Kas ir Prāna?

Kas ir Prāna?

Read Time:5 Minute, 53 Second

Prāna.

Atslēgas vārdi: Prāna, Aura, ēteriskais ķermenis, Prānajama, Shiva un Shakti, Tantra, Maithuna, ēteriskais ķermenis, Pranajama, reliģija, zinātne

Slavenais, pagājušajā gadsimtā dzīvojošais apskaidrotais jogs Šivanananda teica – jogi dzīves garumu mēra pēc ieelpām, ne gadiem. Iespējams ar to viņš gribēja akcentēt elpošanas nozīmīgumu, un nevis parastu automātisku elpošanu, bet tieši apzinātas elpošanas nozīmi! Ja mēs raugāmies dabā, tad varam pamanīt, ka tie radījumi, kas elpo īsi un strauji, piemēram kaķi un suņi, tie dzīvu salīdzinoši īsu laika sprīdi, bet tie, kas elpo retāk un dziļāk, piemēram, bruņurupuči, čūskas, vaļi…dzīvo daudz ilgāk. Tātad, zināma sakarība ir starp elpošanu un dzīves ilgumu, un tas nav tikai saistīts ar uzņemtā skābekļa daudzumu un kvalitāti, bet ar ko daudz fundamentālāku, proti, Prānu.

Zinātne par Prānu – Prānajama līdzās citām jogas praksēm ir vismaz 5000 gadu sena, kuras apraksti meklējami visdažādākajos senajos jogas tekstos. Praktizējot Prānajamu, vērojot elpu, mēs vērojam pašu dzīvības procesu! Bet, protams, Prānajama ir kas daudz vairāk ar parastu elpošanas procesu. Kas tas ir? Lai saprastu Prānajamu mums būs jāsāk ar Prānas jēdziena izpratni.

Prāna nav tikai gaiss, ko ieelpojam, bet kas daudz vairāk. Tā ir enerģija, kas ir visu dzīvo un nedzīvo objektu pamatā, vai tas būtu ķermenis, priekšmets, prāts vai pat planētas; jebkas. Tā ir visuma aktīvā forma. Visu kosmosu caurauž Prāna. Ne velti vārds Pra-na sastāv no 2 sanksrita vārdiem un tulkojams, kā spēks konstantā kustībā. Tātad – dzīvības spēks.

Kas ir Prāna?

Šis spēks nav redzama, vismaz ne ar fizisko redzi. Cilvēkiem, bieži ir ļoti grūti saprast vai noticēt šīm smalkajām enerģijām, jo tās nav redzamas. Bet, tādā gadījumā mēs kā piemēru varam minēt elektrību, radioviļņus vai, vēl labāk, mums labi zināmo WiFi. Nav WiFi, nav internets! Bet kas ir WiFi? Vai to var reāli redzēt? Kāds teiks, var, jo tad uz telefona parādās attiecīgā ikoniņa, bet patiesībā tie ir neredzami viļņi. Tas pats attiecas uz elektrību un radioviļņiem. Un tieši tādā pat veidā mēs varam saprast un runāt par Prānu. Tā nav redzama, bet ir. Lai to ieraudzītu vai sajustu ir vajadzīgs “pieslēgums”, šajā gadījumā ne WiFi, bet pieslēgums mums pašiem sev, apziņai, mūsu iekšējai pasaulei.

Ar jogu saistītajā Tantras filozofijā visa pamatā ir 2 elementi – Shiva vai universālā vai kosmiskā apziņa (nekustīgais elements) un Shakti – kustīgais elements. Shakti tā pati Prāna vien ir.  Tas ir sievišķais-vīrišķais princips. Abiem spēkiem savienojoties iestājas apskaidrība, vai  tas, ko budismā sauc par Nirvanu.

Prānas koncepts ārpus jogas

prana pranajama
Kas ir Prāna un Prānajama?

Prānas koncepts ir meklējams ne tikai jogas filozofijā, bet arī citur, tai skaitā reliģijā. Pat kristietībā ir svētais vakarēdiens, kurā dod maizi un vīnu. Un tam ir dziļi simboliska nozīme, kuru var tulkot arī tā – maize ir dzīvības vai enerģijas, tātad Prānas simbols, bet vīns – apskaidrības, svētlaime, tātad Shivas, jeb apziņas simboliskais elements. Shiva&Shakti. Līdzīgi piemēri ir ari citur – Jiņ un Jaņ.

Arī zinātne ir akceptējusi šo visur esošās enerģijas principu, uzskatot ka visuma pamatā ir enerģija, kas nemitīgi izplešas. Sauc viņi to par matēriju, melno matēriju vai neredzamo matēriju vai enerģiju, bet būtību tas nemaina. Galu galā, kas ir matērija? Tā ir tā pati enerģija, tikai ļoti rupja enerģijas forma, enerģija praktiski nekustīgā stāvoklī.

Bet atgriežoties pie piezemētākām tēmām, proti, Prānas mūsu ķermenī, tad te būtu vietā precizēt, ko jogā saprot ar vārdu ķermenis? Tas nav tikai cilvēka fiziskais ķermenis, kā to pamatā izprot Rietumos. Patiesībā fiziskais jeb materiālais ķermeni ir tikai vien no 5 dimensijām, vai apvalkiem, pie kam pats rupjākais. Otra dimensija, jeb ķermenis ir Pranamaya kosha – tas ir prāniskais jeb enerģētiskais ķermenis. Trešais ķermenis, cieši saistīts ar abiem iepriekšminētajiem ir Manomaya kosha – mentālais ķermenis, to mēs tā kā arī labi saprotam. Atlikušajiem 2 šobrīd nepieskarsimies, tiem atvēlēsim kādu citu rakstu.

Tātad Prāna saistīta ar prātu un ķermeni. Ietekmējot Prānu, ietekmējas arī ķermenis un prāts. Prātu ir grūti ietekmēt pa taisno, proti, prātu ar prātu, tāpēc senie jogi radīja zinātni jeb tehniku kopumu darbam ar Prānu un prātu, sauktu par Prānajamu. Viņi labi apzinājās, ka lai sasniegtu meditatīvus stāvokļus – tuvotos sev, savai būtībai, ir jātiek galā ar prāta faktoru, un tas nav viegli, vai ne?

Tātad Prāna caurauž visu ķermeni un nereti šis Prānas apvalks tiek dēvēts par ēterisko ķermeni. Prāna plūst par noteiktiem kanāliem, sauktiem par Nadi (šo tēmu aplūkosim atsevišķā rakstā).  Kaut kur šie Nadi atgādina asinsvadus vai nervus, tomēr to ir daudz vairāk – desmit vai pat simti tūkstošu, un tie nav redzami, jo neatrodas fiziskajā ķermenī.

Vēl viena interesanta lieta ir, ka Prāna protams nav redzama ar parastu redzi, bet ir sajūtama un saredzama ar aizvērtām acīm meditācijas stāvoklī, dažkārt arī pēc garākām Prānajamas sesijām. Tā var izpausties kā dažādi gaismas un krāsas mākoņi aizvērto acu priekšā, tie var būt kustīgi, var pat veidot zināmas formas. Arī fiziskas sajūtas, piemēram, siltums, aukstums, kutēšana, nieze konkrētās ķermeņa vietās. Gan jau esat piedzīvojuši un saprotat par ko runāju!

Prānai ne pārāk patīk ievērot mūsu fiziskā ķermeņa robežas, tā mēdz izplesties ārpus tā. To daļu, kas atrodas ārpus ķermeņa, sauc par Auru. Ir cilvēki, kas šīs Auras redz. Cilvēki, kurus daba apveltījusi ar šādām spējam, redz dažādu prānisko plūsmu un disbalansu ķermenī, ko mēs saprotam ar vārdu slimība. Jā, tas ir zināms fenomens, ka slimība no sākuma parādās prāniskajā ķermenī, un tikai tad, pēc kāda laika, ir novērojama fiziskajā plānā. Var arī notikt otrādi – piemēram, kādas traumas gadījumā, kad pēc fiziskā defekta parādās traucejumi praniskajā ķermenī.

Kā tiek uzņemta prana?Prāna podkasts 1

Prānu mēs uzņemam ar ēdienu, ūdeni un gaisu. Prānas kvalitāte un kvantitāte lielā mērā noteiks arī mūsu aktivitāti un dzīves paradumus. Jo vairāk Prānas, jo vairāk psihiskās enerģijas – cilvēks var vairāk izdarīt īsākā laika sprīdī. Lai arī kā mums nepatiktu Tramps, tomer ne kurš katrs indivīds ir spējīgs kļūt par ASV prezidentu. Tur jābūt savam modžo vai jogas valodā runājot Prānai vai drīzāk Kundalini. Un, starp citu, Kundalini ir tā pati prāna tikai rafinētā formā.

Savukārt, ja daba cilvēku nav apveltījusi ar zināmiem Prānas krājumiem vai Prānas menedžmenta zināšanām, tad, iespējams, tas izpaudīsies kā negatīvisms, īgnums un neapmierinātība ar dzīvi. Un to es saku, no savas personīgās pieredze, diemžēl. Visas šīs negatīvās izpausmes ir lielā mērā zemā prāniskā līmeņa vai kvalitātes jautājums. Jūs taču pazīstat cilvēkus, kuri vienmēr ir neapmierināti ar visu un bez apstājas žēlojās? Un pēc kontakta ar šādu personu, nereti mēs jūtamies sasodīti noguruši un nomākti? Kāpēc? iespējams, pazaudējāt daļu savas enerģijas (Prānas).Kas ir Pranayama, apzinātā elpošana

Ir vēl viena nianse, atnākot uz šo zemi, cilvēks jau piedzimst ar zināmu prānas daudzumu un skiliem to ģenerēt.  Pie kam šī prāniskā enerģija sadalās, daļā aiziet fiziskajam ķermenim un aktivitātēm, daļa mentālajām, daļā emocionālajam un tamlīdzīgi. Protams, praktizējot jogu, un jo īpaši Prānajamu, šīs prānas sadalījums ir ietekmējams. Jāpiezīmē, ka visvairāk Prānu cilvēks patērē ne tik daudz fiziski strādājot, cik mentāli. Jā, tieši prāts patērē visvairāk mūsu prānas krājumu.

Un šo Prānas kvalitāti&kvantitāti mēs varam ietekmēt un palielināt ar speciālām praksēm. Un te mēs nonākam pie Prānajamas. Pie Prānas un to veidiem mēs vēl atgriezīsimies vienā citā rakstā, kad runāsim par 5 konkrētām Prānam un to saistību ar čakrām.

Netērējiet lieki prānu, saudzējiet sevi un dzīvojat veseli! Pārfrāzējot klasiķi Bindemani – lai jums veselā miesā, vesela prāna!

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?