Prānājāmas. #3 Kapalbhati Prānajama jeb prāta iztukšošanas tehnika.
Šīs Prānajamas nosaukums tulkojams kā IZGAISMOTĀ PIERE. Un to mums šī spēcīgā prakse arī sniedz, un ne tika simboliski, arī tīri praktiski! Simboliski – kā tukšu prātu un retinātu domu stāvokli, un praktiski – kā mirdzošu seju, jo prāna ir safokusēta un aktivizēta pieres apvidū. Tā ir viena blakusparādība, ko varam novērot, raugoties uz nopietniem Prānajamas praktizētajiem – viņu seja un acis mirdz, patiesība viss ķermenis ir enerģijas pārpilns un “starojošs”.
Modžo
Kapalbhati ir viena no tā saucamajām enerģizējošajām vai aktīvajām elpas praksēm, ar kuru palīdzību mēs stiprinām savu spēku un možumu, tas ir nopietns enerģijas būsteris. Pastiprinoties prānas aktivitātei, pieaug mūsu modžo un spēja darīt vairāk un izdarīt līdz galam. Tātad tehnika ietekmē gan prānu, gan prātu. Un ko gan mēs vēl varam vēlēties? Ne velti šī praksi parasti tiek praktizēta kā pēdējā pirms meditācijas sākuma. Arī mūsu SoHam Krijas sekvencē pēc šīs prakses seko krijas meditācija.
Skolotāja loma
Tehnika ir salīdzinoši vienkārša, tomēr prasa daudzu stundu un pat gadu darbu, lai to pilnveidotu un piedzīvotu pilnīgu tās efektu. Prakses pamatu varat apgūt kopā ar mani zemāk pievienotajā video rullīti, bet atgādināšu, ka te mēs mācamies tikai pašu pamatu. Lai pilnvērtīgi apgūtu praksi un piedzīvotu visus tās piedāvātos bonusus jums ir jāpraktizē regulāri, jāapgūst prakses attīstība un papildus tehnikas, un to visu jādara tikai zinoša skolotāja pavadījumā. Tāda nu ir JOGAS kārtība! Var jau mēģināt visu darīt pats, bet tad daudz sīku, bet svarīgu nianšu tiks palaistas garā un pilnīgs vai pat daļējs tehnikas efekts paies secen.
Īpašā Prānajama
Kas šai tehnikai ir tik īpašs? Te varam uzskaitīt vairākas nianses. Ja pie dabiskas elpas mums ieelpa ir aktīva, bet izelpa pilnībā pasīva, kas nozīmē, ka pie izelpas mums nav jāpielieto nekāda piepūle, elpa ar diafragmas un plaušu palīdzību pati “izstumj” gaisu ārā no ķermeņa. Tad pie Kapalbhati process ir apgriezts – ieelpa ir pasīva, notiek pati no sevis, bet izelpa tiek forsēta un izelpots ar spēku! Tas ietekmē smadzeņu darbību un aktivizē dusošos smadzeņu savienojumus. Tāpēc prakse atstāj tik būtisku iespaidu uz prātu!
Nākamais, kas jāpiezīmē, ir vēdera muskuļu, sienas vai “presītes” darbināšanu, ko jau iemācījāmies “vēdera elpas rakstā”. Tikai šeit vēders tiek burtiski ierauts kopā ar izelpu, radot asu šņācošu skaņu nāsīs. Bet visa uzmanība tiek turēta pie vēdera sienas, nevis degunā! To ir būtiski paturēt prātā – vēders, kā galvenais prakses elements. Tas savukārt skaidro enerģijas un možuma pieaugumu. Proti, vēders, precīzāk, nabas apvidus ir Manipuras čakras atrašanās vieta, un šī čakra atbild par prānas intensitāti mūsu ķermeņa sistēmā. Kustinot vēderu un attiecīgi nabas centru, pieaug enerģijas un prānas līmenis šajā čakrā. Rezultātā pieaug spēks un možums visā ķermenī, to ir grūtu palaist garām. Un kad prāna uzkrājas, tā tālāk ietekmē mūsu sajūtas un prātu. Sajuta kļūst patīkama un prāts mierīgs. Abus šos procesus ietekmē pieaugušais prānas līmenis ķermenī, orgānos, orgānu sistēmās – tās darbojas optimāli, jo beidzot ir uzpildītas ar prānu – dzīvinošo spēku un iztukšotas no toksīniem un ogļskābās gāzes, kuru mēs ļoti intensīvā veidā un daudzumā izvadām ārā ar asajām izelpām! Pieaug arī tīrības un viegluma sajūta!
Uzmanību, Kapalbhati
Prakse var radīt nepatīkamu reiboni un baltumu acu priekšā, ko, iespējams, izraisa pārāk straujais ķermeņa detoks vai tehnikas nepareiza vai pārāk intensīva praktizēšana. Tāpēc šo tehniku vēlams apgūt kopā ar zinošu skolotāju! Ja jūtama sirdspukstu pastiprināšanās, vēdera sāpes vai sāpes nieru apvidū, vai arī elpas trūkums, arī tad tehnika ir jāpārtrauc, jo tas nozīmē, ka kaut kas tiek darīts nepareizi! Noder pie rokas turēts kabatas lakatiņš, jo tehnika iztīra arī nāsu saturu un atbrīvo elpas pasāžu nāsis no svešķermeņiem!
Prakses ieguvumi:
Prakse var pilnībā novērst nogurumu un pat miegu, tāpēc to parasti nepraktizē vakaros, bet no rīta, dienai sākoties vai pa dienas vidu, lai atjaunotu enerģiju! Ja pirms gulēšanas praktizēsi, tad, ļoti iespējams, nevarēsi aizmigt, bet ja tomēr aizmigsi, tad ātri pamodīsies un nakts vidū vairs nenāks miegs! Šīs neattiecas uz hroniski nogurušiem cilvēkiem un darbaholiķiem!
Tātad, prakses ieguvumi īsumā:
- Tukšāks, mierīgāks un klusāks prāta stāvoklis, mazāk domu.
- Vairāk enerģijas, možuma un modžo.
- Labāk apasiņota smadzeņu priekšpuse un pieres apvidus.
- Pastiprinās elpas kapacitāte un elpas dziļums.
- Pieaug vērīgums un uzmanības spējas.
- Vēdera orgānu masāža un uzlabojas šo orgānu apasiņošana.
- Diafragmas un vēdera muskuļu treniņš.
- Mazinās nogurums un izzūd miegainība.
- Uzlabojas sejas ādas veselība un krāsa, parādās mirdzums acīs.
Te pats Kapalbhati pamats – apmācība un īsa Prānajamas sesija.
UZMANĪBU. Praktizēt nevari, ja tev ir sirds slimības, nesen ir bijušas vēdera dobuma operācijas, grūtniecība vai mēneša cikli!!!
kapalbhati, kapalabhati, prānajama, izelpa, astma, prata apklusināšana, modžo, smadzeņu darbība, elpa, elpošana, pareiza elpošana, vēdera orgāni, gremošanas uzlabošanās, diafragma, kā mazināt nogurumu?, skaista sejas āda, ādas kopšana
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating