Mantra joga

Mantras

Read Time:9 Minute, 54 Second

Mantras

Kas ir Mantra? Līdzās Karmai arī šis vārds ir latviskojies un tiek bieži lietots visneiedomājamākajās nozīmēs un situācijās. Parasti ar to saprot kādu vārdu vai domu, kas tiek regulāri atkārtota, bezmaz vai kā buramvārds. Bet patiesībā Mantra nozīmē ko pilnīgi citu.

No sanskrita vārdu Mantra var tulkot kā “man” – prāts un “tra” – rīks vai tehnika. Tātad, tehnika vai instruments darbam ar prātu, vai vēl vienkāršojot, prāta apklusināšanas, attīrīšanas vai trenēšanas tehnika. Pamatā Mantra nav ne lūgšana, ne buramvārdi – tā ir skaņa, vai precīzāk, vibrācijas forma. Un tas ir pats galvenais, kas jāsaprot Mantru sakarā, tie nav nekādi specifiski vārdi vai to kopums ar kādu nozīmi, kaut gan arī tā var būt, bet pamatā tā ir skaņa, vibrācija, ar kuras  palīdzību mēs varam aktivizēt zināmus procesus vai enerģijas sevī.

Ar to arī mēs varam skaidrot jogā pastāvošo uzskatu, ka nav obligāti saprast Mantras jēgu, lai praktizētu Mantras. Mantra darbojas stipri aiz racionālā vai saprāta sliekšņa, tā darbojas daudz dziļākos slāņos. Ja citas jogas tehnikas virzās no rupjākā līmeņa uz smalkāko, kā tas ir Āsanu gadījumā, kad strādājam ar fizisko ķermeni, pakāpeniski nonākam dziļākā apziņas stāvoklī – prāniskajā un mentālajā līmenī, tad ar Mantrām ir otrādi, tās aktivizē procesus no dziļākiem apziņas stāvokļiem, zemapziņas vai pat no gara, un šī Mantras enerģija virzās mūsu prāta/ķermeņa virzienā. Rezultāts ir apklusināts, no domam paretināts un skaidrs prāta stāvoklis, iekšējais miers un klusums. Tā nav apstāšanās un apklušana, tā ir pieslēgšanās apziņai, tagadnes plūsmas brīdim, apzinātībai.

Mantra joga

Mantra joga

Te der atzīmēt, ka Mantra joga nav tik vienkārša, kā esam iedomājušies. Tas nav tā, ka tu apsēdies un atkārto to noteiktu skaitu reižu. Ja gribam ievērot pilnu Mantras Sadhanas jeb garīgās disciplīnas kodeksu un sasniegt rezultātu – Mantras spēka atvēršanos, tad šis process sastāv no veselām 36 dažādām darbībām, no kurām tikai viena ir izvēlētās Mantras skaitīšana! Pārējās ir saistītas ar dažādiem sagatavošanās procesiem – duša, tīras drēbes, zināmi cieņas un pieklājības rituāli, ziedojumi ugunij un altārim, Guru un dažādu dievību Mantru skaitīšana, roku Mudru praktizēšana, Nijasa un tā tālāk. Plus, vēl pats svarīgākais, ka Tev ir jātiek iniciētam Mantras praktizēšanā, un to var izdarīt tikai apskaidrots guru vai jogs. Līdz ar to šis jogas ceļš ir ļoti ekskluzīva un samērā nepieejama privilēģija.

Bet šis viss nenozīmē, ka Mantras skaitīt nevarētu parasts jogas praktikants. Var, tikai tas prasīs ilgāku laiku, lai Mantras spēks iedarbotos. Tomēr parasti jogā Mantras skaitīšana tiek izmantota kā koncentrēšanās vai meditācijas tehnika. Kas arī ir labs piegājiens, un vairums jogas praktikantu tieši šādam nolūkam arī to praktizē.

No kurienes Mantras cēlušās?

Jogas filozofijā pastāv mīts, ka visas Mantras uz zemi ir atnesis dievs Šiva, un savā ziņā tā ir taisnība, jo Šiva vai Rudra vai Adijogi (visi viņi ir viena dieva – Šivas avatāri) ir visuma radītājs un arī iznīcinātājs. Pastāv uzskats, ka viņš ir radījis Visumu ar savu rūcienu, ko zinātnē sauc par Big Bang jeb lielo sprādzienu, savukārt, kristietībā ir teikts, ka sākumā bija vārds, tātad atkal jau skaņa, vibrācija vai Mantra, ja gribat. Ja tā, tad viss, kas tiek radīts pēc tam, arī ir viņa – dieva vai Šivas radīts, tai skaitā planētas, daba, cilvēki, joga un arī Mantras. Pēc tam, kad Šiva radīja šīs Mantras, tās dzirdēja apskaidroti jogi dziļas meditācijas stāvoklī un vēlāk nodeva tālāk saviem mācekļiem mutiski vai caur senajiem jogas un Tantras tekstiem nākamajām paaudzēm.

Bieži Mantras tiek saistītas ar Tantru, jeb senu tehnoloģiju, ko cilvēki izmantoja dažādu procesu sasniegšanai. Jā, ar mantru palīdzību var izārstēt nopietna slimības, gūt lielu veiksmi, pasargāt sevi no nelaimes gadījumiem, pat pieburt sev kādu kavalieri vai daiļavu :), bet šis viss nav tik vienkārši, kā izklausās. Tā ir specifika tehnika, ko pārzina tikai atsevišķi tantriki.

Bet jāpiemetina, ka mūsu pašu folklorā arī tika izmantota buramvārdu tehnika, piemēram, ejot mežā, lai nesastaptos ar čūskām tika skaitīti apmēram šādi buramvārdi – “….Visi striķi satrūkuši….” (ar striķiem te domātas čūskas). Tā kā savā ziņā Mantru skaitīšana, vai kas līdzīgs, ir meklējama arī mūsu folklorā. Tā būs spekulācija ar faktiem, tomēr pastāv uzskats, ka arī pirmie cilvēki, kas apdzīvoja teritorijas pie Baltijas jūras atnāca no Austrumiem, iespējams, Indijas. Kā papildus pierādījums šai spekulācijai ir fakts, ka kungam Šivam bija 7 sekotāji vai mācekļi, kuriem tika dots uzdevums doties uz visām debespusēm un izplatīt jogas zināšanas pa visu pasauli…. Un tas vēl nav viss, kā teiktu reklāmā 🙂 – vēl ir fakts, ka mūsu valoda un gramatika (garumzīmes) ir nedaudz līdzīga Sanskritam. Arī vārdi – Agni=uguns; Deva = Dievs;  pēda = padah; vējš = vayu; Klesha = kleksis….

Mantru iedalījums

Mantras var iedalīt dažādās grupās, piemēram Tantriskās, Vēdiskās un Purāniskās Mantras. Vai pēc to iedarbības uz materiālo vai garīgo pasauli. Vēl tās var iedalīt pēc kategorijām Šivas, Višņū, Shakti utt, tātad dievību Mantras.

Mazliet vienkāršojot, varam uzskatīt, ka visas Mantras var iedalīt 3 kategorijās. Vienas ir Mantras dievību godāšanai. Piemēram Om Namah Shivaya vai Hare Krishna…. vai Om Dūm Durgayei Namaha. Un tūkstošiem citas. Mantra joga ir ceļš tiem, kas tic augstākiem spēkiem, un ir spējīgi pielūgt šos spēkus ar sirdi un dvēseli. Atliek tikai izvēlēties sev atbilstošo dievības formu – Šivu, Višņu, Krišnu, Jēzu, Rāmu, vai dievietes – Durgu, Kali, Sarasvatī, Mariju un atbilstošās dievības Mantru. Bet te ir svarīgi izcelt cilvēka noslieci uz Bhakti jogu, jeb pielūgsmes un godāšanas īpašību esamību.

Attiecības ar dieviem

mantras AUM

Viena lieta, kas jāsaprot – ir, ka ar dievībām nevar veidot aprēķina attiecības, proti, es te tagad paskaitīšu Mantras un manā dzīvē visas vēlmes piepildīsies! Nē, tā tas nedarbojas! Jūs droši vien esat manījuši Youtube un citur dievietes Lakšmī Mantras, kuras tiek pasniegtas, kā materiālās labklājības iegūšanas rīks. Proti “skaiti šo mantra 108 reizes katru dienu un nauda sāks plūst pie tevis straumēm!” vai tamlīdzīgi. Un tad miljoniem cilvēku visā pasaulē sāk skaitīt Lakšmī Mantru “Om Shrim Maha Lakshmiyei Namaha”. Bet solītais kredītkartes papildinājums tā arī nepienāk, un cilvēki ir vīlušies, secinot, ka visa šitā Mantra joga ir apmāns. NĒ, TAS NAV APMĀNS, TĀ IR SEVIS APMĀNĪŠANA UN ARĪ MĒĢINĀJUMS APMĀNĪT DIEVĪBU! Vai dievību var apmānīt, vai savu radītāju var apmānīt? Tātad problēma, kāpēc dievība neīsteno prasīto ir nepareizajā prāta uzstādījumā – es te palūgšos drusku, un viss notiks. Tā tas nedarbojas! Kad cilvēks iemācās veidot patiesas attiecības ar augstākajiem spēkiem, neko nelūdzot, bet vienkārši pasakoties par iespēju būt un dzīvot, tad notiek visādas brīnumlietas cilvēka dzīvē, to var arī saukt par transformāciju, un tas nepaliek nepamanīts no augstāko spēku puses. Patiesībā īstena transformācija var notikt tikai ar augstāku spēku tiešu līdzdalību! Paša spēkiem nav iespējams pat pacelt apziņu virs pirmo 3 čakru līmeņa.

Bidža Mantras

Bhakti jogaOtra veida Mantras ir Bija – lasa kā Bidža Mantras, jeb vienas zilbes vai skaņas Mantras. Vispazīstamākās Bija jeb saīsinātās Mantras ir čakru Mantras. un tās ir: Lam, Vam, Ram, Yam, Ham, Om. Katra no šīm Mantrām, ja pareizi pielietota, var aktivizēt konkrētu enerģijas vai prāniskos centrus, sauktus par Čakrām.

Vēl ir Shakti Mantras, jeb konkrētu enerģiju vai precīzāk iekšējo dievību aktivizējošās vienzilbes Mantras, piemēram, Hrīm dievietes Parvati, arī sirds Mantra; Šrīm – Lakšmī; Klīm – Kāli, Aīm – Sarasvatī….

Praktizējot un pareizi pielietojot šīs īsās Mantras, iespējams panākt dažādas izmaiņas mūsu sistēmā un ietekmēt visdažādākās prāniskās enerģijas, piemēram, aktivizēt Mēness vai intuitīvo kapacitāti, vai aktivizēt magnētisko enerģiju, pievilkšanās un pievilcības spēku, kā arī aktivizēt Shaktī vai Kundalinī enerģiju….

Universālās mantras

Un noslēdzot, trešā daļa ir universālās Mantras. Divas no tām aplūkosim tuvāk. Tās ir  piemērotas visiem jogas praktizētājiem arī tiem, kas neatzīst dievības, kosmisko vai augstāko apziņu materiālajā formā, bet tikai nemateriālajā formā, tas ir – bez konkrētas dievības simbola. Pirmā ir jau pieminētā Mantra Om, ko izrunā kā A-U-M. To sauc par visuma radīšanas Mantru un jogi nonākot dziļos meditatīvos stāvokļos – Samadhi, dzird šo Mantru, viņiem pat nav tā jāatkārto. Starp citu, Mantra jogā uzsvars ir nevis uz Mantras atkārtošanu, bet uz Mantras klausīšanos (ne ārēju – iekšēju), tātad jums pašam vien ir jāskaita, BET FOKUSS IR NEVIS UZ SKAITĪŠANU, BET DZIRDĒŠANU – JUMS JĀDZIRD PAŠIEM SAVA MANTRAS SKAITĪŠANA UN JĀCENŠAS NOTURĒT UZMANĪBU!

Reiz Mantras jogas praktikants sūdzējās savam skolotājam, ka viņš apzinīgi sekojot skolotāja teiktajam un nevis automātiski skaitot, bet uzmanīgi klausoties Mantras jau labu laiku, tomēr solītais rezultāts tā arī nepienāk. Tad skolotājs lūdza viņam pastāstīt kā tieši viņš veic šo praksi. Praktizētājs atbildēja, nu kā  – “es apsēžos pie sava mājas altāra, paklanos dievībai, un tad ieslēdzu kasešu magnetafonu un ļoti vērīgi klausos savu Mantru”. Skolotājs mazliet izbrīnīts viņam atbildēja, ka šādā veidā apskaidrību var sasniegt tikai magnetafons! 🙂

Lai pilnvērtīgi definētu, kas ir šī mistiskā Om Mantra, būtu nepieciešama vesela rakstu sērija, tāpēc noapaļojoties, – tā ir visuma pamatskaņa, skaņa ar ko visums ir radies un turpinās, tā ir pirmskaņa, radītāja skaņa, svētā skaņa, visuresošā skaņas vibrācija. Šo Mantru visbiežāk izmanto dažādās jogas praksēs, tai skaitā Prānajamā.

AUM un SoHam Mantras

jnana džnāna jogaNojaušu, ka daudzi cilvēki, tiklīdz runa iet par Mantru AUM, sāk vīpsnāt vai šaubīties, uztverot to kā kaut ko stipri mistisku vai ezotērisku, vai pat par muļķībām. Kā jau minēju iepriekš, Mantra, pirmkārt, un pamatkārt ir skaņa, vibrācija. Arī tavs vārds pamatā ir zināma skaņas vibrācija, un tikai sekundāri tas ir tavs vārds, uz kuru tu atsaucies. Un tieši tā arī Mantra ir jāuztver, ka skaņas vibrēšana zināmā frekvenču joslā. Katru reizi, kad atverat muti jūs skaitāt Mantras, izdalāt skaņas. Nu lūk, tad šis AUM ir speciāls vārds, pirmsvārds, ja tā varētu teikt. Tas ir visuma, tātad arī jūsu radītāja vārds (ne jau par vecākiem iet runa, jo viņi radīja tikai fizisko ķermeni, bet ne dvēseli!!!). Katrreiz, kad atkārtojam šo Mantru, mēs pateicamies radītājam, vai ja gribat, augstākajai apziņai, visumam vai Dievam, sauciet to kā jums labāk patīk. Starp citu, katrreiz, kad jūs sakāt vārdu “paldies” jūs jau pieminat dievu, jo tas sastāv no diviem vārdiem “pal” ir palīdzi un “dies” ir – nu jūs jau nojautāt — Dievs.

Otra Mantra, ko nav radījis ne dievs Šiva, ne meditācijā esošie un visu dzirdošie jogi, patiesībā, lai šo mantru dzirdētu nav nepieciešama apskaidrība, ne pat nopietna jogas pieredze, un tā ir Mantra SoHam. Tā ir elpas, vai varētu teikt, – dzīvības Mantra. Sooooo ir skaņa, ko uzmanīgi klausoties var dzirdēt pie ieelpas, bet Haaaaaaaammmm pie izelpas. Tev tikai jābūt uzmanīgam un vērīgam, kā arī atvērtam dziļākiem procesiem sevī….

Kas ir Prānājama?Šī Mantra ir cieši saistīta ar Prānajamu un ir virkne tehniku, kā piemēram, Ajapa Japa un Kriya joga, kurās šī ir pamatmantra. Jā, tieši par godu šai Mantrai ir nosaukta mūsu jogas skola! Elpas un dzīvības Mantrai! Jau pieminētajā tehnikā Ajapa Japa, kas tulkojama kā spontāna Mantras skaitīšana vai Mantra bez apstājas, ir savā būtībā tik vienkārša, bet neiedomājami efektīva, jo praktizējot šo vienu Mantra ilgstoši un regulāri iespējams sasniegt jogas kulmināciju – apskaidrību. Upanišādos ir teikt, ka praktizējot visu diennakti šo tehniku, nepalaižot garām nevienu ieelpu un nevienu izelpu, un papildinot to ar Mantru SoHam ir iespējams sasniegt apskaidrību. Tas būtu tikai nieka 21.600 reižu Mantras atkārtojums, tieši tik reizes mēs vidēji diennaktī ieelpojam un izelpojam!

Kā jāskaita Mantras?

Mantras var skaitīt 3 veidos – skaļi balsī, čukstus un domās. Iesākumā ieteicams sākt ar skaitīšanu balsī, jo tas labāk palīdzēs fokusēties uz skaņas vibrāciju. Ar laiku, kad esat jau pieraduši pie Mantras, varat pāriet pie čukstus režīma. Arī ar šo veidu varat sākt Mantras mākslu, ja skaitīt balsī neļauj apstākļi vai ir kāds diskomforts. Skaitīt Mantru domās ir visiedarbīgākais vieds, bet vienlaicīgi arī visgrūtākais, tādā ziņā, ka prāta fokuss samazinās un lielāka varbūtība aizdomāties vai aizpeldēt domās. Un vēl – Mantras skaitīšana un pati Mantra parasti tiek turēta noslēpumā, un nav nevienam izpaužama. Kā arī neatņemama Mantras jogas sastāvdaļā ir Mala, jeb skaitāmkrelles ar 27, 54 vai, ideālā gadījuma, 108 bumbiņām. Un šo procesu, kad viens čanto/atkārto noteiktu skaitu vai riņķus ar konkrēto Mantru, sauc par Japa.

Kāpēc būtu vērts skaitīt Mantras?

  • Sadhana garīgā praksePalīdz fokusēt un koncentrēt prātu.
  • Retina domas, iztukšo prātu.
  • Ievērojami samazina negatīvo domu intensitāti.
  • Palīdz aktivizēt enerģijas Prānajamas laikā.
  • Garīgiem vai ticīgiem cilvēkiem palīdz izpaust savu sirdi un padevību augstākajiem spēkiem.
  • Lai sasniegtu dziļākus apziņas vai meditācijas stāvokļus.

Viss par Mantrām. 1. Universālās mantras.

Mantra, joga, meditācija, prānājāma, skaņa, apzinātība, koncentrēšanās tehnikas, Tantra, Šiva, Om, SoHam, buramvārdi, Mantras Sadhana, Om Namah Shivaya, skaņa, pamatskaņa, Om vibrrācija, elpas mantra, dzīvības mantra, AUM prakse

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?