Krija joga

Krija joga

Read Time:4 Minute, 31 Second

Krija joga

Tantra – Kundalini joga – Krija joga; tāda ir šīs jogas izcelsme. Krija jogas saknes ir meklējamas Tantrā, un tā ir Kundalini jogas sistēmas sastāvdaļa. Tantras pamatmērķis ir apziņas paplašināšana, līdzīgi arī Krija jogas uzdevums ir – paplašināt apziņu, bet ne tikai iekšēji, – arī ārēji! Ārēji paplašināta apziņa nozīmē izmantot to, dzīvojot materiālajā pasaulē, bet iekšēji paplašināta – saskatīt savu būtību, garu, dvēseli. Paplašinot apziņu tikai vienā virzienā – tikai uz āru vai tikai uz iekšu, nozīmē palaist garām otru virzienu. Krija jogā šie abi virzieni tiek sapludināti vienā.

Krija joga
Krija jogas pamatā ir prānas un apziņas kustība. Prāts, apziņa un prāna tiek sinhronizēta, tā kustās vienā virzienā un ritmā.

Krija nozīme to pašu ko karma – darbību, tikai šajā gadījumā runa iet par “iekšēju” darbību, vai precīzāk, kustību. Krija jogas pamatā ir prānas un apziņas kustība. Prāts, apziņa un prāna tiek sinhronizēta, tā kustās vienā virzienā un ritmā. Galvenā atšķirība starp Radža jogas meditācijas ceļu un Krija jogu ir tajā, kā tiek izmantots prāts. Pirmajā gadījumā notiek sūrs un grūts darbs ar prātu, to dresējot, līdz tiek sasniegtas zināmas koncentrēšanās spējas. Proti, Radža jogas gadījumā prāts ir “sliktai, neklausīgais puika” (un ko dara palaidnis, ja viņam tiek likts darīt tieši tā? Protams, pēc saviem bērniem mēs jau zinām – tiks darīts pretējais vai arī netiks darīts nekas). Tāpēc mums tā iet, kā iet ar koncentrēšanos. Prāts nav pietiekami trenēts.

Krija jogā ir savādāk, prāts tiek ignorēts, vai netiek aiztikts vispār, tam ir dota pilna vaļa, nav jātrenē koncentrēšanās spējas, nav pat acis jāver ciet prakses laikā. Paturpinot analoģiju par neklausīgo bērnu, Krija jogas gadījumā mēs viņam ar nodomu neliekam fokusēties, un par spīti viņš paliek fokusēts! Tas arī īsumā ir Krija jogas brīnums. Citiem vārdiem sakot, praktizējot Krijas, prāts pakāpeniski “iztukšojas” un dabiski kļūst mierīgs. Kad tas notiek, meditācija notiek pati no sevis. Tas ir tik vienkārši! Nu labi, gandrīz vienkārši, Krija jogā arī ir jāstrādā ar sevi!

Prāta nodarbināšana.

Krija jogā prāts tiek ietekmēts ar netiešām metodēm, tas tiek nodarbināts ar dažādam vizualizācijām un kustību specifiskās ķermeņa vietās. Ja sanāk aizdomāties, tad viss nav jāsāk no sākuma, kā tas ir standarta Radža jogas meditācijā, kas praktiski padara meditāciju neiespējamu. Krija jogā tiek respektēta prāta/apziņas tendence aizdomāties vai no vienas domas pārskriet pie nākamās. Šī prāta tendence tiek ņemta vērā un respektēta. Vēl Krija jogā tiek izmantotas dažādas mudras, bandhas un Prānajamu tehnikas, kas apziņu ietekmē fiziski un arī ķīmiski, iedarbojoties uz dažādiem dziedzeriem, kas, savukārt, ir cieši saistīti ar čakrām.

Te būtu vietā uzsvērt, ka ir vairākas Krija jogas skolas, no kurām pazīstamākā ir Joganadas tradīciju turpinātāju – Kriya Yoga International Organization. Dažādu Krijas jogas skolu piegājiens var atšķirties. Bihāras jogas skolas izpratne ir tāda, ka šī nav slepena disciplīna, kuru varētu apgūt tikai atsevišķiizejot īpašu iniciāciju, bet gan jebkurš interesents. Bihāras jogas skolas sistēmas sastāv no 20 dažādām krijām jeb praksēm, pozas tiek ik pa laikam mainītas, pie kam, acīm nav  obligāti jābūt visu laiku ciet, kā tas ir pie “normālas” meditācijas. Arī ķermenis tiek bieži kustināts, tātad nav jāsēž nekustīgi vienā pozā. Rezultāts ir tāds, ka vienā brīdi prāts sajūtas noguris un apklust pats no sevis. Tas notiek sabalansēto Nadi kanālu ietekmē, kad ieslēdzas centrālais prāniskais kanāls – Sushumna nadi.

Karaliskā jogaMūsdienām piemērota meditācija.

Iespējams, šī specifiskā prāta savaldīšanas metode ir pamatā tam, ka šī joga ir vispiemērotāk meditācijas tehnika mūsdienu cilvēkam, kurš nespēj ilgstoši nofokusēt prātu uz kādu konkrētu objektu vai procesu. Krija jogā viss uzsvars ir uz prānu un tās kustību. Prāna pati pakāpeniski ietekmē prātu un padara to fokusētu. Tas ir koncentrēta prāta noslēpums, ka koncentrēts tas paliek pats no sevis tad, kad tas ir maksimāli atslābināts, līdz tam par koncentrēšanos varat aizmirst. Līdz ar to gala rezultāts Krija jogā ir tāds pats kā Radža jogā, tika ceļš mazliet atšķirīgs!

Vēl der piezīmēt, ka Krija joga kā Kundalini jogas sastāvdaļa nekādā veidā neprasa ievērot celibātu, tieši tā paša iemesla dēļ, kura tiek respektēts prāta kustīgums, proti, arī seksualitāte, gluži kā prāta kustīgums, ir dabiska mūsu dzīves sastāvdaļa, tad kādēļ to ierobežot? Kā jau iepriekš pieminēju, tad šī jogas tehnika ir cēlusies no Tantras, un Tantra ir vissaprotošākais garīgās skolas ceļš šajā jautājumā! Daudz kur jogā tiek pieminēta seksuālās atturēšanās nozīme un tas tiešām var ietaupīt milzīgu daudzumu enerģijas, tas ir fakts, taču Krija jogā uzsvars ir nevis uz pašas darbības ierobežošanu, bet seksuālo domu un fantāziju rezultātā patērētās enerģijas izmantošanu un virzīšanu lietderīgā garīgā virzienā! Dažkārt šīs fantāzijas patērē vēl vairāk enerģijas nekā pati darbība, un kāds labums no šādi izšķērdētas enerģijas? Krija joga skaidri un gaiši pasaka – sekss ir okej, tikai beidz vienreiz par to domāt cauru dienu un nakti! Tas arī viss!

Nosacījumi, kas jāievēro uzsākot Krija jogu:

1) Fiziski un mentāli vesels ķermenis. Regulāra Āsana un Prānajama ir atslēga. Krija jogā svarīgi, lai ķermenis nenovērš uzmanību no prakses. Tas tiek pakāpeniski “aizmirsts” prakses laikā.
2) Mudru un Bandhu tehniku prasme. Tās aktivizē prānas plūsmu, stiprina nervu sistēmas un dziedzeru funkciju.
3) Elpošanas tehniku pārvaldīšana, jeb apzināta elpošana. Elpas apzināšanās noved pie pastiprinātas apzinātības stāvokļa, kas jau ir plats solis pretī jebkuras jogas virsotnei. Šī te apzināšanās spēja ir bezmaz vai vienīgā prāta spēja, kas mūs atšķir no dzīvnieku pasaules. Tāpēc šo skilu ir vērts attīstīt.
4) Zināšanas par čakru un Nadi kanālu atrašanas un to vietām ķermenī.

Atslēgas vārdi: Krija joga, Krija, kriya yoga, Tantra, Kundalini, apziņas paplašināšana, prāna, prānajama, prāts, koncentrēšanās spējas, meditācija, prāta apklusināšana, Bihāras jogas skola, Jogananda, seksualitāte, elpošanas tehnikas

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?