Jogas īpašais skaitlis 3
Skaitlim 3 jogā ir īpaša loma. Mantru OM mēs skaitam 3 reizes, Shanti mantru arī, jogā ir 3 Gunas jeb garastāvokļi, 3 svarīgi Nadi kanāli, 3 ķermeņi, 3 pamatdievības… Un, kas interesanti, trijnieks ir līdzīgs citam simboliskam skaitlim – 8. Trijnieks ir nepabeigts vai nesavienots astotnieks.
Līdzība ar 8nieku mūs aizved pie vēl vienas līdzības – līdzības ar bezgalības simbolu ∞. Bezgalībai arī ir sava nozīme jogā. Šis simbols kopā ar nulli/neko matemātikā ienāca tieši no Indijas, no jogiem un gudrajiem. Abi šie simboli simbolizē jogas kulmināciju – tukšumu (0) un apskaidrību – bezgalīgu iespēju stāvokli (∞).
Un vēl viena uzkrītoša līdzība skaitlim 3 ir ar svēto simbolu ॐ – OM.
Tagad aplūkosim sīkāk vairākus svarīgus trijniekus.
3 galvenās dievības
3 galvenās dievības hinduismā ir Brahma, Višņū un Šiva. Brahma – radītājs; Višņū – uzturētājs, un iznīcinātājs/transformētājs – kungs Šiva. Brahma ir vismazāk dievinātā dievība, tai Indijā ir tikai viens templis, salīdzinot ar desmitiem tūkstošiem tempļu abām zilādainajām dievībām! Iespējams, ka tas ir saistīts ar to, ka Brahma ir vienīgā dievība, kas tika pieķerta melos kādā no hinduisma mītiem.
Višņū ir sirdsdievs un pie viņa pielūdzējiem tiek pieskaitīti arī tādu dievību kā Krišnas, Rāmas, Narajanas, Govindas, Hari… slavinātāji. Tie visi ir Višņū dievības avatāri.
Arī kungs Šiva ir pazīstams zem citiem vārdiem – Rudra, Adijogi, Šankara, Shamho, Bhairava… Viņš ir arī pirmais jogs, jogas prakšu, mantru, mudru autors un radītājs, tādējādi nopietnam jogas praktizētājam vispiemērotākā dievības forma. Ko Šiva iznīcina? Viņš iznīcina tavu ierobežoto dzīves izpratni, tavus skeletus skapī, karmas, tavus kompleksus un neirozes, negatīvās īpašības, lai tu var uzziedēt kā daiļš, skaists lotosa zieds. Bet lai tas notiktu, ir jāiznīcina, jātransformē sava limitētā daba un ego!
Kādēļ Šiva un Višņū vienmēr tiek attēloti zilā ādaskrāsā? Jo zilā krāsa simbolizē prānu, tas nozīmē, ka šīs ir prāniskas vai astrālas būtnes, ne fiziskas; vienmēr dzīvas, nemirstošas, kā jau dievības.
3 Nadi kanāli
Visa Hatha joga un arī Kundalinī joga ir balstīta uz šiem 3 enerģijas kanāliem Idu jeb Mēness/kreiso nāss elpu un ķermeņa pusi; Pingalu – Saules/labo nāss un ķermeņa pusi. Un trešais kanāls, saukts par Sushumna ir mugurkaula kanāls, kurš ieslēdzas tikai tad, kad Ida un Pingala jeb gaiss abās nāsīs plūst līdzsvarā. Tikai tad meditācija var sākties pa īstam!
3 ķermeņi
Rupjais jeb fiziskais, smalkais jeb astrālais un kauzālais jeb cēloņsakarību ķermenis.
Rupjais jeb Sthula Sharira ir mums visiem labi zināmais fiziskais ķermenis ar ādu, orgāniem, nerviem, asinsvadiem… Mūsu fizisko ķermeni veido ēdiens, vai ne? Tāpēc to nereti dēvē par pārtikas ķermeni.
Tad mums ir Sukshma Sharira jeb astrālais/smalkais ķermenis, kurš mēdz miega laikā izšmaukt no fiziskā dubultnieka skavām un doties apgaitā – astrālajos ceļojumos. Pēc 5 koshu klasifikācijas šeit ietilpst prāniskais, mentālais un apziņas apvalks.
Un visbeidzot Karana Sharira jeb kauzālais/karmiskais ķermenis. Vēl smalkāks pat par smalko ķermeni! Un pēc koshu teorijas tas ir Anandamaya kosha jeb svētlaimes stāvoklis, ko piedzīvojam pietuvojoties un pieredzot savu individuālo garu.
Atcerēsimies, ka vienīgais iemesls, kādēļ mēs piedzimstam ir karmiskais materiāls, un šī informācija veido mūsu karmisko ķermeni, tādēļ arī šāds nosaukums. Šis apvalks un daļēji arī astrālais ķermenis saglabājas pat pēc fiziskā ķermeņa sairšanas. Vairāk par šiem 3 ķermeņiem atradīsiet Joganandas grāmatā “Joga autobiogrāfijā”.
3 apziņas stāvokļi
Mūsu prāts vai drīzāk apziņa var darboties 3 stāvokļos – nomoda, sapņu un dziļa miega stāvoklī. Šeit ir zināma sasaiste ar iepriekš pieminētajiem 3 ķermeņiem – nomods ar fizisko ķermeni, sapņi ar astrālo, un dziļa miega stāvoklis, kurā mēs un pasaule izzūd, ar karmisko ķermeni. Ir vēl arī 4 stāvoklis – Turija jeb aiz šiem trim, bet tas ir pieejams tikai apskaidrotiem jogiem, kas ir pārsnieguši šos 3 apziņas stāvokļus apzināti.
3veidīgais apskaidrības stāvoklis SatChitAnanda
Jogam sasniedzot apskaidrību, tiek piedzīvots 3veidīgs apziņas stāvoklis – Sat-Chit-Ananda jeb patiesība-esamība-svētlaime.
Vēl mēs varam pieminēt 3 Gunas jeb garastāvokļus, 3 Bandhas jeb slēdžus, 3 Granthis jeb mezglus, 3 elpas daļas – ieelpa, aizture un izelpa, 3 galvenajam dievībām piesaistītās dievietes – Saraswatī, Lakšmī un Parvatī. Arī trīs acis – fiziskās plus trešo aci, 3 Karmas, 3 galvenās Prānas (no piecām) – Prānu, Apānu un Samānu, un ārpus jogas – trīsvienību kristietībā; 3 laika stāvokļus – pagātni, tagadni un nākotni; Rietumnieku izpratne par cilvēku veido 3 daļas – ķermenis, prāts un dvēsele; 3 mums svarīgus debesu ķermeņus – Sauli, Zemi un Mēnesi…
Un tieši tāpēc mēs mantra AUM (arī 3 skaņas A-U-M!!!) skaitam 3 reizes!
3, skaitlis 3, om, bezgalība, dievības, Šiva, kāpēc 3, apziņa, dievietes, om trīs reizes, mantra, kādēļ dievi attēloti zilā krāsā, smalkais ķermenis, astrālais ķermenis
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating