Laime – jogas izpratne.
Laime ir dzīves augstākais punkts, mērķis uz kuru tiecamies, dzīves jēga… Bet kas īsti ir Laime? Šoreiz ne par Laimes definīciju, bet par Laimes pakāpēm, raugoties no jogas filozofijas skatu punkta.
Kas spēj tevi darīt pa īstam Laimīgu, Laimīgu ar lielo L? Mīlestība, attiecības, baudas, sekss, mantas, nauda, vara, statuss, slava, šopings, bodibildings, strečings…? Kas? Visiem šiem iepriekš nosauktajiem Laimes “radītājiem” vai “rādītājiem” ir viena kopēja iezīme – tās visas ir pārejošas, tas ir viens īss mirklis un ilgi gaidītā Laime jau ir prom. Vai tad nav tā? Algas pielikums, tas ir viens moments un tās vairs nav, tas pats ar šokolādi, ar jauno mašīnu vai telefonu, jauno frizūru vai apģērbu – čik un viss! Nav tā? Jā, tās ir nepatīkamās patiesības.
-
Bhuta Sukha
Visas šīs iepriekš pieminētās laimītes veido to, ko mēs jogā dēvējam par Bhuta Sukha jeb laimītes, ko mums sniedz materiālā pasaule, ieskaitot juteklisko un miesisko baudu. Tas ir pats pirmais laimes pakāpiens, pieejams visiem, bet vienlaicīgi ar visīsako dzīves ciklu. Viens moments un cauri… Jogi vienmēr ir meklējuši veidus un ceļus, kā šo laimes sajūtu pagarināt un padarīt par ilgstošu vai pat vienmēr klātesošu pieredzi. Un viņiem tas ir izdevies, no turienes arī šī 5 pakāpju klasifikācija.
Pirmā pakāpe ir materiālās jeb īsās Laimītes, tās atnāk un ātri pāriet, mēs nevaram tās noturēt vai padarīt par ilgstošām, tikai reizi pa reizei atkārtot!
-
Seva Sukha
Mazliet ilgāks dzīves cikls ir otrajam Laimes pakāpienam. Daudzi tūlīt arī novērsīsies no šī raksta, jo nespēs noticēt, ka ir lielāka laime par materiālajām un miesiskajām laimītēm. Ir, un to ir piedzīvojuši daudzi, sevišķi tie, kam garīgā attīstība ir dzīves prioritāte. Tā ir Seva Sukha jeb laime, ko mums sniedz palīdzēšana, kalpošana un rūpēšanā. Domāju, ka daudzas mātes šo labi apzinās, lolojot un rūpējoties par saviem mazuļiem. Tomēr patiesā Seva Sukha ir saistīta ar kalpošanu bez atlīdzības un bez egoisma klātbūtnes. Jogā tā ir kalpošana savam skolotājam, savam Guru, savām dievībām. Kalpošana āšramā jeb templī, palīdzot citiem, gatavojot ēst, tīrot telpas, rūpējoties par citu vai kopējo labklājību. Šī kalpošana rada dziļāku un paliekošāku, mazāk egoistisku laimes apziņu. Diemžēl daudziem šī nav pieejama, jo mūsdienu sabiedrība kultivē tieši pretēju domu – domāt un rūpēties tikai par savi, sacensties un būt labākam par citiem… Vienā vārdā sakot, ja tu esi garīgs un neegoistisks, tad tu esi kaut kāds “kreisais”.
Piemēram, Krišnaīti, pēc idejas viss ko viņi dara, tai skaitā priecājās un dejo, tas viss ir kalpošana savai dievībai – kungam Krišnam. Tā ir kalpošanas forma, kas rada dziļu piepildījuma un Laimes sajūtu, bet tikai tad, ja tiek darīta patiesi, ar sirdi, bez aprēķina un egoisma. Tieši to pašu dara jogi, visa viņu dzīve ir pakārtota kalpošanai – savai ģimenei, saviem tuviniekiem un arī pilnīgi svešiem cilvēkiem, – viss ko viņi dara ir kalpošana dievišķajam. Jo dievišķais mīt katrā no mums, un jogi to ir sapratuši. Kad tas notiek, tad tā ir dievišķa dzīve un mēs paceļamies uz 3 Laimes pakāpienu – Swarga Sukha.
-
Swarga Sukha
Tā ir debešķīgā vai dievišķā Laimes sajūta vai apziņa. Šo, tā pat kā nākamās piedzīvo tikai nopietni jogas vai citu garīgo prakšu praktizētāji. Šo Laimi sniedz apziņa, ka dievišķais ir visapkārt, atliek tikai to ieraudzīt un piedzīvot. Tā nav fantāzija, murgi vai mentāla novirze, tā ir dzīves dziļāko slāņu izpratne, uztveršana un piedzīvošana. Apziņa, ka ir kādi augstāki spēki, kas pārvalda šo Visumu un arī mūs tai skaitā.
Jogā mēs nelietojam vārdu Dievs, jo šis vārds rada nepareizas asociācijas ar kristīgo pasauli. Mēs lietojam vārdu Iswara jeb radītājs, Visuma radītājs, tīrā kosmiskā apziņa, skaidrā patiesība – Šiva… Kad šis ir izprasts un piedzīvots, tad mēs varam nonāk patiešām dziļas un paliekošas Laimes stāvoklī, dziļos meditācijas stāvokļos, piedzīvot dievišķās Laimes apziņu, ka mēs neesam atdalīti no dievišķā, ka, tas mājo arī mūsos, tikai mēs esam par to aizmirsuši dzenoties pēc pasaulīgajām laimītēm-viendienītēm, pat ne viendienītēm – viensekundītēm…. 🙂 Joga nozīmē vienotība, kad mēs atkal esam vienoti ar savu radītāju, ne jau vecākiem, bet Šivu jeb kosmisko patiesību, kosmisko dvēseli.
-
Siddha Sukha
Ar dievišķās klātbūtnes un līdz ar to arī Laimes piedzīvošanu, mūsu ceļojums pa Laimes dimensijām nebeidzas, tas turpinās. Un nākamo Laimes pakāpi mums nodrošina Siddhis jeb augstāku prāta, sirds un uztveres spēju pieaugums. Siddhis nozīmē pārdabiskas spējas, bet te nav nekā pārdabiska, tas ir pat visnotaļ dabiski. Regulāri meditējot un nonākot dievišķās Laimes stadijā, mūsos attīstās neparastas spējas, pārcilvēcīgas jeb varētu pat teikt dievišķas kvalitātes. Piemēram, mantru jogs ar apzinātību un fokusu skaitot savas dievības mantru noteiktu skaitu reižu lēnām sāk caur sevi izpaust noteiktās dievības kvalitātes. Vai tā būtu pārcilvēcīga prāta skaidrība, gudrība, mīlestība un iejūtība vai spēja pārliecināt un iedvesmot – tas viss lēnām izpaužas mantras joga dzīvē.
Vai, piemēram, spēja saprast ko cits cilvēks jūt, domā un grib pateikt – tās ir jogu kvalitātes iezīmes, kas sniedz pilnīgi citu Laimes sajūtu. Tā ir tuvība ar neredzamo, dievišķo pasauli un līdz ar to tuvošanās patiesībai, kas noved pie nebijušiem Laimes stāvokļiem. Bet pats Laimes pilnīgums tiek piedzīvots tikai pēdējā piektajā pakāpienā.
-
Mukti Sukha
Mukti ir apskaidrība, pilnība, nirvānas stāvoklis. Apskaidrības piedzīvošana sniedz visdziļāko Laimes stāvokli, un tā ir paliekoša visu laiku. Ir ļoti neliels cilvēku skaits, kas to spēj piedzīvot, tie ir daži desmiti cilvēku uz 8 miljardu fona. Tie ir apskaidroti jogi.
Mukti ir katra cilvēka galvenais uzdevums un mērķis, tāpēc to piedzīvojot, Laimes sajūta ir nebeidzama, jo ir izpildīts viss cilvēka dzīves uzdevums. Pārdzimšanas cikls ir noslēdzies, cilvēks ir pa īstam brīvs. Šo ir grūti apjaust ar parasta cilvēka prātu, tomēr, to var mēģināt darīt. Kā piemēru, mēs varam minēt skolas pabeigšanu. Tas ir īpašs, svinīgs brīdis, tas sniedz zināmu Laimes sajūtu, ka kaut kas ir paveikts, ir izdevies, ir izdarīts, vai ne? Tieši tas pats notiek, sasniedzot Mukti jeb absolvējot “dzīves skolu”. Un šis stāvoklis ir katras dvēseles kvēlākais sapnis, tikai vairumam tas nav apzināts un paliek nepieejams, jo Laimes meklējumi ir apstājušies uz pirmā pakāpiena – materiālajā un miesiskajā pasaulē!
Bet dvēseles ilgas nekad nebeidzas, kādā brīdi cilvēks to sapratīs un notiks kāpšana pa Laimes kāpnēm uz augšu. Un tas turpināsies līdz netiks nonāks līdz pilnīgai brīvībai – Mukti Sukha stāvoklim.
Paldies par iedvesmu un idejām Swami Vidyadhishananda no Hansavedas Academy.
laime, laimes sajūta, kā būt laimīgam, laimīgs, laime un meditācija, joga, prieks, kalpošana, bhakti, siddhi, super spējas, dievišķais, garīgums, pilnība, apskaidrība, jogas mērķis
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating