Prakses un padomi bezmiega ārstēšanai.
Šajā rakstā iepazīstināšu jūs ar dažām jogas praksēm un paskaidrošu kādēļ tās ietekmē prātu un tādējādi arī miegu, kā arī esmu ziskaitījis veselu virkni ieteikumu, kas saistīti ar mūsu ikdienas dzīvi. Daļa no padomiem būs jau dzirdēti, tomēr atkārtošana – zinību māte! Šos ieteikumus apkopojuši Bihāras jogas skolas skolotāji, vadoties no pieredzes darbā ar bezmiega māktiem cilvēkiem.
- Apzinātā elpošana. Galvenā un arī vissaprotamākā, pieejama jebkuram cilvēkam pat bez iepriekšējas jogas pieredzes ir – apzinātā jogas elpošana, jogā dēvēta par Prānajamu. Ļoti iedarbīga un ar tūlītēju efektu. Vairākas elpošanas prakses mēs apgūsim 9. novembra “ JOGAS RISINĀJUMI” seminārā.
Meditācijas. Meditācija nav viegla prakse, tāpēc šeit talkā mums nāks joga Nidra jeb vadītā miega meditācija. Tā ir vadītās meditācijas forma, kuras laikā praktizētājs tikai seko meditācijas vadītāja balsij un cenšas izpildīt norādījumus. Joga Nidra ir pieejama jebkuram cilvēkam, bez iepriekšējas jogas pieredzes. Nidra jeb miega meditācija ir ļoti iedarbīga prakse, jo tās laikā ir dots skaidrs uzdevums praktizētājam – negulēt!!! Tieši šī iemesla dēļ viņi ļoti bieži tomēr aizmieg! Tas ir reversās psiholoģijas fenomens. Proti, jūsu bezmiegs nereti ir iemesls tam, ka jūs pārāk vēlaties vai pat piespiežat sevi aizmigt. Ja jūs izmēģinātu darīt pretēji – iet gulēt ar uzstādījumu – “tagad es negulēšu” vai “nekādā gadījumā necentīšos aizmigt”, tad, iespējams, jūs piedzīvosiet negaidītu pārsteigumu! Jā, jau dzirdu galvā kādu nopūšamie – “viss jau ir izmēģināts, nekas nepalīdz!”, tomēr bezmiega programmu ir radījis prāts, pie kam stresains prāts – ne tas uzticamākais jūsu organisma sistēmas elements. Pats ķermenis un tā enerģijas ir ar ļoti augstu inteliģences līmeni, tādēļ, ja jūs iemācāties atslābināt ķermeni un ļaut savam iekšējām dzīvības enerģijām plūst, tad tās pašas izārstēs bezmiegu. Tas ir iespējams, jums tikai jāatjauno dabiskā organisma kārtība un to var viegli panākt ar meditācijas palīdzību. Joga Nidras jeb apzinātās miega meditācijas saīsināto versiju ķermeņa atslābināšanai mēs praktizēsim bezmiega seminārā.
Prāta vērošana. Šī ir specifiska prakse, tā prasa zināmu jogas pieredzi, tāpēc seminārā mēs tai nepieskarsimies. Mēs varam vērot ķermeni un elpošanu, un mēs varam vērot arī prātu, tas ir grūtāk, tomēr prāta vērošana ir veids, kā mēs iepazīstam, saprotam un ietekmējam prāta-domu plūsmu. Vērot prātu, nozīmē apzināties, ko tas dara dotajā brīdī – domā, analizē, streso, atceras, plāno… un, tad katru no šīm domām atlaist, aizmest prom kā oli. Tādā veidā mēs mazliet distancējamies no domu plūsmas, kas ir labs sākums darbam ar bezmiegu.
- Darbs ar epifīzi (prāta centru – Ajna čakru). Prāniskais centrs, kas atrodas starp uzacīm un ir cieši saistīts ar epifīzi – melatonīnu – miega hormonu ražojošo dziedzeri. Raugoties no jogas skatupunkta, bezmiegu var uztvert arī kā Ajna čakras traucējumu, un attiecīgi pieiet šai problēmai ar speciālām šo enerģijas centru veicinošām praksēm. Tādas ir daudz, taču, vairums no tām prasa iepriekšēju jogas pieredzi. Šīs tehnikas tiek apmācītas tika individuālā kārtā!
Bihāras jogas skola, pēc kuras metodēm mēs apgūsim šīs augstākminētās prakses, iesaka vēl arī citas tehnikas, kā, piemēram, Mantru skaitīšana, Trataku (sveces liesmas vērošana) un tamlīdzīgas, bet tās būs pārāk specifiskas prakses, tās mēs izlaidīsim. Bet te vēl daži sadzīviski ieteikumi, kurus ir vērts ņemt vērā risinot bezmiega problemātiku:
Ejiet gulēt vienmēr vienā noteiktā laikā, ieteicams laicīgi. Arī ceļaties konkrētā laikā. Neregulāra gulētiešana, gulēšana pa dienu un strādāšana pa nakti ir taisnākais ceļš uz bezmiegu un spriedzi.
- Stundu vai pat divas pirms gulētiešanas nekādi digitālie rīki! Nekādi TV, laptopi, telefoni, planšetes!!! Nopietni! Kāpēc aģitēt prātu, ja nevar to pēc tam nomierināt?
- Vismaz stundu vai pusstundu pirms gulētlaika ievērojiet klusēšanu. Bez vajadzības nekomunicējiet, kā arī izvairieties no spožas gaismas, ja iespējams, labāk to pietušēt.
- Nekad neejiet gulēt ar pilnu vēderu – 2-3 stundas pirms miega pēdējā maltīte. Kuņģis darbosies, tam ir nepieciešams laiks, lai pārstrādātu uzņemto. Tas traucēs miegu!
- Viegla duša, noskalošanās pirms gultas laika, kā arī neliela pastaiga svaigā gaisā vai fiziska aktivitāte – jogāsanas, ir labi miega veicinātāji!
- Radiet savu gulētiešanas rituālu – viss iepriekš minētais plus palasiet kādu grāmatu, dedziniet sveces, praktizējiet īsu meditāciju vai pārdomājiet svarīgākos pagājušās dienas notikumus – palīdziet prātam “pašsakārtoties”.
- Ja miegs tomēr atkal nenāk, – nemokieties, celieties un mainiet ķermeņa pozu uz vertikālu vai vismaz sēdošu. Ejiet kaut ko padarīt, palasīt vai pavērojiet elpošanu. Svarīgi nemocīties un “neuzspiest sev miegu”. Tas radīs pretēju efektu.
Guļamistabu, ja tas ir iespējams, izmantojiet tikai un vienīgi gulēšanai, ne kam citam, ne darbiem, ne ēšanai, ne vingrošanai; meditācija gan ir pieļaujama! Padariet to par “svētu vietu”, vismaz līdz brīdim, kamēr atgriežas normāls miegs!
- Nekad neguliet ar galvu uz Ziemeļu pusi. Ziemeļpols pievelk un attiecīgi ietekmē prātu, velk enerģijas no ķermeņa apakšdaļas uz augšu, uz galvu. No tā arī rodas murgi un saraustīts miegs!
- Praktizējiet apgūtās jogs prakses regulāri, neizlaidiet dienas, labāk praktizējiet 10-15 minūtes, bet katru dienu, nekā spontāni stundu, un tad nedēļu neko. Atkal – ievērojiet ritmu!
- Tagad vissāpīgākais – nelietojiet vai maksimāli samaziniet alkoholu, cigaretes, kafiju, šokolādi, – jā, šokolādi arī 🙁 – visu, kas satur kofeīnu!
Jā, ja gribat labu miegu, mierīgu prātu un labu veselību, šos ieteikumus būtu vērts ņemt vērā, zināmi upuri būs jānes! 🙂 Ja pieiesiet tiem selektīvi, tad arī rezultāts būs selektīvs! Ieteikumus izstrādājuši cilvēki, vadoties no praktiskās pieredzes darbā ar bezmiega māktajiem.
Uz tikšanos praktiskajā nodarbībā 9. novembrī. Te vairāk informācijas par VEBINĀRU
Bezmiegs. Jogas risinājumi. Praktiskais vebinārs un apmācība. Bezmaksas! 09.11.2022.
Atslēgas vārdi: bezmiegs, bezmiega ārstēšana, nemiega novēršana, saraustīts miegs, nepietiekams miegs, miegs, kā aizmigt, aizmigšana, ieteikumi labam miegam
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating