ko dara jogā Nidra?

Kā notiek joga Nidras nodarbība?

Read Time:3 Minute, 39 Second

Joga Nidras nodarbība sastāv no vairākām daļām. Te būs neliels ieskats.

 

1) Sagatavošanās un noskaņošanās fāze. Jogas paklājiņš, pleds vai sega, spilvens zem galvas. Drusku pakustinām ķermeni, ideāli Naukasana – laiviņas poza, kad vienlaicīgi ceļam rokas un kājas apmēram 10-15 cm virs zemes. Un tad lēnām iekārtojamies pozā. Apsolām sev, ka būsim vērīgs, sekosim norādījumiem un centīsimies neaizmigt!

 

2) Elpas vērošana vai kāda vienkārša iesildošā Prānajama piemērota guļus pozai.

 

3) Sankalpa 3 reizes ar iedvesmu. Vairāk par Sankalpu lasi te. Sankalpa.

 

ko dara jogā Nidra?4) Apziņas rotācija cauri visam ķermenim.

Šis ir svarīgs Nidras elements, veids kā atslābināt un relaksēt ķermeņa-prāta sistēmu un vērst uzmanību un maņu orgānus uz iekšpusi. Jogā šo procesu dēvē par Pratyahara. Vienīgie maņu orgāni, kas paliek aktīvi ir ausis/dzirde (lai sekotu norādījumiem) un āda/sajūtas (lai mentāli vadītu apziņu cauri dažādām ķermeņa daļām).

 

Vadoties pēc senajiem Jogas un Tantras tekstiem, kopumā ir 76 šādi svarīgi punkti vai ķermeņa vietas, kurām būtu mentāli jāpieskaras. Gluži loģiski, ņemot vērā, ka prakse ir adoptēta mūsdienu vajadzībām, visi punkti netiek izmantoti. Jāpiezīmē, ka šī procesa laikā nereti praktizētāju prāts zaudē fokusu un “aizpeld”. Ja tā, tad tas nekas, jums tikai laicīgi ir jāpiefiksē šis fakts, un jāatgriež uzmanība pie prakses un jāturpina sekot norādījumiem! Iemesls šai apziņas rotācijai cauri ķermenim ir, lai ķermenis netraucētu un “izgaistu”, lai varat nonākt nedaudz dziļākā sevis apzināšanās stāvoklī. Nokļūtu aiz “fiziskā”. Tas vienlaicīgi nozīmē absolūtu relaksācijas pakāpi, jo “aizmirst” par ķermeni varam tikai tad, kad tas ir pilnībā atslābināts un vairs netraucē meditēt.

 

Apziņas rotācija notiek sekojoši – jūs cenšaties sajust konkrēto vietu, piemēram, labās kājas celi, tad mentāli pie sevis domās atkārtojiet atslābināmo vietu, šajā gadījumā “labās kājas celis ir atslābināts” un visbeidzot, iztēlojaties vai atceraties kā šī ķermeņa vieta izskatās – redzat vai no atmiņas izvelkat savas labās kājas ceļa vizualizāciju. Tas nav grūti izdarāms!
Joga NidraVisam šim procesam, kā jau jogā pieņemts, jānotiek plūstoši, bez spriedzes. Ja kaut kas nesanāk, vai netiek sadzirdēts, vai tiek nogulēts, nekas, improvizējiet un sekojiet norādījumiem tālāk. Sākumā rotācijas temps būs salīdzinoši ātrāks, lai neļautu jaunajiem praktizētājiem aizdomāties, lai prāts paliktu “izklaidēts” un fokusēts.

 

Šī uzmanības virzīšana cauri dažādām ķermeņa daļām ir tāpēc, lai visu ķermeni atslābinātu un aktivizētu prānisko plūsmu tajā. Katrreiz, kad mentāli pieskaramies kādai ķermeņa vietai, arī prānas šajā apvidū sāk kustēties, aktivizējot tuvumā esošo orgānu un dziedzeru darbību.

 

5) Vizualizācijas daļa.
Vizualizācijas spējas ir ļoti būtiska meditācijas sastāvdaļa, grūta, bet nepieciešama. Pamatuzdevums ir atmodināt mūsu zemapziņas slāņus. Kā zināms, zemapziņas valoda ir tēlu, simbolu valoda, un tēlu formā mēs ar to arī sarunājamies. Ja tas izdodas, tad mēs varam tik vaļā no dziļākiem konfliktiem un apspiestām emocijām, vai pat atmodināt savu slēpto radošo potenciālu un piekļūt sevī jau esošajām zināšanām.

 

Patiesībā mums visiem jau piemīt spēja vizualizēt. Mēs to rūpīgi demonstrējam katru nakti – sapņi ir tam pierādījums. Sapņi nav nekāds ārēji projicēts saturs, tas ir mūsu iekšējais saturs, un mēs paši to arī demonstrējam uz sava “kino jeb apziņas ekrāna”.
Jogas Nidras laikā mēs vizualizējam dažādus attēlus un objektus, tādējādi stimulējot miega stāvokli. Šajā pārejas stāvoklī starp nomodu un miegu vizualizēšanas spējas pastiprinās, jo saņemam atbalstu no zemapziņas. Protams, šeit ir svarīga spēja fokusēt un koncentrēt apziņu uz nosauktajiem objektiem. Bet pat tad, ja šī spēja nav izkopta un sagādā grūtības, tas nekas, ar laiku šī spēja attīstīsies. Tā noderēs arī citās meditācijas praksēs.

 

Tātad Nidras laikā tiks saukti dažādi objekti, tēli, simboli, uzdevums ir tos atcerēties un censties ieraudzīt vai vismaz iztēloties ieraugam aizvērto acu priekšā. Piemēram, ugunskurs, savvaļas zirgi, kalnu grēda utt..

 

Nidra joga6) Atkārtota Sankalpa ar sirdi un iedvesmu – 3 reizes. Šis ir izcils brīdis iestādīt savā zemapziņā vēlmi, kura noteikti nesīs savus augļus. Starp citu, 7. oktobra nodarbībā iespējams izstāstīšu jums neticamu stāstu par Sankalpas piepildīšanos, kas tik tikko notika ar vienu no maniem ģimenes locekļiem!

 

7) Prakses noslēgums. Pēc prakses vadītajā noslēguma vārdiem, kuri parasti ir: “Mūsu joga Nidras prakse ir noslēgusies. Om Shanti”, kā jau visas meditācijas prakses arī Nidra tiek noslēgta ar uzmanības pārvirzīšanu no iekšpuses uz āru. Tas notiek ļoti lēnam un pakāpeniski, bez straujām kustībām. Te ir ļoti svarīgi patiešām atgriezties pie “uz ārpasauli vērstas apziņas stāvokļa”, savādāk dienas turpinājums būs kā mēnessardzīgajam vai kā sapnī. 🙂

 

Kas ir joga Nidra lasi te: Joga Nidra
Izmēģini miega jogu te:

Atslēgas vārdi: joganidra, nidra, Kā notiek Nidra, vizualizācija, bezmiegs, aizmigt, miega joga, joga miegam, bezmiegs
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?