētu un klātesošu. Himalaju jogs Om Swami, kam gribu pateikties par idejām šī raksta tapšanā, ir teicis – MEDITĀCIJA VARBŪT NAV VIEGLA PADARĪŠANA, BET TĀ NOTEIKTI NAV SKUMJA, TĀPĒC NEAIZMIRSTI PAR DABISKU SMAIDU. 😃
Atslēgas vārdi: meditation, meditācija, poza, joga,  jogas pozas, asana, īstā joga, SoHam, ķermenis, meditācijas sākšana
Happy
Happy
40 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
40 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
20 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?