bandhas jeb ķermeņa slēdži

Jogas teorija. Bandhas jeb ķermeņa slēdži veselības stiprināšanai!

Read Time:7 Minute, 32 Second

Bandhas. Ķermeņa slēdži

Bandhas ir ļoti specifiskas jogas tehnikas, kuras parasti praktizē kopā ar Prānājāmu, lai ietekmētu prānas aktivitāti un kustību noteiktās ķermeņa vietās. Vārds Bandha tulkojams kā slēdzis, saspiešana, sasprindzināšana. Tā ir noteiktas ķermeņa vietas sasprindzināšana, lai veidotu slēdzi prānas kustības ietekmēšanai. Sasprindzinot noteiktas ķermeņa vietas, ietekmēti un masēti tiek noteikti ķermeņa orgāni, muskuļi, dziedzeri, nervi. Tas palīdz saspringtam ķermenim atreaģēt un atbrīvoties no liekās spriedzes. Bet šie ir tikai Bandhu blakusefekti, pamatā darbs notiek ar prānisko dimensiju.

bandhas jeb ķermeņa slēdžiKopā ir 3 dažādas Bandhas:

  • Moola Bandha jeb ķermeņa lejasdaļas slēdzis. Kājstarpes muskuļu sasprindzināšana un ievilkšana.
  • Uddiyana Bandha jeb vēdera slēdzis. Vēdera muskuļu ievilkšana uz iekšpusi un nedaudz uz augšu cenošoties turēt vēderu atslābinātu. Šo atšķirībā no citām Bandham praktizē tikai pēc izelpas!
  • Jalandhara Bandha – kakla slēdzis. Kakla sasprindzināšana ar zodu pieskaroties ķermenim.

Integrējot šos slēdžus Prānājāmas laikā, mēs varam piedzīvot daudz spēcīgāku efektu. Ja ar elpošanas praksēm mēs aktivizējam prānisko ķermeni vispārīgi, ar Mudram veicinām prānas cirkulēšanu un noturēšanu ķermenī, tad ar Bandhām mēs ietekmējam prānas virzību un plūsmu noteiktās ķermeņa vietās.

Prānisko apvalku ir salīdzinoši viegli ietekmēt ar fiziskā apvalka palīdzību, jo tas darbojas kā tālvadības pults. Piemēram, praktizējot kakla slēdzi, mēs noturam un spiežam uz leju Prāna vayu, kas plūst starp diafragmu un kaklu. Tādējādi prāna neizkaisās pa visu ķermeni, bet koncentrējas šajā apvidū. Arī tā prānas daļa, kas nonākusi galvā, šādā veidā tiek tur noturēta. Vēl šis slēdzis aktivizē kakla centru – Višuddhi čakru un tā sāk radiēt, prāniskais lauks šajā centrā izplešas un ietekmē arī abas blakus čakras – zemāk esošo sirds centru Anahata un uzacu centru Ajna. Slēdzis elpas aiztures laikā izraisa arī domu plūsmas un apziņas apstāšanos! Tāpēc Bandhu prakses ir tik advancētas, pareizi un regulāri praktizētas, tās mūs viegli ieved meditatīvā stāvoklī.

Ja šo slēdzi apvieno ar Moola Bandha – kājstarpes slēdzi, un parasti šie abi tiek praktizēti sinhroni, tad mēs savienojam uz augšpusi plūstošo Prana Vayu un uz leju plūstošo Apana Vayu. Process koncentrē enerģiju nabas centrā un Samāna Vayu apvidū, kas savukārt stimulē milzīgu kopējās enerģijas pieaugumu. Šī jau ir Kundalinī jogas teritorija.

Maha Bandha

čakra VišudhiKatra no šīm trim Bandham un to praktizēšana kopā, veido to, ko Kundalinī jogā dēvē par Maha Bandha. Tādā veidā mēs attīstām un aktivizējam daļu dusošo smadzeņu daļu. Ne velti pēc Bandhu praktizēšanas prāts kļūst daudz mierīgāks un atvērtāks augstākiem apziņas stāvokļiem – teritorijai, kurai bieži klāt netiekam!

Bandhas mazina spriedzi un stresu, kas uzkrājas vēdera apvidū un var izpausties apetītes trūkumā vai pārmērīgā rijīgumā. Ar “vēdera” slēdzi mēs apzināti šo vietu sasprindzinām un apzināti atslābinām, tādējādi stress un spriedze neuzkrājas ne ķermenī, ne prāniskajā centrā – Manipurā. Tas pats attiecas uz kakla un lejasdaļas slēdzi.

Tagad aplūkosim katru slēdzi atsevišķi.

Jalandhara Bandha. Kakla slēdzis

Jalandhara Bandha ietekmē prānas plūsmu prāniskajos kanālos (Nadi) kaklā, arī nervus un asinsvadu plūsmu šajā apvidū. Kakla slēdzi parasti praktizē elpas aiztures brīdī. Tādēļ pirms šo tehniku integrēšanas, būtu jāapgūst spēja aizturēt elpu vismaz 5 un vairāk sekundes brīvi bez smakšanas un reibšanas vai sirdsklauvēm.

Kakla slēdzis Udiyana bandhaSlēdzis ietekmē prānas plūsmu, kas tālāk atstāj iespaidu uz prātu, to nomierinot un apklusinot. Tas mums palīdz nonākt meditatīvā stāvoklī. Prakse samazina sirdsdarbības tempu un izraisa introversiju. Arī nervu sistēma nomierinās un domu plūsmas mazinās, tas viss mums ļoti noder darbam ar prātu, vērīguma un koncentrēšanās spēju apgūšanai. Arī elpas aizture kļūst vieglāka, mēs varam bez ieelpas izturēt ilgāku laika sprīdi.

Mūžības eliksīrs.

Un visbeidzot, nedaudz ezotēriski raugoties, šis kakla slēdzis novērš novecošanās procesu. Par to rakstīts neskaitāmos jogas tekstos. Teorija ir apmēram šāda. No galvas, no īpaša punkta – Bindu pakauša augšpusē uz leju tek speciāls šķidrums jeb nektārs. Tas notiek astrālajā ķermenī, ne fiziskajā. Nektārs tek uz leju, līdz nonāk nabas centrā Manipura čakrā. Tur tas tiek sadedzināts, tādējādi mēs pakāpeniski novecojam. Ja šo mītisko eliksīru attur no nonākšanas Manipura čakrā, tad novecošanās apstājas vai tiek jūtami palēnināta. Ar daudzām jogas praksēm tas tiek darīts, un jogi, kas to piekopj, var nodzīvot diezgan garu mūžu. Bet atgriežoties pie prakses, ar kakla slēdzi mēs aizkavējam nektāra nonākšanu nabas centrā. Tas gluži vienkārši paliek kaklā. Regulāri praktizējot Jalandhara Bandha mēs noturam prānu ķermenī, to vitalizējot un atjauninot.

Tehnika. (Vēlams apgūt pie zinoša skolotāja):

jalandhara bandhaApsēdies ērtā jogas pozā, vēlams ar sakrustotām kājām, rokas uz ceļiem vai klēpī. Piever acis un pavēro elpu. Atslābinies. Tad lēnām pagarini izelpu un ieelpu. Kad esi gatavs praksei, tad sākam:

  1. Veic dziļu ieelpu un aizturi elpu.
  2. Tad lēnām iztaisno kaklu un noliec galvu uz leju tā, lai zods pieskaras krūšu kaulam zem kakla pamatnes. Turi zodu viegli piespiestu visu elpas aiztures laiku. Nesasprindzinies!
  3. Kad tuvojas ieelpas brīdis, pārtrauc kakla slēdzi un iztaisno galvu.
  4. Tikai tad, kad galva un kakls ir iztaisnots, izelpo un veic ieelpu.
  5. Drusku atelpojies un ja nav nepatīkamu blakus parādību, tad atpakaļ pie 1. punkta.

Advancēti Prānājāmas un Krija jogas praktizētāji slēdzi var praktizēt arī pēc izelpas.

Uzmanību slēdža laikā turam uz kakla rajonu vai Višuddhi čakru.

Ieteikumi praktizētājiem:
  • Nekad neieelpo vai neizelpo, kakla vai citu slēdžu laikā, tikai pēc to atbrīvošanas.
  • Pakāpeniski pagarini elpas aiztures laiku. 10 sekunžu gara aizture būtu labs līmenis Prānajamas praktizētājam.
  • Ja Bandhu praktizē pirmo reizi, tad sāc ar 5 reizēm, lēnām pagarini to skaitu.
  • Nepraktizē, ja tev ir augsts asinsspiediens, sirds likstas, astma.
  • Visas jogas prakses ieteicams ir apgūt pie zinoša skolotāja!

Uddiyana Bandha. Vēdera slēdzis

Vēdera slēdzis ir salīdzinoši grūtāk izpildāms. Tā laikā mēs ievelkam vēdera muskuļus uz iekšu un uz augšu, pie kam darām to tikai un vienīgi pēc izelpas!!! Šo ir būtiski atcerēties. Pēc ieelpas tiek praktizēti tikai kakla un ķermeņa lejasdaļas slēdzis, pēc izelpas visi 3 slēdži.

udiyana bandha vēdera slēdzisŠis slēdzis aktivizē mūsu iekšējo uguni, čakru Manipuru un prānu ar nosaukumu Samana. Atceries, Manipura ir Nadi jeb “enerģijas sadales tīklu” centrs, un jo labāk šīs “enerģijas sadales tīkls” darbojas, jo labāka prāniskā plūsma un veselības stāvoklis.

Jāuzsver, ka fiziskajā dimensijā ar šo slēdzi mēs masējam iekšējos orgānus – kuņģi, aknas, aizkuņģa un virsnieru dziedzeri. Un vēl mēs trenējam iekšējos muskuļus, kas netiek darīts ne ar vien citu praksi! Rezultātā iekšējie orgāni stiprinās, ilgāk kalpo, tiek bagātīgāk apasiņoti.

Tehnika:
  1. Apsēdies jogas Āsanā, noskaņojies un veic dziļu izelpu, koncentrējoties uz vēderu.
  2. Kad viss gaiss izelpots, veic Jalandhara Bandha jeb “kakla” slēdzi.
  3. Ievelc vēderu uz iekšu un nedaudz uz augšu, pārmērīgi nesasprindzinoties.
  4. Turi slēdzi līdz jūti, ka pietrūkst gaisa.
  5. Tad atbrīvo vēdera muskuļus un kakla slēdzi. Tikai tad lēnam izelpo.
  6. Veic ieelpu, atelpojies un uz 1. punktu.
Nepraktizē:
  • Ja ir nopietnas sirds slimības
  • Ja ir nopietnas zarnu un kuņģa, vēdera orgānu kaites.
  • Paaugstināts asinsspiediens.
  • Grūtniecības gadījumā, tiesa pēc dzemdībām prakse pat ir ieteicama.

Moola Bandha. Ķermeņa lejasdaļas slēdzis

MOOLA BANDHA Pirms izskaidrošu šo tehniku, svarīgi uzsvērt, ka fiziskais ķermenis te darbojas tikai kā karte prāniskā apvalka ietekmēšanai! Šī izpratne palīdzes slēdža apgūšanai. Praksē mēs sasprindzinām un velkam uz augšu čakras Muladhāras punktu, kas atrodas kājstarpē. Sākotnēji sasprindzināti tiks visi tuvumā esošie muskuļi, tai skaitā izvades un reproduktīvo orgānu muskuļi. Abu minēto orgānu savilkšana pati par sevi ir atsevišķas prakse, attiecīgi – Aswini Mudra un Vajroli Mudra vīriešiem un Sahajoli – sievietēm. Visas 3 prakses ir ar spēcīgu ietekmi uz prānām un seksuālo veselību. Dažādas kaites, fiziskas un pat psiholoģiskas rakstura nepilnības tiek novērstas ar slēdža un tā izraisītās prāniskās aktivitātes palīdzību. Abas apakšējās čakras – Muladhāra un Svadhistana aktivizējas, kā rezultātā dzimumdzīve var uzplaukt pilnā krāšņumā. Bet tas ir tikai slēdža blakusefekts!

Bet ne tāpēc šo slēdzi praktizē. Pamatā uzdevums ir lejupejošo prānu Apanu virzīt uz augšu, lai tā savienojas ar Samanu un Prānu Vayu. Rezultātā notiek spēcīga prāniskā aktivitāte, kas liek prānām plūst uz galvu un tās centriem caur centrālo mugurkaula kanālu – Sushumna. To sauc par atmošanos –  apzinātības un skaidrības brīdi. Kad prānas nonāk Adžņā vai Sahasrarā, tas izpaužas šādā sajūtu attīstības secībā: – MIERS – DZIĻŠ MIERS – PRIEKS – DZIĻŠ PRIEKS – LAIMES SAJŪTA – SVĒTLAIMES SAJŪTA! Piedzīvojot šo galējo stāvokli meditācijas laikā, nozīmē ļoti būtiski mainīt izpratni par dzīvi.

Tehnika:

  1. Sēžot Āsanā, atslābini ķermeni un noskaņojies praksei. Ideālā gadījumā vīrieši praktizē Siddhasanā – pozā, kurā mēs sēžam uz labās vai kreisās kājas papēža, kurš atrodas starp izvades un reproduktīvo orgānu. Otrs papēdis virs reproduktīvā orgāna – Svadhistanas čakras projekcijas punktā.
  2. Ieelpo dziļu elpu, aizturi to un sasprindzini Muladhāras čakras punktu, viegli velkot to uz augšu. Centies nesasprindzināt visus ķermeņa apakšdaļas muskuļus, tikai čakras punktu un fokusējies uz to. Vari veikt vairākas kontrakcijas vai arī turēt šo vietu savilktu uz augšu, vairāk mentāli, ne tik daudz fiziski, un sajūti pulsāciju.
  3. Atlaid slēdzi, ja nepieciešamas, atslābinies un atelpojies, tad atpakaļ pie 2. punkta.

mooladhara atrašanās vieta Prakse ir ļoti iedarbīga, tā sniedz dažādus fiziskās, mentālās un garīgās priekšrocības. Stimulē nervu un tonizē tuvumā esošos orgānus un to funkcijas. Kā jau pieminēju iepriekš, tā uzlabo seksuālo veselību, un vienlaicīgi veicina pamatinstinktu un seksuālās enerģijas disciplīnu. Var novērst prostatas un tamlīdzīgas saslimšanas!

Maha Bandha

Maha Bandha tiek praktizēti visi 3 slēdži kopā “ārējās” aiztures laikā. Iekšējās aiztures laikā tikai kakla + lejasdaļas slēdzis!

 

P.S. Visus iepriekš pieminētos slēdžus obligāti jāapgūst pie zinoša jogas skolotāja, savādāk var nodarīt kaitējumu savai veselībai!

Mudru joga. #1. Roku Mudras jeb žesti meditācijas pastiprināšanai.

jogas slēdži, jogas teorija, jalandhara bandha, uddiyana bandha, mooladhara bandha, seksuālā veselība, uzlabo seskuālās dzīves kvalitāti, muladhāra, čakras, prāna, maha bandham, veselība, ilgs mūžs, hatha joga, uzlabo dzimumdzīvi, seksuālā veselība, prostata

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?