JOGA uzlabo veselību

Kā un kāpēc Prānajama uzlabo mūsu veselību? Izskaidrots!

Read Time:6 Minute, 18 Second

Kā Prānajama uzlabo mūsu veselību? Izskaidrots!

Vai tiešām regulāra Prānājāmas praktizēšana var uzlabot veselību? Jā, var, un pat būtiski! Tā nav tikai mana personīgā vai citu regulāru praktizētāju pieredze, – tas ir fakts, pierādīts ar neskaitāmiem zinātniskiem pētījumiem.

Kas ir Prāna?

JOGA uzlabo veselībuNo sākuma mums jāsaprot divas lietas – kas ir prāna un kas ir laba veselība? Prāna ir jogā lietots jēdziens, ar ko apzīmē smalko, neredzamo dzīvības spēku. Šī dzīvības enerģija ir visu dzīvo būtņu, un ne tikai dzīvo, un ne tikai būtņu, arī objektu pamatā! Bet neieslīgsim detaļās. Visu tavu smalko ķermeni noklāj neskaitāmi daudz Nadi – prāniskie kanāli, par kuriem plūst šī enerģija. Līdzīgi kā asinsrite plūst pa tūkstošiem asinsvadu, prāna pārvietojas pa Nadi un apgādā fizisko ķermeni ar dzīvības spēku. Nadi kanāli nav sastopami fiziskajā ķermenī, tāpēc tavs ģimenes ārsts par tiem neko nezina. Nadi plūst pa prānisko vai smalko ķermeni. Un Prānājāma pamatā nodarbojas ar prānas plūsmas ietekmēšanu, stiprināšanu un vairošanu šajos Nadi kanālos. Un tieši prāniskās enerģijas plūsma arī noteikts jūsu veselības stāvokli.

Kas ir veselība?

Veselību mēs varam definēt kā stāvokli, kurā jūsu dzīvības enerģijas plūst bez aizķeršanās, neveidojot blokus, sastrēgumus vai pārblīvējumus. Šīs skaidrojums ir Ājurvēdas un arī tradicionālās Ķīnas medicīnas, akupunktūras un arī jogas pamatā! Diemžēl Rietumu medicīna vēl nav nonākusi līdz šīm, jo pamatā strādā ar sekām, tas ir – ar fizisko ķermeni. Prānājāma pa tiešo ietekmē prānisko apvalku, prānas plūsmu! Jo slimība ir tikai prāniskā ķermeņa jeb prānas plūsmas disbalansa izpausme fiziskajā ķermenī. PRĀNA UN TĀS PLŪSMA IR CĒLONIS, BET SLIMĪBA FIZISKAJĀ ĶERMENĪ IR TIKAI SEKAS!

pasliktinās redze?Atceraties Koshu teoriju – mūs veido 5 ķermeņi vai apvalki – fiziskais ķermenis hierarhijā ir pats zemākas, virs tā ir prāniskais un virs tā – emocionālais/mentālais apvalks. Tādējādi, slimība ir tikai prāta  – domāšanas, emociju un prānas plūsmas traucējumu sekas. Tas arī viss! UN ATTIECĪGI MĒS VARAM DZERT ZĀLES UN CĪNĪTIES AR SEKĀM, BET MĒS VARAM IZMAINĪT CĒLOŅUS – PRĀNISKĀS ENERĢIJAS PLŪSMU, AR PRĀNĀJĀMAS PALĪDZĪBU. BET NEPAREIZU DOMĀŠANU, NO SĒRIJAS, “AK ES ESMU TIK SLIMS, TIK SLIMS” 🙂 … MĒS IZMAINĀM AR MEDITĀCIJAS PRAKSĒM UN STRĀDĀJOT AR PRĀTU.

Jogā ir arī jēdziens karmiskas saslimšanas, jeb tas, ko mēs dēvējam par hroniskām slimībām, – slimības, kas mums nāk “bonusā” un dzīvo līdzi un tik viegli neatkāpjas. No Jogas filozofijas viedokļa raugoties, slimības ir signāli, vēstneši, ka mēs kaut ko darām vai dzīvojam nepareizi, ne-saskaņā ar savu iekšējo morāles kompasu. Piemēram, es izmantoju savu stāvokli darbā vai sabiedrība ne tā kā vajadzētu – bosingojot, pazemojot, izrādot varu, izrādoties un tamlīdzīgi. Varbūt biznesa vide vai ierēdniecības hierarhija to prasa, bet tava iekšējā sirdsapziņa to nepieņem. Ilgstoši šāda cīņa izpaudīsies vienā vai otrā slimībā. Tas pats ir ar pārstrādāšanos vai strādājot darbu, kurš riebjas, vai dzīvojot attiecībās, kuras dara nelaimīgu, utt. … Tas viss nākotnē ietekmēs emocijas un prātu, kas savukārt tālāk izraisīs prāniskās plūsmas disbalansu, kas savukārt novedīs pie fiziskas slimības, kā pretreakcija situācijai vai dzīvesveidam!

Ājurvēdas koncepts un TĶM

čakras, tatvas, elementiKā šis viss izpaužas praktiski un kā tas tiek ārstēts Ājurvēdā un tradicionālajā Ķīnas medicīnā? Piemēram, cilvēks sūdzas par sirdsdarbības traucējumiem. No Ājurvēdas viedokļa raugoties, tas nozīmē, ka prāniskā plūsma uz sirdi ir: a) vainu traucēta, bloķētā un prāna nepienāk vajadzīgajā kvantumā; b) prāniskā plūsma ir pārāk intensīva, enerģijas intensitāte ir pārāk augsta. Te jāpiezīmē, ka mūsu orgāni ir sasaistīti pa pāriem, ja mēs runājam TĶM valodā. Sirds gadījumā tā būs tievā zarna, plaušu gadījumā pāra orgāns ir resnā zarna, un tamlīdzīgi. Ko tas nozīmē? Mūsu gadījumā tas nozīmē, ka vai nu uz sirdi plūst pārāk daudz prānas, bet uz tievo zarnu pārāk maz, vai otrādi. Viens no orgāniem izies no ierindas, parasti vājākais, vai tas, kurš ir saistīts ar hroniskajām saslimšanām. Un šo situāciju ķīnieši risina ar adatu duršanu noteiktās vietās. Pie kam viņi nedurs sirdī, bet piemēram, rokā, pirkstā vai pat kājā, jo attiecīgais Nadi kanāls  plūst pa visu ķermeni no rokām cauri sirdij uz kājām (šīs ir tikai ilustratīvi, aptuveni). Adata noteiktā punktā ietekmēs prānas plūsmu, prāniskā plūsma tiks atjaunota un cilvēks vesels dosies mājās… Tiesa pēc kāda laika disbalanss var atgriezties, ja netiks  novērsts “errors” prātā vai prānas plūsmas traucējumu cēlonis.

Līdzīgi stādā jogas Mudras – tā ir akupresūra, – mēs saspiežam noteiktas vietas ar pirkstiem vai kā savādāk, un ietekmējam prānas plūsmu uz attiecīgajām vietām un orgāniem ķermenī. Ar to nodarbojas Marma joga.

Prānājāma dziedina

stress, kā tikt galā ar stresu?Tagad, ja tu praktizēsi Prānājāmu sistemātiski, ilgstoši, pacietīgi un darīsi to pareizi + tavs nodoms būs ne tikai “gribu labu veselību”, bet kas drusku vairāk “gribu labu veselību, lai varu būt noderīgs saviem ģimenes locekļiem,  tuviniekiem, draugiem un kolēģiem”, tad noteikti veselības stāvoklis uzlabosies. Nevajadzēs ne adatas durt, ne zāles dzert, tas vienkārši tā notiks pats no sevis, un to tev apstiprinās jebkurš Prānājāmas praktizētājs ar pieredzi.

Kā tas izpaužas? Ar dažādām Prānājāmām mēs ietekmējam prānas plūsmu. Vietās kur agrāk bija bloki, vai enerģijas pārpalikums, tagad šīs vietas sāk normalizēties, prāna plūst vienmērīgāk, tā paliek intensīvākā, un visbeidzot tā plūst līdzsvaroti pa visu ķermeni. Tieši šo efektu nodrošina pati labākā Prānājāma no veselības viedokļa raugoties, prakse, kuru mēs praktizēsim visu rudens sezonu. Un tā ir Nadi Shodhana Pranayama jeb kreisās/labās nāss pamīšus elpošana. Nadi Shodhana tulkojumā tieši to arī nozīmē – prānisko kanālu jeb Nadi attīrīšana. Vairāk par šo praksi un video apmācību meklē zemāk.

Savukārt, ar citām praksēm mēs uzņemam lielu daudzumu gaisa un prānas, kā piemēram Kapalbhati un Bhastrika Prānājāmas gadījumā. Vairāk gaisa nozīmē vairāk skābekļa, vairāk skābeklis mūsu organismā nozīmē veselīgāku orgānu sistēmu darbību, vai tā būtu asinsrite, nervu sistēma vai dziedzeru sistēma, vienalga, visas šīs sistēmas uzlabojas un ietekmē pārējos orgānus un sistēmas, jo galu galā visu mūsu organismu veido orgānu sistēmas un tās ir cieši saistītas savā starpā.

Tas pats ir ar prānas daudzuma palielināšanos – tā nokļūst katrā porā, šūnā, atomā un bagātina tos ar dzīvības spēku. Jūsu ķermenis burtiski vibrē no enerģijas pēc Prānājāmas nodarbībām, esat to pamanījuši? Ķermenī, kurā prāna plūst intensīvi, kūsā dzīvība, tas ir vesela ķermeņa noslēpums, raugoties no jogas skatu punkta. Par kādām slimībām te var būt runa, ja esat možs un enerģijas pārpilns un ar mierīgu prātu?!?

Joga nebeidzas ar labu veselību

bezmiegs, nevar aizmigtPatiesībā joga nav ārstniecības metode; laba veselība ir tikai blakusefekts, nekas vairāk. Un pie šī blakusefekta nevajadzētu apstāties! Ļoti daudzi cilvēki intensīvi praktizē jogu, līdz brīdim, kad veselība uzlabojas, un tad viņi pieļauj liktenīgu kļūdu. Viņi “pasūta jogu”, jo domā, ka nu ir veseli. Bet tā ir pārsteidzība, jo pēc kāda laika slimība ir atpakaļ. Tā var izpausties citā formā, citā vietā, citā veidā, bet fakts ir tāds, ka tā ir atpakaļ, ja nav novērsti cēloņi.

Ieteikumi

  • Praktizē regulāri. Kad veselība uzlabojas nepamet praksi, savādāk slimība būs atpakaļ. Tas ir tāpat, kā ar zālēm, tiklīdz pārtrauc dzert, tā izveseļošanās apstājas. Prānājāma ir zāles pret visām slimībām. Praktizē! Galu galā veselība ir pats galvenais, tad kādēļ nepraktizēt? Netici, ja? Te nu es tev nevaru palīdzēt, tev pašam jāpārliecinās vai tas ir tā, vai nav? Abos gadījumos to var izdarīt tikai ar praktizēšanu! 🙂
  • Nekodē sevi ar šādām domuformām “es esmu slims” vai “slimība mani nelaiž vaļā” un tamlīdzīgām. Nenovērtē par zemu domu spēku. Labāk praktizē Sankalpu “es esmu vesels”.
  • Negaidi tūlītēju efektu. Sākotnēji veselība var pat pasliktināties. Bet tā ir daļa no ārstniecības procesa. Tas ir kā psihoterapijā – smagais notikums ir vēlreiz jāizdzīvo, bet līdz galam, lai no tā tiktu vaļā uz visiem laikiem!
  • Atceries – saslimšana ir zīme, vēstījums, ka tu savā dzīvē dari ko nepareizu, nedzīvo saskaņā ar savu iekšējo morāli un ētiku. Padomā, kas tas ir. Tam tev labi noderēs Prānājāmas prakses un meditācija.

Prānājāmas. #2 Nadi Shodhana Prānajama jeb kreisās/labās nāss pamīšus elpošana.

veselība, joga un veselība, prānājāma, pranajama uzlabo veselību, elpošanas joga, joga, prāna, slimošana, ājurvēda, holistiskā ārstēšana, būt veselam, kā dzīvot ilgi? karmiska saslimšana, vesels ķermenis, marma joga, mentālā veselība

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?