Nadis
Iztēlojieties elektrības vadu sistēmu jūsu mājā vai dzīvoklī. Jūs parasti tos neredzat, jo tie ir paslēpti speciālās šahtās aiz sienas vai zem grīdas. Bet atliek tikai nospiest elektrības slēdzi un top gaisma, vai sāk rūkt fēns, uz ekrāna parādās bilde vai sāk vārīties zupa. Visu šo jums nodrošina elektrības vadi, kanāli par kuriem plūst elektrība. Tieši tā pat arī mūsos ir šāda kabeļu, vadu, vai jogā sauktu par Nadi – smalkiem enerģijas kanāliem, sistēma, pa kuriem plūst dzīvību dodošā enerģija vai spēks. Nadi nav redzami līdzīgi kā elektrība, tie neatrodami fiziskajā ķermenī, bet mūsu smalkajā sistēmā, prāniskajā apvalkā.
Nadi tulkojams kā plūsma. To ir gaužām daudz, pēc vieniem senajiem jogas tekstiem to ir 72k, pēc cita vairāki 100k. Pie kam, pa šiem Nadi plūst ne tikai prāna, bet arī mentālie un garīgie strāvojumi, kas arī savā būtībā ir enerģijas formas. Nadi nogādā prānu uz Nadi centriem – Čakram, un tālāk uz visiem ķermeņa nostūriem, orgāniem, sistēmām un šūnām. Ja kāds orgāns darbojas nepilnīgi, tas nozīmē, ka Nadi, kas nogādā prānu tieši šim orgānam ir traucēts, un nepiegādā pietiekamu prānas apjomu, tai pat laikā, tas var nozīmēt, ka kādā citā saistītā orgānā ir enerģijas pārpalikums, kas arī var radīt zināmu disbalansu.
Nadis, Akupunktura un Marma joga.
Un te mēs varam pieminēt Jums daudz labāk saprotamu tēmu – Akupunktūra. Gan jau kāds no jums ir piedzīvojis šo ārstniecības metodi. Speciālas, smalkas adatas tiek iedurtas dažādās ķermeņa daļās, ar mērķi, uzlabot viena vai otra orgāna vai orgānu sistēmu darbību. Un interesanti, ka nereti adatas dūriens nenotiek tiešā ārstējamā orgāna tuvumā, bet tas var atrasties pavisam citā ķermeņa daļā. Un tieši tas ir saistīts ar Nadi kanālu sistēmu. Visa Akupunktūra ir bāzēta un šo Nadi kanālu, vai kā viņi paši tos dēvē par meridiāniem, ietekmēšanu. Tātad, ar adatām tiek ietekmēta vai stimulēta konkrēta Nadi kanāla plūsma, kas rezultējas sabalansētā prānas kustībā un nodrošina konkrēto orgānu funkcionēšanu ierastajā režīmā. Citiem vārdiem sakot, mūsu akūtais orgāns vai orgānu sistēma tiek ārstēta ar prānas ietekmēšanas palīdzību.
Jogā ir sava metode, saukta par Marma joga, kas ir gaužām līdzīga Akupunktūrai, tikai adatu vietā konkrētā vieta tiek masēta ar pirkstu vai plaukstas vai pat dūres palīdzību. Rezultāts ir identisks akupunktūras efektam. Piezīmēšu, ka arī Marma joga ir holistiskās ārstniecības metode.
Ja sabalansētā prāna plūst cauri visiem Nadi bez aizķeršanās, un tieši tā tā plūst pēc regulāram Prānajamas praksēm vai pēc Marma jogas sesijām, tad cilvēks ir absolūti vesels, gan fiziski, gan mentāli. Un, pat ja slimība vai vīruss to skar, prānas aktivitāte to ātri “sadedzina”. Varētu teikt, ka regulāra Prānajamas praktizētāja ķermenī, ja slimības vispār parādās, tad tūlīt pat tranzītā arī izzūd. To nodrošina aktivizētās Prānas darbs cauri neskatāmi daudzajiem Nadi kanāliem. Jūs diezin vai kādreiz sastapsiet regulāru jogas praktizētāju, kurš bieži slimo!
3 svarīgākie Nadi.
Turpinot pa Nadi, kā jau noskaidrojām, to ir gaužām daudz, bet jogā uzsvars tiek likts tikai uz trim – Ida, Pingala un Sushumna. Ida – kreisais, Mēness, mentālais vai pasīvais kanāls, saistīts ar kreiso ķermeņa pusi un nāsi, labo smadzeņu puslodi un medicīniskajā terminoloģija runājot, parasimpātisko nervu sistēmu. Savukārt, Pingala saistīta ar labo nāsi un ķermeņa pusi, kreiso smadzeņu puslodi un simpātisko nervu sistēmu – skaitās Saules, prāniskais, aktīvais, siltais kanāls.
Abi Ida un Pingala kanāli sākas aptuveni mugurkaula sākumā pie astes kaula un noslēdzas mugurkaula galā galvas vidū. Pa ceļam tie met lokus ap mugurkaulu vairākkārtīgi krustojoties čakru punktos. Bet, kā jau minēju tie nav atrodami fiziskajā ķermenī.
Šai sakarā atcerējos vienu gadījumu iz Bihāras jogas skolas dibinātāja Svami Satjanandas dzīves. Reiz kādā seminārā Anglijā viņš diskutēja ar kādas prestižās slimnīcas ārstiem, ķirurgiem, kuri norādīja – mēs esam simtiem reižu atvēruši cilvēka ķermeni, bet nekad neesam redzējuši ne Nadis, ne čakras, uz ko mazliet padomājis Svami atbildēja – ziniet, es esmu simtiem reižu skrūvējis vaļā radio aparātu, bet tā arī nekad neesmu tur iekšā redzējis ne BBC diktorus, ne laika ziņu lasītājus ne dziedātājus….
Tik tālu par redzamo un neredzamo, bet, atgriežoties pie Nadi stāstījuma – pats svarīgākais kanāls ir Sushumna, kas darbojas tikai tad, kad ir sabalansēti iepriekš pieminēti divi kanāli. Kad Sushumna plūst (tas nozīmē, ka gaiss vienmērīgi plūst caur abam nāsim), tikai tad sākas īstā meditācija. Kad enerģija plūst pa šo centrālo kanālu, kurš atrodas mugurkaula rajonā, – šī prāna maina savu formu, kļūst rafinētāka un tiek dēvēta par Kundalini enerģiju…Sushumnas kanāla aktivizēšana ir Prānajamas un arī jogas pamatuzdevums!
Elpas plūsma.
Jāpiezīmē, ka elpa neplūst vienmērīgi caur abām nāsīm visas dienas garumā. Šie cikli, kuros dominē viena vai otra nāss, mainās ik pa 60 – 90 minūtēm. To jūs paši varat pārbaudīt ar pirkstu aizverot vienu nāsi un ieelpojot caur otru, un, tad, otrādi. Par kuru vieglāk plūst gaiss, tā nāss arī dominē. Ja nu pēkšņi konstatējat, ka visas dienas garumā dominē tikai viena nāss, tas varētu liecināt par zināmu disbalansu jūsu prāniskajā sistēmā, un tas, visticamāk, izpaudīsies vai jau ir izpaudies jūsu fiziskajā veselībā.
Vienkāršojot, ja dominē kreisā nāss, esat mentāli orientēts, kas nozīmē, ka jūsu priekšrocība ir intelektuāls darbs vai darbs, kas prasa pastiprinātu smadzeņu aktivitāti. Nesabalansējot abus Nadi, pastāv riski piedzīvot mentālās problēmās, tādās ka nomāktība vai depresija, arī bezmiegu.
Labs risinājums šo stāvokļu novēršanai ir pastiprināt elpošanu caur labo nāsi, to var darīt vienkārši aizspiežot kreiso nāsi un pāris minūtes paelpojiet caur labo, ja tā nav galīgi bloķēta. Ir pat speciāla Prānajama saukta par Surya Bheda un kā to praktizēt varat atrast uzspiežot uz nosaukuma.
Bet, turpinot, ja konstatējat, ka regulāri dominē labās nāss elpošana, tad visticamāk esat orientēts uz aktīvu, dinamisku un fizisku darbu, vai vismaz jums ir nosliece uz to. Negatīvās izpausmes ir – pāraktivitāte, kas var izpausties arī runīgumā, kontrolēšanas mānijā vai dominēšanā par citiem cilvēkiem. Līdzīgi kā jau pieminētajā gadījumā dominējošo labās nāss aktivitāti var pieregulēt, gan ar kreisās nāss vai Ida Nadi aktivizēšanu vai labāk ar abu kanālu līdzsvarošanu un te ir runa par klasisko Prānajamas tehniku Nadi Shodhana Prānajama.
Vēl var piemetināt, ka dabā ir iekārtots tā, ka dienas laikā parasti dominē Pingala, naktī Ida. Tāpēc jogas skolotāji iesaka gulēt uz kreisā sāna, kurš nospiež Ida kanālu un aktivizē Pingalu. Tas izklausās neloģiski, jo kādēļ gan naktī būtu jāstimulē enerģijas puse – mūsu aktīvā daba? Atbilde ir gaužām vienkārša, lai veicinātu balansu, jo naktī dominē mentālā enerģija, tādējādi mēs aktivizējam pretējo Nadi Pingalu, rezultātā iestājas zināms līdzsvars.
Sabalansēta smadzeņu darbība.
Kamēr dominē viena vai otra nāss, pilnībā aktivizēta ir tikai viena smadzeņu puslode. Tikai pūstot gaisam abās nāsīs vienādi, ko var sasniegt ar Prānajamas un meditācijas palīdzību, cilvēks funkcionē pilnīgi, jo tad abas smadzeņu puslodes darbojas sinhroni, un cilvēkā paveras garīgā dimensija.
Mēs esam pārāk fokusēti uz ārējiem stimuliem un ļaujam saviem maņu orgāniem bez apstājas reaģēt uz tiem, joga māca un rekomendē prakses, kuras dod iespēju šo procesu vērst uz iekšpusi. Ja ar Prānajamas praksēm samazinām maņu orgānu intensitāti, mazinās arī domu straujā plūsma, tas ir brīdis, kad iespējams centrēt apziņu un piedzīvot zināmu miera un klusuma brīdi. Brīdi ar sevi, ar patiesību!
Atslēgas vārdi: nadis, prāna, prana, prānajama, meditācija, joga, akapunktūra, elpa, Suhumna, Ida, Pingala, Marma joga, enerģija, čakras, pārdabiskas spējas.
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating