kas ir Hatha joga?

Kas ir Hatha joga?

Read Time:4 Minute, 0 Second

Hatha joga

Hatha joga ir mūsu platuma grādos vispopulārākā jogas sistēma, bet diemžēl arī visvairāk pārprastā disciplīna. Tā nav tikai fiziskā ķermeņa lokanības trenēšana, bet kas daudz vairāk. Pati esence jau ir iekodēta nosaukumā Hatha, kas sastāv no divām mantrām Ham un Tham. Ham simbolizē mūsu Saules jeb aktīvo pusi, Tham – Mēness vai mentālo pusi. Hatha joga nozīmē sabalansēt šīs duālās mūsu esības šķautnes. Rezultāts ir līdzsvars un centrālā mugurkaula kanāla aktivizēšana. Tālākais jau ir Radža jogas lauciņš. Tātad varam droši teikt, ka Hatha joga ir pamatskola, Radža joga ir augstskola un Kundalinī joga – lielā dzīve pēc izglītības diploma iegūšanas.

 

kas ir Hatha joga? Hatha joga nav prakse pati ar sevi, tāpēc teikt “es praktizēju Hatha jogu” pēc definīcijas nav precīzi. Hatha joga ir sistēma, kurā ietilpst dažādas disciplinas un centrālā prakses, kas ir kļuvusi burtiski virāla pēdējās desmitgadēs, ir Jogas Āsana, jeb tas, ko mēs saucam par jogas pozām un vingrojumiem. Robeža starp Hatha jogas Āsanām un fitness jogu vai aerobiku ir ļoti izplūdusi, bet galvenā atšķirība ir izpratnē un fokusā. Āsanas ir ne tikai fiziskā ķermeņa stiepšana un locīšana, bet vienlaicīgi arī darbs ar elpu/prānu un smalko ķermeni, čakrām. Piemēram Surya Namaskar pozu kopums tiek praktizēts, sinhronizējot to ar ieelpu/izelpu, mantru skaitīšanu un fokusu uz attiecīgajām čakrām konkrētajā pozā.
Ja mēs vadāmies pēc Bihāras jogas skolas klasifikācijas, tad Hatha joga sastāv no 4 atsevišķam, bet cieši saistītam disciplīnām – Shatkarmas, Āsanas, Prānajama, Mudras un Bandhas.

 

1. Shatkarmas.

Mazāk zināma Hathas jogas sastāvdaļa ir Shatkarma jeb ķermeni attīrošās prakses, ar kuram patiesībā sākas joga, ja mēs tai pieejam no Hatha jogas skatupunkta. Tās attīra ne tikai fizisko ķermeni, bet arī smalko, un sabalansē prānas. Šīs prakses ir labas veselības pamatā. Pēc Satjananda joga metodes, izdala 6 Shatkarmu kategorijas, kas saistītas ar dažādu ķermeņa daļu, iekšējo un ārējo orgānu attīrīšanu. Pazīstamākās ir deguna skalošana ar sālsūdeni, kā arī mēles tīrīšana, kuņģa darbināšana, kā arī – straujās izelpas Prānajama, jeb Kapalbhati un meditatīvā tehnika – Trataka, jeb ilgstoša sveces liesmas vērošana, kas attīra un asina mūsu smalko redzi.
Shatkarmas ir nepieciešamas, lai sākot praktizēt jogas Āsanas, cilvēks ir attīrīts un gatavs pārvērtībām. Praktizējot jogu neievērojot šo attīrīšanās stadiju, var piedzīvot nepatīkamas blakusparādības, – straujš detokss, slimību saasināšanās, mentāla rakstura traucējumi. Jo atceries – joga nozīmē, ka mēs dubultojam vai pat trīskāršojam savas spējas un raksturu!!! Un tas atteicās arī uz mūsu būtības tumšo pusi!!!

 

2. Āsanas un 3. Prānajama

Radža jogaAr Āsanām un Prānajamu jau esam pazīstami, tāpēc šoreiz šo tēmu neaplūkosim. Tikai piebildīšu to, ka arī Āsanu prakse sākas ar sagatavošanās praksēm, kurās mēs izkustinām locītavas, sagatavojam ķermeni un sabalansējam savas enerģijas un Kaphu, Pitu un Vatu, jeb smalkās struktūras no kurām veidots gan ķermenis, gan prāts. Tikai pēc tam mēs varam ķerties klāt Āsanām!
Ir simtiem dažādu Āsanu, un tās var praktizēt gan dinamiski, sinhronizējot ar ieelpu/izelpu, gan statiski, atrodoties pozā zināmu laiku. Āsanas iedalās sēdošajās, stāvošajās, liecošajās, ir arī atsevišķi Āsanu komplekti, kā piemēram Surya vai Chandra Namaskar.
Dažas labākās Asanas, ko varu rekomendēt ir Matsyasana – lotosa pozā liekšanās uz priekšu; Bhujangasana – kobras poza; Matsyendrasana griešanās uz sāniem; Sarvangasana – svecīte; Chakrasana – ritentiņš, un Sirhsasana – stāvēšana uz galvas, kas skaitās pati svarīgākā Āsana, jo gravitācijas spēka ietekmē enerģijas plūst uz galvu.
Tomēr rezumējot, uzskatu, ka Āsanas ir svarīgas, nenoliedzami, bet tās praktizētāji diemžēl pārāk lielu uzsvaru liek uz fizisko ķermeni, kas tikai veicina šo pieķeršanos ķermenim, kas ir tieši pretēji jogas pamatbūtībai – saprast, ka ķermenis ir tikai apvalks vai apģērbs, kas ir jāuztur labā formā, bet ne jāglorificē.

 

4. Mudras un Bandhas.

bandhas jeb ķermeņa slēdžiVēl pie Hatha joga pieskaitāmas ir Mudras un Bandhas. Mudras ir roku un ne tikai roku žesti, kas ietekmē un aktivizē prānu darbību. Bandhas ir slēdži jeb atsevišķu ķermeņa daļu sasprindzināšana. Piemēram, Jalandhara Bandha – galvas liekšana uz leju, ar zodu pieskaroties krūšu augšējai daļai. Šīs tehnikas ir neatņemamas Prānajamas sastāvdaļas, tiesa to integrēšana var notikt tikai pēc tam, kad šīs Mudras un Bandhas ir kārtīgi apgūtas.
Īstenais Hatha jogas radītājs un autoritāte ir jogs Svatmarama un centrālais darbs – Hatha yoga Pradipika, kas ir speciāli domāts plašam praktizētāju lokam, ģimenes cilvēkiem. Otrs zināmākais Hatha joga darbs ir Gheranda Samhita, kas jau ir domāta jogiem, vientuļniekiem un sanijasiniem – cilvēkiem, kas atteikušies no pasaulīgās dzīves. Ir arī trešais Hatha jogas virziens, ko aizsācis ir Matsyendranath, un tā ir Natha Sampradaya Hatha jogas skola. Arī tikai īpašiem jogiem pieejama, ne plašiem interesentiem.

Galvenie Hatha jogas ieguvumi, praktizējot regulāri:

 

Jogas MudrasPieaug vērīgums un spēja atslābināties, uzlabojas koncentrēšanās kvalitāte un ir viegli sasniedzams meditatīvs stāvoklis.
☙ Veidojas līdzsvars starp Idu un Pingalu, jeb simpātisko un parasimpātisko nervu sistēmu.
☙ Fiziska viegluma sajūta, vieglums arī emocijās un dzīves uztverē .
☙ Pieaug pārliecība par sevi, mazinās negatīvisms.
☙ Skaidrāka un asāka prāta darbība.
☙ Stiprinās gribasspēks, pacietība un noteiktība.
☙ Pieaug radošums un uzplaukst dzīvesprieks.
hathajoga,hathajoga,Asana,Prānajama,Shatkarma,Bikram,Mudra,sveiks un vesels, veselībaprāts,līdzsvars,vērīgums, jogas pozas, jogas skola
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?