Surya Namaskar jeb Sveiciens Saulei jogāsanu sērija.
Šī ir jogas prakse, kuru mums dāvājuši senie rišiji – jogas gudrie. Saule tika pielūgta jau kopš senseniem laikiem visdažādākajās tradīcijās un reliģijās, tai skaitā arī jogā. Surya Namaskar ir pateicība Saulei par visu, ko tā mums dod, un, pirmkārt, jau dzīvību! Savā ziņā Saule ir kā Dievs! Tādējādi Surya Namaskar savā būtībā ir garīga prakse.
Bet tai ir arī ļoti labvēlīga ietekme uz fizisko ķermeni un enerģijām. Tā ir domāta ķermeņa izstiepšanai, izlocīšanai, tonizēšanai, locītavu un saišu stiprināšanai un iekšējo orgānu masāžai. Tā nodrošina labu fizisko kondīciju un možumu garā! Te darbs notiek vairākos slāņos – fiziskajā, enerģētiskajā un garīgajā. Surya Namaskar praksē satiekas Jogāsanas ar Prānajamu, Mantrām un meditāciju.
Tie, kas jau praktizē šo praksi, zina ļoti labi, ka pēc tās iestājas patīkams možums un pieaug iekšējais siltums un enerģijas līmenis. Ar šo praksi ļoti labi var sasildīties aukstā ziemas dienā! Tas ir saistīts ar Pingala Nadi jeb mūsu Saules, tas ir labās ķermeņa puses un nāss dominanci. Saules puse mūsos atbild par dinamisko, aktīvo un darbīgo dabas pusi. Možums un vitalitāte stiprina mūsos vēlmi dzīvot, darboties un sadarboties! To izraisa prāniskā aktivitāte jeb dzīvības spēka pieaugums, kas savukārt tālāk ietekmē mūsu dziļākos slāņus līdz pat garam.
Prakse sastāv no 12 Āsanām, dažas no tām atkārtojas! Tādējādi šajā ciklā simboliski atspoguļojas gads ar 12 mēnešiem. Kā zināms 12 mēnešu laikā mūsu planēta apgriežas apkārt Saulei. Tādējādi šī āsanu sērija ir pielāgota lielākiem procesiem un ritmiem kosmosā.
Apgūstot Sveicienu Saulei, jāņem vērā 5 svarīgi aspekti, un tie ir:
- Poza jeb Jogāsana. Ķermeņa pozas mainās un kopā ir 12. 5 atkārtojas, bet 7 ir unikālas. Katra simboliski atbilst noteiktai zodiaka zīmei un zemes pozīcijai pret Sauli.
- Elpošana. Visa sērija tiek veikta sinhroni ar ieelpu un izelpu, tikai caur degunu. Viena āsana uz ieelpu, nākamā uz izelpu, bet viena poza uz elpas aizturi. Tādējādi mēs pievēršam uzmanību ne tikai kustībai, bet arī elpai un tās secībai, ritmam.
Mantras. Apgūstot praksi, ievērojot pirmos divus aspektus, klāt tiek pievienota vēl viena sastāvdaļa – Mantras. Katrai pozai klāt nāk sava Mantra. Mantras skaņai ir spēks un ar šo spēku Surya Namaskar pastiprina ietekmi uz garīgo dimensiju. Šeit ir vairākas pieejas:
- Čakru Bija Mantras. Katra jogāsana ietekmē vienu noteiktu čakru. Tad katrā āsanā tiek skaitīta atbilstošas čakras Bija Mantra jeb vienzilbju skaņa. Piemēra, Yam, Vam, Ham…..
- Bija Mantras. Šeit mantras nav saistītas ar čakru punktiem, bet ar noteiktu secību. Kopā ir 6 Bija Mantras un tās tiek secīgi skaitītas. Om Hrām, Om Hrīm, Om Hrūm, Om Hraim, Om Hraum, Om Hrah.
- Surya Mantras. Katrai pozai ir sava Saules dievību pielūdzošā Mantra. Piemēram pirmā ir Om Mitraya Namah, bet pēdējā – Om Bhaskaraya Namah. Parasti izmanto vainu čakru mantras vai apvieno Bija un Surya Mantras kopā.
- Apzinātība. Viss tiek darīts ar uzmanību, vērību un apzinātību. Jā šis netiek ievērots, tad prakse nesniegs gaidīto efektu, tad tā zaudēs savu spēku un maģiju!
- Sagatavošanās un relaksācija. Pirms Surya Namaskar mēs vienmēr noskaņojamies, pastāvam pirmajā Pranamasanā, pavērojam līdzsvaru un noskaņojamies praksei. Pēc prakses mēs atpūšamies Shavasanā. Abi šie momenti ir gaužām svarīgi, tie būtiski ietekmē prakses kopējo efektu!
Apgūšana
Apgūstot praksi, no sākuma jāiepazīstas ar visām 12 āsanām un tad pārejām, kā no vienas nonākam nākamajā. Šeit ir nianses, ko var apgūt tikai zinoša skolotāja klātbūtnē. Te gan jāpiezīmē, ka dažāda jogas skolas un līnijas praksi pasniedz neaudz atšķirīgi, bet tie ir mazi sīkumi, kas nemaina prakses būtību!
Temps, skaits un laiks
Surya Namaskar var praktizēt ātrā, vidējā un lēnā tempā. No sākuma ieteicams to praktizēt lēnām, izlaižot elpas sinhronizāciju, lai apgūtu katru pozu, secību un pāreju no vienas āsanas otrā. Tad pakāpeniski var pieaudzēt tempu un sinhronizēt ar elpām. Bet vienmēr jāatceras par apzinātību!
Ideālā veidā šo praksi ieteicams praktizēt ārā saullēkta brīdi, raugoties uz Sauli. Tā šo praksi praktizē nopietni jogi. Bet protams to var veikt jebkurā citā laikā un vietā. Praktizējot vakarā, to var transformēt par Chandra Namaskar jeb Sveicienu Mēnesim, papildinot sekvenci ar vēl vienu āsanu! Praktizējot vakarā, ieteicams pārāk neaizrauties ar skaitu, jo tas var nelabvēlīgi ietekmēt miegu, – miegs gluži vienkārši var nenākt! 🙂
Viens aplis sastāv no 12 pozām, bet cikls no 24, un te atšķiras noteikta kāju likšanas secība vienā no Āsanām. Vienkāršojot, pirmais aplis labās jeb Saules puses aktivizēšanai, bet otrs – kreisās jeb Mēness puses stiprināšanai. Attiecīgi, Sveicienu Mēnesim mēs sākam ar kreisās, tas ir Mēness puses aktivizēšanu!
Ierobežojumi, piesardzības pasākumi un ieteikumi
Ierobežojumu nav daudz, izņemot grūtniecība, sākot ar 4 mēnesi un mēneša ciklu periodos. Cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu, sirds un mugurkaula slimībām, diska trūci nav ieteicams praktizēt!
Jāuzmanās no pārāk intensīvas Surya Namaskar praktizēšanas, jo tā veicina strauju toksīnu izvadīšanu, kas var radīt nepatīkamas sajūtas un sāpes ķermenī. Nepraktizējam arī tad, kad esam slimi vai pārāk noguruši!
Un noslēdzot, par ieguvumiem.
- Izkustināts un tonizēts viss ķermenis. Tas ietekmē kopējo veselību. Sports, fitness, skriešana un soļošana mums arī dod labumu, tomēr ne tik lielā mērā kā Surya Namaskar, kas ir pārdomāta un līdz sīkumiem izstrādāta veselības tehnika visam ķermeni, ne atsevišķām muskuļu grupām.
- Stiprinās gremošanas sistēma. Tiek masēti iekšējie orgāni, sevišķi kuņģis.
- Elpošanas sistēma. Apzināta, padziļināta un ritmiska elpošana nodrošina pareizu elpošanu un pilnvērtīgāku skābekļa/ogļskābās gāzes apmaiņu.
- Dziedzeru sistēma. Jau pieminēju čakru lomu, atgādināšu, ka katra čakra koordinē noteiktu dziedzeri mūsu organismā. Dziedzeri regulē hormonu izplatību ķermenī un no tiem atkarīga dažādu orgānu sistēmu darbība, tai skaitā vielmaiņas, izvades un reproduktīvā sistēma.
Nervu sistēma. Jebkura Āsana, tai skaita Surya Namaskar sērijā ietilpstošās, ietekmē nervu sistēmu, līdzsvaro un stiprina to. Nervi tiek masēti un stimulēti. Nervi savieno smadzenes ar orgāniem, tāpēc to veselībai ir tik liela nozīme. Orgāns var būt perfektā stāvoklī, bet ja nervu sistēma ir čupā, tad kāds no tā labums? Surya Namaskar sakārtos arī šo jautājumu!
- Muskuļi un skelets. Izvingrinot visu ķermeni, tiek izkustināti daudzi muskuļi, locītavas, saites un pat skelets. Sasprindzinot un tad atslābinot muskuļus, sastāvējušās asinis tiek izkustinātas, kas tālāk nodrošina arī plaušu un nieru attīrīšanos.
- Smalkais ķermenis. Vēl lielākā mērā tiek ietekmēts mūsu prāniskais jeb smalkais ķermenis. Pirmkārt, jau prāts, kas arī ir smalkā ķermeņa daļa. Un prāts kļūst tukšāks, asāks un mierīgāks, sevī vērsts, kas mums ir nepieciešams meditācijas piedzīvošanai. Arī emocionālajā un psiholoģiskajā līmenī pieaug līdzsvars. Prakse var dot jūtamu grūdienu garīgajā virzībā!
Protams, visi šie ieguvumi nāk tikai ar laiku, praktizējot regulāri un sistemātiski, padarot praksi par neatņemamu savas jogas prakšu un ikdienas dzīves sastāvdaļu.
Vai vēlies apgūs Sveicienu Saulei zinoša skolotāja pavadījumā? Apgūsim tehniku, kustības, pārejas, elpošanu un mantras! Piesakies WhatApp zemāk vai sūti epastu: EPASTS. Apgūsti Surya Namaskar jēgpilni un integrē savā ikdienas dzīvē fiziskās un garīgās dzīves kvalitātes stiprināšanai!
sveiciens saulei, Surya Namskar, jogāsanas, jogas vingrojumi, jogas apmācība, apgūt jogu, kur iemācīties sveicienu saulei, joga veselībai, kur apgūt sveicienu Saulei?
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating