Mantra SOHAM

Ko nozīmē SoHam?

Read Time:5 Minute, 11 Second

Ko nozīmē mantra SoHam?

Mantru joga ir ļoti plaša un interesanta disciplīna, tikai, diemžēl, mūsu platuma grādos tā nav līdz galam pieņemta! Jogas Āsanas – jā; meditācija – jā; Prānājāma – varbūt; bet kad runa iet par mantrām, tad entuziasms noplok, it kā tas būtu kaut kas biedējošs vai pat mistisks! Saprotu, tas var likties neloģisks process, skaitīt kaut kādus nesaprotamus “buramvārdus” svešā mēlē, godinot nesaprotamas dievības ar gaiši zilu, sarkanu vai pat melnu ādas krāsu! Nē, paldies!…

Tu esi skaņa, arī mantra ir skaņa!

Mantra SOHAM Mantru skaitīšana ir stipri pārprasta un līdz galam nesaprasta jogas tehnika. Paradoksāli, bet tieši mantru skaitīšana visspēcīgāk ietekmē mūsu ķermeņa-gara sistēmu. Jā,  jo, pirmkārt, mantra ir skaņa; skaņa ir vibrācija, un vibrācija ir visa kosmosa pamatā. Ja makrokosmosa, tātad arī mikrokosmosa pamatā. Un ar mikrokosmosu es te domāju tevi un sevi. Jā, to tev apstiprinās zinātne, – mēs sastāvam ne tika no orgānu sistēmām, ādas, kauliem. Ja tu ar mikroskopu uzmanīgi pētīsi savu ādu, pamanīsi, ka tā nav statiska matērija, bet konstanta kustība. Jā, mūsu ķermeni veidojošā smalkākā vienība ir atomi un elementārdaļiņas. Tas ir tas, kas mūs veido, ja raugāmies caur mikroskopu vai mūsdienu zinātnes prizmu. Ja raugāmies caur jogas prizmu, tad atomi vēl nav galapunkts, aiz tiem ir prāna un vēl smalkākas dimensijas, bet par tām šoreiz nerunāsim.

Tātad mūsu pamatu veido mazas sīkas un ļoti kustīgas daļiņas – atomi, pie kam šīs daļiņas visu laiku kustās, tas ir – vibrē. Līdz ar to arī mēs savā dziļākajā būtībā esam vibrācija, tieši tāpat kā skaņa! Un te ir tā mūsu ciešā saikne ar skaņu un attiecīgi arī mantru! Lieki piebilst, ka mums ir arī prāniskais ķermenis, kas jau pēc noklusējuma ir enerģija, tātad kustība, skaņa un vibrācija.

Ja esi pieredzējis Kundalinī jogas praktizētājs, tad tev ir vēl vieglāk šo domu saprast, patiesībā tu jau to saproti un piedzīvo ik uz soļa – kā “iekšējo skaņu”. Tā ir mūsu smalkā jeb praniskā ķermeņa radītā skaņa, kas mūs pavada visu laiku no dzimšanas līdz pēdējām elpas vilcienam. Un to var dzirdēt! Nē, tā nav tā nomācoša ausu džinkstoņa, tinīts, – tiesa, tā ir džinkstoša vai šņācoša, bet tā atrodas galvā, pakausī, mazāk ausīs! Mēs to dzirdam ne tik daudz ar ausīm, cik ar apziņu!

Divas universālas mantras

Uzsvēršu, ka mantras nav parasta skaņa, bet teiksim tā, kosmiska jeb dievišķa skaņa, – to atklāja senie Austrumu zinātnieki – jogi. Tā pat kā kristiešiem Āmen ir spēcīga un svēta skaņa, jogiem tā ir Aum skaņa! Aum ir viena no vairākām universālajām mantrām. Tas nozīmē, ka to var skaitīt jebkurš jogas praktikants, bez speciāla iniciācijas procesa. Jo parasti, lai atkārtotu dievībām piesaistītās mantras, un lai tas nestu efektu, ir jāsaņem iniciācija no apskaidrota joga vai tantrista. Bet arī šo tēmu izlaižam.

Paliekam pie universālajām mantrām, kuras praktizēt un piedzīvot brīnumainu efektu var jebkurš. Un te mēs nonākam pie otras universālās mantras – SoHam. Atšķirībā no Om (AUM) mantras, kas piedzima kopā ar Visumu un turpina dzīvot un skanēt, SoHam ir mazliet piezemētāka, saprotamāka un pieejamāka mantra. Tā patiesība ir elpas mantra. Un elpa, kā mēs visi labi zinām, nodrošina mums dzīvību, tad nu mums sanāk, ka SoHam ir dzīvības mantra. Un ja dzīvība tev ir pats galvenais, tad arī mantra SoHam ir pati galvenā mantra tev, vai ne? 🙂

Kāpēc SoHam sauc par dzīvības mantru?

mantras AUMJa tu iesēdīsies kādā jogas pozā, atslābināsies un veltīsi visu uzmanību elpošanas procesam, pēc kāda laika tu pamanīsi, ka elpai ir skaņa. Ja tu iesi vēl dziļāk, tu pamanīsi, ka šai skaņai ir noteikta forma, citiem vārdiem sakot, elpa tev visu laiku kaut ko saka, čukstus atkārto. Ja būsi īpaši vērīgs, tad pie ieelpas tā būs skaņa Sooooooo (citi dzird Saaaaaaa), tas nav tik būtiski. Un pie izelpas Haaaaammm vai Haaaa. Ja tu aizvien vēl to nedzirdi, tad izmanto Ujjayi elpošanas tehniku, tas ir – drusku saspied balseni un iztēlojies, ka ieelpa/izelpa notiek caur kaklu. Lēnām viegla šņācoša skaņa aizsniegs tavas ausis, un šī skaņa ir dzīvības elpa SoooooHaaaammmm. Starp citu, šī pati par sevi ir ļoti spēcīga Prānājāmas, patiesībā, Krija jogas prakse. Tie lasītāji, kas ir apmeklējuši mūsu rīkotās Prānājāmas nodarbības, labi pazīst šo meditāciju!

21.600 mantras diennaktī

Ja mēs ieskatāmies jogas un Tantras tekstos, tad šī prakse tiek bieži pieminēta un slavēta. Ir pat speciāla upanišada ar nosaukumu “Hamsa upanišada” veltīta tikai un vienīgi šai mantrai. Ir teikts, ka ja tu vari izsekot apzināti visām 21.600 ieelpām/izelpām (jā, tieši tik reizes aptuveni tu ieelpo un izelpo diennakts laikā!!!), nepalaižot garām nevienu elpu un skaņu/mantru, tad tev pietiks ar vienu diennakti, lai sasniegtu apskaidrību!!! Diemžēl ikdienā mēs nepievēršam nekādu uzmanību šim dzīvību nodrošinošajam procesam – pašam būtiskākajam procesam, kas ar mums notiek!?!?

Vēl senajos tekstos ir izlasāms mantras filozofiskais skaidrojums, un tas ir šāds – So nozīmē Tas jeb augstākā apziņa vai Dievs, bet (A)Ham – es. Kopā mums sanāk “ES ESMU TAS JEB ES ESMU AUGSTĀKĀ, TĪRĀ APZIŅA”. Jauka doma, ko sev atkārtot un par ko atgādināt ar katru elpas vilcienu, vai ne? Tā arī ir visa jogas būtības esence – atklāt šo dievišķo sevī un tad arī apkārtējos!

Jogananda un SoHam

"Joga autobiogrāfija”. Jogananda ParamahansaJa mēs apgriežam šo mantru otrādi un to arī var darīt, mums atliek tikai samainīt secību. Ja mēs fokusējamies uz ieelpu, tad izelpu, – sanāk SoHam, bet ja mēs no sākuma fokusējamies uz izelpu un tad ieelpu, tad sanāk HamSo, jeb parasti saka Hamsa. Un šis vārds jums noteikti liksies iepriekš dzirdēts – Joganandas joga autobiogrāfijā viņš tiek dēvēts par ParamaHansa, bet citviet arī par ParamaHamsa. Hansa vai Hamsa būtībā nozīmē vienu un to pašu – dievišķo gulbi jeb simboliski mūsu dvēseli, kas pie katras ieelpas paceļ spārnus un pie izelpas – nolaiž!!! (Kāds burvīgs salīdzinājums, vai ne?)! Kad klāt tiek pielikts Parama, tad tā jau ir apskaidrotā dvēsele – dievišķais gulbis! Un Joganada tāds arī bija.

Apskaidrību, cik man zināms, viņš gan nesasniedza ar šo mantru, bet savā grāmatā mantra SoHam ir pieminēta! Interesanti, ka šis simboliskais “dvēseles gulbis“ atrodas plaušu-sirds apvidū; te tas tiek iztēlots, jo te atrodas elpošanas galvenais orgāns – plaušas un vienlaicīgi pēc jogas tekstiem tā ir mūsu dvēseles atrašanās vieta!

Tagad jūs beidzot zināt, ko nozīmē šīs mistiskais vārds “SoHam” un varat nojaust, kāpēc tas ir mūsu jogas skolas nosaukumā!

Mantras

SoHam, mantras, om, aum, mantra, mantras spēks, elpa, dzīvības mantr, SKAŅA, apskaidrība, Jogananda, ŠIVA, tīrā apziņa, joga, garīgums, dievišķais,

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?