Nedaudz par jogas Mudrām
Neverbālā komunikācija ir būtiska mūsu ikdienas saskarsmes sastāvdaļa. Mēs izmantojam visdažādākos žestus un grimases, lai izteiktu savas domas, sajūtas un emocijas. Kad esam nikni un dusmīgi, mēdzam savilkt rokas dūrēs, kad ko lūdzam – savienojam plaukstas, kad cenšamies pārliecināt – paceļam rokas un aktīvi žestikulējam, bet, kad esam beidzot vienojušies – pirkstus saliekam OK žestā (tas pats Jnana Mudra žests vien ir!!!). Visi šie žesti pastiprina mūsu vēstījumu.
Bet par žestiem jogā mēdz dēvēt Mudras. Tās tiek uzskatītas par spēcīgiem un pat transformējošiem rīkiem, kas spēj ietekmēt gan noskaņu, gan attieksmi, gan uztveri, kā arī pastiprināt koncentrēšanos un vērīgumu. Vienlaicīgi, Mudras ir ar terapeitisku ietekmi, kas var būtiski izmainīt to, kā mēs jūtamies, un kā darbojas mūsu organisms, dziedzeri, orgāni. Mudras var mazināt vai pat novērst daudzas fiziskas un psiholoģiskas saslimstības!
Mudru izcelšanās.
Kopš seniem laikiem Mudru tehnika tika uzskatīta par ļoti mīklainu zinātni, kuru cieši sargāja senie jogi, rišī, svētie un mistiķi. Nonākot īpaši dziļos meditatīvajos stāvokļos viņi pamanīja, ka rokas, galva un dažkārt pat viss ķermenis pats no sevis ieņem noteiktas pozas. Viņi novēroja zināmu kopsakarību starp apziņas stāvokli un ķermeņa pozām. Par to var pārliecināties jebkurš jogas praktizētājs, kurš ir spējīgs iegrimt zināmā meditatīvā stāvoklī – vienā brīdi rokas pašas ieņem konkrētu pozu vai Mudru, mugura un galva iztaisnojas pati no sevis, mēle pieskaras aukslējām un notiek citi līdzīgi procesi. Cilvēki, kas ir piedzīvojuši Shaktipat jeb enerģijas transferenci no Guru, atklāj, ka jogas prakšu laikā Shakti, tas ir dzīvības enerģija jeb Prāna pati vada ķermeni, un tas ieņem dažādas neparastas vai dažkārt ļoti konkrētas jogas Āsanas un pozas, kas savā būtībā ir tās pašas Mudras.
Ļoti daudz Mudru tehnikas ir aprakstītas dažādos Tantras tekstos, piemēram, Nijasas sistēma, no kuras ir cēlusies slavenā Joga Nidras tehnika. Nijasa ir tehnika, kurā praktikants tur rokas dažādās Mudrās un pieskaras atsevišķām ķermeņa vietām, skaitot atbilstošas Mantras, tādējādi atmodinot smalko enerģiju. Kā jau visas jogas prakses, arī Mudru prakse ir jāpraktizē regulāri, lai pieredzētu efektu. To iedarbību nevar īsti novērtēt ar intelekta palīdzību, dažkārt pat intelekts un pārāk racionāla pieeja te var traucēt. Lai sajustu Mudru efektu, tās ir jāpraktizē ilgu laiku un jāuztrenē smalkā uztvere.
Mudras un enerģijas kanāli.
Mudru iedarbību uz organismu var labāk izprast, atceroties par Nadi jeb smalko enerģijas kanālu sistēmas esamību mūsu ķermenī. Spiežot pirkstus un citas ķermeņa daļas, mēs ietekmējam enerģijas plūsmu, līdzīgi kā tas notiek akupunktūrā. Ķīnas tradicionālās medicīnas pamatā ir Qi (čī) enerģija, kas plūst cauri ķermenim pa noteiktām meridiānam. Šis skatupunkts sakrīt ar jogas Nadi, jeb smalko kanālu ideju un prānas plūsmu tajos. Abas sistēmas ir gaužām līdzīgas.
Piemēram, savienojot īkšķi ar rādītājpirkstu notiek enerģijas noplūdes novēršana, jo plaukstas ir tā vieta, kur daudz enerģijas jeb prānas pamet mūsu ķermeni. Otra lieta – katrs šis Nadi kanāls ir saistīts ar konkrētu orgānu vai orgānu sistēmu darbību, rezultātā, šī enerģija atgriežas sistēmā un stiprina konkrētā orgāna veselību. Trešā lieta, kas notiek ir – pieaugot enerģijas līmenim pieaug arī spēja ietekmēt un nomierināt prātu, jo viens no nemierīga prāta iemesliem ir zemais kopējais enerģijas līmenis. Piemēram, ir Mudra, saukta par Shanmukhi Mudra, kurā ar rādītājpirkstiem tiek aizklātas acis, šajā gadījumā enerģijas noplūde no acīm samazinās + klāt nāk enerģija no pirkstiem, kas nonāk acīs un jūtami tās enerģizē!
Mudru iedalījums.
Klasiskās jogas Mudras mēs varam iedalīt 5 grupās: roku Mudras, galvas Mudras, ķermeņa Mudras, ķermeņa pozas un Bandhas jeb atsevišķu ķermeņa daļu saslēgšana jeb apzināta sasprindzināšana. Daļu Mudru var izmantot ārstnieciskos nolūkos. Pārsvarā runa iet par vienkāršām rokas Mudrām, kuras būtiski ietekmē prānisko plūsmu, kas jau tālāk atspoguļojas sakārtotā fiziskajā un mentālajā stāvoklī. Tālāk aplūkosim vairākas Mudras, kuras varam iekļaut savās jogas nodarbībā un uzlabot gan koncentrēšanas spējas, gan veselību.
Dažādu Mudru apskats.
Viena no rokas Mudrām – Hridaya Mudra, kas tulkojas kā smalkās sirds žests – smalkās, jo runa iet ne tik daudz par fizisko sirdi, cik par apvidu, kur bez fiziskās sirds atrodas arī prāniskā telpa, prāniskais centrs – Anahata čakra. Hridaya apzīmē visu šo apvidu sirds un plaušu tuvumā, sauktu par smalko sirds apvidu. Šī Mudra stiprina un virza prānu/enerģiju uz sirdi, kā rezultātā varam piedzīvot nomierinošu efektu un sirdssāpju mazināšanu. Tas notiek, jo vidējais pirksts un rādītājpirksts ir cieši saistīti ar prānas kanāliem, kas pa taisno plūst no sirds, savukārt īkšķis darbojas, kā šīs enerģijas bloks un tādējādi virza prānas plūsmu atpakaļ uz sirdi. Citiem vārdiem sakot, prāna, kas no sirds aizplūst uz pirkstiem, un tad, tālāk āra no ķermeņa, tiek noturēta un virzīta atpakaļ. Katrreiz kad ir kāds lielāks kreņķis vai sirdssāpes šī Mudra jūtami nāks talkā! Sirds ir emociju centrs, – kad netiec galā ar savām emocijām, atceries par šo Mudru! Pasēdi pāris minūtēs ar aizvērām acīm un rokam šādā Mudrā (vidējā+ gredzena pirksta gali savienoti ar īkšķa galu un rādītāja pirksts pieskaras īkšķa pamatnei, mazais pirksts izstiepts taisns uz priekšu), fokusējoties uz sirds apvidu. Un drīz vien tu sajutīsi atvieglojumu.
Slavenajā Shambhavi Mudra, kad ar acīm veramies punktā starp uzacīm, stimulēts tiek centrālais prānas kanāls – Sushumna, kas uzreiz ietekmē un aktivizē Ajna čakru, līdz ar to arī prāta darbību.
Khechari mudra, kad ar mēles galu pieskaramies aukslējām, nomierina un stiprina klātesamības izjūtu. Mēle ir orgāns, kas daudz kustās, bieži vien mēs to neapzināmies, lieki runājot. Šajā pozā mēle stabilizējas un lieki nekustas, kas atstāj tūlītēju ietekmi uz apziņu un prātu.
Pranam Mudra. Plaukstas savienotas kopā un tiek turētas ķermeņa priekšā, krūšu augstumā, gluži tāpat, kā kristieši, lūdzot dievu. Šī Mudra aktivizē līdzsvaru un mieru, harmonizē kreisās un labās smadzeņu puslodes koordināciju, ietekmē prātu – tas kļūst fokusēts, kluss un brīvs no domām.
Vēl mēs varam pieminēt Tattwa Mudras, Tatvas ir smalkie elementi, kas ir visuma pamatā. Runājot par Tatvām, Satguru – jogs un mistiķis, mēdz pieminēt joku, ka lai uzvārīt zupu nepieciešamas vairāk sastāvdaļās, nekā lai radītu pasauli. Pasaules radīšanai pietiek ar 5 sastāvdaļā, sauktām par pamatelementiem – Zeme, Ūdens, Uguns, Gaiss un Ēters. Katrs no rokas pirkstiem atbild par vienu elementu: zeme – gredzena pirksts; ūdens – mazais pirksts; uguns – īkšķis; gaiss – rādītājpirksts un vidējais pirksts – ēters. Savienojot šos pirkstus noteiktā veidā, iespējams aktivizēt vienu vai otru stihiju, piemēram, pieskaroties ar īkšķa galu zeltneša galam, tiek aktivizēta zemes stihija, kas stabilizē un piezemē mūs arī smalkajā jeb psiholoģiskajā līmenī, mazina nomāktību un depresiju. Savukārt uguni mēs varam aktivizēt, ar šo pašu gredzena pirkstu, pieskaroties īkšķa pamatnei, bet īkšķi nolaižot gredzennesim pa virsu.
Noslēdzot, vēl varam pieminēt prānu Mudras, kuras aktivizē katru no 5 specifiskajām prānam. Piemēram, savienojot īkšķa galu ar mazo un gredzena pirkstu galiem, pārējie pirksti izstiepti uz priekšu – tā ir Samana Mudra, kas aktivizēs gremošanas orgānu darbību un stimulēs prānas aktivizēšanos visā ķermenī.
Mudras kā transformācijas rīki.
Vēl ir jāpiezīmē, ka Mudru ietekmē liela daļa dusošo smadzeņu daļu tiek atmodinātas harmoniskā un kontrolētā veidā. Tas var likt dažādām neirozēm, bailēm, fobijām un kompleksiem uzpeldēt apziņā, kur tās meditatīvā stāvoklī ir daudz vieglāk sagremot un atlaist, lai atbrīvotu brīvu vietu jaunām noderīgām pieredzēm un personības kvalitātēm. Tādējādi mēs spējam saprast savas neapzinātās uzvedības tendences un paradumus un iemācāmies aizstāt tos ar apzināti veidotiem, lietderīgam, radošiem un pozitīviem paradumiem. Tas jūtami atvieglo mūsu dzīvi un paātrina transformācijas procesu, ko neizbēgami piedzīvo katrs jogas un meditācijas praktizētājs.
Rakstā izmantota informācija no Bihāras jogas skolas mācību materiāliem.
Mudru joga. #1. Roku Mudras jeb žesti meditācijas pastiprināšanai.
Atslēgas vārdi: Mudra, jogas mudras, Prāna, shakti, dzīvības enerģija, Āsanas, Tantra, smalkā enerģija, miers, prāts, klātesamība, apzinātība, holistiskā ārstniecība, Hridaya Mudra, Shambhavi Mudra, Pranam Mudra, koncentrēšanās spējas, vērīgums, īstā joga, čakras, Tatvas, Tattwa, Samana.
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating