Kundalinī joga

Kas īstenībā ir Kundalinī joga?

Read Time:12 Minute, 0 Second

Kundalinī joga

Kundalinī joga ir mītiem apvīta jogas sistēma. Un tāpēc te būtu vērts ieviest zināmu skaidrību, pirms ķerties klāt tās praktizēšanai, vai ne? Un kurš gan cits, ja ne apskaidroti jogi un Kundalinī jogi mums varēs paskaidrot labāk, kas tad īsi ir šī mistiskā joga, un kad un kā to praktizēt. Bet pirms tam mazs ievads no manis.

Kundalinī jogaIztēlojieties situāciju, – jums jāveic ķirurģiska operācija. Kam jūs uzticētos – pieredzējušam ķirurgam vai kādam iesācējam, kurš izlasījis vienu grāmatu, pastudējis drusku medicīnu un sauc sevi par ķirurgu? Tas pats attiecas uz Kundalinī apgūšanu. Un šīs ir ļoti būtiski – Kundalinī jogu ir ieteicams apgūt tikai un vienīgi pie joga, kurš šo dievišķo spēku pats pārvalda un ir sevī aktivizējis, piekrītat? Nevis kāda, kas tikai iedomājas sevi par Kundalini jogas pasniedzēju. Tāpēc īstenībā īsti Kundalinī joga skolotāji pa zemi un sociālajiem tīkliem nemētājas. Viņi pilnīgi noteikti neliek reklāmas Facebookā un neaicina uz saviem “Kundalinī jogas pulciņiem”! Viņus tas nesaista un viņi labprāt to nekad nedarītu, ja nu vienīgi tad, ja viņu Guru dod tādu uzdevumu. Un arī tādā situācijā jums pašiem būs sūri un grūti meklēt un lūgties, lai šāds cilvēks jūs apmāca!

Kundalinī joga nav prakse

Viss pārējais ir tikai karikatūra par Kundalinī jogu, ko pasniedz baltos tērpos un turbānos sapucējušies cilvēki, kas labākajā gadījumā ir apmeklējuši kādu Kundalinī jogas retrītu vai pabijuši Indijā un uz mirkli sastapušies ar Kundalinī jogu un no tā iemācījušies dažas prakses… Citiem vārdiem sakot, Latvijā jūs Kundalinī jogu nevarat apgūt, jo te tādu jogu nemaz nav. Un ja ir, tad viņi neizgaismojas un pilnīgi noteikti neskraida apkārt pa pasauli un neaicina uz saviem kursiem!

kas ir Hatha joga?Patiesībā tas, ko mēs darām mūsu Prānajamas nodarbībās savā ziņā pēc Latvijas izpratnes arī ir dēvējama par Kundalinī jogu, kaut kādā mērā, bet es nekad to tā neuzdrīkstētos nodēvēt, tieši tāpēc, ka tās ir tikai dažas prakses, tā nav nopietna pieeja. Tas varbūt skanētu labi, bet būtu maldinoši! Jā, mēs pa reizei praktizējam Krijas un Krija joga ir Kundalinī jogas sistēmā ietilpstošs prakšu kopums, līdzās čakru attīrīšanai, mugurkaula kanāla atmodināšanai un citām.

Atceries, līdzīgi kā Hatha joga pati par sevi nav prakse, bet jogas sistēma, kurā ietilpst Āsanas, Prānajamas, Mudras un Bandhas, tā pat Kundalinī joga pati par sevi nav prakse, bet sistēma – prakšu apkopojums ar uzdevumu atmodināt mūsos dusošo garīgo potenciālu!

Joga pirmajā vietā

Vēl viena būtiska lieta, kas jums būtu jāzina par Kundalinī jogu ir tāda, ka līdz tai ir jāizaug!!! Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka jogai jūsu dzīvē jābūt pirmajā vietā, tikai tad ģimene, bērni, dzīvesbiedri, vecāki, darbs, līzings un hobiji… Tikai tad un ne ātrāk! Kundalinī joga ir par intensitāti – 3-6 prakses stundas dienā, katru dienu, vismaz 12 gadus no vietas, savādāk nav vērts!!! Jo Kundalinī joga savā būtībā nozīmē uzģenerēt milzīgu daudzumu prānas, lai tad ar tās palīdzību atmodinātu Kundalinī spēku. Jums jākļūst par sava veida enerģijas akumulatoru, nav pieļaujama nekāda enerģija noplūde! Esat tam gatavs?

Ja esi šādu līmeni sasniedzis, tad lūdzu – Kundalinī joga ir priekš jums, esat gatavi ieraudzīt patiesību un izbeigt šo drāmu vai cirku, ko mēs saucam par ikdienas dzīvi. Ja neesat, tad Kundalinī joga nebūs priekš jums – labāk netērē naudu un laiku pa tukšo! Tad labāk praktizējam Hatha jogu, no tās būs jūtams reāls labums, pie kam uzreiz!

Un tagad sīki un smalki par to, ko par šo jogas sistēmu stāsta apskaidroti jogi un Kundalinī jogi. Esmu apkopojis svarīgāko, vadoties pēc savu skolotāju un iedvesmotāju stāstītā un rakstītā.

Kundalini jogas mērķis ir pamodināt cilvēkā dusošo garīgo potenciālu, kas ļautu viņam ieraudzīt augstāko realitāti, kosmisko vai dievišķo visur esošo apziņu. Jeb mums saprotamā valodā runājot, aktivizēt dusošo smadzeņu daļu, kas ir stipri lielāka, nekā aktīvā, proporcija aptuveni – 90% / 10%. Vēl mēs varam teikt, ka tā ir cilvēka evolūcijas procesa paātrināšana. Kas dabiskā režīmā var prasīt desmitiem vai simtiem tūkstošiem gadu, šeit tiek sasniegts vienas dzīves laikā! Jā, mēs visi jau esam ieprogrammēti šo spēku atmodināt, jo tāda ir mūsu cilvēciskā daba, bet problēma ir tā, ka tas prasīs ārkārtīgi ilgu laiku, ja darīsim to patreizēja režīmā – neapzināti.

Kundalinī jogaDabā ir iekārtots tā, ka katra nākamā paaudze ir advancētāka par iepriekšējo, vai tad ne? Indigo bērni, kristāla bērni, – 🙂 kā tik netiek dēvēta katra nākamā paaudze, bet viņi ir labāki par mums, tas gan ir fakts, jo tāda ir daba. Pēc 1000 gadiem, nu varbūt drusku vairāk, domu lasīšana, gaišredzība vai iepriekšējo dzīvju atcerēšanās būs normālas cilvēka spējas, kas, ja pareizi izmantota, stipri atvieglos dzīvošanu.

Ceļš uz brīvību un apskaidrību

Kundalini joga ir visātrākais ceļš uz rezultātu – brīvību un apskaidrību. Bet tam jānotiek bez steigas, lai neiztrūktu pārejas un adoptācijas laiks. Tas ir kā stāstā par studentu un bakalaura darbu. To var rakstīt akurāti visu gadu, konsultējoties ar pasniedzējiem, labot, pārrakstīt, uzlabot, pieslīpēt, un to visu darīt pakāpeniski bez stresa un liekiem uztraukumiem. Bet var arī mēģināt uzcept vienā nedēļas nogalē, parasti pēdējā, pirms nodošanas termiņa. Varbūtība nepaspēt, uzrakstīt slikti, saslimt vai pat pārdegt, ir reāla opcija šādā gadījumā. Līdzīgi ir ar Kundalini jogas praksēm. Šī iemesla dēļ vairums jogas skolu un skolotāju sauc to par bīstamu ceļu, ja netiek iets pakāpeniski guru vai zinoša skolotāja pavadībā, un izejot visus sagatavošanās procesus. Un tā kā mums Rietumu cilvēkiem ir tendence visu dabūt ātri un bez vilcināšanās (un dažkārt arī bez žēlastības 🙂 ), tad arī diemžēl daudzos gadījumos sekas ir bīstamas gan praktikantam, gan tuviniekiem. Kāpēc?

Uzmanību, bīstami!

Neizdošanās gadījumā draud mentāla saslimšana, hospitalizācija vai pat nejauša ķermeņa pamešana. Arī izdošanās gadījumā var būt komplikācijas. Cilvēks, kurš ir veiksmīgi sasniedzis apskaidrību ir cits cilvēks – transformēts cilvēks, viņam visa dzīvība, visi cilvēki ir vienlīdz svarīgi – ģimenes loceklis, kaimiņš, radinieks, svešinieks vai pat bijušais ienaidnieks (bijušais, jo šādam cilvēkam vairs nav ienaidnieku). Tas nerada problēmas pašam cilvēkam, bet dzīvesbiedram vai tuviniekiem gan varēt radīt, vai ne?!

Tāpēc Kundalini jogas rezultātā aktivizētās enerģijas sabalansēšanai ir nepieciešama atbilstoša sagatavotība, iekšējs miers, emocionāls līdzsvars un apzinātības pakāpē. Starp citu, cilvēks, kurā šī Kundalini enerģija ir aktivizēta un tuvojas savam galamērķim galvas virsotnē, var no malas izskatītie līdzīgs psihiatriskās klīnikas klientam. Tas ir lielā mērā saistīts ar paplašināto apziņas stāvokli, samulsumu, informācijas intensitāti un citiem faktoriem. Šis “šoks” ir iemesls, kāpēc jogas skolas uzsver guru klātbūtni šajā brīdī. Savādāk tuvinieki var vienkārši izsaukt ārstus un hospitalizēt praktikantu! Bet, pirms visus aizbiedēju, jāpiezīmē, ka ir milzīga atšķirība starp kundalinistu un vājprātīgo, pirmais ir nesavākts, var likties traks, bet viņam atšķirība no hospitalizējamā, prāts, uztvere un izpratne darbojas pilnvērtīgi, viņš izskatās haotisks, bet ar absolūti skaidru prātu, domu un valodu, viņš ir racionāls un nekādā veidā neapdraud ne sevi, ne apkārtējos. Viņš ir tikai izstiepis savu iespēju robežas un dažkārt tās sāk pārkāpt, kas no malas var izskatīties kā dīvainība.

Kundalinī aktivizēšanās kā process ir pārejošs – dienu jautājums, līdz Kundalini enerģija nosēžas atpakaļ un dzīve turpinās ierastajā režīmā, bet ar pilnīgi jaunu izpratni un skaidrības pakāpi. Budistiem ir pat teiciens par šo tēmu – pirms apskaidrības – “skaldi malku un nēsā ūdeni; pēc apskaidrības – skaldi malku un nēsā ūdeni.”

Kundalinī – pirmatnējā radošā feminīnā enerģija

Shiva un Shakti, Šiva un ŠaktiVēl viena ļoti būtiska lieta attiecībā uz Kundalinī enerģijas aktivizēšanu ir tāda, ka tā savā būtībā ir sievišķīgā enerģija. Tā ir Shakti enerģija, – prāna, tikai rafinētā formā. Citiem vārdiem sakot, aktivizēt Kundalini vienlaicīgi nozīmē atzīt savu individualitātes sievišķo pusi, kas nav viegls process, raugoties no vīriešu skata punkta. Tantras filozofija uzskata, ka visu visumu pārvalda divi spēki – Shiva jeb tīrā apziņa un Shakti – enerģija, kustība. Lielais sprādziens no Tantras raugoties ir brīdis, kad šī tīrā un nekustīgā apziņa savienojās ar enerģiju – Shakti. BUMMM… vai drīzāk AAAAUUUMM un sākās eksistence.

Šie abi principi atrodas arī mūsos, jo mēs esam tikai šī Visuma mikroskopiska kopija. Galu galā dvēsele, kas ir mūsu pamats, nav ne sievišķa ne vīrišķa, tā ir ārpus šādām kategorijām. Kad tā iemājo cilvēkā, tā ir spiesta pieņemt “spēles noteikumus” un “spēlēt” vīrieti vai sievieti. Ja gribi sasniegt apskaidrību vai pacelt Kundalini spēku, tad savā ziņā tev ir jāatgriežas šajā “pirmsdzimuma” stāvoklī, jeb drīzāk jāpieņem savas abas dabas puses. Šeit var rasties virkne pārpratumu, piemēram, vai tas nozīmē, ka tiek ietekmēta arī cilvēka seksualitāte? Nē, netiek, tai nav nekāda sakara ar šo procesu, jo seksualitāte ir tikai pati zemākā Šivas un Šaktī principu  saplūšanas forma fiziskajā dimensijā starp 2 cilvēkiem. Garīgums nozīmē, ka šī savienošanās notiek pašā cilvēkā, tā “galvā”, apziņā.

Kundalini kā pārejas process

joga, tantra, meditācija, prānajamaBiharas jogas skolas skolotāji uzskata, ka Kundalinī joga nav mazāk bīstama, kā jebkurš cits liels attīstības process mūsu dzīvē. Vienkāršā valodā runājot, Kundalinī aktivizēšanās rezultāts ir ļoti straujas (garīgās) evolūcijas process, un līdzīgi kā zīdaiņa piedzimšana, vai bērna kļūšana par pusaudzi, jaunas meitenes tapšana par sievieti, vai pieauguša cilvēks novecošana. Tās visas ir pārejas, kas nav vieglas nevienam. Tādējādi Kundalinī jogas gadījumā runa ir vairāk par transformācijas krīzi, ne bīstamību.

Bet jebkurā gadījumā gan Bihāras jogas skola, gan Sadguru Isha jogas skola liek uzsvaru uz atbilstošu atmosfēru un sagatavošanās procesa ievērošanu. Bīstamība slēpjas ne tik daudz Kundalini enerģijas aktivizēšanā, cik savaldīšanā, kad tā jau ir aktivizēta. Jāpiezīmē, ka tūkstošiem cilvēku pasaulē jau piedzimst ar šo dāvanu, pat nenojaušot par tās klātesamību. Kā tas nākas? Nu te būs jāizsaka hipotēze, ka galvenais darbs šī spēka aktivizēšanai ir jau paveikts iepriekšējo reinkarnāciju laikā, tikai tas ir aizmirsies. Te starp citu der piebilst svarīgu momentu – jogas prakšu iekrātā pieredze ir viena no retajām lietām, ko tu vari paņemt sev līdz nākošajās pārdzimšanās. Ne naudu, ne māju, ne bērnus un dzīvesbiedrus, ne sasniegumus un slavu – no tā visa būs jāatvadās, kad pienāks brīdis, bet talanti, zināšanas, pieredzes, tās mums paliek. Šo faktu labi pierāda, gan jau pieminētā Kundalini aktivizēšanās pašam cilvēkam to nezinot, kā arī dažādu īpašu radošo talantu izkopšana un uzplaukšana cilvēka dzīves laikā. Mūzikas akadēmiju pabeidz simtiem cilvēku, bet tikai daži kļūst par lieliem māksliniekiem, pie kam daļa no talantiem pat mūzikas akadēmijā vispār nav studējuši! Tas pats ir novērojams arī citās jomās. Vai Einšteinu un Edisonu savā laikā neizmeta no skolas?

Openheimera Kundalini

sagatavošanas kundalini atmodināšanaiBieži Kundalini spēks tiek salīdzināts ar elektrību, tā ir fundamentāli nepieciešama un ērti lietojama sadzīvē, bet neprasmīgi lietota var novest pie smagam sekām. Tas pats ir attiecināms uz Kundalini – tā ir enerģija ar milzīgu potenciālu, visu izšķirs, kā un cik mākulīgi vai nemākulīgi tu to izmantosi! Iztēlojies, ja tu kļūsti dusmīgs uz kādu, sāc bļaut vai lamāties, nesavaldot emocijas, tad pie daļēji pacelta Kundalini, tu vienkārši eksplodēsi! Kāpinājuma līmenis būs divas reizes vai pat vēl lielāks! Tas pats attiecas arī uz citām reakcijām, arī pozitīvām.

Vēl viens moments, kāpēc jogas gudrie pievērš tik lielu uzmanību sagatavošanās darbam, sevis attīrīšanai ir, lai cilvēks, kam ir pasniegta šī dabas dāvana, to prastu lietderīgi izmantot. Roberts Openheimers bija gudrs un izglītos vīrs, profesors kodolfizikā. Viņam pašam to pat nezinot, noteikti bija aktīvs Kundalinī spēks! Ja viņš būtu praktizējis jogu, tad noteikti būtu apzinājies, ko pasaules nākotnei nodarīs viņa izgudrojums – atombumba!

Ko nozīmē aktivizēt Kundalini?

psiholoģiskie mezgliTas nozīmē, ka cilvēks ir tuvu savam potenciālam gan radošajā, gan enerģētiskajā, gan mentālajā un garīgajā ziņā. Šāds cilvēks viegli var kļūt par izcilu valstsvīru, slavenu mūziķi, pasaules līmeņa sportistu vai Nobela prēmijas laureātu, arī gaišreģi, mistiķi. Tai pat laikā arī par tirānu, masu slepkavu, diktatoru vai stabilu psihiatrijas klīnikas pacientu vai pat bijušo Amerikas prezidentu 🙂 (vai tagadējo Krievijas). Vai putins praktizēja Kundalinī jogu, kāds varētu jautāt? Noteikti nē, gan jau ar saviem burvjiem un ekstrasensiem pastrādāja. 🙂 Otra versija ir – ja tev ir nebeidzama vara un nauda, arī tad apziņa izplešas un notiek kas līdzīgs Kundalinī atmodināšanai, tikai viņa gadījumā šis dievišķais spēks ir devies pretējā virzienā, ne uz galvu (debesīm), bet uz apakšu uz kājām (elli), kur atrodas mūsu viss netīrākās evolūcijas un pilnīgas iznīcības centri. Tātad visu noteiks savaldīšanas prasme, “prāta un nodomu tīrība” un sagatavošanās fāzes ievērošana.

Granthis – drošība sistēma

Krija jogaLabā ziņā ir, ka mūsos jau ir iebūvētas dažādas drošības sistēmas, piemēram, Granthis, jeb psihiskie mezgli. Tādi ir trīs – Brahma, Vishnu un Rudra Granthis. Vienkāršojot, tās ir trīs dažāda līmeņa pieķeršanās – materiālajām lietām, ķermenim, mantām, naudai, izklaidei un atkarībām; otrs mezgls ir emocionālā pieķeršanās cilvēkiem, ģimenes locekļiem, ienaidniekiem, situācijām; trešais mezgls ir saistīts ar pieķeršanos prātam, intelektam, neziņai un, nereti, pārdabiskām spējām. No šīm fiksācijām nebūs viegli atbrīvoties nevienam Kundalini ceļa gājējam, bet tikai atraisot šos trīs mezglus ir iespējams sasniegt gala pieturu Kundalinī jogas ceļojumā!

Kundalinī sadhana

Jāpiezīmē, ka Kundalini joga ir vairāk Tantra nekā joga un pazīstamākā tehnikas ir Krijas, bet arī Radža joga un pat Prānajama var kalpot kā transportlīdzeklis Kundalinī aktivizēšanai. Te būs aptuvenā secība, kādā atmodināt Kundalini enerģiju, ejot Bihāras jogas skolas izstrādāto Krijas jogas ceļu. Šis noteikti ir drošākais veids.

cakras čakrasKopumā tas var prasīt daudz laika –  sākot no 12 gadiem līdz vairākām reinkarnācijām! 🙂

  • Sagatavošanās. Hatha joga – Shatkarmas un Āsanas. Nadi attīrīšana. To var paveikt arī ar Āsanām vai ar speciālu Prānajamu – Nadi Shodhana Prānajama.
  • Čakru attīrīšana un aktivizēšana. Speciālas meditatīvas prakses ar nosaukumu Chakra Shuddhi, kā arī dažādas papildus tehnikas. Čakru aktivizēšana sākas no zemākajām Muladharas un Swadhistanas, tas tāpēc, ka šo čakru atvēršanās laikā radītais stress ir mazāks, nekā augšējo čakru. Tādējādi cilvēks tiek sagatavots šīm enerģija pakāpeniski. Tiesa, visu čakru atvēršanās notiek caur Ajna jeb trešo aci, tieši tāpēc Bihāras jogas skolas skolotāji īpaši uzsver šīs čakras attīrīšanu un perfektu funkcionēšanu. Realitātē ir tā, ka čakras tomēr neatveras secīgi, bet pirmās atveras tās, kas praktikantam ir dominējošas pēc dabas. Sirsnīgam un siltam cilvēkam tā būs Anahata, materiālistam Muladhara, māksliniekam Svadhistana, līderiem un vadītājiem – Manipura, bet dziedniekiem, mistiķiem vai ekstrasensiem Višuddhi.
  • Sushumna jeb centrālā Nadi enerģijas kanāla, kas atrodas mugurkaulā, atvēršana.
  • Nada jogaKundalini atmodināšana. Krija jogas tehnikas un ne tikai. Šeit grūtākais uzdevums paliek Kundalini spēka pacelšana no pamatčakras, kur šis spēks dus pēc noklusējuma, vismaz līdz saules centram – Manipura čakrai. Jo šajā ceļā čūskai ir tendence visu laiku atkrist atpakaļ, tas ir – Kundalini tiek pacelts, kādu laiku tas atrodas Manipurā, bet tad notiek nepatikšanas, stress, ārēji apstākļi praktikantu izsit no sliedēm un viss – kritiens atpakaļ. Gravitātes spēks ņem virsroku. Kad ir tikts līdz Manipurai, kad Kundalini tur paliek, tad cīņa ir galā, gandrīz, jo tad gravitācijas spēks darbojas pretējā virzienā un Kundalini pats ceļas augšā uz galvas virsotnes čakru. Tad vairs nav nekādas īpašas prakses jāveic, seko tikai pieredzes. Anahata – sirds centrs ar labestību, iejūtību un mīlestību uzplaukst pats, tev nav jāpiepūlas. Intuīcija, pastiprināta apzinātība un vērīgums, pārdabiskas pieredzes, tas ir ceļojums cauri 5. Višuddhi un 6. Ajna čakrai.
  • Kundalini enerģijas stabilizēšana, virzīšana lietderīgā darbībā, vārdu sakot, savaldīšana un nogādāšana atpakaļ tās sākotnējā atrašanās vietā čakrā Muladhara.

Kundalini atmodināšanas metodes

kundalinī, kundalini joga, čakras, evolūcija, smadzeņu darbība, apskaidrība, pilnība, putins, kas ir kundalinī, mistika, shakti, Šiva, enerģija, prāna, reinkarnācija, meditācija, budistu teiciens, kundalinī joga skolas, kur iemācīties kundalinī, Sadhguru, Isha joga, atombumba,

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?