Karmendriyas jeb 5 mūsu darbības orgāni
Iepriekšējā rakstā mēs aplūkojām mūsu piecus maņu orgānus, esam aplūkojusi arī smalkos orgānus – čakras, (rakstu lasi te), tagad laiks darbības orgāniem – Karmendriyas. Karmendriyas ir ļoti būtiska jogas un Tantras sastāvdaļa, un ja esi nopietns jogas praktizētājs, tad teorija arī ir jāapgūst, vai ne?
Karmendriyas jēdzienu veido 2 vārdi: karma – darbība un indriya – spēja, orgāns, kopā tātad, darbības orgāni un to spējas. Maza piezīme – lai labāk saprastu šo rakstu jums būtu jāiepazīstas ar Koshu teoriju. Te to var atrast: Koshas. Bet īsumā, mēs sastāvam no 5 ķermeņiem vai apvalkiem: fiziskais jeb annamaya kosha; prāniskais jeb pranamaya kosha; mentālais jeb manomaya kosha; intuitīvais jeb gudrības apvalks – vijnanamaya kosha un garīgais vai svētlaimes dimensija – anandamaya kosha.
Tagad pievērsīsimies piecām Karmendriyām – darbības orgāniem un to spējām.
Rokas.
Rokas mēs izmantojam ņemšanai, došanai, darbu veikšanai, instrumentu spēlēšanai, auto vadīšanai, telefona bakstīšanai, utt. Bet mentālajā dimensijā rokas mūs atbalsta komunikācijas procesā, kā žestikulācija un žesti. Ar roku palīdzību mēs varam sevi labāk izteikt, izpaust, nodot informāciju.
Prāniskajā dimensijā tā ir prānas menedžēšana. Cauri mūsu rokām plūst liels daudzums prānas, mēs to varam iemācīties virzīt noteiktos virzienos ķermenī un pat ārpus tā. Tam ir domātas roku Mudru prakses, bet šis vairāk atbilst Vijnanamaya koshai – mūsu intuitīvajai dimensijai, par to zemāk. Arī sasveicinoties vai apskaujoties mēs ne tikai veicam formālu pieklājības etiķeti, bet reāli apmaināmies arī ar prānu. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc jogi nespiež rokas un neapķeras ar nezināmiem cilvēkiem, bet sasveicinās ar Namaste žestu, savienojot plaukstas un paklanoties, bez pieskaršanās. Jo kopā ar prānu automātiski tiek uzņemtas otra cilvēka karmas druskas.
Intuitīvajā dimensijā runa iet par dažādām roku un ne tikai roku Mudrām, ar kuru palīdzību tiek būtiski ietekmēta prānas plūsma organismā un aiz tā robežām. Un garīgajā dimensijā mēs varam jau simboliski runāt par atplestajām rokām, kuras saņem dievišķo svētību ar prānas un dievišķās enerģijas starpniecību.
Kājas.
Līdzīgi ir ar kājām, mēs tās pamatā izmantojam, lai pārvietotos vai lai spārdītu bumbu, vai ko citu. Mentālajā līmenī kājas mums dod stabilitātes un drošība sajūtu – stāvam ar abām kājām uz zemes, tas ir psiholoģiskais jeb mentālais skatījums uz kāju Karmendriyu jeb darbība spēju. Prāniskajā līmenī mēs runājam par gravitāciju jeb enerģijas apmaiņu starp mums un zemi. Mēs esam enerģijas forma un arī planēta Zeme, gravitācija ir šīs mijiedarbības rezultāts.
Intuitīvajā līmenī tas izpaužas kā mūsu mērķi un uzdevumi ejot (protams, ar kājām) pa šo dzīvi un darot to, kādēļ daba mūs te ir atsūtījusi, – darot savu darāmo, ko jogā dēvē par Dharmu. Un garīgajā līmenī mēs varam runāt par mūsu dzīves mērķiem, galamērķiem, virzību, kur vēlamies nokļūt un kur mūs aizvēdīs ne tikai dzīve, bet simboliski arī “kājas”. Protams, tā ir pasaules un dzīves saprašana jeb apskaidrība.
Reproduktīvie orgāni.
Fiziski tie pilda ļoti būtisku dabas uzliktu funkciju – turpināt sugas pastāvēšanu. Tikai mentālajā un prāniskajā līmenī mēs varam runāt par baudām un svētlaimi, ko dzimumakts mums dod. Jā, arī prānskajā dimensijā, jo seksa laikā mēs apmaināmies ne tikai ar šķidrumiem un gļotādām, bet arī prānu jeb enerģiju. Esi pamanījis, kā izmainās tavs emocionālais un enerģētiskais noskaņojums pēc akta? Parādās emocijas, domas, sajūtas, pat sapņi kas ir neraksturīgi pašam, – tās nāk no partnera prāniskā un mentālā lauka.
Intuitīvajā līmenī mēs varam runāt par sublimāciju un ar seksuālo orgānu saistītās enerģijas konvertēšanu augstākos procesos – mākslā, intelektā, radošumā… Garīgajā dimensijā tā ir joga jeb savienošanās. Ar ko? Ne jau ar dzimumpartneri, bet ar augstāko apziņu, tīro apziņu, ar Šivu vai Dievu, dēvē to kā vēlies. Savā ziņā sekss starp diviem cilvēkiem ir tikai šī fiziskā jeb zemākā savienošanās izpausme. Meditācijas galapunkts ir nonākt saplūšanā ar tīro apziņu, kas izpaužas ilgstošā un noturīgā svētlaimes sajūtā, ne pāris sekundes ilgstošā orgasmā.
Izvades orgāni.
Tie nodrošina visa liekā izvadīšanu, lai mūsu organisms ir sveiks un vesels. Tie kopā ar degunu un izelpu veido galveno detoksa funkciju mūsu organismā. Smalkākā līmenī – prāniskajā un mentālajā šī spēja nodrošina liekās informācijas, kreņķu, bēdu un emocionālās drazas izvadīšanu no mentālā un prāniskā organisma. Prāna ar nosaukumu Apana tieši ar to nodarbojas – izvada liekās enerģijas; mentāli tas ir psiholoģiskais process ko nodrošina prāts, kad mēs apzināti vai parasti neapzināti miega laikā atvadāmies no lielajām atmiņām, pārdzīvojumiem, stresiem. Bet mēs atvadāmies arī no patīkamās informācijas, lai atbrīvoti vietu jauniem iespaidiem un pieredzēm.
Intuitīvajā, mēs jau runājam par funkciju atmest liekos domas viļņus un modifikācijas, mentālos paradumus – domāšanu bez apstājas, lai nonāktu tuvāk klusumam galvā, prātā. Garīgajā dimensijā, kā spēja tikt vaļā no liekā, negatīvās un arī pozitīvās mentālas drazas, lai piedzīvotu pilnīgu tukšumu un klusumu. Visu šo mums nodrošina šī karmendriya jeb spēja, kas fiziskajā dimensijā piesaistīta izvades orgāniem. Interesanti, ka šie orgāni ir saistīti ar Mooladhara čakru – pašu pamatčakru, kurā uzkrāts milzīgs daudzums karmu, iespaidu un atmiņu jeb citiem vārdiem sakot mentālās drazas.
Balsene.
Un visbeidzot balsene jeb runas orgāns – runātspēja. Spēja izteikties, runāt, skaidrot, dziedāt, čukstēt… Tā ir fiziskā tattvas izpausme. Mentāli tā ir ne tikai komunikācija, bet arī savienošanās ar citiem caur skaņu, tas ir ar vārdiem, domām, sarunājoties, vārdu sakot – draudzēšanās, saprašanās ar citiem cilvēkiem. Prāniskajā dimensijā mēs varam runāt par komunicēšanu caur čakrām, piemēram, dzirdot smuku mūziku vai kādu dziedam šūpuļdziesmu vai mīlas dziesmu, mūsu emociju centrs – Anahata tiek uzrunāts. Bļaujot un dusmojoties komunikācija notiek caur Manipuru, dažkārt ass tonis var nokomunicēties otrā cilvēkā caur Mooladharu, tad tas izpaužas kā bailes. Skaidrs saprotams tonis, kā, piemēram, tagad, kad tu lasi šo rakstu un ja visu saproti, tad mūsu komunikācija notiek caur manu un tavu Višuddhi vai Ajna čakru.
Intuitīvajā ķermenī tā ir spēja saslēgties caur dziesmām kā Dziesmusvētkos, vai caur mantrām, vai pat kā telepātija un informācijas nolasīšana un nodošana ar domu palīdzību.
Garīgajā – tā ir komunikācija un saprašanās ar augstāko, ar Dievu, ar tīro apziņu, kas arī ir komunikācijas veids un dažkārt var notikt izmantojot orālo orgānu, ne tikai nododot informāciju, bet arī saņemot un dzirdot no “Dieva mutes”. Protams, tas jau ir jogas augtākais līmenis.
Materiāls ņemts no Bihar joga jogas skolotāju apmācības meistarklasēm!
karmendriyas, darbības orgāni jogā, balsene, dzimumorgāni, sekss, rokas, prāna, anahata, šiva, dharma, čakras, smalkie ķermeņi, garīgums, evolūcija, jogas teorija,
Average Rating