Labākais laiks meditācijai?
Šis varbūt nebūs gluži jogas triks ikdienas dzīvei, tomēr pēdējā laikā meditācija tik pat kā kļuvusi par neatņemamu mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļu, nepieciešamību, nu, vismaz daudziem no mums. Bet, pie lietas – labākais laiks meditācijai ir tad, kad tu esi līdzsvarā ar savi, savu iekšējo dabu un ārējo pasauli. Tāpēc, te būs vairāki ieteikumi.
Pirmkārt, tiem, kas regulāri praktizē un ir absolūti veseli. Elpošanas cikli, pēc jogs filozofijas un Tantras, mainās ik pa 45 min. – 1,5 h, tas nozīmē, ka vienu brīdi dominē labā nāss, jeb Saules puse; pēc kāda laika kreisā jeb Mēness puse. To tu pats vari viegli pārbaudīt, aizspiežot vienu nāsi drusku paelpojot un tad – otru. Pa kuru nāsi vieglāk elpojas, tā arī ir dominējošā. Tad lūk, šis cikls sākas 6:00 Am (precīzāk – 24:00), kas arī ir ideāls laiks meditācijai, jo šajā brīdī notiek pāreja no elpas dominances vienā nāsī uz otru, un kādu brītiņu abas nāsis ir aktīvas. Tālāk 7:30 Am (arī 4:30 Am) un tā tālāk ik pa 1,5 stundām. Šis ir spēkā, tikai tad, ja cilvēks ir absolūti vesels. Jebkura slimība šo ciklu izjauc, un var pat būt tā, ka visu dienu dominē tikai viena nāss. Tad, protams, šis cikls nedarbojas. Vienlaicīgi, vienas nāss absolūta dominance var liecināt ar nopietnu prānisko disbalansu, kas drīz vien izpaudīsies fiziskos saslimšanas simptomos.
Ne velti mūsu Prānajamas nodarbības sākas 19:00, lai 19:30, kad jau esam “dziļi praksē”, mūsu meditatīvās spējas pastiprinātos. Tas ir laiks, kad gaiss vienmērīgi plūst abās nāsis, jogā to sauc par Sushumna nadi aktivizēšanos – tas ir prāniskais kanāls, kas atrodas mugurkaula apvidū, smalkajā ķermenī. Tikai tad, kad tas sāk strādāt, iespējams nonākt meditatīvā stāvoklī, pārējā laikā vainu nemierīgs prāts (Ida – kreisās nāss dominance), vai ķermenis (Pingala – labās nāss dominance). Tātad, 6:00 un tālāk ik pa 1,5 h šis cikls atkārtojas. Tāpēc, ja mokies ar meditēšanu, izmēģini nedaudz pirms šiem laika punktiem, lai vari “ielēkt vilcienā”. 🙂
Citi ieteikumi
Otrs triks ir meditēt šādā laikā – 10-20 minūtes pirms un pēc Saullēkta, tas pats attiecas uz Saulrietu. Arī pilnmēness un jaunmēness dienās meditācija tevī eksplodēs! Šajā laikā saskaņošanās ritmi notiek kosmosā vai, ja gribi, dabā. (Neaizmirsti, mēs esam neglābjami saistīti ar dabu!). Tādējādi pati daba nāk mums palīgos!
Arī brīdī vai garastāvoklī, kuru jogā un Ajūrvēdā dēvē par Sattvu, iekšēju mieru. Šis ir tieši tas stāvoklis, kad gaiss caur abām nāsīm plūst vienmērīgi, un ir līdzsvars starp mūsu aktīvo un pasīvo dabu, simpātisko un parasimpātisko nervu sistēmu vai labo un kreiso smadzeņu puslodi. Ja tas nenotiek dabiski, tad ir iespēja šo stāvokli ietekmēt ar speciālas tehnikas palīdzību, ko jogā dēvē par Prānajamu. Prānajama jeb apzinātās elpošanas tehnika ietekmē līdzsvaru starp Mēness jeb mentālo pusi un Saules jeb kustīgo pusi, kas noved pie iekšējā līdzsvara. Te runa iet par Nadi Shodhana Prānajama jeb kreisās/labās nāss elpošanu.
P.S. Starp citu, tieši ar to mēs nodarbojamies SoHam rīkotajās tiešsaiste nodarbībās!
Prānājāmas jeb apzinātās jogas elpošanas nodarbības grupā. No 2022. gada oktobra.
meditācija, joga, laiks meditēt, elpošanas cikli, līdzsvars, Prānajama, tiešsaistes joga, miers. Sushumna, Sattva, labākais laiks jogai, kā iemācīties meditēt?
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating