Meditācijas ēnas puses un izaicinājumi. 3. Nonstop apzinātība
Neuzmanība, neapzinātība, impulsivitāte – šie mūsu ikdienas prāta stāvokļi gribot negribot izpaužas arī praktizējot jogu un meditāciju. Tie nav divi atšķirīgi prāti – meditējošais un ikdienišķais. Meditācijas un apzinātības nodarbībās mēs strādājam ar to pašu izkliedēto prātu, kuru lietojam ikdienā.
Tādējādi meditācijas nodarbībai nevajadzētu noslēgties brīdī, kad mēs izejam no meditācijas zāles, vai tā būtu fiziskā vai virtuālā. Tajā brīdī tai tikai pa īstam būtu jāsākas! Kā to saprast? Ļoti vienkārši – nav jēga praktizēt apzinātību un vērību stundu dienā, lai atlikušās 23 stundas, vai attiecīgi, ja praktizējam reizi nedēļā, tad turpmākās 167 stundu par to visu aizmirstu! Par vērību, klātesamību un apzinātību der atcerēties arī biežāk. Jo tad mēs noteikti apzinātāk dzīvotu, vērīgāk darbotos, skaidrāk izteiktos un uzmanīgāk ieklausītos, vai ne?
Kā būt apzinātākam?
Ko nozīmē būt apzinātākam? Tas nozīmē ik pa laikam pavērot sevi un pajautāt – “ko es tagad daru?”, “ko es tagad domāju?”, vai “kā es tagad elpoju?”, vai pat – “kas es esmu”? Nē, šo pēdējo jautājumu labāk vēl sev neuzdot. Jūs taču atceraties, kā gāja vienam izbijušam valsts vīram ar šo “kas es esmu?” 🙂
Ja mēs meditācijai pieejam kā eksotiskai izklaidei, tad, protams, kā izklaide tā arī mums paliks. Nekas vairāk! Ieguvumi no šādas pieejas būs gaužām niecīgi. Tie nebūs transformējoši. BET, JA MĒRĶIS UN ILGAS IR NOPIETNĀKAS, TAD MEDITĀCIJAS PROCESS NAV VAIRS IZKLAIDE, BET GAN DARBS, KAS PRASA LAIKU, TICĪBU UN PACIETĪBU. Tā, lai laikam ejot, šī robeža starp meditācijas un nemeditācijas stāvokli izgaistu.
Beigu beigās mēs meditējam, lai celtu savu dzīves kvalitāti, savu prāta kvalitāti, emociju kvalitāti, garīguma kvalitāti. Lai mēs kļūtu drusku gaišāki, atvērtāki un labāki cilvēki sev un apkārtējiem! VAI TAD NE?
meditācija, apzinātība, uzmanība, prāts, skaidrība, dzīves kvalitāte, joga, kas es esmu?
Average Rating