Atdzimšana, pareiza elpošana, Rebirthing, elpošana

Ko der zināt, dodoties uz “atdzimšanas un dzīvības elpas” meistarklasēm?

Read Time:5 Minute, 3 Second

Ko der zināt, dodoties uz “atdzimšanas un dzīvības elpas” meistarklasēm?

“Dzīvības elpa”, “atdzimšanas elpa”, “breathwork”, “rebirthing” un tamlīdzīgas prakses pēdējā laikā ir kļuvušas par modes lietu. Te dažas domas no pieredzējuša jogas praktizētāja, kuras būtu vērts apsvērt, pirms ļauties šo prakšu un meistarklašu valdzinājumam! 🙂

  1. Atdzimšana, pareiza elpošana, Rebirthing, elpošanaJebkura tā saucamā elpošanas prakse pamatā ir cēlusies no jogas, no jogas disciplīnas Prānajamas. Prānajama ir visu šo prakšu izcelsmes avots. Viss pārējais ir tikai atvasinājumi un atdarinājumi, pie kam bez fundamentālas izpratnes par cilvēka uzbūves slāņiem! Mēs neesam tikai ādā, ribas, plaušas, citi orgāni…, bet kas daudz vairāk. Elpošanas vingrinājumi neaizsniedzas tālāk par skābekļa/ogļskābās gāzes apmaiņas spēli un to radīto psiholoģisko komfortu, fizisko efektu vai detoksu.
  2. Šīs “dzīvības elpas” prakses un citus elpošanas treniņus ir radījuši rietumnieku prāti, tie nav apskaidroti prāti, kas redz dziļāk aiz plaušu izplešanās un saraušanās procesa. Šīm praksēm nav “ilgtermiņa pieredzes”, tās nāk un iet, jo tām iztrūkst dziļuma. Tas ir kā vienas nakts sakars, – tas nav ilgtspējīgs process. Čik un viss. Nekāda transformācija nav, tikai vienreizēja izklaide, tikai izklaide un viss! Dzīve ir pārāk īsa, lai tikai izklaidētos, dzīve ir domāta lai augtu un evolucionētu! JĀ, PĒC ŠĪM NODARBĪBĀM TU JUTĪSIES LABĀK; JĀ, BŪS SAJŪTA, KA IR KAUT KAS MAINĪJIES, BET, PĒC STUNDAS VAI DIENAS TU ATKAL BŪSI VECAJĀS SLIEDĒS. PAVĒRO SEVI, JA NETICI! Pie kam, ja tu vienkārši pasēdēsi pusstundu vai stundu ar aizvērtām acīm un nenogrimsi domu virpulī, bet noturēsi uzmanību uz ieelpu un izelpu, rezultāts būs tieši tāds pats, kā pēc 50 eur vērtas “dzīvības elpas” prakses fitness studijā vai citur, “sertificēta atdzimšanas elpas skolotāja” virsvadībā! Īsta transformācija izpaliks. Tam ir vajadzīga izpratne, laiks, ritms un regularitāte.
  3. Te der atcerēties, ka, ja jūs dodaties uz šo “atdzimšanas” vai kādu vēl ne elpošanas nodarbību, kuras ilgums parasti ir vismaz 2 stundas vai pat ilgāk, atceraties, ka tas nav prātīgi, sevišķi, ja jums nav iepriekšēja pieredze ar elpošanas tehnikām. Normāli Prānajama tiek apgūta sistemātiski – plaušas, nervu sistēma un smadzenes tiek pieradinātas pie izmainītas elpošanas pakāpeniski ilgākā laika periodā, sākot ar 10-15 minūtēm dienā līdz stundai pēc gada, ne ātrāk. Ja tu pirmo reizi apmeklē šādu nodarbību, kurā praktizē nopietnas elpošanas prakses vairākas stundas no vietas, tas ir bīstami plaušām, smadzenēm, sirdij un nervu sistēmai! Vēl vairāk, nereti šīs tehnikas dublē ļoti nopietnas Prānajamas, kuras izmanto čakru un Kundalinī atmodināšanai. Nedod Dievs, kas tāds ar tevi atgadās pie nesagatavota organisma un prāta! Kurš nesīs atbildību, sertificētā atdzimšanas elpas skolotāja, ja pēkšņi tu vairs nesapratīsi “kas esi, kur esi un kāpēc esi”? Tādas mulsinošas situācijas var atgadīties!
  4. Dažkārt “atdzimšanas elpās” tiek elpots ar muti! Kāpēc būtu jāelpo ar muti? Vai tad jūs neziniet, ka mutes elpošana ir nepareiza elpošana?!? Kamdēļ tad dieviņš mums ir devis degunu? Lai tikai ostītu aromātus? Deguns ir elpošanas orgāns, pie kam ļoti atdvancēts. Tas filtrē gaisu, attīra to, mitrina, sasilda, tās ir ļoti būtiskas funkcijas elpošanas procesā. Mutei nav neviena no šīm funkcijām, kādu gaisu tu ieelpo, tāds pa tiešo nonāk plaušās. Ja tas ir netīrs, auksts, sauss vai kā savādāk – tas viss pa taisno nonāk plaušās! Tāpēc jogā praktiski neelpo ar muti, izņemot gadījumus, kad nepieciešams atdzesēt ķermeni! Tad kāpēc būtu jāelpo ar muti?!? Pajautājiet to savam “atdzimšanas elpas” skolotājam? Iespējams viņš jums atbildēs – “lai nebarotu prātu”! Pa tiešām, priekš kam gan jums prāts? 🙂
  5. Kas ir Prānājama?Slavenais elpošanas prakšu un rūdīšanās meistars Vims Hofs, kura elpošanas tehnikas ir iecienītas arī Latvijā, pats reiz atzinās, ka iedvesmu un zināšanas smēlies no jogas! Citiem vārdiem – no Prānajamas tehnikām. Un tas ir labi redzams viņa elpošanas praksēs. Tikai problēma šeit ir tajā, ka atkal jau viss notiek viendimensionāli. Izpaliek garīgums un praktikantu transformējošā dimensija. Jā, mēs varam iemācīties aizturēt elpu 5 minūtes, ienirt arktiskajos ūdeņos un pavadīt tur laiku, vai ielēkt āliņģi, vai uzkāpt kalnā ziemā bez atbilstoša apģērbā, bet jautājums, kāds šim visam ir mērķis un kopējais kolektīvais ieguvums? Vai pasaule uzlabojās no tā? Kur ir garīgā dimensija? Iekšējā transformācija? Tās vienkārši izpaliek! Tās vietā ir Ginesa rekordu grāmata un ekstrēmais sports, plus gigantiski izpleties ego! Kaut kas pilnīgi pretējs jogas pamatidejām. Joga ir par apziņas, nevis pārspīlētas pašapziņas izplešanu. Jo lielāks ego, jo vairāk neapmierinātības ar dzīvi un vairāk ciešanu, – tas ir ego likums! Vims Hofs ir radījis kārtējo “ekstrēmā sporta” paveidu. Mums patīk saskarties ar asām un dzīvībai bīstamām situācijām. Tas īpaši raksturīgs cilvēkiem, kas nespēj paši radīt emocijas un intensitāti savā ikdienas dzīvē! Tad nu viņi koķetē ar dzīvību! Aizturot elpu 3 un vairāk minūtes, mēs faktiski radam ķermenī tāda līmeņa stresu, kas līdzinās pirmsnāves satraukumam! To sauc par ekstrēmo sportu!
  6. joga antijogaPrānajamu radīja zinātnieki, iekšējās pasaules inženieri, cilvēki, kas savu mūžu vai pat vairākus ir veltījuši meditācijai un savas iekšējās pasaules izzināšanai. Jogi. Pie kam, prakses radītas pirms daudziem tūkstošiem gadu un dzīvo vēl tagad! Kurš atcerēsies Vimu Hofu vai citu rietumnieku elpas prakses pēc 10, 15 gadiem? Neviens! Vietā būs 100 citu gudrinieku radītas tehnikas. Tad jautājums, kāpēc mums praktizēt atvasinājumus, ja varam praktizēt oriģinālās prakses? Vai jums labāk garšo tīra apelsīnu sula, vai apelsīna koncentrāta pulveris sajaukts ar krāna ūdeni? Tas ir tieši par to!
  7. Galu galā, kas ir “atdzimšanas elpa”? Vai kāda mākslīgās elpināšanas tehnika? Vai mēs pirms tam nedzīvojām? Vai neelpojām? No kā mēs atdzimām? Ā, jums iespējams teiks, ka visas sliktās karmas pazuda, un tagad jūs esat kā no jauna dzimuši! Bez emocionālām, mentālām, psiholoģiskām problēmām, varbūt arī bez materiālām, un arī hipotekārais kredīts būs izgaisis! 🙂 Klāt pilnīgi jauna un skaista dzīvē – un tas viss tikai par 50 EUR vērtu “enerģijas apmaiņu”! 🙂

Jā, ir iespējams sadedzināt karmas, bet ne ar viendimensionāliem elpošanas vingrinājumiem, tās var sadedzināt ar prānas palīdzību. Un te ir arī galvenā atšķirība starp šīm “elpas atdzimšanām” un Prānajamu. Pranajāmā mēs strādājam ar prānu, ar dzīvības spēku, dzīvības enerģiju. Kad ilgstošas praktizēšanas rezultātā iemācāmies to pārvaldīt, tad varam arī piedzimt, atdzimt vai vienkārši atmosties no “miega” un dzīvot apzināti!

P.S. Raksta mērķis ir tikai pievērst uzmanību šiem faktiem un pārdomām, dod informāciju un skatījumu no jogas pazinēja puses!

Prānajama VS elpošanas vingrinājumi

Atslēgas vārdi: Atdzimšana, pareiza elpošana, Rebirthing, elpošana, PRANAJAMA, prānājāma, meditācija, elpošanas māksla, Wim Hof, dzīvības elpa, atdzimšanas elpa, elpošanas vingrinājumi,

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?