mentālā draza

Ko mēs ielaižam sevī?

Read Time:5 Minute, 7 Second

Ko mēs ielaižam sevī?

Praktizējot jogu, mēs pakāpeniski kļūstam uzmanīgāki, vērīgāki un apzinātāki. Mēs sākam pamanīt lietas, kuras iepriekš “nemaz nebija” – nē, bija jau bija, tikai tagad mēs tās pamanām! Uzmanība un vērīgums, “tukšāks”, klusāks un mierīgāks prāts, sakārtotākas emocijas – tas viss mums paver pilnīgi jaunu un plašāku skatījumu uz dzīvi un sevi!

Jūs jau ziniet, ka pēc jogas nodarbības mēs jūtamies mierīgāki, relaksētāki un dažkārt arī priecīgāki. Tiesa, šīs no iekšpuses nākošās sajūtas un garastāvoklis bieži vien ātri izgaist, vai ne? Kā to saglabāt ilgāku laika sprīdi? Te mums būtu vērts pievērst pastiprinātu uzmanību tam, ko mēs sevī ielaižam. Un tas nav tikai par ēdienu, dzērienu un gaisu, bet arī par informatīvo un mentālo “saturu”.

Ēdiens

mentālā draza Pirmais un saprotamākais, protams, ir ēdiens. Gribot negribot jogas praktizētājs sāk intuitīvi atteikties no tamasiskas pārtikas, no pārtikas, kas mūsos uzdzen slinkumu, inertumu, negācijas, agresiju… Un kandidāts numur viens šeit ir – visa veida gaļa. Gaļa ir tamasisks ēdiens, pie kam tas satur ne to labāko enerģētiku. To nu nekādi nevar nepamanīt, ja esi regulārs jogas praktizētājs! Arī viss junk food, konservi, vairākas stundas nostāvējis ēdiens, utt… Jūs jau paši pēc sevis ziniet, kas ir tamasisks, kas satvisks. Ko ēdam, par to kļūstam, arī attiecībā uz gara-stāvokli.

Kāds ir satvisks ēdiens? Te varam pieminēt – augļus, dārzeņus (sevišķi pašaudzētus vai bez ķimikālijām kultivētus), riekstus, pākšaugus, salātus, jebkādu “dzīvu” un paša gatavotu veģetāru ēdienu.

Viss, kas mūsos iekļūst, mūs ietekmē, mūs veido. Tāpēc pie tā ir vērts piedomāt! Par alkoholu, kafiju un enerģijas vai cukurūdens dzērieniem nemaz nerunāsim. Tikai maza piebilde alkohola sakarā – izrādās, ka esam lielvalsts tā patēriņa rādītājos! Kāpēc? Iespējamo iemeslu tūlīt pieminēsim!

Informācija

Viss tas pats ir sakāms par informāciju. Arī tā iekļūst mūsos, ne gluži ķermenī kā ēdiens, bet prātā – mentālajā laukā. Un tas mūs ietekmē vēl lielākā mērā! Mēs dzīvojam informācijas pārpilnības laikmetā. Mums visu laiku vajag kairināt smadzenes ar jaunu informāciju, – “gudrais” telefons, Facebook, Instagram, Delfi ziņas, Netflix trilleri, Youtube smieklīgākie kaķīšu un sunīšu video… nu ir tā, vai ne? Zinu, to atzīt nav viegli! Izklaide ir nepieciešama, bet visa šī informatīvā draza pēc tam maļas pa galvu, rada nemieru, ietekmē sajūtas un mūsu meditācijas kvalitāti. Īpaši skaidri to varam pamanīt meditācijas sesijas laikā, kad prāts “atgremo” šo info saturu, gluži kā govs zāli. Tas turpina apstrādāt uztvertās informācijas driskas, kuras esam uzsūkuši ar savu maņu orgānu “putekļsūcējiem”.

Sevišķi aktīvi darbojas redzes un dzirdes maņas, tās lielā mērā pieblīvē prātu. Atceries, ka ar redzi mēs patērējam teju vai 70% prāta enerģijas. Tāpēc stundu gara meditācija ar ACĪM CIET ir tik iedarbīga! Prāts gluži vienkārši netiek piepildīts, piesārņots, tas drīzāk tiek iztukšots.

Disciplinēts un nedisciplinēts prāts

Brīvība“Prāts ir viss, mīnuss tā mazā mirdzošā gaismiņa, kas tevī iekšā”. To teica Svami Satjananda. Tātad visa mūsu dzīvas un pasaules uztvere notiek caur prātu! Tāpēc mierīgs un skaidrs prāts ir tik ļoti būtisks!

Mēs jau zinām, ka ar nevajadzīgu informāciju piebāzts prāts, ir nemierīgs prāts. Varbūt tāpēc alkohols ir tik iecienīts, jo tas palīdz prātu padarīt nedaudz pielaidīgāku, “mīkstāku”, bet tai pat laikā neskaidrāku, vājāku, “primitīvāku” un diemžēl arī negatīvāku un vardarbīgāku. Tā ir alkohola dilemma. Tas patērē tevi, nevis tu patērē to! Un tas pats notiek ar netrenētu prātu – tas izdzīvo tavu dzīvi (drīzāk pagātni), tas dresē tevi, nevis otrādi! Ja nesakārtots prāts dominē, tad dzīve iet uz riņķi, jo prāta tendence ir  atkārtot iepriekšējos notikumus no jauna un jauna. Domāju, ka vairumam šī sajūta ir pazīstama –  ka dzīvē atkārtojas notikumi, situācijas, scenāriji, drāmas. Klasiskais sakāmvārds – bēgot no vilka var nokļūt lāča ķetnās, ir tieši par šo procesu!

Gluži vienkārši prāts vadās no “ievāktās” informācijas, kas ir pagātne un atmiņas, izejot no tā procesē nākotni. Tāpēc, draugi, apzinātībai ir tik liela nozīme – tā nevadās no pagātnes, tā vadās no tagadnes, no šī mirkļa. Salīdzinājumam – atmiņas ir sastāvējies ūdens plastmasas pudelē, bet apziņa – tīrs, dzidrs un, kas zīmīgi, tekošs avota ūdens. Un ar apzinātību mēs pārveidojam nākotni, lai tā nav “pagātne jaunās skaņās”.

Prāta apdullinātāji

Turpinot, arī tabaka ir labs veids kā apdullināt prātu, padarīt to neskaidru, neasu. Pretēju tam, kādu mēs to veidojam ar meditācijas, apzinātības un koncentrēšanas palīdzību. Neko stiprāku un kaitīgāku nemaz nepieminēsim. Svami Satjananda reiz jokoja, ka tie jogas praktizētāji, kas pie jogas nonāk pēc apdullinošo vielu un narkotiku lietošanas, nereti par savām pieredzēm meditācijas laikā, sevišķi Krija jogas praksēm, mēdz lietot jēdzienu “bija labs lidojums”! 🙂 Terminoloģiju, ka vairāk pazīstama “lietotājiem”! 🙂

Enerģija/Prāna

domas meditācijas laikāVēl mēs varam pieminēt prānu jeb enerģijas, ko ielaižam sevī. Šis būs mazāk saprotams, tomēr, lai jums taptu skaidrs, ka arī šim momentam der pievērst uzmanību. Un, proti, nopietni jogas praktizētāji un jogi nekad neapķeras un pat rokas nespiež ar svešiem cilvēkiem, tie vienmēr savieno plaukstas un paklanās, ievērojot distanci. Jo? Jo saskaroties un apkampjoties, mēs apmaināmies arī ar prānu, tas ir – ar enerģētisko materiālu. Un lieki piebilst, ka tas satur ne tikai prānu, bet “informāciju” un karmas! Arī tāpēc jogi un nopietni Sadhakas izvēlas kompānijas un uzturas starp gaišiem un garīgi nobriedušiem cilvēkiem.

Starp citu, mūsu tradīcija apskauties ar tuviem cilvēkiem un radiniekiem, iespējams, neapzināti ir tieši par to – kopējo enerģijas un arī informācijas lauku, kopības vairošanu, tā teikt, – kopā priekos, kopā bēdās! 🙂

Vēl arī laika pavadīšana ar enerģijas ziņā zemu lādētie cilvēkiem var novest pie enerģijas krituma un tātad arī mūsu enerģijas lauka ietekmēšanas! Enerģētiski tukši cilvēki parasti ir ļoti negatīvi, viņiem viss ir slikti, un tas ir tādēļ, ka prāna – dzīvības spēks viņiem ir zem normas. Šādus cilvēkus mēs saucam par “enerģētiskajiem vampīriem”. Protams, viņi to parasti dara neapzināti! Tā ir prānas īpatnība, ka tā aizplūst tur, kur tās pietrūkst, tai skaitā starp cilvēkiem.

Rezumējums

Noslēdzot, iespējams viss ko mēs neapzināti vai neuzmanīgi ielaižam sevī vēlāk ietekmē mūsu domas, sajūtas, emocijas, garastāvokļus, vēlmes un mērķus. Tāpēc ir tik būtiski sekot līdzi tam, ko mēs ielaižam savā kuņģī, galvā un enerģijas laukā! Jogi pie šī ļoti piestrādā, jo skaidrs un kluss prāts ir zelta vērts. Viņi darīs visu, lai ķermenī, prātā un emocijās neielaistu neko “netīru”! Tas ir labs piegājiens, pie kura mēs varam piestrādāt vai vismaz piedomāt! 🙂

Joga un gaļas ēšana

informācijas draza, tukša galva, troksnis galvā, ēdiens, jgoas ēdiens, informatīvā draza, klusums, meditācija, alkohola patēriņš, atkarības, prāta disciplinēšana, apzinātība, līdzsvars, joga

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?