Karma

Karma. Vienkārši par sarežģīto.

Read Time:9 Minute, 12 Second

Vienkārši par sarežģīto. Karma.

Jau vairākus gadus pēc kārtas soham.lv bloga lasītākais raksts ir par Karmu. Cilvēki, acīmredzot, vēlas saprast šī jēdziena nozīmi. Šis būs pārstrādātais un papildinātais raksta variants un tajā centīšos izskaidrot Karmas mehānismu; kā radīt labas Karmas, kāds ir Karmu iedalījumu, vai Karmu/likteni var izmainīt un pat izbeigt?! Te atradīsiet visu, kas jāzina par Karmas darbības mehānismu!

Karma darbos, vārdos un domās

KarmaKarma nav gluži liktenis, bet sakāmvārds “ko sēsi, to pļausi” ir diezgan precīzs Karmas raksturojums. Kā zināms, sakāmvārdiem piemīt dziļa gudrība, un tie ir aizvēsturiski – tautiskās gudrības un pieredzes stiprināti. Tātad uzticami un laika gaitā pārbaudīti!

Kā mēs dzīvojam tagad, to lielā mērā nosaka pagātnes darbība jeb Karma, un tagadējās darbības noteiks arī mūsu dzīves kvalitāti nākotnē. Tomēr Karma nedarbojas tik vienkārši un secīgi,  – augļi netiek plūkti uzreiz, un tas sarežģī šī mehānisma izpausmes izpratni. Tas izskaidro arī to, kāpēc cilvēki, kas dara labas lietas un dzīvo kā svētie bieži vien saņem smagus “likteņa” triecienus no dzīves! Un otrādi – cilvēki, kas nav tie gaišākie – neslimo, netiek pārbaudīti un nepiedzīvo sliktās Karmas!

Karma ir sarežģīts, tomēr ļoti skaidrs algoritms. Visi labie darbi nesīs labas pieredzes nākotnē, visi sliktie radīs smagas situācijas un ciešanas – par to varam būt droši! Tas attiecas gan uz darbiem, gan vārdiem, gan nodomiem! Atceries – nodoms ir pats būtiskākais. Ja tas ir labs, tad vārdi un darbība arī būs laba, un rezultātā karma būs laba. Ja tas ir ļauns – gatavojies agri vai vēlu tas nāks atpakaļ un parasti ar vērienu. Tā, ka ciest var sanākt ne tikai pašam, bet arī tuviniekiem, asinsradiniekiem… Šis ir bieži novērojams sadzīvē. Mēs varam tam ticēt vai neticēt, bet tas nekādā veidā neapturēs Karmas mehānisma darbību. Tas notiks tieši tik pat nemainīgi, kā Saullēkts no rīta, Saulriets vakarā, rudens pēc vasaras un citi dabas ritmi un mehānismi. Kaut kur jau intuitīvi mēs apzināmies, ka tam tā ir jābūt, un tas tā arī ir!

Laba, slikta un nekāda Karma

Kundalinī jogaViss sākas ar domu jeb vēlmi. Vēlme ir Karmas iemesls, un vēlmes nosaka darbību, tātad – Karmu! Starp citu, Karma no Sanskrita tulkojama kā darbība! Vēlme un nodoms darbības pamatā noteiks, kāda tipa Karma tiks depozitēta – laba, slikta, neitrāla, vai arī – nekāda! Interesanti, ka ļauns nodoms uzģenerēs mums daudz vairāk ciešanu smagas Karmas formā, nekā nejauši izdarīts slikts darbs. Piemēram, mēs kādam ar velosipēdu uzbraucam virsū un satraumējam kāju. Ja tas notika bez iepriekšēja nolūka, nejauši, mums esot uzmanīgiem un nepārkāpjot noteikumus, tad šī darbība nenesīs nekādu sliktu Karmu nākotnē!!! Tad mēs vienkārši šajā situācijā bijām “Karmas policisti” cilvēkam, kurš cieta. Un tā bija viņam paredzēta Karma, tā nebija nejauša, bet pelnīta, mēs tikai piedalījāmies Karmas mehānisma procesa izpildē.

Bet citā situācijā, – ja cilvēks ir bijis ļauns tikai domās un vārdos – skaudis, bijis greizsirdīgs, atriebīgs, pat ja nekāda reāla kaitnieciska darbība nav sekojusi, tikai domas un vārdi, tad vienalga tiks sapelnīti negatīvie Karmas punkti. Tas arī izskaidro, kāpēc cilvēki, kas pēc dabas ir skaudīgi, atriebīgi, greizsirdīgi visu laiku iekuļas dažādās nepatīkamās situācijas, visu laiku ir neapmierināti ar dzīvi! Nelāgais nodoms radīja atbilstošu atmosfēru viņu dzīvē, viņi piesaistīja attiecīgu enerģiju un, protams, Karmu! Un tā tas visu laiku darbojas, ja esi pietiekami vērīgs, tu to nevari nepamanīt! Tieši tā darbojas Karma ikdienā! Atceries, Karma var izpausties kā ārēja situācija, vai arī kā iekšēja sajūta – nomāktība, depresija bez īpaša iemesla! Karmas rats visu laiku griežas!

Starp citu arī nekā nedarīšana ir Karma – slikta Karma. Bet vai iespējams dzīvot un darīt, neuzkrājot Karmu? Ir iespējams, un tieši tā dzīvo jogi un apskaidrotas būtnes. Viņi – tā pat dara darbus, parasti labus vai neitrālus, bet nepieķeras rezultātam, tikai vēro un apzinās, ka pilda kādu augstāku spēku dotu uzdevumu! Viss! Un no šādas attieksmes nekādas jaunas Karmas netiek uzkrātas, pat ja sanāk izdarīt ko tādu, ko mēs varētu dēvēt par sliktu darbību!!! Jo nodoms nebija ne labs, ne slikts, tikai kalpošana savam Guru, skolotājam un dievībai!

Karma – piedzimšanas iemesls

Karma. kas ir karma?Mazāk zināma un saprotama Karmas būtība ir tāda, ka Karma ir galvenais un arī vienīgais iemesls, kāpēc esi piedzimis un atnācis uz šo planētu tieši tāds, kāds esi, ar noteiktiem talantiem un trūkumiem, tieši tagad, noteiktā laikā, vietā un starp noteiktiem cilvēkiem/dvēselēm. Tas ir 100% Karmas noteikts, tā nav tava brīva izvēle, ne arī kosmiska nejaušība, bet dabas un karmas kopdarbs.

Esi aizdomājies par to, kāpēc cilvēki piedzimst ļoti dažādi – citi laimes kreklā, veseli, talantīgi, bet citus vajā neveiksmes, slimības, defekti…. Tas viss ir nekas cits kā vien iepriekšējo dzīvju Karmas jeb darbības rezultāts.  Un šis cikls visu laiku turpinās un ir Samsāras jeb pārdzimšanas-reinkarnācijas apļa pamatā.

Te mums jāatgādina, ka līdzās Karmas likumam, mums jāpiemin arī Dabas likums, kas vēl mums to labāko un ieved mūs situācijās un vietās, kur mēs varam vislabāk evolucionēt un noderēt, bet Karmas likums ievieš savas korekcijas, un tāpēc viss nav tik rožaini. Daba tikai piedāvā mums labāko risinājumu, bet Karma – pelnīto. Vēl ir trešais spēks, kas ietekmē pārdzimšanas procesu, un tas ir Karmas saišu likums, proti, pārdzimšanas vietu, formu un laiku var noteikt arī mūsu saistība ar konkrētiem cilvēkiem/dvēselēm, situācijām un vietām. Tik tālu par reinkarnāciju.

Karmas noliktava

Kas mūs radīja?Ja cilvēks dzīvo neapzināti, tad no šī apļa ārā nav iespējams izlauzties, jo daba mūs tur ļoti stingri savos nagos! Un, otrkārt, vēlmes nekad neapsīkst. Atceries, – vēlmes ir domas, kas pārvēršas darbībās, tātad Karmas materiālā! Mēs katru brīdi ražojam jaunu un jaunu Karmu ar domām, vārdiem un darbiem, visu laiku papildinām “Karmas noliktavu”. Kur tā noliktava atrodas, kāds varētu vaicāt? Karma atrodas smalkajā un kauzālajā ķermenī, ne fiziskajā! Tāpēc to nevar redzēt, bet tā pārvietojās kopā ar mums, lai kur mēs arī dotos, neatdalāma kā ēna! Jūs pat varat mainīt frizūru, imidžu, darbu, dzīvesvietu, pat valsti, vārdu un uzvārdu, bet iekšējais Karmas materiāls nemainīsies un kopā ar to arī iekšējais saturs un neapzinātās tendences. Jūs izvēlēsieties tieši tos pašus dzīves scenārijus un nonāksiet tieši tur pat, kur iepriekš, tieši tās pašas dzīves situācijas jums atkārtosies, jo…. JO DZĪVOJAT NEAPZINĀTI. Karma izdzīvo jūsu dzīvi jūsu vietā, un tad tiešām mēs varam sūdzēties par likteni-slikteni!!! Te prātā nāk vēl viens sakāmvārds – “Bēgot no vilka var ieskriet lāča nagos”!… Tā darbojas Karmas mehānisms un “Karmu noliktava”.

Karmas iedalījums

Lai labāk saprastu šo “Karmas noliktavas” ideju, mums jāsaprot, kā Karma tiek iedalīta. Un tā iedalās 3 daļās:

  • barjeras garīgo ceļu ejotSanchita Karma – kopējā uzkrātā Karma jeb visu iepriekšējo reinkarnāciju laikā uzkrātā Karmas summa. Tas attiecas gan uz darīto, sacīto un domāto!!! Un šo uzkrāj, nevis Tu kā persona ar vārdu un uzvārdu, bet kā dvēsele, kas pārdzimst un maina personu, dzimumu, dzīves vietu, valodu, uzdevumu ar katru pārdzimšanu.
  • Prarabdha Karma – šajā dzīvē atvēlētā Karmas daļa no kopējās summas (Sanchitas). Pašā dzīves sākumā dvēsele vēl esot mātes miesā lēnām izplāno šajā dzīvē paredzētos uzdevumus un attiecīgās Karmas. Tātad te jāsaprot, ka mēs vienas dzīves laikā varam “atstrādāt” tikai nelielu daļu no kopējas Karmas summas (Sanchitas). Izvēlētais Karmu materiāls arī noteiks dzīves uzdevumus, gaitu un ilgumu! Starp citu, Prarabdhu mēs varam noskaidrot ar dzimšanas horoskopa palīdzību. Dzimšanas brīdī un vietā, planētas atradās noteiktā punktā, tas lielā mērā arī noteica dzimušā likteni jeb Prarabdhu. Dzimšanas horoskops arī ir Prarabdha – šīs dzīves karma – priekšrocības un trūkumi; iespējas un šķēršļi. To noskaidrojot varam labvēlīgi ietekmēt savu dzīvi!
  • Kriyamana Karma – šajā dzīvē radītā Karma, kas daļēji var izpausties jau šajā dzīvē, gan daļēji tiek uzkrāta kopējā “katlā” (Sanchitā). Tātad katru brīdi mēs domājam, runājam vai kaut ko darām, tas ir, – mēs uzkrājam jaunu Karmu, kas var nest augļus jau tagad, vēlāk, vai uzkrāties kopējā Karmas “katlā” un izpausties kādā citā reinkarnācijā! To der atcerēties, pat ja netici reinkarnācijai!

Vienīgais iemesls, kāpēc mēs pārdzimstam un piedzimstam, ir neatstrādātā Karmas krātuve – mūsu rēķini ar dabu jeb Sanchita Karma! Šos rēķinus, atšķirībā no citiem, nenokārtot nebūs iespējams!

Bet tiklīdz cilvēks iztukšo šajā dzīvē atvēlēto Karmas daļu (Prarabdha), tā viss, seko nenovēršama ķermeņa pamešana, neatkarīgi ne-no-kā, ne no vecuma, veselības, ne citiem apstākļiem. Dvēsele ir savu uzdevumu izpildījusi, nekas to vairs netur uz zemes. Tāpēc pieredzējuši jogi iemācās “lejupielādēt” jaunu Karmu no kopējās “noliktavas”.

Ja Sanchita ar speciālām jogas un Tantras praksēm tiek iztukšota – to sauc par apgaismību! Nebeidzamais pārdzimšanas aplis ir noslēdzies, jogs var izvēlēties vai atgriezties vēl uz šis planētas vai neatgriezties! Tik vienkārši! Jo, ja nav vairs Karmas noliktavas, tad dvēselei vairs nav “materiāla” pārdzimšanai!

Vislabākā un vissliktākā Karma

Jnanendriyas, maņu orgāniVislabākās Karmas mēs varam uzkrāt, ziedojot, izrādot žēlastību, palīdzot tiem, kam ir jāpalīdz, ar sirdi atbalstot citus cilvēkus, bet bez iekšēja aprēķina! Un tas ir būtiski, savādāk ziedojums maziem bērniem, slimiem cilvēkiem nenesīs pozitīvu Karmu, ja iekšēji tas būs baiļu vai aprēķina akts, no sērijas “esmu tāds labs, lai dieviņš redz, cerams ar mani vai manu ģimeni nekas tāds nenotiks…”. Kā jau rakstīju iepriekš, ne tik daudz darbība, cik nodoms visu izšķir uzkrātās Karmas ziņā!

Kāda tad ir vissliktākā Karma/darbība, ko cilvēks var izdarīt? Atņemt dzīvību – kādai būtnei, tai skaitā pēc evolūcijas skalas zemākām radībām vai sev pašam! Interesanti, ka pašnāvība sava dziļākajā būtībā pilnīgi neko nerisina, tas ir kā ātrais kredīts, kas pāraug milzīgā parādu nastā! Jo atņemot sev dzīvi, “Karmas maiss” netiek iztukšots, tas velkas līdzi. Ko tas nozīmē? Vienkāršā valodā runājot, cilvēks ir vēl vairāk sarežģījis lietas ap savu eksistenci, jo nav šajā dzīvē atvēlēto Karmu spējis atstrādāt! Nākošajās pārdzimšanās būs jāstrādā vēl smagāk, situācijas būs vēl sarežģītākas! Runā, ka pašnāvības akts var atbalsoties pat līdz nākamajām 10 reinkarnācijām! Šis ir viens ļoti būtisks moments, ko vajadzētu mūsdienās mācīt cilvēkiem ar pašnāvnieciskām tieksmēm. Tādējādi tiek pārnestas problēmas un vēl sarežģītākas situācijas uz nākotni. Nemaz nepieminot, ka šīs būtnes pēc nāves veido to, ko mēs saprotam ar vārdu spoki. Jā, neizstrādātās Karmas dēļ, viņi nevar ātri pārdzimt un “atgriezties dzīvē”, viņi ir tādā kā starpstāvoklī starp nāvi un jaunu piedzimšanu, tie ir spoki, bet šī tēma jau vairs neierakstās raksta virsrakstā – “vienkārši par sarežģīto”, tāpēc te liekam punktu! Un noslēgsim ar vēl vienu sakāmvārdu, drusku gan pārveidotu – “Tu esi pats savas Karmas (laimes) kalējs!”

Vai tiešām iespējams izmanīt likteni un šīs dzīves Karmu?

Kā turēt kājas meditācijas laikā?Tas ir iespējams, bet ne pilnībā, jo Prarabdha Karma jau ir noteikta piedzimstot. Bet, ja uzmanīgi lasījāt rakstu, pamanījāt, ka šajā dzīvē radītā Karma jeb Kriyamana Karma – tas ir tās darbības, ko veicam šajā dzīvē, tās izpaužas gan uzreiz, gan tiek uzkrātas nākotnei. Un te arī triks – darot labas lietas, nedarot sliktas, dzīvojot disciplinētu, garīgu dzīvi, palīdzot un kalpojot citiem, mēs “saražojam” daudz labas Karmas, un daļa no tām uzreiz arī sāk ietekmēt mūsu dzīvi un līdz ar to arī likteni! Notiek cīņa starp Prarabdha un Kriyamana Karmu. Parasti labākā Karma uzvar, un to mēs varam novērot jogas un garīgo prakšu praktizētāju dzīvēs! Karma un liktenis lēnām mainās, mainās uz gaišo un patīkamo pusi! Par to var pārliecināties un piedzīvot jebkurš, arī tu!

Saprotot Karmas likumu, mēs pamazām iemācāmies uzņemties atbildību par savu dzīvi, darītajiem darbiem un likteni. Jautājums tikai, vai mēs esam gatavi šai atbildībai?

Rakstā izmantotas idejas no trīs atšķirīgu jogas skolu/tradīciju pārstāvju – Sadhguru, Satjananda un Prajnananada teiktā un rakstītā!

Kas ir Karma joga?

karma, liktenis, kas ir karma, kā sakārtot karmu, kā darbojas karma? pārdzimšana, reinkarnācija, garīgums, kas ir Karma, kā tā darbojas, kā no tās atbrīvoties?

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

2 thoughts on “Karma. Vienkārši par sarežģīto.

  1. Jā, precīzi, bet Agami Karma ir tā pati Kriyamana. Agami nozīmē tas, kas nākotnē atgriežas atpakaļ. Tātad Karma! Un Kriyamana ir tā Karmas daļa, kas tiek “saražota” tagad (Kriyamana), un kas atgriežas nākotnē – tuvākā vai uzreiz, vai tālākā nākotnē, vai pat citā reinkarnācijā!

Ko Tu par to saki?