mantru jogas padomi

Viss par Mantrām. 8. Vairāki būtiski mantru jogas elementi un momenti.

Read Time:3 Minute, 42 Second

Viss par Mantrām. 8. Vairāki būtiski mantras jogas elementi un momenti.

Noslēdzošajā Mantru jogas rakstu sērijā piemetināsim klāt dažus svarīgus un iepriekš nepateiktus elementus un momentus. Piemēram, to, ka katrai mantrai klāt nāk 6 elementi jeb daļas, bez kurām mantra nebūs pilnīga.

 1. Rishi jeb mantras atklājējs. mantru jogas padomiKā mēs jau zinām, visas mantras ir radījis pats pirmais jogs – kungs Šiva, bet vēlāk tās kāds ir atklājis. Tos dēvē par Rishi jeb mantras tēvu – guru. Svarīgi ir noskaidrot, kas ir tavas izraudzītās mantras atklājējs – tēvs!
 2. Deity jeb mantras dievība. Parasti visām mantrām ir sava dievība jeb konkrētas mantras skaitīšana ir dievības godāšanas rituāls.
 3. Beeja jeb mantras sēkla. No mazas ozolzīles var izaugt milzīgs koks. Tas nozīmē, ka mazajā zīlē slēpjas milzīgs potenciāls. Tas pats attiecas uz mantrām. Dažādu dievību mantrās bieži beeja ir jau klātesoša. Piemēram Om Dum Durgaya Namaha – sēklas skaņa ir Dum. Vai Om Shreem Mahalakshmiyei Namaha beeja ir Shreem.
 4. Shakti jeb slēptā enerģija. Lai mantra nestu efektu šī enerģija jeb shakti ir jāatmodina, savādāk mantras spēks netiks piedzīvots. Bez enerģijas nav spēks, vai ne? Parasti iniciācijas akts to nodrošina.
 5. Chanda jeb mantras ritms un garums. Katrai mantrai ir savs garums, zilbju skaits, intonācija un izruna, kā to pareizi skaitīt. Tas arī ir ļoti būtiski!
 6. Kilaka jeb atslēga. Katrai mantrai ir sava atslēga jeb varam arī to saukt par PIN kodu. Ja pinkods nav zināms, mantras slēptais potenciāls nebūs tik viegli pieejams. Tas ir kā ar kredītkarti, uz kartes ir zināma nauda summa, bet bez pinkoda šai summai nebūs viegli tikt klāt. Šo pinkodu nodrošina iniciācijas process. Tāpēc ir tik svarīgi saņemt mantru no īsta joga vai joga skolas. Tad arī Kilaka jeb simboliskā atslēga, ar kuru atslēgt mantru būs pieejama.

 

Lai mantras skaitīšanas prakse nestu augļus ir svarīgi vairāki aspekti, bez kuriem piedzīvot pilnīgu efektu nebūs iespējams. Te tie ir.

 

 1. Bhakti jogaBhakti jeb pielūgsmes moments. Kā jau iepriekš noskaidrojām, mantru prakse ir daļa no Bhakti jogas, un Bhakti joga ir par pielūgsmes kvalitātes attīstīšanu sevī. Ar mantru skaitīšanu un lūgšanām tas tiek paveikts. Skaitot mantru mēs to darām ar zināmu pielūgsmi, ticību un emocijām. Un šīs kvalitātes ir ļoti būtiskas priekš nopietna jogas praktizētāja. Ja godīgi, tad bez šīm kvalitātēm jūsu garīga attīstība nav iespējama jeb ir gaužām apgrūtināta. Tu to vari pārbaudīt pats, bet tas būs iztērēts laiks. Atgādināšu, ka ne Bhakti joga, ne Mantra joga nav domāta cilvēkiem, kam iztrūkst ticība augstākiem spēkiem un pielūgsmes tendences.
 2. Shuddhi jeb attīrīšanās. Skaitot mantras mums jābūt tukšiem, tīriem, tā lai dievišķais var mūsos ieplūst. Ja mēs esam fiziski netīri, drēbes nav tīras, arī prāts un emocijas ir nesakārtotas, esam dusmīgi, lamājamies, tad mantras jogas efekts būs bloķēts. Skaitot mantras attīrās arī muti/valoda – tas protams ir domāts simboliski, un mēs ikdienā vairs nevaram lietot rupjus, neglītus vārdus, tas viss vienkārši neiet vairs kopā! Lamuvārdi ir atsevišķs temats, jo savā ziņā tie ir pretpoli mantrām, par to jau rakstīju iepriekšējā rakstā.
 3. Āsana jeb jogas poza, kurā mēs skaitam mantras. Te pēc izvēles derēs jebkura jogāsana.
 4. Dharana jeb spēja koncentrēt prātu. Kā jau rakstīju, mantra jogu var praktizēt dievos atšķirīgos veidos. Pirmais – ar pielūgsmi, emocijām un dvēseli, skaitot mantras kā lūgšanas. Otrs, ja cilvēkā iztrūkst šis Bhakti elements, tad mantras skaitīšana ir meditācija, jeb precīzāk, koncentrēšanās prakse. Mantra tiek skaitīta un visa uzmanība tiek veltīta tikai un vienīgi šim procesam. Bet abos gadījumos svarīga ir spēja fokusēt prātu un uzmanību uz mantru un tikai, savādāk prāts klejos un efekts būs minimāls!
 5. altāris jogāPrānajama. Jā, ja gribam nopietni pieiet mantras sadhanai, tad pirms skaitīšanas ieteicams ir papraktizēt Nadi Shodhanu jeb kreisās, labās nāss elpošanas tehniku, ar domu, lai “ieslēdzas” centrālais mugurkaula kanāls. Ja tas notiek, domas vairs nav tik intensīvas un prāts vairs netraucē mantrai un meditācijai.
 6. Mudras jeb rokas žesti. Mudras ir svarīga sastāvdaļa arī Mantru jogā. Parasti ar dažādu rokas Mudru palīdzību mēs aktivizējam prānu un attīrām sevi, lai dievišķā enerģija mūsos var ienākt.
 7. Yaag jeb dievības apcere. Mantras skaitīšanas noslēgumā mēs vēl pasēžam, ļaujam mantras enerģijai izvibrēt cauri ķermenim, tad mēs vēl kādu laiku pasēžam un pameditējam uz savu dievību, kurai bija veltīta šī mantra. Tad varam saberzēt rokas, pielikt pie acīm, un tad tās vērt vaļā, atgriezties pie ikdienas darbiem ar jaunu enerģiju, skaidru prātu un siltu sirdi.

Ar šo arī noslēgsim ieskatu Mantru jogas pasaulē! Paldies iedvesmotājiem Swami Satjanandam, Om Swami un citiem gudrajiem! 🙏🙏🙏

Viss par Mantrām. 1. Universālās mantras.

mantras, mantru joga, mantru noslēpumi, meditācija, lūgšanas, pielūgsme, bhakti joga, mantru spēks, vārda spēks, mudras, elpas joga

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?