mazās prānas

5 mazās prānas

Read Time:3 Minute, 18 Second
Šajā rakstā uzzināsi par piecām mazajām prānām mūsu ķermenī. Kādas ir to funkcijas un kā tās aktivizēt. Piemēram, mazā prāna ar nosaukumu Koorma atbild par acīm un redzi, stiprinot to mēs saudzējam redzi un varam iztikt bez brillēm vai kontaktlēcām.

5 Upaprānas

Iepriekš jau noskaidrojām par piecām “lielajām” prānām, sauktām par Prāna Vayus (enerģijas “vēji”) – Prāna, Apāna, Samāna, Udāna, Vjāna. Katra no tām atrodas noteiktā vietā ķermenī un pilda specifiskas funkcijas. Lai labāk izprastu šo prānu darbību, ņemsim reālu piemēru – pārtikas uzņemšanas procesu. Pārtikas sagremošanu un nogādāšanu kuņģī nodrošina Prāna Vayu. Samāna Vayu veicina šīs barības sagremošanu un pārstrādi. Vjāna atbild par barības vielu izplatīšanu visa ķermeņa ietvaros. Udāna nodrošina pārtikas radītās enerģijas pārvirzīšanu fiziskai un mentālai aktivitātei. Bet Apana nodrošina lieko, pāri palikušo un nevajadzīgo vielu izvadīšanu no organisma.
Savukārt, 5 mazās prānas jeb Upa Pranas nav tik fundamentāli svarīgas enerģijas formas, bet arī tās nodrošina zināmus procesus mūsu organisma sistēmā.

Koorma

mazās prānas
Šīs mazās Upaprānas pamatfunkcija ir nodrošināt acu mirkšķināšanu, mitrināšanu un aizsardzību. Slikta redze vai redzes traucējumi nozīmē šīs prānas deficītu. Laba redze un mirdzošas acis ir tiešs Koorma prānas darba rezultāts. Spēju fokusēt skatienu vienā punktā ilgstoši, bez mirkšķināšanas, kas ir jogas tehnikas Trataka pamatā, nodrošina šī pati mazā prāna. Tehnikas šīs prānas stiprināšanai – virkne redze jogu Āsanas, jau pieminētā Trataka (acu koncentrēšanas tehnika uz sveces liesmu vai citu objektu), Shambhavi Mudra un Palmings – vienkārša plaukstu saberzēšana un pielikšana pie acīm.

Krikara

Krikara atbildības sfēras – slāpes, izsalkums un žāvāšanās. Starp citu, letarģiju un slinkumu, ko simbolizē žāvāšanās, var viegli pārvarēt, stiprinot šo Upaprānu ar speciālu Mudru – Khechari Mudru, kad ar mēles galu pieskaramies aukslējām. Apgūstot šo praksi, varam pārņemt kontroli pār Krikara mazo prānu, kas nozīmē arī slāpju un izsalkuma pārvaldīšanu. Tas savukārt ir būtiski badošanās laikā, kā arī sēžot ilgas meditācijas stundas.
Interesanti, ka žāvāšanās ne vienmēr liecina par miega tuvošanos. Žāvāšanās process veicina plaušu iztukšošanos un detoxu no tur pārāk lielā daudzumā uzkrātās ogļskābas gāzes un citiem gaisa atkritumiem, kas mūsos rada noguruma un miega sajūtu. Vairākas žāvāšanās reizes un plaušas būs attīrījušās no liekajam gāzēm, bet ķermenis papildinājies ar svaigu prānu. No miegainības vairs ne miņas. Šis viss ir Upaprānas Krikara darbības rezultāts. Prakses Krikara stiprināšani – Khechari Mudra un Bhastrika Prānajama.

Nagaveselības uzlabojumi, praktizējot prānajamu

Šī smalkās enerģijas forma, palielinoties gaisa elementa aktivitātei ķermenī, nodrošina liekā gaisa vai Vayu (vēja) izvadīšanu žagu, atraugu un citās formās. Meditācijas stāvoklī, ja ir taisna mugura un fokuss, šī prāna nomierinās, tāpēc šie procesi praktiski nekad tevi netraucē meditācijas laikā. Arī pareizas un veselīgas ēdienkartes ievērošanas gadījumā šī mazā prāna, kas ir cieši saistīta ar lielajām prānām – Samānu un Udānu Vayu, ir neaktīva. Prakses stiprināšanai – dažādas Āsanas ar taisnu muguru, kā arī Agnisar Kriya (vēdera muskuļu strauja savilkšana) un Plavini Prānajama (ieelpa  ar O formā savilktu muti un gaisa norīšana).

Devadatta

Šī prāna nodrošina šķaudīšanas funkciju un asistē pie elpošanas procesa. Šo pranu aktivizē spēcīgi aromāti, kas ekstrēmos gadījumos var izsaukt sāpes nāsīs. Aktivizējot Devadatta līdz noteiktam līmenim, iespējams piedzīvot fenomenu, ko dēvē par smalko ožu – dažādu dievišķu vai dežavu (Deja vu) sajūtu veicinošu smaržu sajušanu. Nonākot zināmos meditatīvos stāvokļos ožas maņu orgāns tiek vērsts uz iekšu, un tad šī iekšējā smaržā, jeb smarža bez reālas ārējas izcelsmes tiek saosta. Sajūtot šos aromātus, iespējams piedzīvot svētlaimei līdzīgu stāvokli. Viena no praksēm Devadatta Upapranas aktivizēšanai ir mums labi pazīstamā Kapalbhati jeb straujās izelpas Prānajama.

Dhananjaya

meditācijas pozas svarīgumsPēdējās mazās prānas darbības laukā ietilpst viss ķermenis, tā ir kā palīgprāna lielajai Vjāna Vayu un ir cieši saistīta ar taustes maņu orgānu un ādu. Vēl viens moments attiecībā uz Dhananjayu ir tāds, ka šī prāna ir pēdējā, kas pamet organismu un paliek tajā vēl ilgi pēc dzīvības procesa noslēgšanās.
Tiešā veidā šo prānu nav tik viegli ietekmēt, taču dažādas prāniskā ķermeņa aktivizējošās tehnikas, jo īpaši Prāna Vidya prakses te noderēs.
Sēžot meditatīvā pozā ar sakrustotām kājām un taisnu muguru bez liekas kustēšanās šīs 5 Upaprānas sakārtojas un stiprina mūsu meditācijas pieredzi.
 joga, meditācija, prāna, prana, upapranas, Koorma, Krikara, Naga, Devadatta, Dhananjaya, maņu orgānu stirpināšana, žāvāšanās, badošanās
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?