Joga Nidra

Kas ir Joga Nidra?

Read Time:2 Minute, 48 Second

Joga Nidra

Joga Nidra, iespējams, ir visvienkāršākā meditācijas tehnika, kāda vien jums ir pieejama. Gandrīz visvieglākā, jo atšķirībā no tradicionālās meditācijas tā netiek praktizēta sēdus ar sakrustotām kājām, bet gan guļus uz muguras. Viegli, vai ne? Nē, nav viegli, jo mūsu ķermenis ir pieradis pie tā, ka tiklīdz mēs apguļamies un aizveram acis, tā smadzenēs tiek saņemts signāls “laiks gulēt”. Tā arī ir šīs “vieglās” meditācijas grūtā puse. Praktizētāja galvenais uzdevums – neaizmigt un noturēt uzmanību, neiegrimstot zemapziņas un miega valstībā!

Joga Nidra ir viena no pašām jaunākajām jogas tehnikām, ja neskaitām tādas pseido jogas, kā Aero-joga (joga šūpuļtīklā), Sup Joga (kāpēc gan kādam būtu jāpraktizē Āsanas, kas tulkojās kā stabila ķermeņa poza, uz tik nestabila pamata kā Sup dēlis ūdenī ???) vai Doga, kuru veido divi vārdi – Yoga+Dog (joga kopā ar savu mīļoto četrkājaino draudziņu :)).

Kas radīja jogu Nidru?

Joga NidraNidru izstrādāja Bihāras jogas skolas dibinātājs, diženais jogs un tantrists Svami Satjananda pagājušā gadsimta otrajā pusē. Par pamatu ņemot senu un slepenu tantrisku praksi ar nosaukumu Nyasa – prakse, kurā ar rokām vai mentāli, skaitot speciālas Mantras, praktizētājs pieskaras dažādām ķermeņa vietām, tās aktivizējot un iesvētot! Mantras ir atmestas, arī fiziskā pieskaršanās, palikusi tikai mentālā pieskaršanās vai apziņas rotācija cauri dažādām ķermeņa vietām. Kā arī dialogs ar zemapziņu, dažādu simbolu, attēlu veidā, kuri ir jāiztēlojas vai jāatceras un jāizceļ no atmiņu krājumiem. Tas viss veido jogu Nidru.

Pats autors to sauc par psihisko miegu, vai apzināto miega jogu, vai arī miegu bez gulēšanas. Nidra ir perfekts bezmiega, saraustīta vai nepilnīga miega uzlabošanas rīks. Savā būtībā tā ir dziļi relaksējoša prakse, kas nomierina mūs fiziski, emocionāli un mentāli. Tas ir rīks dažādu bloku un kompleksu ārstēšanai, pašārstēšanās prakse, jogas versija akupunktūrai, tikai mentāli. Lieki uzsvērt, kāds domai ir spēks, katrā ziņā daudz lielāks nekā pieskārienam vai akupunktūras adatai!

Bet pamatā Joga Nidra ir meditatīva prakse, tā ietver ķermeņa atslābināšanu, maņu orgānu vēršanu uz iekšpusi, jogā dēvētu par Pratyahara, un mentālās aktivitātes samazināšanu līdz minimumam. Rezultātā mums sanāk dziļš meditatīvs stāvoklis, iespējams, dziļāks, nekā paši varam nonākt meditējot sēdus pozā.
Jāpiezīmē, ka Nidrā pašam praktizētājam nekas nav jādara, tikai jāguļ un jāklausās norādījumos, kuri tiek doti no malas, to dara Nidras prakses vadītājs.
Prakses pamatā ir apzinātība, spēja saglabāt to pat brīdī, kad tuvojamies saviem neapzinātajiem slāņiem miega stāvoklī.

Nidra jogaNidras tulkojums no sanskrita ir miegs, tomēr tas ir apzināts miegs, vai miegs ar aktīvu apziņu un uzmanības līdzdalību. Lai šo vērību saglabātu, praktikantam ir vairākkārtīgi sevi jāiedvesmo ar šādu domu “es negulēšu, es lieki nekustēšos un saglabāšu nomoda stāvokli visu nodarbības laiku”.
Prakses laikā ir brīži, kad apziņa šķērsos robežu starp nomodu un miegu, brīžiem uzmanība aizpeld un norādījumi tiek palaisti garām, tomēr praktizētājam ir jācenšas saglabāt nomoda stāvoklis. Divi pamatpunkti ar kuriem saglabāt vērību ir – rūpīga sekošana Nidras vadītāja balsij un prakses uzdevumiem, tās gaitai, neapstājoties un pārāk neaizraujoties ar racionalizēšanu, prātošanu, vienkārši ļaujoties plūsmai. Ja šis grūtais uzdevums tiek izpildīts, tad Nidras ietekme būs ļoti spēcīga, pieaugs arī vērības un uzmanības noturības spējas nomoda stāvoklī!
P.S. Mums plānojas sērija ar Joga Nidras nodarbībām oktobrī. Lūdzu, ja jums ir interese, laipni aicināti! Rakstiet ziņu, ja vēlaties apmeklēt bezmaksas izmēģinājuma nodarbību 7. oktobrī. Te vairāk info par tiešsaistes nodarbībām:

Iedvesma un informācijas avoti no Bihāras jogas skolas mācību materiāliem.

Atslēgas vārdi: #joganidra, Joganidra, Nidra, #nidra #joga #bezmiegs, bezmiegs, uzlabo miegu, līdzeklis aizmigšanai,  #labsmiegs #relaksējies #atslābināšanās #jogasnodarbības #onlinejoga
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?