Kāpēc ar jogu pārsvarā nodarbojas tikai sievietes?
Šis jautājums mani nodarbina jau kopš gadsimta sākuma, kad pats vēl staigāju uz jogas skolu pie savas skolotājas Dipika Ma. (Visu cieņu viņai par jogas pamatiem, ko viņa iecementēja manā apziņā.) Jau tad nereti biju teju vai vienīgais vīriešu “sugas” pārstāvis, kas regulāri gāja uz nodarbībām! 🙂
Jūs droši vien būsiet pamanījuši līdzīgu ainu, vai ne? Tad kāpēc jūs jebkurā jogas studijā – tiešsaistes vai klātienes, pārsvarā satiksiet tikai sievietes? Te ir vairākas idejas, ko izklāstīt. Uzsvēršu – novērojums ir vēl procesā, tāpēc uztveriet to tikai kā pārdomas.
Sievietes daba
Fundamentāli tā ir sievietes intuitīvā daba, kas viņu velk pie jogas un citām garīgajām praksēm. Jā, kā mēs labi zinām, tad dāmām šī intuitīvā dvēseles puse ir izteiktāka, līdz ar to viņas labāk apzinās, kas ir nepieciešams dvēselei un garam, tā pilnveidošanai. Protams, ir arī izņēmumi, jo, galu galā, dzimums ir tikai ietvars, kurā dzīvo dvēsele.
Vīriešu fundamentālā uzbūve ir orientēta uz redzamu rezultātu sasniegšanu, tāpēc joga un meditācija ir salīdzinoši sveša teritorija. Ko te daudz izmērīt, izrādīt? Jā, nu varbūt Hatha joga ir nedaudz vairāk piemērota “stiprā” dzimuma prasībām. Te var nodemonstrēt savu lokanību, fiziskos dotumus, tetovējumus un sasniegumus, līdzīgi kā svara zālē. Tāpēc jau Hatha joga, konkrētāk, joga Āsanas, jeb tas, ko mēs visi saprotam ar “jogas vingrošanu”, ir absolūti dominējošā jogas forma! Diemžēl stipri pārprasta – jo uzmanības centrs tiek pārāk fokusēts uz ķermeni! Kur paliek garīgums – pats jogas kodols? Mēs neesam tikai ķermenis! Par to arī savā būtībā ir joga un tās kulminācija – meditācija!
Joga nozīmē saprast sevi, saprast, kas lācītim vēderā. 🙂 Saprast, ka bez ķermeņa mēs esam arī prāts, domas, enerģijas, zemapziņa, atmiņas, karmas un vēl kaut kas. Tad šo visu saprotot, piedzīvojot un apzinoties, varam atkal savienot kopā vienā veselā sistēmā. Šo procesu arī dēvē par jogu!
Ha un Tha
Patiesībā Āsanu uzdevums nav jūs padarīt slaidus, lokanus un muskuļainus, bet gan sabalansēt Saules un Mēness pusi; Ha – Saules jeb labā ķermeņa puses un Tha – Mēness jeb kreisā ķermeņa puse. Tas arī viss. Tas viss, lai jūs apsēžoties ar sakrustotām kājām varat kādu brītiņu palikt mierā un līdzsvarā, lai Mēness (mentālā puse) un Saule (aktīvā daļa) nerauj jūs katra uz savu pusi! Āsanas nav par perfektu izrādāmu ķermeni, bet tieši pretēji – par ķermeņa izgaisināšanu, lai meditācijas laikā tas “izzustu” un netraucētu praksēm! Jāizzūd būs vēl kaut kam, – Ego.
Medīt vai meditēt?
Meditācijā nav šī izmēramā ārišķīguma, jo tā ir “iekšēja”, ja tā var teikt. TAS NAV PAR SASNIEGUMIEM, TAS IR PAR APZINĀTĪBU. Vairums vīriešiem futbola vai hokeja “meditācija” pie TV vai “medīt iešana” mežā vai pie upes ar makšķeri & plinti, ir kas daudz svarīgāks un nozīmīgās, nekā sēdēt ar aizvērtām acīm, raudzīties tumsā un “neko nedarīt“. 🙂 Meditācija var likties nepraktiska, ja tā loģiski uz to paskatās, vai tā nav? Tomēr vārdu meditācija mēs varam aizstāt ar vārdiem “iepazīt sevi”. Vai iepazīt sevi ir bezjēdzīgi un garlaicīgi?
Ego
Vēl viena lieta ir jāpiemin, un tā ir – mūžīgais konflikts starp Ego jeb racionālā prāta uzkrāto informāciju vai pat izdomājumu par savu svarīgumu un neaizstājamību, un dvēseli, kura neuzkrāj neko, tikai vēro, apzinās un piedzīvo. Šīs ego koncepts ir kas tāds, ko mums vīriešiem ir ļoti grūti izšķīdināt, jo parasti ego ir identitātes, sasniegumu un savas teritorijas robežu jautājums. Kas es esmu? Ego, protams! Līdz ar to meditācijas durvis ir daļēji slēgtas, jo šis ceļš prasa zināmu ego idejas minimizāciju. Nē, mēs protams varam praktizēt, bet vienā brīdī mūsu meditācija atdursies pret šo “ego Mudru” kā pret betona sienu! Darītājam jākļūst par vērotāju, – to māca senie jogas teksti!
Galu galā, tas vai mēs piedzīvosim dziļa miera, dziļā prieka un dziļas svētlaimes stāvokli meditācijā, nenoteiks mūsu dzimums, prāts, ego, griba vai vēlmes, bet gan augstāki spēki.
Vēl ego ļoti nepatīk liekties uz priekšu, tas baidās salūzt, bet īsta meditācija ir garīgs process, tam būs nepieciešamas lokans ego, tāds, kas var paklanīties augstāku spēku vai vismaz meditācijas prakšu autoru un skolotāju priekšā.
Atcerēsimies, ka meditācijas galapunkts ir neES stāvoklis. Kā tur nokļūt, ja ego visu laiku velkas pakaļ? Tā mums visiem, sevišķi vīriešiem, ir nopietna problēma un izaicinājums!
Atslēgas vārdi: meditēt, sieviešu joga, kāpēc sievietes meditē? ego, joga, Hatha joga, jogas vingrošana, garīgais process, dvēseles dzīve, sēdēt pie Tv
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating