Nada joga
Nada joga ir atsevišķs jogas virziens, kas saistīts ar skaņu, mantrām, mūziku, dziedāšanu – ar jebko, kas rada skaņu. Skaņa ir šis jogas disciplīnas centrālais uzmanības objekts, fokusa punkts, kam piesieta apziņu. Un kā jūs visi ļoti labi ziniet un esiet pārliecinājušies mūsu nodarbībās, gongu meditācijā, koncertā vai Dziesmusvētkos, – skaņai ir milzīgs spēks!
Bet pamatā Nada jogas intereses lauks ir “iekšējā” skaņa, proti, skaņa ko nerada divu priekšmetu saskaršanās, kā tas ir pie jebkuras mums zināmās skaņas. Plaukstu troksni rada strauja plaukstu savienošanās; klavieru – taustiņu, āmuriņa un tālāk skan pati stīga; balss rodas no gaisa, balsenes, mēles mijiedarbības, utt. Bet Nada ir skaņa, kuru nerada fiziski elementi, to rada smalkais prāniskās enerģijas lauks vai “tīkls”. Līdz ar to tā visu laiku ir klātesoša, atliek tikai sadzirdēt! Un to dēvē par Para Nada, citviet par Anahad Nada – sākotnējo jeb smalko skaņu.
Šī skaņa atgādina elektrības vadu dunēšanu vai attālu sienāžu zumēšanu “ssssssss”. Tā ir ļoti augstas frekvences skaņa un nav tik viegli sadzirdama, tomēr tā visu laiku ir klātesoša. Mūsu auss uztver tikai noteiktu frekvenču diapazonu, pārējās skaņas, kuras dzird atsevišķi dzīvnieki, paliek mums nesadzirdamas. Bet šo skaņu mēs dzirdam ne tik daudz ar ausīm, cik uzmanību, vērību un apziņu!
Nada, Bindu, Bhramari
Krija jogas, Kundalinī jogas un arī Prānajamas praktizētāji lēnam pie šīs Nada skaņas nonāk. Sava ziņā tā ir jūsu būtības, apziņas vai jūsu enerģijas izpausme skaņas formā. Ja jūs to dzirdat, tad neuztraucieties, tas nav tinīts – ausu kaite jeb baltais troksnis, nē, tā ir smalkā dzirde! Un tas ir ideāls fokusa punkts jūsu meditācijai! Vēl labāks un spēcīgāks par elpu un elpas skaņu! Vienmēr klātesošs! Tāpēc, tie jogi un meditētāji, kas dzird iekšējo Nadu, pakāpeniski izvēlas to kā savu meditācijas objektu. Svami Satjananda saka, ka šī skaņa lēnām aizvedīs jūs pie tīrās apziņas un savas dziļākās būtības.
Parasti šo skaņu varam sadzirdēt labajā ausī, bet citkārt – kreisajā vai pakausī, galvā vai pat Hrid jeb smalkās sirds reģionā. Bet īstā izcelsmes vieta šai skaņai ir mazajā čakrā ar nosaukumu Bindu – pakauša augšpusē. Pie šīs skaņas var nonākt ar speciālām praksēm. Mēs aizveram ausis un klausāmies visu, ko dzirdam, tad pakāpeniski mainām uzmanību no skaļākā trokšņa uz klusāko, tad vēl klusāko, tad vēl klusāko…. Sākumā mēs dzirdam elpu, sirdspukstus, asinsplūsmu, citus fiziskus trokšņus, tad sāk parādīties smalkā skaņa “ssssss” formā.
Zināmākā Prānajama, kas skaitās Nada jogas tehnika, ir Bhramari jeb kamenes dūkoņas izelpa. Pēc tam, kad ir “izdūkts prāts”, iestājas zināms miers un klusums. Tas ir labs starta punkts Nada saklausīšanai!
Un atceries – mūs veido šūnas, audi, atomi, – tie visi kustās un rada skaņu līdzīgi kā prāna, tādējādi savā dziļākajā būtībā mēs esam ne tik daudz matērija, cik vibrācija, un tātad – skaņa!
No sienāža dūkšanas līdz pērkondārdiem
Senajos jogas tekstos ir izklāstīts kādas ir “iekšējās” skaņas un kā tās mainās praktizējot Nada jogu. No sākuma tiek dzirdētas visdažādākās skaņas, bet lēnām tās kļūst arvien smalkākas un smalkākas. Bet tas viss tikai tad, ja prāts ir nofiksēts un koncentrēts uz skaņu! Hamsa upanišadā aprakstīts šāds Nada jogas laikā dzirdamo skaņu klāsts. :
- Chin Nada jeb jau pieminēta augstas frekvences džinkstoņa,
- Chin-chin Nada jeb nepārtraukta, vibrējoša džinkstoņa,
- Ghanta Nada jeb smalku zvaniņu skaņas (kā Ziemassvētkos), 🙂
- Shankha Nada jeb gliemežvāka pūšanas radītā skaņa,
- Tantri Nada jeb smalku stīgu strinkšķēšanas skaņa,
- Tala Nada jeb bungu šķīvju rezonēšanas skaņa,
- Bonsuri Nada jeb flautveidīga smalka skaņa,
- Bheri Nada jeb bungu atbalss skaņa,
- Mridanga Nada jeb zemo bungu troksnis,
- Megna Nada jeb pērkona dārdoņa.
Atgādinu, ka runa iet par smalkajām skaņām, ne fiziskajām! Tās ir iekšējās jeb astrālās! Līdzīgi kā ar krāsām, ko redzam apziņas ekrānā, aizvērto acu priekšā, arī skaņas mēs uztveram, bet kā jau minēju, – ne tik daudz ar ausi, cik apziņu! Astrālās krāsas ir daudz savādākās, tomēr kaut kur tās līdzinās tām, ko redzam ar labo un kreiso aci! Ar skaņām ir tāpat!
Māksla klausīties, ne tikai dzirdēt
Vārds Nada tulkojams kā plūsma, tātad skaņas, enerģijas un arī apziņas plūsma. Un Nada jogā uzdevums ir izsekot šai skaņas plūsmai. Sākotnēji tā būs ārējā skaņa, kādi ārēji trokšņi, melodijas vai mantras. Mēs fiksējam visu savu uzmanību uz šo skaņu, neanalizējot, nedomājot, bet noturot uzmanību un ļaujoties skaņas plūsmai. Tā ir meditācija – meditēt uz skaņu, dziesmu, vai troksni, vai pat kādu runu – tās visas ir meditācijas formas. Jā, mācēt ne tikai dzirdēt, bet arī saklausīt ir māksla! Reiz kāds sekotājs Budam jautāja, kas jādara, lai cilvēks kļūtu gudrs un vieds? Buda atbildēja, “viss ir ļoti vienkārši – kad kāds runā, klausies viņā ļoti uzmanīgi, bet vēl uzmanīgāk ieklausies tajā, ko tu runā pats”!!!
Vēl varam piezīmēt, ka Nada joga ir īpaši piemērota cilvēkiem ar noslieci uz mūziku un radošām aktivitātēm. Mūziķiem, komponistiem, radošām būtnēm. Nada palīdz sadzirdēt iekšējo mūziku, kosmisko mūziku, un vērst fokusu uz iekšpasauli, kas mums ir nepieciešama, lai piedzīvotu dziļākus meditācijas stāvokļus.
Lai iemācītos klausīšanās meditāciju, te ir vairāki nosacījumi:
- Izvēlies sev tīkamo skaņu, mūziku, dziesmu, troksni, putnu čivināšanu… jebko
- Apņemies veltīt visu uzmanību noteiktu laika brīdi uz izvēlēto skaņu vai mūziku (vēlams meditatīvu).
- Ar pilnu apzinātību, vērību un fokusu seko skaņas/mūzikas plūsmai no sākuma līdz beigām, neielaižot emocijas, racionālo prātu, garlaicību, nogurumu vai citus prāta distrakcijas trikus. Klausies distancēti, bet nepārtraucot uzmanību un neļauj mūzikai kļūt par fona skaņu. Apziņa seko skaņas plūsmai bez apstājas – visu laiku no nots uz noti, no momenta uz momentu!
Nada joga ir koncentrēšanās prakse un bez koncentrēšanās spējām meditācija paliek nesasniedzams mērķis. Bet meditēt uz mūziku vai skaņu nav taču pārāk grūti, vai ne? Tā ir tikpat kā izklaide! 🙂 Un tas ir labs sākums, lai pakāpeniski nonāktu pie fokusēta prāta stāvokļa un iekšējās skaņas – Para Nada.
skaņa, nada joga, nada, para nada, anahat, meditācija uz skaņu, iekšējā skaņa, kundalinī skaņa, dzirdēt skaņu galvā, Buda, astrālā skaņa, astrāls, smalkā skaņa, joga radošiem cilvēkiem, joga mūziķiem
Average Rating