Viss par Karma jogu
Cik laika tu velti jogai ikdienā? Stundu, mazāk, vairāk? Redzi, pat ja tev atliek laiks vismaz stundai dienā jogas praktizēšanai, vienalga atliek vēl 23 stundas ikdienas dzīvei. Karma joga ir iespēja lietderīgi izmantot šo atlikušo “ārpus-jogas” laiku. Šajās 23 stundās, mēs guļam, komunicējam, strādājam, strīdamies, priecājamies, bēdājamies, stresojam… Ja mēs šīm ikdienas dzīves izpausmēm pievienojam klāt apzinātību, vērību un zināmu izpratni par darbību un sekām (karmu), tad tā jau ir Karma joga! Karma jogu mēs varam praktizēt visu laiku, visu nomoda laiku! Un to mēs darām ar apzinātību un izpratni par katras darbības, domas un vārda lielo ietekmi uz mūsu un citu cilvēku dzīvi, tātad arī karmu un likteni. Tā ir Karmas jogas būtība.
Karma jogas uzdevums
Karmas jogas uzdevums ir attīrīt un pilnveidot savu personību, savu dzīvi, ar apziņas un izpratnes attīstības palīdzību, veicot ikdienas rutīnas pienākumus. Tad katra darbība kļūst par Karma jogas aktu. Un tas nav nemaz tik grūti! Vēl mēs varētu teikt, ka Karma joga ir tavu jogas prakšu rezultātā iegūtās izpratnes pārnešana uz ikdiena dzīvi. Šo esmu novērojis, ka cilvēki izrāda lielu interesi par jogu, praktizē Āsanas, meditācijas, bet tiklīdz nodarbība noslēdzas, tā viņi atkal uzvelk savas maskas un ir tieši tādi paši, kā atnākot. Citiem vārdiem sakot, nekāda transformācija nenotiek. Un tas ir tāpēc, ka iegūtā jogas pieredze un izpratne netiek nesta tālāk, netiek integrēta ikdienas dzīvē!!! Tā veidojas divas atšķirīgas un savā starpā separētas pasaules – jogas pasaule un reālā ikdiena. Abas šīs pasaules nekad nesatiekas. Karmas joga ir iespēja dzīvi padarīt par integrētu procesu, kurā tu vari savu jogas un garīgo prakšu pieredzi integrēt ikdienas dzīvē!
Tāpēc lūdzu vēlreiz ieklausies – Karma joga ir jūsu iespēja, kā ar jogas gudrību un izpratni uzlabot savu un apkārtējo dzīves kvalitāti! Tādējādi tu transformējies un ar savu labo piemēru ietekmē apkārtējos! Vai tas nav win-win situation?
Tavi 6 nedraugi
Lai kļūtu par Karma jogu, mums ir jāiemācās integrēt apzinātību katru mīļu brīdi, bez off režīmiem. Katra darbība, rīcība, atbildes reakcija, doma un runa tiek veikta ar vērību, radošumu un izpratni. Tas nozīmē būt pilnībā klātesošam katru brīdi, bez izņēmuma! Zinu, jau zinu, tas nav viegli, tomēr mēs varam mēģināt, vai ne?
Tas ir veids, kā lēnām transformēt mūsu “6 nedraugus”, kas piemīt katram – kaislība, dusmas, alkatība, muļķība/nezināšana, augstprātība un greizsirdība. Es jau dzirdu, kā jūs pie sevis nopūšaties, man nepiemīt neviena no šīm īpašībām! Tiešām? Padomā labi, kā tu reaģē sarežģītās situācijas? Šie seši nedraugi ir neatņemama mūsu prāta sastāvdaļa, un Karma joga ir viens veids, kā tos palēnām apklusināt. Jo šie nedraugi arī ir vienīgais iemesls, kāpēc mēs nevaram piedzīvot pilnīgu apmierinātību ar sevi un dzīvi. Šo sešu nedraugu dēļ mēs visu laiku uzkrājam jaunas un jaunas karmas, un tas padara mūs nebrīvus, piesien Karmai un jaunām, sarežģītām situācijām.
Karma jogas mērķis ir atbrīvot jūs no Karmas materiāla, un padarīt jūs brīvus. Un tas notiek, ja jūs atsakāties no savas darbības rezultātiem un egoistiskajām vēlmēm, maziniet centrēšanos uz sevi un savtīguma intensitāti, – tad dzīve kļūst par brīnišķīgu un dievišķu pieredzi. Bet to ir grūti piedzīvot, sevišķi, ja jūs apkārt redzat vienus vienīgus sevī centrētus un egoistisku indivīdus, un tāda ir mūsu sabiedrība, diemžēl! Te ir vajadzīga izpratne, apņemšanās un drosme!
3 Karma jogas pakāpes
- Atmashuddhi jeb sevis attīrīšana. Runa nav par mazgāšanos, bet par savas iekšējās būtības tīrību. Instinktu, negatīvo rakstura iezīmju un psiholoģiskās drazas attīrīšanu. Tikai tad prāts un būtība kļūst tīra un mēs varam kontrolēt savu uzvedību un vēlmes. Lai to paveiktu mums ir jāiemācās dzīvot konkrētajā brīdī, būt klātesošiem un rīkoties/reaģēt nevis savu instinktu un izdevīguma, bet saprāta un kopējā labuma vārdā. Tas nozīmē būt atbildīgam. Sevis disciplīna, neveiksmju, sarežģītu situāciju pieņemšana un risināšana. Katrs trieciens kļūst par lielisku skolu, nevis iedzen mūs vēl dziļāk sevī, egoismā! Tā ir jūsu izvēle, kā reaģēt uz sarežģītām karmām. Jo problēma neslēpjas karmā, bet tajā, kā mēs karmu/dažādas dzīves pieredzes uztveram, un ko no tām mācamies!
- Akarta bhava jeb attieksme, ka tu neesi darītājs, bet instruments augstāku spēku rokās! Tu esi tikai instruments, caur kuru daba, karma vai dievības izpaužas. Ja tu spēj attīstīt šādu izpratni, tad tas jau ir liels solis uz brīvību un ciešanu mazināšanos. Protams, te jābūt uzmanīgiem un jādraudzējas ar veselo saprātu, jo šādi var kļūt arī par “dievu” vai “džihadistu” un veikt sliktas darbības ar domu, ka to liek augstāki spēki! Akarta bhava nozīmē, ka mēs pamazām mazinām savu ego, egoistiskās tendences un rīkojamies cēlāku, ne egoistisku mērķu vadīti. Dzīve lēnām uzplaukst un kļūst viegla.
- Naishkarmya siddhi jeb nepieķerties savas darbības rezultātiem. Tas nozīmē, ka ne panākumi, ne neveiksmes tevi nespēj izsist no iekšējā līdzsvara un miera. Ārēji procesi nespēj iejaukties tavā iekšējā miera sajūtā, ja tu nepieķēries rezultātam. Ja tu esi tikai “rīks” augstāku spēku rokās, tad tu neesi darītājs un karma uz tevi vairs neattiecas, tu esi brīvs no tās. Tas ir jogu ceļš, un tas arī nozīmē, ka ciešanu vairs nav, jo ciešanas mums parasti rada negatīvais vai nesasniegtais rezultāts, ko gaidījām no savas vai citu darbības.
Šķēršļi Karma jogas ceļā
Augstprātība, egoisms un mūžīgā sevis salīdzināšana ar citiem – tie ir galvenie šķēršļi, kas traucē un sarežģī tavu dzīvi. Karma tiek uzkrāta tikai dēļ šiem 3 vārdiem – es, mans, man. Ja šie vārdi izzūd vai jūtami samazinās no tava vārdu krājuma, tad tu esi īsts karma jogs un tava dzīve kļūst brīnišķīga, tā pat kā tu pats!
Mēs jau intuitīvi zinām, kas ir pareizi, bet kas nav; kas ir jādara un kas nav, bet tomēr mēs izvēlamies darīt sliktas lietas sev (alkohols, darbaholisms, atkarības) vai citiem (augstprātība, skaudība, atriebība).
Fokusa un mērķtiecības trūkums ir vēl viens šķērslis, kas attur mūs no karma jogas praktizēšanas un garīgās atmošanās. Ļoti izplatīta kvalitāte sevišķi politiķu un slavenību aprindas ir – domāt vienu, darīt otru, runāt trešo – tas mūs būtiski attālina no garīguma un iedzen alkatībā, melu un ciešanu pasaulē. Jo karma visu noregulē – kā tu pret citiem, tā citi pret tevi! Godīgums pret sevi būtu viena lieta, ko mums būtu jāiemācās un jāpraktizē 24/7. Vismaz būt godīgam pret sevi! Tas jau būtu labs sākums.
Es zinu labāk par visiem citiem, savtīgums, favorītisms, “verga mentalitāte” un nolemtība – arī šie ir traucēkļi garīgai attīstībai un karma jogai.
Un pats galvenais šķērslis protams ir ego. Ego ir galvenais iemesls karmas uzkrāšanai, ciešanām un garīgajai stagnācijai. Tieši dēļ ego tu karmu uztver kā ciešanas, nevis kā atbildību un iespēju! Tiklīdz tu uzņemies atbildību par savu dzīvi un darbību, nevaino citus, tā viss – notiek brīnums un dzīve mainās. Tu kļūsti pats par savas laimes kalēju!
Progresa pazīmes
Integrējot Karma jogu ikdienas rosībā pēc kāda laika tu sāksi pamanīt, ka notiek izmaiņas. Te dažas pazīmes, ka Karma joga nes rezultātus.
- Tu brīvi piemērojies dažādām dzīves situācijām un jaunām pieredzēm.
- Tev ir vieglāk darīt lietas, kuras agrāk radīja lieku pretestību vai grūtības.
- Stresainās situācijās tu saglabā zināmu miera un līdzsvara pakāpi.
- Tu pieņem kļūdas un no tām mācies, nevis kaisi pelnus sev uz galvas.
- Tu spēj upurēties lielākas idejas vārdā.
- Gan neveiksmes, gan veiksmes tevi neizsit no ritma.
- Tavas rīcības nolūks nav slēpts, egoistisks un savtīgs, bet tīrs un patiess.
- Tu citos vairs neredzi tikai slikto, nekritizē, bet pieņem un vēro.
- Citiem esot agresīviem, nejaukiem pret tevi, tu saglabā mieru.
- Tu proti priecāties par citu cilvēku panākumiem, pa īstam priecāties.
Yamas un Niyamas
Jogas pazinēji būs jau saskārušies ar šiem abiem vārdiem. Patandžjali Radža jogas sutrās jeb aforismos ir minēti 8 pakāpieni, kā sasniegt apskaidrību. Pirmie divi ir Yamas un Niyamas – iekšējās un ārējās uzvedības kodekss. Bet Yamas un Niyamas ir arī Hatha jogā, Bhakti jogā un arī Jnana jogai ir savi uzvedības noteikumi.
Karma jogas 5 Yamas jeb arējās uzvedības noteikumi.
- Karmasu Kaushalam jeb visu darīt pēc labākās apziņas un ar intensitāti. Jebkuram darbam pieiet intensīvi un veikt to maksimāli labi, arī tiem, kas garlaiko.
- Samatvam jeb nosvērtība darbībā. Viss tiek darīts ar vēsu un apzinātu prāta stāvokli, pat darbi, kas nav patīkami.
- Atmabhava jeb kopības sajūta. Viss tiek darīts, apzinoties, ka pasaule un dzīve mums visiem ir kopēja, mēs iemācāmies uzņemties atbildību par darbību un arī atcerēties par kopējo labumu.
- Lokasangraha jeb kopējā labuma apziņa. Mēs visu darām kopējā labuma vārdā, mēs vairs neesam sīkas un egoistiskas vienības, bet daļa no kā lielāka.
- Shantana jeb rāmums. Rāmums un nosvērtība katrā darbībā, domā un vārdā! Tad iekšējais jauniegūtais miers saglabājas visu laiku un tas izpaužas ar katru tavu darbu, vārdu un domu.
Tagad 5 Niyamas jeb iekšējās uzvedības noteikumi
- Phalamtyaga jeb atteikšanās no darbības rezultātā piedzīvotajiem ieguvumiem. Proti, viss tiek darīts nedomājot par rezultātu, bet maksimāli labi darot un orientējoties uz procesu. Tas ir arī labs padoms nepacietīgajiem jogas praktizētājiem – galvenais nav rezultāts, bet process un procesa kvalitāte, kas, savukārt, galā noteiks rezultātu.
- Akarta bhava jeb “nedarītāja” attieksme, tas ir – es esmu rīks augstāku spēku rokās, es tikai spēlēju savu lomu, bet daru to maksimāli kvalitatīvi!
- Dharma jeb atbilstoša rīcība. Es daru to, kas man ir jādara, ko daba vai situācija man liek darīt, un necenšos darīt lietas, kas nav domātas man, pat ja mans ego tā vēlas.
- Samarpan jeb darbība kā ziedošanās akts. Viss ko es daru, es daru kopējam labumam – ģimenei, citiem cilvēkiem, dievībai, skolotājiem…
- Niyamitata jeb regularitāte. Ja es ko apņemos, tad es to arī daru līdz galam, nesvārstoties un nemētājoties pa dzīvi kā tāda vēja pūsta rudens lapa. Šis ir vēl viens ļoti būtisks kodekss jogas praktizētajam. Ja jau esi uzsācis iet jogas ceļu, tad dari to regulāri, intensīvi un negaidi tūlītēju rezultātu, fokusējies uz procesu un lēnām tava dzīve mainīsies uz labo, brīnišķo un dievišķo pusi. Saku to no savas pieredzes un iesaku pārliecināties arī tev pašām!
Patiesībā Karma joga nav nekas sarežģīts, Yamas un Niyamas notiek pašas no sevis, ja tu esi nopietns un regulārs Hatha jogas praktizētājs. Karma joga iet roku rokā ar Hatha jogu, tās papildina viena otru. Līdzīgi ir ar Radža un Bhakti jogu un Krija/Kundalinī un Jnana jogu, bet par to kādā citā reizē!
Rakstā izmantotas idejas un ieteikumi no © Bihar School of yoga mācību materiāliem.
karma, karma joga, joga, darbības joga, karmu apturēšana, apzinātība, kas ir karma joga? nepieķeršanās, dzīve, brīvība
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating