Krija joga

Krija joga

Read Time:5 Minute, 40 Second

Krija joga

Tantra – Kundalini joga – Krija joga – tāda ir šīs jogas izcelsme. Krija jogas saknes ir meklējamas Tantrā un tā ir Kundalini jogas sistēmas sastāvdaļa. Tantras pamatmērķis ir apziņas paplašināšana, līdzīgi arī Krija jogas uzdevums ir – paplašināt apziņu, bet ne tikai iekšēji, – arī ārēji! Ārēji paplašināta apziņa nozīmē izmantot to, dzīvojot materiālajā pasaulē, bet iekšēji paplašināta – saskatīt savu būtību, garu, dvēseli.

Par Krija jogas tēvu tiek uzskatīta mītiska persona  – Mahavatars Babaji. Viņš iniciēja slaveno Joganandas Krija jogas līnijas aizsācēju Lahiri Mahasayu un, kā izrādās, arī Bihāras jogas skolas izveidotājā Swami Satyananda Saraswati guru Swami Sivanandu. Šīs abas arī ir zināmākās Krija jogas skolas. Protams, ir vēl daudzas citas, tai skaitā arī Satguru Isha joga piedāvā atsevišķas Krijas tehnikas.

Krija joga

Krija nozīme to pašu ko karma – darbību, tikai šajā gadījumā runa iet par “iekšēju” darbību, vai precīzāk, kustību. Krija jogas pamatā ir prānas un apziņas kustība smalkā ķermeņa ietvaros. Prāts, apziņa un prāna tiek sinhronizēta, tā kustās vienā virzienā un ritmā.

Krija jogas atšķirīgā ievirze

Galvenā atšķirība starp Radža jogas meditācijas ceļu un Krija jogu ir tajā, kā tiek izmantots prāts. Pirmajā gadījumā notiek sūrs un grūts darbs ar prātu, to dresējot, līdz tiek sasniegtas zināmas koncentrēšanās spējas. Proti, Radža jogas gadījumā prāts ir “sliktais, neklausīgais puika” (un ko dara palaidnis, ja viņam tiek likts darīt tieši tā? Protams, pēc saviem bērniem mēs jau zinām – tiks darīts pretējais vai arī netiks darīts nekas 🙂 ). Tāpēc mums tā iet, kā iet ar koncentrēšanos meditācijas laikā. Prāts nav pietiekami trenēts.

Krija jogā ir savādāk, prāts tiek ignorēts, vai netiek aiztikts vispār, tam ir dota pilna vaļa, nav jātrenē koncentrēšanās spējas, nav pat acis jāver ciet prakses laikā. Paturpinot analoģiju par neklausīgo bērnu, Krija jogas gadījumā mēs prātam ar nodomu neliekam fokusēties, un par spīti tas paliek fokusēts! Tas arī īsumā ir Krija jogas brīnums. Citiem vārdiem sakot, praktizējot Krijas, prāts pakāpeniski “iztukšojas” un dabiski kļūst mierīgs. Kad tas notiek, meditācija notiek pati no sevis. Tas ir tik vienkārši! Nu labi, gandrīz vienkārši, Krija jogā arī ir jāstrādā ar sevi! 🙂

Prāta nodarbināšana.

Babaji
            Mahavatars Babaji

Krija jogā prāts tiek ietekmēts ar netiešām metodēm, tas tiek nodarbināts ar dažādam vizualizācijām un kustību specifiskās ķermeņa vietās. Ja sanāk aizdomāties, tad viss nav jāsāk no sākuma, kā tas ir standarta Radža jogas meditācijā, kas praktiski padara meditāciju neiespējamu. Krija jogā tiek respektēta prāta/apziņas tendence aizdomāties vai no vienas domas pārskriet pie nākamās. Šī prāta tendence tiek ņemta vērā un respektēta. Vēl Krija jogā tiek izmantotas dažādas Mudras, Bandhas un Prānajamu tehnikas, kas apziņu ietekmē fiziski un arī ķīmiski, iedarbojoties uz dažādiem dziedzeriem, kas, savukārt, ir cieši saistīti ar čakrām.

Krija jogas skolas

Kā jau pieminēju raksta sākumā – ir vairākas Krija jogas skolas, no kurām pazīstamākā ir Joganandas tradīciju turpinātāja – Kriya Yoga International Organization. Dažādu Krijas jogas skolu piegājiens var atšķirties. Bihāras jogas skolas izpratne ir tāda, ka šī nav slepena disciplīna, kuru varētu apgūt tikai izejot īpašu iniciāciju, bet gan jebkurš interesents. Bihāras jogas skolas sistēmas sastāv no 20 dažādām krijām jeb praksēm; pozas tiek ik pa laikam mainītas, pie kam, acīm nav obligāti jābūt visu laiku ciet, kā tas ir pie “normālās” meditācijas. Arī ķermenis tiek bieži kustināts, tātad nav jāsēž nekustīgi vienā pozā. Rezultāts ir tāds, ka vienā brīdi prāts sajūtas noguris un apklust pats no sevis. Tas notiek sabalansēto Nadi kanālu ietekmē, kad ieslēdzas centrālais prāniskais kanāls – Sushumna nadi.

Ja esat lasījis Joganadas slaveno grāmatu “Joga autobiogrāfiju“, tad tur ir ļoti daudz un interesanta lasāmā, tai skaitā par Krija jogu. Kā jau rakstā minēju, Krija jogā liela nozīme tiek pievērsta prānas un apziņas rotācijai pa noteiktām ķermeņa pasāžām – sevišķi mugurkaula apvidū, ko jogā dēvē par Sushumna jeb mugurkaula kanālu. Grāmatā tiek apgalvots, ka viena šāda apzināta un uzmanīga apziņas un prānas rotācija pa šo kanālu ir līdzvērtīga cilvēka dabiskai, garīgai attīstībai viena gada garumā!!! Tas ir interesants apgalvojums, un piezīmēšu, ka apskaidroti jogi nemēdz runāt nepatiesības! Krija joga gluži vienkārši ir cilvēka evolūcijas un prāta attīstīšanas paātrināšana. Kas normāli dabā prasa tūkstošus vai pat miljonus gadu, ar Krija jogas tehnikām ir sasniedzams vienas reinkarnācijas laikā! Mums visos ir jau iebūvēta tieksme pēc izaugsmes – evolūcijas, tikai jogi nav ar mieru gaidīt vēl miljons gadu, kad tas notiks pats no sevis, viņi ar jogas Krijām šo procesu paātrina. Tā ir Krija jogs ezotēriskā un arī patiesā puse!

Karaliskā jogaMūsdienām piemērota meditācija.

Iespējams, Krija jogas prāta savaldīšanas metode ir pamatā tam, ka šī ir vispiemērotāk meditācijas tehnika mūsdienu cilvēkam, kurš nespēj ilgstoši nofokusēt prātu uz kādu konkrētu objektu vai procesu. Krija jogā viss uzsvars ir uz prānu un tās kustību. Prāna pati pakāpeniski ietekmē prātu un padara to fokusētu. Tas ir koncentrēta prāta noslēpums, ka koncentrēts tas paliek pats no sevis tad, kad tas ir maksimāli atslābināts, līdz tam par koncentrēšanos varat aizmirst. Līdz ar to gala rezultāts Krija jogā ir tāds pats kā Radža jogā – prāta skaidrība jeb apskaidrība, tika ceļš mazliet atšķirīgs!

Vēl der piezīmēt, ka Krija joga, kā Kundalini jogas sastāvdaļa, ir domāta jebkuram interesentam, proti, tā saucamajiem ģimenes cilvēkiem. Nav nepieciešama atsacīšanas no pasaulīgām lietām un iekārēm. Kā jau iepriekš pieminēju, tad šī jogas tehnika ir cēlusies no Tantras, un Tantra ir vissaprotošākais garīgās skolas ceļš! Daudz kur jogā tiek pieminēta seksuālās atturēšanās nozīme, un tas tiešām var ietaupīt milzīgu daudzumu enerģijas, tas ir fakts. Bet pamatā Krija joga ir par papildus dzīvības enerģijas – prānas ģenerēšanu ķermenī, taču šeit uzsvars ir nevis uz seksuālās darbības ierobežošanu, bet seksuālo domu un fantāziju rezultātā patērētās enerģijas ietaupīšanu un virzīšanu lietderīgā garīgā virzienā! Dažkārt šīs fantāzijas patērē vēl vairāk enerģijas nekā pati darbība, un kāds labums no šādi izšķērdētas enerģijas? Krija joga skaidri un gaiši pasaka – seksam jābūt ķermenī, ne prātā. Līdz ko tas no ķermeņa nonāk prātā, apspiešanas vai citu iemeslu rezultāta, tā sākas apsēstība, un tas ir milzīgs šķērslis garīgajā ceļā.

Nosacījumi, kas jāievēro uzsākot Krija jogu:

bandhas jeb ķermeņa slēdži1) Fiziski un mentāli vesels ķermenis. Regulāra Āsana un Prānajama ir atslēga. Krija jogā svarīgi, lai ķermenis nenovērš uzmanību no prakses. Tas tiek pakāpeniski “aizmirsts” prakses laikā.

2) Mudru un Bandhu tehniku prasme. Tās aktivizē prānas plūsmu, stiprina nervu sistēmas un dziedzeru funkciju.

3) Elpošanas tehniku pārvaldīšana, jeb apzināta elpošana. Elpas apzināšanās noved pie pastiprinātas apzinātības stāvokļa, kas jau ir plats solis pretī jebkuras jogas virsotnei. Šī te apzināšanās spēja ir bezmaz vai vienīgā prāta spēja, kas mūs atšķir no dzīvnieku pasaules. Tāpēc šo skilu ir vērts attīstīt!

4) Zināšanas par čakru un Nadi kanālu atrašanās vietām ķermenī.

Noslēgumā vēl viens citāts  no “Joga autobiogrāfijas” – “Svētajos Rakstos ir atzīts, ka cilvēks nav iznīcīgs ķermenis, bet dzīva dvēsele; Krija jogā viņš atrod to metodi, ar kuras palīdzību pierāda Svētajos Rakstos pausto apgalvojumu.”

Kas ir Hatha joga?

Atslēgas vārdi: Krija joga, Krija, kriya yoga, Tantra, Kundalini, apziņas paplašināšana, prāna, prānajama, prāts, koncentrēšanās spējas, meditācija, prāta apklusināšana, Bihāras jogas skola, Jogananda, seksualitāte, elpošanas tehnikas

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?