maņu orgāni un čakras

Maņu orgāni un čakras.

Read Time:5 Minute, 42 Second

Maņu orgāni un čakras.

Mēs jau no skolas laikiem zinām par 5 maņu orgāniem – deguns/oža, mute/garša, acis/redze, āda/tauste un ausis/dzirde. Jogā šī izpratne ir daudz dziļāka, tāpēc šajā rakstā centīšos pamatot kā uz maņu orgāniem un to funkcijām raugās jogas zinātne. Uzzināsi gan par maņu orgānu spējām, to saistību ar prātu, pasaules uztveršanu un čakrām.

Jnanedriyas

maņu orgāni un čakras

Jnanendriyas – tā jogā dēvē maņu orgānus. Precīzs tulkojums būtu zināšanu orgāni, jeb maņas ar kuru palīdzību mēs izzinām pasauli. Viss mūsu prāta saturs, domas, vēlmes… tās visas izriet no caur šiem 5 maņu orgāniem uztvertās informācijas. Ar maņu palīdzību mēs piedzīvojam un izprotam pasauli. Piemēram, ar acīm mēs redzam skaistu attēlu vai bildi, vai cilvēku un gūstam patīkamas sajūtas, kas tālāk var radīt pieķeršanos un atkarību, piemēram, no Instagram, Youtube vai cilvēkiem, dabas skatiem… Pamats šim procesam ir redze maņas orgāns – acis. Un tas pats atteicās uz pārējiem maņu orgāniem.

Ar mēli mēs pieķeramies garšām, saldumiem, patīkamām garšām, ar ausīm iecienītākajai mūzikai un vārdiem; ar ožu smaržām un patīkamiem aromātiem; ar tausti – glāstiem un patīkamām sajūtam. Tā īsumā varam aprakstīt maņu orgānu milzīgo lomu mūsu pasaules uztverē un principa “patīk/nepatīk” funkcionēšanai. Un tas notiek ar pilnīgi visiem cilvēkiem.

Tik pat nozīmīga loma maņu orgāniem ir Jogas zinātnē, kura mums māca to disciplinēšanu un savaldīšanu, bez kuras panākumi meditācijā un garīgajā attīstībā nebūs piedzīvojami.

Pratyahara

Jnanendriyas, maņu orgāniJa tu vēlies iemācīties meditēt, vai vismaz sēdēt mierīgi un piedzīvot klusumu prātā, tad jāapgūst introversija jeb uzmanības virzīšana uz iekšpusi. Tā, lai maņu orgāni nenovērš uzmanību meditācijas laikā, uztverot informāciju no ārpuses. Maņu orgāniem jāvirzās uz “iekšu”. Tas nozīmē, ka mēs aizveram acis un raugāmies aizvērto acu priekšā – jogā dēvētu  par apziņas ekrānu. Tādējādi mēs lēnām vēršamies uz “iekšpusi” un redzes maņu orgāns sāk tvert informāciju no “iekšpasaules”. Tas pats notiek ar pārējām maņām.

Šo procesu, kad maņas sāk vērsties uz iekšpusi un informācijas uzņemšana no ārpasaules tiek pārtraukta vai aizstāta ar datiem no iekšpuses, sauc par Pratyaharu. Tas ir pamatstāvoklis ceļā uz meditāciju. Savādāk prāts tiks barots ar informāciju no ārpuses un būs nemierīgs, tas visu  laiku turpinās tvert un apstrādāt “ārējos datus”. Trokšņi, aromāti un citi maņu uztvertie kairinājumi turpinās bombardēt prātu un novērst uzmanību no meditācijas procesa.

Iemesls, kāpēc daudzi meditētāji nespēj nonākt meditatīvā stāvoklī ir maņu orgānu disciplīnas trūkums, kā rezultātā pat meditācijas laikā prāts visu laiku fokusējas uz maņu raidītajiem signāliem un nespēj atslābināties. Darbojoties ārpasaulē, strādājot, skrienot, runājot, ēdot, ejot – tas ir būtiski, ka mūsu maņu orgāni tver pasauli un tas mums palīdz labāk saprast, bet meditācijas laikā šīm procesam jāvēršas uz iekšu. Tādā veidā mēs pārvaldām šīs maņas.

Nada jogaPiemēram, mēs varam attīstīt dzirdi līdz līmenim, kurā mēs dzirdam smalkās jeb astrālās skaņas. Tās nav iekšējās balsis, par kurām runā šizofrēnijas pacienti, tā ir iekšēja skaņa, kas mūs visu laiku pavada, jogā saukta par Nadu. Skaņa bez sākuma un gala, vienmēr klātesoša. Nada ir mūsu mūžīgā forma, tikai skaņas vai drīzāk vibrācijas veidolā!

Līdzīgi mēs dziļas meditācijas stāvoklī varam saost aromātus, kuriem nav ārēju izraisītāju, garšas, sajūtas un pat spēju redzēt neparastas bildes, tēlus, formas, krāsas. Tie aizvien vēl ir maņu orgāni, tikai tagad vērsti uz iekšpusi, mūsu iekšējo smalko pasauli!

Maņas un čakras

cakras čakrasKā strādāt un vērst uz iekšpusi katru no piecām maņām? Strādājot ar čakrām! Jā, katrs maņu orgāns ir saistīts vai piesaistīts vienai noteiktai čakrai.

Pamatčakra Muladhara saistīta ar smaržu. Oža ir maņa, kas cilvēkiem ir attīstījusies laika gaitā, bet, piemēram, dzīvniekiem tas aizvien vēl ir galvenais maņu orgāns. Pavērojiet savus četrkājainos draudziņus, kad jūs tos palaižat ārā, pirmā lieta, ko tie dara ir osta gaisu. Oža viņiem ir ļoti attīstīta, jo tā ir saistīta ar izdzīvošanu. Sevišķi skaidri tas redzams savvaļas dzīvnieku pasaulē. Ar ožu tiek saosts medījums vai briesmas. Mums cilvēkiem šis vairs nav pamatmaņu orgāns, jo mēs varam sevi pasargāt un arī nodrošināt pārtiku. Mums dominē redze, kas patērē teju vai 70% prāta kopējas enerģijas.

Bet kad mēs strādājam ar pamatčakru un tā aktivizējas, tad pirmā lieta, ko jūs pamanīsiet ir ožas pastiprināšanās. Aromāti, kurus jūs iepriekš nesaodāt, tagad pēkšņi duras nāsīs! To var novērot arī meditācijas laikā, kad ziedu, vīraka vai citi aromāti pēkšņi uzvirmo gaisā un mēs tos pastiprināti saožam. Tā izpaužas maņas un čakras saistība.

Attiecīgi, ja aktivizējas otrā čakra Svadhistāna, tad garšas maņa dominēs. Svadhistāna ir cieši saistīta prieku un baudām, tāpēc likumsakarīgi ar garšas orgānu. Ne velti liela kāre pēc saldumiem, ēdiena, baudām, arī seksa ir skaidra zīme, ka Svadhistāna ir pāraktīva un baudu prieka atkarības notiek pilnā sparā! Ko darīt? Apzināties un praktizēt jogu un meditāciju, strādāt ar šo centru – attīrīt un sakārtot ar speciālām Krija jogas praksēm. Kad Svadhistāna ir sakārtota, tad mūsu garšas orgāns darbojas pēc pilnas programmas, vai tā būtu šokolāde, vīns, cita bauda, vai pat sekss, mēs to “izgaršojam” līdz galam, tai pat laikā neradot atkarību un ar to saistīto pieķeršanos un ciešanas.

Redze, tauste un dzirde

ČAKRAS AJNA adžņaTālāk redze ir saistīta ar trešo čakru Manipuru. Arī likumsakarīgi, jo Manipura ir vienota ar Uguns pamatelementu. Uguns nodrošina gaismu, un gaisma, savukārt, spēju redzēt! Kad Manipura aktivizējas, tad aktīva kļūst mūsu dzīvības enerģija – Prāna, tas izpaužas gaismas un krāsu veidolā aizvērto acu priekšā! Redzes maņu orgāns ir ievilkts uz iekšu un mēs redzam ar iekšējo jeb trešo aci! Ko mēs redzam? Gaismas, krāsas, formas, attēlus, tēlus, pat Dievības – to visu mēs redzam, abām acīm esot ciet! Bet ar ko mēs redzam? Ar Adžņa čakru jeb trešo aci!

Tauste un sajūta ir ceturtās – sirds čakras Anahatas maņu orgāns. Tauste rada sajūtas un tālāk emocijas, savukārt Anahata ir emociju centrs mūsu smalkajā ķermenī. Mēs jūtam ar sirdi, vai ne? Anahata ir sirds čakra.

Un visbeidzot dzirde ir cieši saistīta ar Višuddhi čakru un Ākāšu jeb telpas pamatelementu. Lieki piebilst, ka kakla čakra atrodas tieši vietā, kur mēs radam skaņu ar balsenes palīdzību – kaklā. Savukārt, lai mēs dzirdētu nepieciešams ausis, tas pats par sevi, un arī telpa, kur skaņai izskanēt un pārvietoties, vai ne? Telpa ir tā pati Ākāša jeb kosmiskā telpa.

Pilnīga pieredze

skaņas jogaTe mēs redzam kā jogā maņu orgāni un vispār viss fiziskais ķermenis ir cieši saistīts ar mūsu smalkāko struktūru – enerģijām, ēterisko ķermeni un čakrām – enerģētiskajiem centriem. Patiesībā čakras ir tās, kas darbina mūsu maņu orgānus ar prānas palīdzību! Savukārt pati prāna ir mūsu dzīvības procesa pamatā! Jūs varat tam neticēt, vai uzskatīt to par ezotēriku, bet tā ir ne tika jogas patiesība, tā ir Patiesība, pie kuras var nonākt ar meditācijas un regulāras jogas praktizēšanas palīdzību.

Kad čakras ir sakārtotas un attīrītas, arī maņu orgāni darbojas spēcīgāk, gan uz ārpusi, gan iekšpusi. Tādā veidā mēs varam piedzīvot, saprast un apzināt ārpasauli un iekšpasauli daudz lielākā mērā – dzīvot pilnīgāk!

P.S. Kādā no nākamajiem rakstiem aplūkosim čakru, dziedzeru un endokrīnās sistēmas ciešo saistību!

Čakras – mūsu smalkie orgāni. 1. daļa

čakras, maņu orgāni, joga, maņas, redze, dzirde, skaņa, uztvere, meditācija, introversija, pratyahara, jnanendriyas, 2. čakra, sekss, manipura, 3 acs, trešā acs

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?